Jak wygląda resekcja zęba i jaki jest czas rekonwalescencji?

Postęp w dziedzinie leczenia endodontycznego przekłada się na możliwość zachowania zębów, które jeszcze niedawno trzeba było usunąć. Zdarzają się jednak sytuacje, że leczenie kanałowe nie ma zastosowania. Jeśli przy wierzchołku korzenia widoczne są zmiany chorobowe lub kanał korzeniowy nie został dostatecznie wypełniony, konieczna jest resekcja zęba. Jak wygląda resekcja korzenia zęba, kiedy się ją wykonuje, a także jaki jest czas rekonwalescencji?
Resekcja korzenia zęba
Źródło: 123RF

Spis treści

Co to jest resekcja zęba?

Resekcja zęba to potoczne określenie zabiegu chirurgicznego polegającego na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego. Pełna nazwa zabiegu to resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabieg wykonuje się w celu usunięcia okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. Stomatolodzy najczęściej wykonują resekcję korzeni zębów jednokorzeniowych – siekaczy i kłów, rzadziej zębów trzonowych i przedtrzonowych ze względu na utrudniony dostęp. 

Wskazania do resekcji korzenia zęba

Resekcja szczytu korzenia zęba jest wykonywana w następujących przypadkach:

  • widoczne zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia w postaci zapalenia kości, torbieli lub ziarniniaka; zabieg wykonuje się tylko wtedy, gdy zmiany chorobowe nie przekroczyły jednej trzeciej długości korzenia,
  • złamanie lub przedziurawienie przywierzchołkowej części korzenia, nie większej niż jedna trzecia długości korzenia,
  • niedostatecznie wypełniony kanał korzeniowy,
  • ciała obce pozostawione w kanale korzeniowym.

 

Jeśli zmiany zapalne przekraczają jedną trzecią długości korzenia lub doszło do podłużnego złamania korzenia, przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe. Nie wykonuje się go także u pacjentów z chorobami układowymi, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia oraz chorobami nerek. 

Jak wygląda resekcja wierzchołka korzenia zęba? 

Przed zabiegiem resekcji należy dokładnie oczyścić i poszerzyć kanał korzeniowy, a następnie wypełnić go cementem lub ćwiekami z gutaperki aż do wierzchołka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu przewodowym lub nasiękowym. Zabieg rozpoczyna się od odwarstwienia płata śluzówkowo-okostnowego i wywiercenia otworu w kości na wysokości wierzchołka korzenia, tak by go uwidocznić. Kolejny krok to ścięcie wierzchołka korzenia za pomocą wiertła, w taki sposób by zobaczyć przekrój wypełnionego wcześniej kanału.

Kanał można też wypełnić po usunięciu wierzchołka korzenia. Należy usunąć maksymalnie jedną trzecią długości korzenia. Ważne jest by w czasie zabiegu dokładnie wyłyżeczkować ziarninę. Na koniec jamę kostną przemywa się roztworem soli fizjologicznej, a ranę zszywa się i zakłada opatrunek.  

Resekcja zęba z powikłaniami

Zabieg resekcji zęba wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W czasie wykonywania zabiegu istnieje ryzyko wtłoczenia wierzchołka korzenia do kanału, otwarcia zatoki szczękowej czy uszkodzenia nerwu. Możliwie jest także przebicie błony śluzowej nosa. W czasie odcinania szczytu korzenia może także wypaść ząb. Jednym z najczęstszych powikłań pozabiegowych jest bakteryjny stan zapalny, który wymaga wyłyżeczkowania rany kostnej i zdezynfekowania. Rana w śluzówce może goić się kilka tygodnia, natomiast całkowita odbudowa tkanki kostnej może trwać nawet kilka lat. 

Koszt resekcji korzenia zęba

Resekcja zęba to dość skomplikowany zabieg, co wiąże się z jego wysoką ceną. W zależności od rodzaju zęba oraz stopnia trudności przeprowadzenia zabiegu, może kosztować od 400 do nawet 2 tysięcy złotych. Resekcja korzenia zęba jest refundowana przez NFZ, ale pod pewnymi warunkami. W ramach NFZ można przeprowadzić zabieg jedynie przednich zębów – siekaczy i kłów u pacjentów, którzy nie ukończyli 18. roku życia.  

Czytaj:

Bibliografia

  • Bartkowski S., Chirurgia szczękowo-twarzowa. Podręcznik dla studentów i lekarzy, Kraków 1996.

Oceń artykuł

(liczba ocen 30)

17613
Pytanie: W jaki sposób pozyskujesz środki chłonne na nietrzymanie moczu?

  Kupuję pełnopłatne produkty

  Korzystam z refundacji środków chłonnych

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!