Co to jest resekcja zęba?
Resekcja zęba to potoczne określenie zabiegu chirurgicznego polegającego na odcięciu wierzchołka korzenia zębowego. Pełna nazwa zabiegu to resekcja wierzchołka korzenia zęba. Zabieg wykonuje się w celu usunięcia okołowierzchołkowego ogniska zapalnego. Stomatolodzy najczęściej wykonują resekcję korzeni zębów jednokorzeniowych – siekaczy i kłów, rzadziej zębów trzonowych i przedtrzonowych ze względu na utrudniony dostęp.
Reklama
Wskazania do resekcji korzenia zęba
Resekcja szczytu korzenia zęba jest wykonywana w następujących przypadkach:
- widoczne zmiany chorobowe przy wierzchołku korzenia w postaci zapalenia kości, torbieli lub ziarniniaka; zabieg wykonuje się tylko wtedy, gdy zmiany chorobowe nie przekroczyły jednej trzeciej długości korzenia,
- złamanie lub przedziurawienie przywierzchołkowej części korzenia, nie większej niż jedna trzecia długości korzenia,
- niedostatecznie wypełniony kanał korzeniowy,
- ciała obce pozostawione w kanale korzeniowym.
Jeśli zmiany zapalne przekraczają jedną trzecią długości korzenia lub doszło do podłużnego złamania korzenia, przeprowadzenie zabiegu nie jest możliwe. Nie wykonuje się go także u pacjentów z chorobami układowymi, cukrzycą, zaburzeniami krzepnięcia oraz chorobami nerek.
Reklama
Jak wygląda resekcja wierzchołka korzenia zęba?
Przed zabiegiem resekcji należy dokładnie oczyścić i poszerzyć kanał korzeniowy, a następnie wypełnić go cementem lub ćwiekami z gutaperki aż do wierzchołka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu przewodowym lub nasiękowym. Zabieg rozpoczyna się od odwarstwienia płata śluzówkowo-okostnowego i wywiercenia otworu w kości na wysokości wierzchołka korzenia, tak by go uwidocznić. Kolejny krok to ścięcie wierzchołka korzenia za pomocą wiertła, w taki sposób by zobaczyć przekrój wypełnionego wcześniej kanału.
Kanał można też wypełnić po usunięciu wierzchołka korzenia. Należy usunąć maksymalnie jedną trzecią długości korzenia. Ważne jest by w czasie zabiegu dokładnie wyłyżeczkować ziarninę. Na koniec jamę kostną przemywa się roztworem soli fizjologicznej, a ranę zszywa się i zakłada opatrunek.
Reklama
Resekcja zęba z powikłaniami
Zabieg resekcji zęba wiąże się z ryzykiem wystąpienia powikłań. W czasie wykonywania zabiegu istnieje ryzyko wtłoczenia wierzchołka korzenia do kanału, otwarcia zatoki szczękowej czy uszkodzenia nerwu. Możliwie jest także przebicie błony śluzowej nosa. W czasie odcinania szczytu korzenia może także wypaść ząb. Jednym z najczęstszych powikłań pozabiegowych jest bakteryjny stan zapalny, który wymaga wyłyżeczkowania rany kostnej i zdezynfekowania. Rana w śluzówce może goić się kilka tygodnia, natomiast całkowita odbudowa zęba i jego tkanki kostnej może trwać nawet kilka lat.
- Przeczytaj:Szkliwiak - przyczyny, objawy, leczenie, rtg
Reklama
Koszt resekcji korzenia zęba
Resekcja zęba to dość skomplikowany zabieg, co wiąże się z jego wysoką ceną. W zależności od rodzaju zęba oraz stopnia trudności przeprowadzenia zabiegu, może kosztować od 400 do nawet 2 tysięcy złotych. Resekcja korzenia zęba jest refundowana przez NFZ, ale pod pewnymi warunkami. W ramach NFZ można przeprowadzić zabieg jedynie przednich zębów – siekaczy i kłów u pacjentów, którzy nie ukończyli 18. roku życia.
Czytaj też:
- Choroby przyzębia - przyczyny, objawy, klasyfikacja, leczenie
- Kostniwiak (cementoblastoma) - przyczyny, badania, leczenie
- Zębiak (nowotwór szczęki) - objawy, leczenie
- Zapalenie zęba: objawy i leczenie. Jakie leki i sposoby?
- Wyrywanie zęba – kiedy należy wykonać zabieg?
- Martwy ząb – objawy, rozpoznanie, leczenie
- Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć?