Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?

Ból dziąsła przy ósemce jest źródłem szeregu innych nieprzyjemnych dolegliwości. Na łuku zębowym brakuje miejsca na ten kolejny ząb. W jaki sposób można złagodzić bolesne wyrzynanie ósemek?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Wyrzynanie ósemek (zębów mądrości) jest przyczyną bólu i zapalenia dziąsła. Ten proces odbywa się etapami i może trwać nawet kilka lat. Bardzo często stan zapalny promieniuje na podniebienie, wywołując ból ucha i skroni.
 • Stany zapalne, jakie powstają przy wyrastaniu zębów mądrości powodują pojawianie się szczelin pomiędzy szkliwem w nabłonkiem wewnętrznym dziąsła. Bólowi zęba towarzyszą bóle głowy, ropienie i krwawienie z dziąsła, które w tym miejscu jest wyjątkowo wrażliwe.
 • Bóle zębów i inne dolegliwości związane z uzębieniem pojawiają się dość często w ciąży. Zapalenie dziąsła przy ósemce zagraża nie tylko kobiecie, ale także dziecku. Bakterie, które przedostają się do narządów wewnętrznych mogą także atakować płód.
SPRAWDŹ TEŻ: Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Spis treści

Reklama

Ból dziąsła przy ósemce

Rosnąca ósemka to bolący ząb mądrości. Jej nazwa kojarzy się z dojrzałym wiekiem, gdyż te zęby wyrzynają się znacznie później, w drugiej lub trzeciej dekadzie życia.

Najczęściej wyrastają między 16 a 25 rokiem życia, często także mogą pojawiać u bardziej dojrzałych osób, nawet po ukończeniu 40 roku życia. To zdecydowanie odróżnia je od zębów mlecznych lub stałych, które pojawiają się w okresie wczesnego rozwoju dzieci.

Zęby mądrości nazywane są najczęściej bolącymi ósemkami. Ich pojawienie kojarzy się z dość dużym bólem, a kiedy już wyrosną także przysparzają cierpień. Dlaczego proces ten jest tak bolesny?

Ósemki najczęściej pojawiają się, gdy etap wzrostu szczęk jest już zakończony. Na łuku zębowym brak jest już miejsca na jeszcze nowy ząb. Wyrzynanie tego zęba przysparza zatem sporo bólu. W wielu przypadkach dodatkowo proces ten nie odbywa się natychmiast, a trwa nawet do 3 lat, skokowo przysparzając bólu i cierpienia.

Niestety ósemki nie rosną w sposób ciągły i jednostajny, ale etapami. To zwiększa i rozciąga bolesność w czasie. Pojawia się ból dziąsła na końcu szczęki, a silny stan zapalny promieniuje także na całe dziąsła, podniebienie i wielokrotnie wywołuje ból ucha lub skroni.

Opuchnięte dziąsła przy zębie mądrości wywołują silny ból dziąsła, a brak miejsca na nowy ząb jest powodem dokuczliwego bólu kości.

Prostym domowym sposobem na łagodzenie bólu przy wyrzynaniu ósemek jest przede wszystkim płukanie jamy ustnej. Warto też zażywać środki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym, a także o działaniu antyseptycznym.

Reklama

Zapalenie dziąsła przy ósemce

Bolące dziąsło przy ósemce oznacza najczęściej stan zapalny. Dla zębów mądrości w większości przypadków brakuje miejsca w łuku zębowym, dlatego też ósemki rosną etapami.

Częściowo pozostają w kości, częściowo wystają ponad nią. Z tego powodu nazywane są zębami zatrzymanymi. Niestety taki proces oznacza większą tendencję do powstawania stanów zapalnych przy ósemce.

Ząb zatrzymany, jakim jest ząb mądrości posiada koronę umiejscowioną częściowo poza kością. To oznacza, iż jest ona pokryta tylko dziąsłem. Pod płatem dziąsła gromadzą się resztki pożywienia, śliny i bakterie, które są częstą przyczyną stanu zapalnego nie tylko dziąsła, ale także całego organizmu. Obszar wokół zęba staje się dość wrażliwy, opuchnięty i zaczerwieniony.

Umiejscowienie ósemek utrudnia także ich właściwą higienę. Znajdują się na końcu szczęki, a to stwarza pewną trudność w dostaniu się w to miejsce szczoteczki. Resztki pokarmu nie są zbyt dokładnie usuwane, zalegają dodatkowo w okolicach ostatnich trzonowców i tworzą obszary bakterii. Taki stan może być początkiem próchnicy zębów.

Stany zapalne wyrzynających ósemek doprowadzają także do powstawania tak zwanych kieszonek. To szczeliny pomiędzy szkliwem a wewnętrznym nabłonkiem dziąsła. Zapalenie kieszonki dziąsła przy zębie ósemce to skutek długotrwałego wyrzynania się zęba mądrości.   

 Zapaleniu dziąsła przy zębie mądrości towarzyszy nie tylko ból, ale dodatkowo:

 • ropna wydzielina,
 • krwawienie z dziąsła,
 • bóle głowy, powiększone węzły chłonne,
 • zaczerwienienie dziąsła,
 • obrzęk,
 • nadwrażliwość na dotyk.

Sposobem na zwalczenie bólu i stanu zapalnego są leki o charakterze przeciwbólowym i przeciwzapalnym oraz płukanie jamy ustnej. Gdy objawy utrzymują się dłużej warto skonsultować je z lekarzem.

W razie potrzeby zalecana jest także antybiotykoterapia. U niektórych osób istnieje konieczność usunięcia ósemki, która nie wyrzyna się w sposób prawidłowy i wywołuje silny stan zapalny. O tym jednak decyduje stomatolog.

Ból dziąsła przy ósemce w ciąży

Dolegliwości bólowe związane z uzębieniem pojawiają się w ciąży dość często. Rosnąca ósemka w ciąży to nieprzyjemna dolegliwość. Dodatkowo hormony ciążowe wywołują dużą nadwrażliwość zębów i dziąseł. Rozprzestrzenianiu bakterii w jamie ustnej sprzyja także zmieniające się pH śliny u kobiety ciężarnej.

Ból dziąsła przy ósemce trwa pewien czas, naprzemiennie z okresami wyciszenia. Brak miejsca w łuku zębowym wywołuje ściśnięcie zębów, a ciągłe nagryzanie podrażnionego w tym miejscu dziąsła jest przyczyną zranień, gromadzenia resztek z pożywienia i namnażania drobnoustrojów. Takie czynniki potęgują ból i stan zapalny jamy ustnej.

Ból ósemki w ciąży można łagodzić domowymi i naturalnymi sposobami. Chwilowe złagodzenie bólu przynoszą napary do płukania z mięty, szałwii czy rumianku. Ulgę przyniesie także rozgryzienie w miejscu bólu ząbka czosnku lub goździków.

Reklama

Zapalenie dziąsła przy ósemce w ciąży

Zapalenie dziąsła w ciąży zagraża nie tylko samej kobiecie, ale także dziecku. Nieleczone jest większym zagrożeniem dla płodu niż same zabiegi stomatologiczne.

Bakterie nie tylko atakują osłabione dziąsła, powodując ich ból, ale mogą przedostać się do narządów wewnętrznych i zaatakować rozwijający się płód. Wyrzynająca ósemka i ból, jaki temu towarzyszy to także sygnał o rozwijającym się stanie zapalnym.

Ból to nie jedyna oznaka zapalenia dziąsła przy ósemce w ciąży. Dodatkowo pojawiają się:

 • gorączka lub stan podgorączkowy,
 • krwawienie z dziąseł,
 • ropna wydzielina przy ósemce,
 • ból głowy,
 • obrzęk dziąsła.

Przyczyny bólu dziąseł w ciąży są podobne do tych, jakie występują w innych przypadkach. Zęby mądrości wywołują bardziej nieprzyjemne dolegliwości z uwagi na swój duży rozmiar i konieczność przebicia się przez tkanki dziąsła.

Zapalenia dziąsła przy zębie mądrości można łagodzić płukaniem jamy ustnej mieszankami ziołowymi. Wszelkie inne metody (maści, kremy lub antybiotyki) należy bezwzględnie konsultować z lekarzem.

 

Czytaj również

Bibliografia

 • M.R. Czerniuk „Zęby mądrości jako potencjalne ognisko infekcji pochodzącej z jamy ustnej”, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Kardiologia po Dyplomie, tom 8 nr 12, grudzień 2009,
 • Prof. S. Kłosek „Ból w stomatologii – poradnik dla pacjenta”.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Wyrwanie ósemki
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ze spuchniętym dziąsłem
Spuchnięte dziąsło: przyczyny. Co stosować na spuchnięte dziąsło?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!