Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jak wygląda nadziąślak i jakie są możliwości leczenia?

Nadziąślak jest najczęściej występującą zmianą rozrostową w obrębie jamy ustnej. Sprawdź, jak wygląda, u kogo najczęściej występuje oraz jakie są możliwości leczenia.
Mężczyzna trzyma się za policzek
źródło:123RF
W skrócie
  • Nadziąślak jest zmianą rozrostową dziąseł o charakterze zapalnym, zaliczaną do najczęściej obserwowanych w obrębie jamy ustnej u ludzi.
  • Nadziąślaki są zmianami łagodnymi, co oznacza, że nie przenoszą się w inne miejsca i nie stwarzają zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta.
  • Zmiany rozrostowe w obrębie dziąseł wymagają usunięcia, gdyż mogą doprowadzić do rozchwiania czy przesuwania zębów.
SPRAWDŹ TEŻ: Choroby przyzębia - przyczyny, objawy, klasyfikacja, leczenie
Spis treści

Reklama

Jak wygląda nadziąślak?

Nadziąślak jest przewlekłą zmianą rozrostową dziąseł o charakterze zapalnym. To najczęściej występującą zmiana w obrębie jamy ustnej człowieka. Nadziąślak zapalny jest zmianą łagodną, co oznacza, że nie przerzuca się na inne narządy i nie stwarza zagrożenia dla zdrowia i życia osoby, u której się pojawi. 

Ze względu na obraz kliniczny wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje tej zmiany:

  • nadziąślaka włóknistego (epulis fibromatosa),
  • nadziąślaka ziarninowego (epulis granulomatosa),
  • nadziąślaka olbrzymiokomórkowego (granuloma gigantocellulare periphericum).

Nadziąślak włóknisty wywodzi się z włókien przyzębia. Jest zmianą elastyczno-twardą, zbudowaną z tkanki łącznej i włókien kolagenowych, pokrytą błoną śluzową w kolorze różowym. Nadziąślak ziarninowy natomiast powstaje z unaczynionej tkanki łącznej. Jest tworem miękkim, pokrytym błoną śluzową w kolorze czerwonym. 

Nadziąślaki olbrzymiokomórkowe wywodzą się z więzadeł przyzębnych lub błony śluzowej zrośniętej z okostną. Są to szybko rosnące guzki pokryte siną lub brunatną błoną śluzową. 

Jeśli nadziąślaki ziarninowe, włókniste lub obwodowe ziarniniaki olbrzymiokomórkowe osiągną duże rozmiary, mogą przyczynić się do przemieszczania zębów. Zwłaszcza włókniste o twardej konsystencji. Duże zmiany mogą także skutkować krwawieniami z jamy ustnej. Niekiedy pacjenci mają problemy z zamykaniem ust. 

Przyczyną nadziąślaków w jamie ustnej jest najczęściej długotrwałe drażnienie dziąsła przez nieprawidłowy brzeg wypełnienia zęba lub duży ubytek. Mogą jednak one powstać na skutek urazu, być efektem zaburzeń hormonalnych lub niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Reklama

Nadziąślak u dziecka

Nadziąślaki najczęściej rozwijają się między 10. a 50. rokiem życia, głównie u kobiet. Niezależnie od grupy wiekowej mają takie same przyczyny oraz przebieg kliniczny. 

Należy jednak podkreślić, że nadziąślaki u dzieci obserwuje się rzadziej niż u dorosłych. 

Przyczyną tego stanu jest fakt, że wraz z wiekiem zwiększa się prawdopodobieństwo ubytków w zębach wymagających leczenia zachowawczego. W populacji dorosłych częściej także stwierdza się zaburzenia hormonalne, które mogą doprowadzić do rozwoju zmian rozrostowych.  

Nadziąślak ciążowy

Znacznie częściej obserwuje się nadziąślaki u kobiet w wieku rozrodczym. Często zmiany ujawniają się w czasie ciąży w związku z licznymi zmianami hormonalnymi. Szacuje się, że dotyczy to około 5 proc. kobiet. Nadziąślak w ciąży jest określany przez lekarzy jako naczyniowaty lub ropotwórczy. Zmiana najczęściej lokalizuje się na brodawkach międzyzębowych. Wyglądem przypomina narośl w kolorze żywoczerwonym. 

Co bardzo istotne, nadziąślak ciążowy pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży i zwykle samoistnie znika w trzecim trymestrze lub po rozwiązaniu. Jednakże w przypadku pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak problemy z połykaniem, lekarze podejmują decyzję o usunięciu zmiany w trakcie ciąży. 

Reklama

Czy nadziąślak sam zniknie?

Nadziąślaki są zmianami łagodnymi, jednakże wymagają usunięcia, gdyż mogą doprowadzić do rozchwiania czy przesuwania zębów, a w skrajnych przypadkach do 

resorpcji kości. Wyjątek stanowią zmiany powstałe w czasie ciąży, które ulegają samoistnej regresji. Należy podkreślić, że guzki powinno się usuwać z dość dużym marginesem zdrowych tkanek. Niekiedy konieczna jest także ekstrakcja zębów, zwykle w przypadku obwodowego ziarniniaka olbrzymiokomórkowego. 

Usuwaniem nadziąślaków zajmują się chirurdzy szczękowo-twarzowi, ale zabieg można także przeprowadzić laserowo. Chirurgiczne usunięcie przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Laserowe usuwanie nadziąślaka można wykonać w gabinecie stomatologicznym, świadczącym takie usługi, o ile pacjent zostanie zakwalifikowany do takiego zabiegu.

W wielu przypadkach klasyczne usunięcie zmiany jest uzupełniane laseroterapią. Poza wycięciem zmiany, konieczne jest także usunięcie czynnika drażniącego, który przyczynił się do powstania guzka. 

Nadziąślak po eksterminacji może jednak powrócić. Nawroty są zwykle wynikiem niekompletnego usunięcia guza lub efektem pozostawienia zbyt małego lub braku marginesu. 

Reklama

Leczenie nadziąślaka 

Leczenie nadziąślaka powinno się być poprzedzone wnikliwą diagnostyką. Zmiany powinny być zróżnicowane ze złośliwymi zmianami nowotworowymi, zwłaszcza nawracające. W przypadku nawrotu nadziąślaka, stomatolog powinien się upewnić, że nie ma do czynienia ze zmianą rakową. Zazwyczaj w trakcie zabiegu usuwania guza pobiera się wycinek do badania histopatologicznego, którego wynik potwierdzi, jakiego rodzaju zmiana została wycięta. 

Co warto dodać, po usunięciu nadziąślaka może zajść konieczność przeprowadzenia dodatkowego zabiegu z zakresu chirurgii śluzówkowo-dziąsłowej. Zabieg wykonuje się przede wszystkim ze względów estetycznych. 

Czytaj również

Bibliografia

  • Agnieszka Droździk, Rafał Rudziński, Marlena Trąbska-Świstelnicka, Jadwiga Banach, Leczenie zlokalizowanych zmian rozrostowych dziąseł – obserwacje własne, Czas. Stomatol., 2008, 61, 8, 564-570.
  • Beata Wyrębek, Bartłomiej Górski, Paweł Plakwic, Diagnostyka i leczenie nadziąślaków – opis trzech przypadków, Stomatologia Współczesna vol.22, nr 5, 2015, s.22-27.
  • https://onkolmed.pl/co-sa-nadziaslaki [dostęp 18.08.2021 r.]
  • Bogumił Lewandowski, Katarzyna Zdonek, Małgorzata Paluszkiewicz, Włóknisto-przerostowe zmiany błony śluzowej jamy ustnej. Obserwacje własne, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2011, Tom 17, Nr 3, 123-126.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zęby i dziąsła
Co wywołuje ból dziąsła przy ósemce i jak go złagodzić?
Ból dziąsła przy ósemce może utrudniać funkcjonowanie
Ekstrakcja ósemki – kiedy należy wykonać zabieg?
Wyrwanie ósemki
Protezy akronowe - wady, zalety i cena. Jak wyglądają?
Kobieta ogląda protezę u stomatologa
Podobne artykuły
Dewitalizacja zęba
Zatrucie zęba - jak wygląda zabieg? Skutki uboczne
Mężczyzna z opuchlizną od zęba
Opuchlizna twarzy od zęba - jak się jej pozbyć? Ile czasu schodzi spuchnięte dziąsło i policzek?
Czyszczenie osadu na zębach
Osad na zębach – od kawy, papierosów i nie tylko. Przyczyny, usuwanie
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb – co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Wizualizacja korony porcelanowej
Korona porcelanowa - ceny i kolory. Jak długo może wytrzymać?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!