Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Jaki orbitrek wybrać? Magnetyczny, elektromagnetyczny, czy mechaniczny?

Ćwiczenia na orbitreku stały się bardzo popularne. Najczęściej korzystamy z nich na siłowni, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby trening odbywał się w domu. Jego jakość może być taka sama - wystarczy postawić na dobry sprzęt. Orbitrek pozwala uprawiać aktywność fizyczną w domowym zaciszu, skutecznie spalić tkankę tłuszczową, poprawić kondycję i wzmocnić niektóre partie mięśniowe bez konieczności wychodzenia na siłownię. Ogromne znaczenie ma jakość urządzenia. Jego cena nie powinna być głównym wyznacznikiem. Poszczególne modele różnią się miedzy sobą parametrami, a także mechanizmem działania. Jaki wybrać do domu, by zachować najwyższą wydajność treningów cardio i spalić zbędne kilogramy? Przygotowaliśmy krótki przewodnik, który pomoże Ci w zakupie orbitreka.
Kobieta trenujące na orbitreku
Źródło: medmesklep.pl
Spis treści

Reklama

Orbitrek do domu - kiedy to dobry pomysł?

Orbitrek to powszechnie stosowany sprzęt przydatny do spalenia zbędnych kilogramów, wyćwiczenia mięśni i poprawy kondycji. Najczęściej widzimy go na siłowni. Taki trening można jednak przeprowadzić także w domu.

Na rynku dostępnych jest wiele modeli domowych orbitreków. Są tak samo wygodne, pozwalają na wysoką jakość ćwiczeń, a także umożliwiają dostosowanie rodzaju urządzenia do własnych potrzeb i uwarunkowań.

Co ważne, jest to także oszczędność, gdyż pozwalają na trening cardio bez konieczności ponoszenia kosztów karnetu na siłownię.

Wytrzymały orbitrek posłuży Ci przez wiele lat. Umożliwi wyćwiczenie mięśni ramion, nóg, brzucha i tułowia, bez wychodzenia z domu. Jest skutecznym sposobem na spalanie tkanki tłuszczowej.

To dobry wybór zwłaszcza dla osób, które stresuje pobyt na siłowni lub w klubie fitness. Będzie wskazany dla osób trenujących profesjonalnie, które muszą ćwiczyć codziennie, a także osób o wyższym wzroście, które mogą czuć się niewygodnie na standardowych orbitrekach dostępnych na siłowniach.

Reklama

Co wziąć pod uwagę wybierając orbitrek do domu?

Odpowiednio dobrany orbitrek będzie skutecznym narzędziem w walce z tłuszczem, pomoże wypracować kondycję i rozwinąć mięśnie. By jednak tak było, trzeba go dostosować do indywidualnych preferencji i uwarunkowań.

Cena nie powinna być tu jedynym wyznacznikiem. Przed zakupem orbitreka zwracamy uwagę przede wszystkim na parametry techniczne. Tańsze urządzenie może okazać się nieefektywne. Te czynniki to między innymi:

 • rodzaj mechanizmu hamowania – wpływa to na możliwość rozwoju treningu wraz ze wzrostem poziomu zaawansowania. Wiąże się też z tym, czy urządzenie będzie wymagać dostępu do prądu oraz wpływa na cenę orbitreka;
 • umiejscowienie napędu - przekłada się na stabilność urządzenia i bezpieczeństwo w przypadku intensywnych treningów, dlatego napęd należy dostosować do swoich planów i preferencji;
 • maksymalne obciążenie orbitreka - urządzenia mają ograniczoną nośność, którą trzeba porównać z własną wagą;
 • bezpieczeństwo konstrukcji - solidny sprzęt nie będzie się bujać w trakcie ruchu. W warunkach domowych nie przytwierdza się ich na stałe, dlatego trzeba ten czynnik brać pod uwagę;
 • szerokość rozstawu stóp (czynnik Q) - im jest węższy, tym lepiej - przekłada się na lepszy trening, bezpieczeństwo, wygodę i trwałość sprzętu, a także ochronę stawów;
 • dopasowanie do wagi - modele o mniejszej wadze koła zamachowego będą bardziej wskazane dla osób drobnych;
 • dopasowanie do wzrostu użytkownika - bierze się pod uwagę długość ramion, długość kroku i wysokość z wyświetlaczem. Tutaj spotyka się różne zalecenia. Krok powyżej 40 cm jest zalecany dla osób wysokich, powyżej 180 cm wzrostu. Krótki krok będzie przeznaczony dla osób o wzroście średnim i niskim;
 • dodatkowe funkcje - mogą być to m.in. regulacja wysokości kroku, rolki transportowe ułatwiające przemieszczanie sprzętu, sensory (pomiar Body Fat, pomiar pulsu), czy panel z licznikiem kalorii, prędkości i czasu.

Rodzaje orbitreków ze względu na mechanizm hamowania. Czym się różnią?

Opisywane urządzenie nazywane jest także cross trainerem lub rowerem eliptycznym. Można się również spotkać z określeniem "trenażer eliptyczny".

Orbitrek łączy cechy bieżni, steppera i roweru stacjonarnego. Wykonywane na nim ruchy są jednak najbardziej zbliżone do jazdy na nartach biegowych.

Wyróżnia się trzy rodzaje orbitreków pod względem mechanizmu hamowania. Wymienić w tym przypadku można orbitreki magnetyczne, mechaniczne i elektromagnetyczne.

Orbitrek magnetyczny

Orbitrek magnetyczny opiera swój mechanizm hamowania na magnesach, które oddziałują na koło zamachowe. To nieco tańsze modele niż nowoczesne orbitreki elektromagnetyczne, a zapewniają wysoki komfort ćwiczeń i płynne, ciche działanie.

W orbitreku magnetycznym może być zastosowany silnik lub pokrętło, które steruje ramieniem z magnesami. Jaki model wybrać?

Orbitrek z silnikiem będzie wymagać poboru prądu, jednak będzie wyposażony w programy treningowe i panel sterowania.

Orbitrek magnetyczny z pokrętłem to dobra opcja dla tych, którzy chcą zaoszczędzić, ponieważ nie wymaga dostępu do prądu.

Wadą obu rozwiązań jest to, że system operujący ramieniem może ulec awarii, która wymaga uciążliwej naprawy.

Orbitrek elektromagnetyczny

Za hamowanie koła zamachowego w takich modelach odpowiadają elektromagnesy. Orbitreki elektromagnetyczne mają sterowanie komputerowe.

Zwiększając opór pracy sprawiamy, że elektromagnesy z większą siłą działają na koło zamachowe. Taki system pozwala na sprawne i precyzyjne dopasowanie intensywności ćwiczeń i umożliwia korzystanie z wielu programów treningowych.

Wady? Wpływa to na cenę orbitreka, gdyż modele te są drogie. Regulacja oporu wymaga też stałego poboru prądu, który może być wysoki.

Orbitrek mechaniczny

Taki trenażer eliptyczny to rozwiązanie nieco przestarzałe. Modele te dostępne są w niższym przedziale cenowym.

Hamulec opiera się na paskach klinowych, a opór reguluje się przy pomocy pokrętła. Nie ma tu panelu z wyświetlaczem, więc nie znajdziemy w takich modelach programów treningowych.

Ograniczony zakres możliwości sprawdzi się na początku przygody z aktywnością fizyczną. Regulacja w tym sprzęcie jest dość wąska, przez co prawdopodobnie nie będzie się on nadawać do intensywnych treningów.

Reklama

Rodzaje orbitreków ze względu na umiejscowienie napędu

Podstawowe modele, tak jak profesjonalne orbitreki, różnić się mogą także umiejscowieniem napędu. To pozwala na ich dodatkowy podział.

Wyróżniamy orbitreki wyposażone w napęd przedni, napęd tylny oraz napęd centralny. Każde z tych rozwiązań ma swoich zwolenników.

Nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki orbitrek kupić do domu. Wyjaśniamy poniżej, na czym polega ta różnica.

Orbitrek z przednim napędem

Orbitrek przednionapędowy ma obudowę z kołem zamachowym umieszczonym w przedniej części, pomiędzy stopami użytkownika.

Istnieje mylne przekonanie, że to urządzenie tylko dla osób wysokich, jednak już od 160 cm wzrostu można czuć się na nim komfortowo i bezpiecznie.

Stopy są w niewielkiej odległości, dzięki czemu nie dochodzi do bujania i przerzucania ciężaru ciała z nogi na nogę.

Będzie bardzo przydatny w trakcie treningu interwałowego. Musisz zwrócić uwagę na to, że tego typu modele są większe, cięższe i głośniejsze niż te z napędem z tyłu.

Orbitrek z tylnym napędem

W tym wypadku koło zamachowe znajduje się w tylnej części orbitreka. To dobry zakup do małego mieszkania, ponieważ rozmiary i waga sprzętu są niższe niż w przypadku pierwszej opcji.

Orbitrek tylnonapędowy to dobry wybór, jeśli chcesz ćwiczyć mniej intensywnie. Wynika to z faktu, że stopy ustawione są nieco dalej siebie, więc przy intensywnym ruchu może dochodzić do kołysania się z nogi na nogę i w konsekwencji bujania sprzętu.

Orbitrek z centralnym napędem

Choć nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaki jest najlepszy orbitrek, modele z centralnym napędem zebrały duże grono zwolenników, ponieważ łączą atuty obu poprzednich rozwiązań.

Mają niewielkie gabaryty, a ciężar ciała jest bardziej wypośrodkowany. Pozycja jest bardziej naturalna, co pozwala na mniejsze obciążenie stawów i komfort treningu.

Wady? Taki napęd spotykamy w droższych modelach. Są też słabo dostępne.

Reklama

Jaki orbitrek wybrać do domu?

Jak dobrać orbitrek do domu? Dobry orbitrek to taki, którego najważniejsze parametry techniczne są dopasowane do Twoich potrzeb.

Zwróć uwagę na czynniki, które wymieniliśmy wcześniej, dzięki czemu ułatwisz sobie wybór dobrego sprzętu. Zastanów się, czy planujesz intensywny trening, czy raczej chcesz spokojnie zrzucić zbędne kilogramy i wzmocnić kończyny dolne.

Dopasuj model do swojego wzrostu i wagi. Jeśli chcesz ćwiczyć na rowerze eliptycznym w celu schudnięcia, na pewno przyda się pomiar spalonych kalorii.

Prowadzenie treningu ułatwią Ci wbudowane plany treningowe. Ważny będzie zakres obciążenia, ponieważ niektóre maszyny są bardziej odpowiednie dla osób początkujących, a inne sprawdzą się także w przypadku zaawansowanych użytkowników.

Sprawdź niezależne opinie i porównaj oceny. W naszym sklepie w dziale ze sprzętem treningowym znajdziesz także orbitreki do domu:

 • ORBITREK MAGNETYCZNY HMS H0601 - to propozycja z wbudowanymi 27 programami treningowymi, także dla seniorów. Sterowanie jest proste i wykorzystuje komputer z panelem LED. Mamy tu dodatki - miejsce na telefon oraz bidon. Nachylenie pedału oraz wysokości kolumny pedału można regulować, by zmieniać to, które mięśnie nóg mają być bardziej obciążane oraz dopasować do swoich potrzeb długość kroku. Napęd umieszczono z tyłu.
 • ORBITREK MAGNETYCZNY HMS H6319 - w tym wypadku napęd znajduje się z przodu. To sprzęt treningowy dla osób na wszystkich poziomach zaawansowania dzięki wbudowanym 24 programom. Nie zabrakło tu dodatkowych funkcji, czyli pomiaru czasu, prędkości i pulsu, co pozwala urządzeniu określić spalone kalorie w trakcie treningu. Tu także wprowadzono miejsce na telefon.
 • ORBITREK MAGNETYCZNY HMS H6191- model o kole zamachowym umieszczonym z tyłu. Prawdziwą innowacją jest możliwość podłączenia własnego telefonu lub tabletu, by uzyskać dostęp do aplikacji urozmaicającej ćwiczenia. Mamy tu też taki drobiazg jak możliwość ładowania urządzenia w trakcie treningu z pomocą tego sprzętu. Do tego także precyzyjny pomiar pulsu i miejsce na bidon.

Reklama

Wybierz orbitrek do domu i zadbaj o kondycję oraz zdrowie!

Jak widzisz, przy wyborze orbitreka bierze się pod uwagę wiele czynników. Nie można kierować się tylko ceną - przełoży się to na wydajność treningu i trwałość urządzenia.

Taki sprzęt ma jednak służyć przez lata podczas często intensywnych ćwiczeń. W medme sklep znajdziesz zarówno pierwszy orbitrek, jak i bardziej zaawansowane urządzenie do trenowania cardio w domu.

Nie musisz chodzić na siłownię czy do klubu fitness, by rozwijać kondycję. Takie maszyny są u nas dostępne w atrakcyjnych cenach - wyszukujemy najlepsze oferty w Internecie, by dać naszym klientom dostęp do wysokiej jakości produktów bezpiecznych dla portfela.

Sprawdź je, jeśli zależy Ci na dobrym sprzęcie dostosowanym do Twoich potrzeb.

Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Trening
Pilates - na czym polega i jakie przynosi efekty
Ćwiczenia pilates
Co daje robienie pompek? Efekty
Kobieta i mężczyzna robiący pompki
Trening wysokogórski
Podobne artykuły
Sałatka idealna jako kolacja po treningu
Kolacja po treningu - na redukcji i masie. Przepisy
Wysoki wyskok
Ćwiczenia na wyskok - jak poprawić wyskok? Trening
Trening nordic walking
Nordic walking - czy chodzenie z kijkami odchudza?
Wysiłek fizyczny
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Bieżnia elektryczna
Bieżnia magnetyczna czy elektryczna – którą warto kupić i dlaczego?

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!