Dla Ciebie, na zdrowie!

Kijki do nordic walking - jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę?

Amatorzy zaczynający przygodę z nordic walkingiem muszą w pierwszej kolejności dobrać kije. Ten sport nie znosi w materii sprzętu kompromisów - zarówno pierwsze kije dla początkujących, jak i te wybierane przez osoby zaawansowane, muszą dobrze wspierać ciało i pozwalać na treningi w zmiennych warunkach, także na nierównym terenie. Kije trekkingowe, które znamy z przygód w górach, różnią się od nich znacząco konstrukcją. Musimy postawić na wysokiej jakości kijki do nordic walking. Pojawia się tu jednak sporo kwestii, o których trzeba pamiętać podczas zakupu. Trzeba dobrać kije do wzrostu użytkownika, zwrócić uwagę na uchwyty, upewnić się, że są wykonane z lekkich materiałów. Przygotowaliśmy ważne wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jakie kijki do nordic walking wybrać. Pokazujemy też przykładowe kije nordic walking z naszej oferty.
Spacer z kijkami do nordic walking
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Zalety nordic walkingu

Nordic walking to prawdziwa sztuka chodzenia. Odpowiednio przeprowadzony trening wzmacnia mięśnie różnych partii ciała, w tym tułowia, ramion, barków, nóg, a dodatkowo wpływa pozytywnie na kręgosłup.

Szacuje się, że to właśnie przez kijki, nordic walking angażuje nawet 90% mięśni. Poprawia także wytrzymałość całego ciała i kondycję. Jednocześnie jest to świetny sposób na redukcję tkanki tłuszczowej.

Już na pierwszy rzut oka widzimy, na czym polega ten sport, zapoczątkowany w latach 20. minionego stulecia w Finlandii, jako trening dla narciarzy. Ręce i nogi pracują w trybie naprzemiennym, podobnie jak w narciarstwie biegowym.

Rytmiczne wymachy sprawiają, że nordic walking jest bardziej podobny do intensywnego marszu niż spokojnego, relaksującego spaceru. Obecność kijów ułatwia jednak działanie.

To uniwersalne ćwiczenie, dzięki czemu doskonale poradzą sobie z nimi, zarówno młodzi dorośli, jak i osoby starsze, które szczególnie zakochały się w tym sporcie.

W praktycznie każdym mieście organizowane są zajęcia, na których można poznać technikę, by nie obciążać nadmiernie stawów i zachowywać prawidłową postawę.

Po zapoznaniu się z kluczowymi zagadnieniami można już prowadzić treningi samodzielnie. A tu wiele nie trzeba.

Wygodne buty, ubrania dopasowane do pogody i odpowiednio dobrane kije do nordic walkingu wystarczą, by każdy spacer był okazją do poprawy kondycji i wzmacniania ciała. Ale jak dobrać kije nordic walking?

Autopromocja

Kije do nordic walking - na jakie cechy zwracać uwagę?

Tanie kije nordic walking możemy zobaczyć w supermarketach. Dla wielu osób są one źródłem pierwszych doświadczeń z tym sportem. Nie zawsze jednak są to miłe chwile.

Nieopanowana jeszcze w stu procentach technika i niskiej jakości sprzęt sprawiają, że niektórzy zniechęcają się do treningu.

Z tego powodu warto postawić na wysokiej jakości kije nordic walking, które także możemy znaleźć w niskiej cenie. Wystarczy dobrze poszukać i pamiętać o tym, co bierzemy pod uwagę.

Zasadniczo kije nordic walking powinny przede wszystkim być lekkie, dobrze dopasowane do wzrostu użytkownika i umożliwiać odpowiednie prowadzenie ruchu. W

Internecie często możemy znaleźć takie produkty w promocyjnych cenach. Co jednak ważne, często są to kije przeznaczone do trekkingu - natomiast rękojeść w kijach trekkingowych jest zupełnie inna, inna jest też długość kijów, co przekłada się na przebieg treningu.

Wybieramy więc produkty przeznaczone stricte do tego sportu. Jak wyglądają kije do nordic walking? Mamy w nich gładką, smukłą rękojeść i rękawiczki tworzone przez paski. Natomiast w tych do trekkingu rękojeść przybiera formę grzybka z paskiem na nadgarstek.

Dobre kijki nordic walking nie muszą mieć amortyzacji. To w kijach trekkingowych jest ona ważna, ponieważ odpychanie od podłoża wpływa na stawy nadgarstkowe i łokcie.

Z kolei w kijach nordic walking amortyzacji się nie stosuje ze względu na inną technikę chodzenia. Techniki anti-shock nie sprawdzają się w tym sporcie i niwelują korzyści z treningu.

Materiał wykonania kijów

Zacznijmy od materiału. Z jakiego materiału kupić kijki nordic walking? Na rynku znajdziemy kije aluminiowe i kije karbonowe (z włókna węglowego).

Pierwszy materiał jest tańszy, natomiast same kije stają się bardziej wytrzymałe. Aluminium jest jednocześnie najcięższym z materiałów, które wykorzystuje się do produkcji kijków.

Z kolei te wykonane z karbonu są droższe i mniej wytrzymałe, ale przy tym bardzo lekkie, sprężyste i lepiej tłumiące drgania.

Producenci kijów stosują więc modyfikacje włókna węglowego, które poprawiają jego wytrzymałość. Mała waga jest wtedy zachowana.

Mniej popularne są kije nordic walking z włókna szklanego (jest znacznie bardziej giętkie od węglowego), bambusa i innych materiałów.

Zadbaj o odpowiednią długość kijów

Należy dobrać kijki nordic walking do wzrostu użytkownika. Znajdziemy na rynku modele o stałej długości oraz kije regulowane. To podstawowy podział tych sprzętów.

Kijki teleskopowe są wygodne w transporcie i przechowywaniu. Mogą być stosowane przez osoby o różnym wzroście, czy przez młodzież, która jeszcze rośnie. Przydają się na szlakach górskich.

Z kolei profesjonalne kije o stałej długości to propozycja raczej dla sportowców. Są dopasowane do potrzeb konkretnej osoby. Dla amatorów lepszym wyborem są kije o regulowanej długości.

Przy wyborze kijków musimy zwrócić uwagę na wytyczne producenta. Regulacja może się nieco różnić. W Internecie znajdziemy tabele, które pomogą nam dopasować długość kijków do wzrostu.

Reklama

Jakie kijki? Nordic walking z odpowiednimi akcesoriami

Kiedy kupujemy kije nordic walking musimy wziąć pod uwagę wiele czynników. Tylko w ten sposób możemy znaleźć sprzęt dobrej jakości, który pozwoli nam przemierzać długie dystanse, rozwijać sprawność fizyczną przez marsz, wzmacniać mięśnie i gubić zbędne kilogramy bez nadmiernego obciążania stawów.

Nie ma jednej odpowiedzi na to, jakie modele są najlepsze. Możemy jednak z łatwością znaleźć takie, które będą nam najbardziej odpowiadać. Co trzeba wiedzieć?

 • Grot w trudnym terenie wbija się w nawierzchnię - na przykład w lesie czy w górach. Jednakże chodzenie po asfalcie i innych twardych powierzchniach mogłoby w ten sposób zniszczyć kije. Z tego powodu stosuje się specjalne gumowe nakładki. Warto od razu zainwestować w wymienne końcówki, dzięki czemu będziesz mógł poruszać się w każdym terenie, a grot nie zostanie uszkodzony. Dostępne są różne rodzaje końcówek.
 • Wykończenie rękojeści - pianka EVA czy materiał z korka pozwolą zachować suche dłonie w trakcie treningu. Uchwyt jest też milszy w dotyku.
 • Podczas marszu niezbędna jest odpowiednio zaprojektowana rękawiczka i rękojeść, która daje możliwość wypuszczania kija w trakcie chodzenia - to naturalny element treningu. Rękojeść kija musi być gładka i wyprofilowana.
 • Rękawiczka powinna mieć osobne miejsce na kciuk, jak najbliżej rękojeści. Dzięki temu kij w naturalny sposób będzie wracać do dłoni.
 • Przydatna jest wypinana rękawiczka - dzięki temu możemy szybko zawiązać sznurówki, sięgnąć do telefonu komórkowego, napić się wody bez konieczności zdejmowania rękawiczki.
 • Po złożeniu kijki nie powinny zajmować wiele miejsca.

Kijki do uprawiania nordic walking znajdziesz także w medme sklep. Są to m.in.:

 • NILS NW106 CARBON KIJE NORDIC WALKING - materiał to w 30 proc. włókno węglowe. To kije składane o konstrukcji teleskopowej, złożonej z dwóch segmentów. Ich długość można regulować w zakresie 87-140 cm, co pozwala odpowiedzieć na potrzeby wyższych użytkowników. Mamy tu rękawiczkę neoprenową, którą można dostosować do rozmiaru dłoni. Uchwyty łączą piankę EVA i PP. Groty wykonano ze stali utwardzanej. Gdy chcesz wybrać się na twarde podłoże, możesz skorzystać z dołączonych gumowych nakładek. W modelu mamy też dwa wymienne talerze do poruszania się po miękkim gruncie. Kije ważą 459 g.
 • NILS NW608 KIJE NORDIC WALKING - to aluminiowe kijki składane do nordic walking, tym razem trzysegmentowe, z łatwą, wygodną regulacją długości. Nadadzą się na różne nawierzchnie, m.in. asfalt, błoto, czy trawę. Producent dołącza dwie gumowe nakładki na twarde podłoże i dwa wymienne talerze na miękkie. Grot wykonano ze stali utwardzanej. Uchwyt łączy piankę EVA i PP - dłoń pozostaje sucha i spoczywa na miękkim materiale. Zwróćmy uwagę na niską wagę kijów - jeden waży 250 g. Kije są regulowane w przedziale 67-140 cm. Z tymi kijkami mogą więc chodzić także niskie osoby.
 • NILS NW607 RED KIJE NORDIC WALKING - to także kije składane do nordic walking - samo rozkładanie i dopasowywanie długości jest łatwe i wygodne. Regulacja zachodzi w przedziale 87-140 cm. Ergonomicznie zaprojektowana rękojeść kija oferuje pewny chwyt. Rączki powleczono pianką EVA. Rękawiczki neoprenowe są regulowane do dłoni. Trzonek wykonano z lekkiego aluminium. Te kije nordic walking razem ważą 499 g. Groty wykonano z utwardzanej stali. Jeśli w pewnym momencie zdecydujesz się przejść na asfalt, wystarczy założyć gumowe nakładki dołączone do zestawu. Taka końcówka nie będzie potrzebna na miękkim podłożu - do niego przeznaczono wymienne talerze.
 • NILS NW-TK19 KIJE TREKKING/NORDIC WALKING 50% CARBON - to lekkie kije do nordic walking wykonane w połowie z karbonu odpowiedzialnego za jego dobre parametry. Po złożeniu kije mierzą jedynie 66 cm, natomiast po rozłożeniu długość kija wynosi nawet 135 cm. Zawdzięczamy to teleskopowej, trzysegmentowej konstrukcji. Groty wykonano ze stali utwardzonej, natomiast rączkę powleczono pianką EVA. W zestawie znajdziemy nakładki do poruszania się po asfalcie i wymienne talerze. To nie tylko kije do nordic walking, ale też do trekkingu, dlatego posiadają amortyzację.
 • NILS NW802 KIJE NORDIC WALKING - to dobre kije do nordic walking dla początkujących na relaksacyjne spacery po miękkim podłożu. Są dwusegmentowe, regulacja zachodzi w przedziale 86-140 cm. Ważą razem 576 g. Rękawiczka została wykonana z neoprenu, trzonek jest z aluminium, uchwyt wykonano z ergonomicznego PP. Można do nich dokupić nakładki i talerze.

Potrzeba ruchu? Dobry start to odpowiednie kije. Nordic walking z nimi to sport dla każdego!

Teraz, kiedy znasz już rodzaje kijków i dostępne możliwości udogodnień, niewiele dzieli Cię od marszu. Spacery z kijami są bardzo popularne we wszystkich kategoriach wiekowych - nie męczą nadmiernie, za to pozwalają zbudować kondycję.

Jeśli chcesz się przyłączyć się do tej zabawy, wystarczy, że będziesz kierować się naszymi wskazówkami, a na pewno będzie Ci łatwiej dobrać kije do nordic walking.

W medme sklep znajdziesz zróżnicowane propozycje. Wyszukujemy najlepsze oferty i promocje różnych dostawców, dzięki czemu możemy zaspokoić potrzeby wielu klientów w zależności od ich budżetu.

Inwestycja w zdrowie i początek przygody z tym przystępnym sportem z naszą pomocą nie muszą kosztować fortuny.

Czytaj również
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
SEO Copywriterka specjalizująca się w branży medycznej oraz zagadnieniach związanych z HR. Doświadczenie zdobywała w agencjach marketingowych i czasopismach internetowych. Absolwentka filologii niderlandzkiej na Uniwersytecie Wrocławskim, studentka kulturoznawstwa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W wolnych chwilach zgłębia tajniki literaturoznawstwa i przemierza górskie szlaki.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Co jeść po treningu? Siłowym, na redukcji, cardio
Owoce i warzywa
Przeczytaj artykuł
Parafina na stopy i dłonie - zabieg i efekty
Zabieg z parafiny na dłonie i stopy
Przeczytaj artykuł
Wysiłek fizyczny - jak wpływa na organizm człowieka?
Wysiłek fizyczny
Podobne artykuły
Hantle do ćwiczeń siłowych
Jakie hantle kupić? Jak dobrać ich ciężar i kształt?
Trening z gumami oporowymi
Gumy do ćwiczeń - jakie wybrać i na co zwrócić uwagę?
Kobieta i mężczyzna robiący pompki
Co daje robienie pompek? Efekty
Wysoki wyskok
Ćwiczenia na wyskok - jak poprawić wyskok? Trening
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!