Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!
Tego nie jedz po operacji wyrostka. Kliknij tutaj!

Jakie kolory widzi noworodek?

Jakie kolory widzi noworodek? Kiedy dziecko zaczyna wiedzieć kolory inne, niż tylko odcienie szarości? Na czym powinna polegać stymulacja wzroku niemowlaka? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na pytania.
Kolory biały, czerwony i czarny
Źródło: 123RF
Spis treści

Jakie kolory widzi noworodek?

Jakie kolory widzi noworodek? Praktycznie żadne. W pierwszych chwilach jego życia, postrzegany obraz świata jest całkowicie bezbarwny i nieostry. To nic więcej, niż tylko szara mgła, z której dopiero w kolejnych tygodniach i miesiącach zaczną się wyłaniać kształty i kolory. Związane to jest z niedojrzałością optyczną i neurologiczną gałek ocznych oraz nieumiejętnością przetwarzania odbieranych sygnałów przez mózg.

Jednak rozwój dziecka jest błyskawiczny, w szczególności w pierwszym roku życia. Dlatego już pod koniec okresu noworodkowego, u progu niemowlęctwa (około 4. tygodnia życia), maluch zaczyna wyróżniać pierwsze podstawowe barwy. Jakie?

Reklama

Jakie kolory widzi niemowlę?

Przez lata pokutowało przekonanie, że pierwszymi i jedynymi widzianymi na przez małe dziecko kolorami, są czerń i biel, czyli barwy znajdujące się na dwóch przeciwległych krańcach spektrum szarości. Odkrycia naukowców decydowanie jednak temu przeczą.

Cytowana przez brytyjski dziennik Guardian Anna Franklin z uniwersytetu w Sussex, autorytet w dziedzinie rozwoju narządu wzroku u dzieci, stwierdziła, że przekonanie o czarnobiałym świecie w oczach niemowlęcia nie ma pokrycia w rzeczywistości i jako takie powinno zostać uznane za mit.

Zatem jakie kolory widzi niemowlę? Według Franklin, w rzeczywistości oprócz dwóch wyżej wymienionych, niemowlęta bardzo wyraźnie dostrzegają także czerwone plamy na jasnym tle. Dowodem na to są wyniki badań naukowych z udziałem niemowląt, rejestrujące ich reakcje na prezentowane obrazy. Ustalenia te w znacznym stopniu wpłynęły między innymi na sposób projektowania zabawek dla najmłodszych.

Reklama

Stymulacja wzroku niemowlaka

Stymulacja wzroku niemowlaka powinna być wspierana od pierwszych tygodni jego życia, a doskonałym narzędziem, które można do tego celu wykorzystać są zabawki edukacyjne. Mają one na celu stymulację rozwoju zmysłu wzroku, a także jego integrację z innymi zmysłami: słuchu, czucia czy równowagi. Zawierają więc elementy, które szeleszczą lub wydają inne dźwięki.

Mają też charakterystyczne kolory, skomponowane w ścisłym odniesieniu do badań naukowych. W odróżnieniu od zwykłych zabawek, utrzymanych zazwyczaj w kolorystyce pastelowo-błękitnej, dobre sensoryczne zabawki edukacyjne są trójkolorowe: czarno-czerwono-białe:

To właśnie te trzy kolory niemowlę widzi w wieku 1 czy 2 miesięcy. Dzięki temu, zabawki te są w stanie skutecznie przykuć uwagę malucha.

Dodatkowo barwy te ułożone są w geometryczne wzory, niezwykle proste w percepcji. Wiadomym jest, że w pierwszych miesiącach życia mózg dziecka i tak nie jest w stanie przetwarzać bardziej złożonych obrazów rejestrowanych przez oczy. Dlatego różnego typu postaci zwierzęce, motywy kwiatów i inne kształty warto wprowadzać dopiero po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia.

Dobrym przykładem jest czerwono-czarno-biała karuzela, którą producent skonstruował w ten sposób, by po kilku miesiącach użytkowania kontrastowe elementy z wzorami geometrycznymi zastąpić nowymi, ciekawymi kształtami. Jest to całkowicie zbieżne z następującymi po sobie fazami rozwoju dziecka.

Reklama

Kiedy dziecko widzi kolory inne niż czerń i czerwień?

Kiedy dziecko widzi kolory inne niż czerń, czerwień i biel i co z tego wynika? Przyjmuje się, że paleta poszerza się pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Jako pierwszy, po czerwonym, prawdopodobnie w oczach dziecka wyróżnia się kolor zielony. Następnie pojawia się zdolność widzenia i odcinania od tła kolorów, takich jak:

  • niebieski,
  • fioletowy,
  • żółto-brązowy.

Reszta barw najprawdopodobniej pojawia się dopiero po ukończeniu pół roku, a nawet później. Również ten aspekt powinien być brany pod uwagę, jeśli chodzi wspieranie rozwoju wzroku i dobór właściwych zabawek dla dziecka w wieku niemowlęcym.

Reklama

Jak rozwija się wzrok noworodka i niemowlaka?

Wzrok noworodka i niemowlaka w szybkim tempie rozwija się nie tylko pod względem zdolności rozpoznawania kolorów. Niezwykle istotne jest też uzyskanie pełnej ostrości widzenia. Obraz w pierwszych dniach życia jest nie tylko bezbarwny, ale też silnie rozmazany. Przypomina to znany z fotografii efekt bokeh, tyle że zamiast niewyraźnego tła, rozmyty jest dokładnie cały kadr.

W ciągu jednak 12 miesięcy, wzrok malucha wyostrza się i nabiera w tym względzie niemal pełnej dojrzałości. Oprócz tego narząd wzroku stopniowo i samoistnie powinien korygować wrodzoną dalekowzroczność. Proces ten obejmuje cały okres niemowlęcy i trwa również po jego zakończeniu, nawet do ósmego roku życia.

Czytaj również

Bibliografia

  • The vision thing: how babies colour in the world, The Guardian, https://www.theguardian.com
  • P. Kay Nottingham Chaplin, EdD, Kira Baldonado, 18 Vision Development Milestones From Birth to Baby’s First Birthday, https://nationalcenter.preventblindness.org
  • Canpol babies kontrastowa karuzela pluszowa z pozytywką SENSORY TOYS, https://canpolbabies.com
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Podobne artykuły
Noworodek bawiący się na podłodze
Skok rozwojowy - kiedy jest pierwszy i jak rozpoznać kolejny?
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie

Reklama


Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego
Dowiedz się co to!