Jakie kolory widzi noworodek?

Jakie kolory widzi noworodek? Kiedy dziecko zaczyna wiedzieć kolory inne, niż tylko odcienie szarości? Na czym powinna polegać stymulacja wzroku niemowlaka? Przeczytaj i poznaj odpowiedzi na pytania.
Kolory biały, czerwony i czarny
Źródło: 123RF

Spis treści

Jakie kolory widzi noworodek?

Jakie kolory widzi noworodek? Praktycznie żadne. W pierwszych chwilach jego życia, postrzegany obraz świata jest całkowicie bezbarwny i nieostry. To nic więcej, niż tylko szara mgła, z której dopiero w kolejnych tygodniach i miesiącach zaczną się wyłaniać kształty i kolory. Związane to jest z niedojrzałością optyczną i neurologiczną gałek ocznych oraz nieumiejętnością przetwarzania odbieranych sygnałów przez mózg.

Jednak rozwój dziecka jest błyskawiczny, w szczególności w pierwszym roku życia. Dlatego już pod koniec okresu noworodkowego, u progu niemowlęctwa (około 4. tygodnia życia), maluch zaczyna wyróżniać pierwsze podstawowe barwy. Jakie?

Jakie kolory widzi niemowlę?

Przez lata pokutowało przekonanie, że pierwszymi i jedynymi widzianymi na przez małe dziecko kolorami, są czerń i biel, czyli barwy znajdujące się na dwóch przeciwległych krańcach spektrum szarości. Odkrycia naukowców decydowanie jednak temu przeczą.

Cytowana przez brytyjski dziennik Guardian Anna Franklin z uniwersytetu w Sussex, autorytet w dziedzinie rozwoju narządu wzroku u dzieci, stwierdziła, że przekonanie o czarnobiałym świecie w oczach niemowlęcia nie ma pokrycia w rzeczywistości i jako takie powinno zostać uznane za mit.

Zatem jakie kolory widzi niemowlę? Według Franklin, w rzeczywistości oprócz dwóch wyżej wymienionych, niemowlęta bardzo wyraźnie dostrzegają także czerwone plamy na jasnym tle. Dowodem na to są wyniki badań naukowych z udziałem niemowląt, rejestrujące ich reakcje na prezentowane obrazy. Ustalenia te w znacznym stopniu wpłynęły między innymi na sposób projektowania zabawek dla najmłodszych.

Reklama

Stymulacja wzroku niemowlaka

Stymulacja wzroku niemowlaka powinna być wspierana od pierwszych tygodni jego życia, a doskonałym narzędziem, które można do tego celu wykorzystać są zabawki edukacyjne. Mają one na celu stymulację rozwoju zmysłu wzroku, a także jego integrację z innymi zmysłami: słuchu, czucia czy równowagi. Zawierają więc elementy, które szeleszczą lub wydają inne dźwięki.

Mają też charakterystyczne kolory, skomponowane w ścisłym odniesieniu do badań naukowych. W odróżnieniu od zwykłych zabawek, utrzymanych zazwyczaj w kolorystyce pastelowo-błękitnej, dobre sensoryczne zabawki edukacyjne są trójkolorowe: czarno-czerwono-białe:

To właśnie te trzy kolory niemowlę widzi w wieku 1 czy 2 miesięcy. Dzięki temu, zabawki te są w stanie skutecznie przykuć uwagę malucha.

Dodatkowo barwy te ułożone są w geometryczne wzory, niezwykle proste w percepcji. Wiadomym jest, że w pierwszych miesiącach życia mózg dziecka i tak nie jest w stanie przetwarzać bardziej złożonych obrazów rejestrowanych przez oczy. Dlatego różnego typu postaci zwierzęce, motywy kwiatów i inne kształty warto wprowadzać dopiero po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia.

Dobrym przykładem jest czerwono-czarno-biała karuzela, którą producent skonstruował w ten sposób, by po kilku miesiącach użytkowania kontrastowe elementy z wzorami geometrycznymi zastąpić nowymi, ciekawymi kształtami. Jest to całkowicie zbieżne z następującymi po sobie fazami rozwoju dziecka.

Kiedy dziecko widzi kolory inne niż czerń i czerwień?

Kiedy dziecko widzi kolory inne niż czerń, czerwień i biel i co z tego wynika? Przyjmuje się, że paleta poszerza się pomiędzy 3 a 6 miesiącem życia. Jako pierwszy, po czerwonym, prawdopodobnie w oczach dziecka wyróżnia się kolor zielony. Następnie pojawia się zdolność widzenia i odcinania od tła kolorów, takich jak:

  • niebieski,
  • fioletowy,
  • żółto-brązowy.

Reszta barw najprawdopodobniej pojawia się dopiero po ukończeniu pół roku, a nawet później. Również ten aspekt powinien być brany pod uwagę, jeśli chodzi wspieranie rozwoju wzroku i dobór właściwych zabawek dla dziecka w wieku niemowlęcym.

Reklama

Jak rozwija się wzrok noworodka i niemowlaka?

Wzrok noworodka i niemowlaka w szybkim tempie rozwija się nie tylko pod względem zdolności rozpoznawania kolorów. Niezwykle istotne jest też uzyskanie pełnej ostrości widzenia. Obraz w pierwszych dniach życia jest nie tylko bezbarwny, ale też silnie rozmazany. Przypomina to znany z fotografii efekt bokeh, tyle że zamiast niewyraźnego tła, rozmyty jest dokładnie cały kadr.

W ciągu jednak 12 miesięcy, wzrok malucha wyostrza się i nabiera w tym względzie niemal pełnej dojrzałości. Oprócz tego narząd wzroku stopniowo i samoistnie powinien korygować wrodzoną dalekowzroczność. Proces ten obejmuje cały okres niemowlęcy i trwa również po jego zakończeniu, nawet do ósmego roku życia.

Czytaj też:

Bibliografia

  • The vision thing: how babies colour in the world, The Guardian, https://www.theguardian.com
  • P. Kay Nottingham Chaplin, EdD, Kira Baldonado, 18 Vision Development Milestones From Birth to Baby’s First Birthday, https://nationalcenter.preventblindness.org
  • Canpol babies kontrastowa karuzela pluszowa z pozytywką SENSORY TOYS, https://canpolbabies.com

Oceń artykuł

(liczba ocen 0)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!