Kiedy pyli bylica?

Bylica to popularny w Polsce chwast, który jednak w okresie kwitnienia stanowi duże zagrożenie dla alergików. Jest trzecim co do intensywności (po trawach i brzozie) alergenem unoszącym się w powietrzu w okresie letnim i powoduje szereg uciążliwych dolegliwości. Warto zatem wiedzieć, kiedy pyli bylica i jak ustrzec się przed jej drażniącym wpływem.
Bylica
źródło:123RF
Spis treści

Bylica pyli latem

Kwitnienie bylicy przypada na okres wakacyjny, może więc niestety uprzykrzyć wypoczynek za miastem, wywołując uciążliwe objawy alergii. Według kalendarza pylenia, pylenie rozpoczyna się w reguły w połowie lipca, szczególnie w cieplejszych, południowych rejonach Polski. W miejscach chłodniejszych opóźnia się ono o kilka dni. Apogeum pylenia bylicy odnotowuje się w trzeciej dekadzie lipca oraz pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. W większości miejsc, gdzie dokonywane są pomiary, wysokie stężenie (powyżej 70 ziaren na 1 metr sześcienny powietrza) utrzymuje się od jednego do dwóch tygodni.

Najwięcej pyłków bylicy unosi się nad ziemią w godzinach południowych i wczesnym popołudniem (w miastach od godziny 14 do 18, poza miastem od 10 do 15). Osoby ze skłonnościami do alergii powinny o tej porze unikać przebywania poza domem, szczególnie na terenach zielonych.

Gdzie rośnie bylica?

Bylica jest rośliną z rodziny astrowatych. Na półkuli północnej występuje bardzo powszechnie, licząc około 400 gatunków. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze, inne (jak piołun czy estragon) wykorzystywane są jako przyprawy. W Polsce najczęściej spotykana jest bylica pospolita. Jej kwiaty tworzą drobne koszyczki zebrane w większe kwiatostany mające formę kłosów lub wiech. Kwiaty te właśnie w lipcu i sierpniu wydzielają ogromne ilości drażniącego, alergennego pyłku.

Bylica pospolita jest rośliną wieloletnią rosnącą najgęściej na terenach zielonych poza miastami:

  • na polach (często rolnych nieużytkach),
  • w sadach i ogrodach,
  • wśród zbóż,
  • wzdłuż rzek,
  • przy płotach, drogach i rowach.

Na terenach pozamiejskich odnotowuje się dwu - a czasem nawet trzykrotnie wyższe stężenie pyłków bylicy w powietrzu niż w obrębie dużych miast. Dlatego objawy alergii na nie znacznie częściej stwierdza się u osób mieszkających na wsiach lub spędzających lato poza dużymi aglomeracjami miejskimi.

Objawy alergii na pyłki bylicy i reakcje krzyżowe

Alergia na pyłki bylicy, podobnie jak większość alergii wziewnychobjawia się głównie:

  • katarem siennym w postaci obfitej, wodnistej wydzieliny,
  • ograniczoną drożnością nosa,
  • utrudnionym oddychaniem,
  • podrażnieniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu,
  • zapaleniem spojówek.

Bylica powoduje często alergiczne reakcje krzyżowe, czyli wywołuje dolegliwości uczuleniowe w połączeniu z innymi alergenami roślinnymi lub  pokarmowymi. U niektórych osób uczulonych stwierdza się objawy zespołu OAS (Oral Allergy Syndrom) – zespołu alergii błony śluzowej jamy ustnej objawiający się głównie obrzękiem warg i wnętrza jamy ustnej – właśnie w wyniku współdziałania pyłków bylicy z alergenami zawartymi w poszczególnych warzywach i owocach.

Najczęściej bylica wchodzi w reakcje krzyżowez selerem, jabłkiem, marchwią oraz niektórymi przyprawami i ziołami (szczególnie rumiankiem).

Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
Justyna Gabrysiak-Kula
Copywriterka, od kilku lat specjalizująca się w tematyce medycznej, kosmetycznej i parentingowej. Autorka kilkuset artykułów o zdrowiu, urodzie i na tematy pokrewne. Absolwentka kulturoznawstwa, dla której obcowanie z kulturą zawsze było ważnym obszarem życia. Prywatnie matka dzieciom, kocha muzykę i pływanie.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jak walczyć z roztoczami kurzu? Skuteczne rozwiązanie dla alergików
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Podobne artykuły
Alergia krzyżowa - rozpoznanie i tabele reakcji krzyżowych
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Bazofile a ich rola w organizmie. Jaka jest norma?
IgE całkowite: badanie i cena. Jaka jest norma IgE?
Kiedy pyli sosna?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Recenzja szczoteczki magnetycznej Oral-B iO Series 9
Syrop z cebuli - właściwości. Jak zrobić syrop z cebuli?
Jak doprowadzić kobietę do orgazmu? - techniki, porady
Cytologia - co to za badanie i kiedy je robić?
Opryszczka u dzieci – jakie leki? Czym smarować?

Reklama