
Spis treści
Bylica pyli latem
Kwitnienie bylicy przypada na okres wakacyjny, może więc niestety uprzykrzyć wypoczynek za miastem, wywołując uciążliwe objawy alergii. Według kalendarza pylenia, pylenie rozpoczyna się w reguły w połowie lipca, szczególnie w cieplejszych, południowych rejonach Polski. W miejscach chłodniejszych opóźnia się ono o kilka dni. Apogeum pylenia bylicy odnotowuje się w trzeciej dekadzie lipca oraz pierwszej i drugiej dekadzie sierpnia. W większości miejsc, gdzie dokonywane są pomiary, wysokie stężenie (powyżej 70 ziaren na 1 metr sześcienny powietrza) utrzymuje się od jednego do dwóch tygodni.
Najwięcej pyłków bylicy unosi się nad ziemią w godzinach południowych i wczesnym popołudniem (w miastach od godziny 14 do 18, poza miastem od 10 do 15). Osoby ze skłonnościami do alergii powinny o tej porze unikać przebywania poza domem, szczególnie na terenach zielonych.
Gdzie rośnie bylica?
Bylica jest rośliną z rodziny astrowatych. Na półkuli północnej występuje bardzo powszechnie, licząc około 400 gatunków. Niektóre z nich mają właściwości lecznicze, inne (jak piołun czy estragon) wykorzystywane są jako przyprawy. W Polsce najczęściej spotykana jest bylica pospolita. Jej kwiaty tworzą drobne koszyczki zebrane w większe kwiatostany mające formę kłosów lub wiech. Kwiaty te właśnie w lipcu i sierpniu wydzielają ogromne ilości drażniącego, alergennego pyłku.
Bylica pospolita jest rośliną wieloletnią rosnącą najgęściej na terenach zielonych poza miastami:
- na polach (często rolnych nieużytkach),
- w sadach i ogrodach,
- wśród zbóż,
- wzdłuż rzek,
- przy płotach, drogach i rowach.
Na terenach pozamiejskich odnotowuje się dwu - a czasem nawet trzykrotnie wyższe stężenie pyłków bylicy w powietrzu niż w obrębie dużych miast. Dlatego objawy alergii na nie znacznie częściej stwierdza się u osób mieszkających na wsiach lub spędzających lato poza dużymi aglomeracjami miejskimi.
Objawy alergii na pyłki bylicy i reakcje krzyżowe
Alergia na pyłki bylicy, podobnie jak większość alergii wziewnych, objawia się głównie:
- katarem siennym w postaci obfitej, wodnistej wydzieliny,
- ograniczoną drożnością nosa,
- utrudnionym oddychaniem,
- podrażnieniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu,
- zapaleniem spojówek.
Bylica powoduje często alergiczne reakcje krzyżowe, czyli wywołuje dolegliwości uczuleniowe w połączeniu z innymi alergenami roślinnymi lub pokarmowymi. U niektórych osób uczulonych stwierdza się objawy zespołu OAS (Oral Allergy Syndrom) – zespołu alergii błony śluzowej jamy ustnej objawiający się głównie obrzękiem warg i wnętrza jamy ustnej – właśnie w wyniku współdziałania pyłków bylicy z alergenami zawartymi w poszczególnych warzywach i owocach.
Najczęściej bylica wchodzi w reakcje krzyżowez selerem, jabłkiem, marchwią oraz niektórymi przyprawami i ziołami (szczególnie rumiankiem).
Oceń artykuł
(liczba ocen 1)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!