ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Mleko kozie dla niemowląt - od kiedy podawać i jak rozcieńczyć?

Nie każde mleko kozie dla niemowląt jest bezpieczne i nadaje się do spożycia przed ukończeniem roku. Z czego to wynika? Dowiedz się, jakie mleko można podawać niemowlętom.
Niemowlę pije mleko z butelki
Źródło:123RF
W skrócie
  • Niemodyfikowanego mleka koziego nie należy w ogóle podawać niemowlętom. Jego skład diametralnie różni się od składu naturalnego pokarmu kobiecego.
  • To mit, że mleko kozie jest bezpieczne dla dzieci ze skazą białkową. Zawartość kazeiny w mleku kozim i krowim jest podobna.
  • Optymalne jest karmienie niemowlaka wyłącznie mlekiem matki do końca 6 miesiąca życia. Mleko kozie można zacząć podawać po ukończeniu roku, jednak trzeba to robić stopniowo i ostrożnie.
SPRAWDŹ TEŻ: Kozie mleko - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Spis treści

Reklama

Czy niemowlę może pić kozie mleko?

Karmienie niemowląt jeszcze kilka dekad temu wyglądało zupełnie inaczej, niż dziś. Dzieci od urodzenia były przepajane, a rozszerzanie ich diety następowało dużo wcześniej. Współcześnie wiadomo jednak, że w pierwszych miesiącach życia dla niemowlaka najlepsze nie jest mleko kozie, krowie czy modyfikowane, ale naturalne mleko matki, zawierające wszystkie cenne mikroelementy oraz przeciwciała.

Tylko w przypadkach, w których karmienie piersią z jakiegoś powodu nie jest możliwe, należy szukać alternatywnych rozwiązań. Czy kozie mleko może być dla niemowląt taką alternatywą? Otóż nie. Zwykłe mleko kozie nie powinno być podawane dzieciom, które nie ukończyły pierwszego roku życia, ponieważ ma ono zupełnie inną zawartość mikro- i makroelementów niż mleko matki i w związku z tym może wywierać niekorzystny wpływ na zdrowie.

Niemowlę karmione mlekiem kozim zagrożone jest np. anemią, ze względu na niski poziom substancji krwiotwórczych w produkcie. Kozie mleko, wbrew potocznej opinii, nie jest też zalecane dla dzieci z alergią.

Reklama

Od kiedy mleko kozie dla niemowląt?

Skoro wiadomo już, że zwykłe mleko kozie nie nadaje się dla niemowląt, warto odpowiedzieć na pytanie, od kiedy można podawać je dzieciom.

Dla rocznego  dziecka sporadyczne spożywanie mleka koziego nie powinno już być szkodliwe, jednak ten składnik diety warto wprowadzać stopniowo, ograniczając się na początku do małych porcji i zwiększając je z czasem.

O ile dla 6- czy 9-miesięcznego niemowlaka mleko kozie w ogóle nie jest zalecane, o tyle już dla dziecka kilkuletniego może okazać się bardzo zdrowe i pożyteczne, ponieważ zawiera wiele cennych składników.

Są to przede wszystkim sole mineralne, białka, tłuszcze, węglowodany, laktoza oraz witaminy: A, C, D, E, z grupy B. Kozie mleko bywa uważane za zdrowsze od krowiego. Co prawda posiada ono podobną ilość tłuszczów i białek, ale są one lepsze jakościowo i łatwiej przyswajalne przez ludzki organizm.

Reklama

Modyfikowane mleko kozie dla niemowląt

Zupełnie inne zalecenia dotyczą modyfikowanego mleka koziego dla niemowląt. Istnieją produkty tego rodzaju przeznaczone do podawania dzieciom od pierwszego dnia ich życia.

Mleko zwierzęce jako alternatywa dla pokarmu matki, było stosowane już w starożytności i stosunkowo do niedawna było podawane najmłodszym w formie rozcieńczonej. Dziś zostało zastąpione przez modyfikowane odpowiedniki, które są bezpieczniejsze i korzystniejsze dla zdrowia malucha.

Dlaczego mleko kozie w proszku jest dla dzieci lepsze niż to zwykłe, świeże? Niemowlęta powinny spożywać mleko modyfikowane, ponieważ ma ono skład dostosowywany do potrzeb dzieci w danym przedziale wiekowym.

Wiadomo już, że skład mleka matki karmiącej zmienia się z czasem, wychodząc niejako naprzeciw potrzebom rosnącego i rozwijającego się dziecka. Mleko kozie lub krowie jest modyfikowane na jego wzór i dedykowane konkretnym grupom wiekowym (np. od 1 dnia do 6 miesiąca życia, od 6 do 12 miesiąca itd.).

Modyfikacja polega przede wszystkim na zmianie zawartości poszczególnych składników (tłuszczów, białek itd.). Czy zwykłe mleko kozie jest zalecane dla rocznego dziecka zamiast modyfikowanego? Nie - jak już zostało powiedziane, po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia można dopiero zacząć je stopniowo wprowadzać, zaczynając od małych porcji podawanych sporadycznie.

Reklama

Jak przygotować i rozcieńczyć mleko kozie dla niemowląt?

Skoro wiadomo już, że mleko kozie nadaje się dla niemowląt wyłącznie w formie zmodyfikowanej, warto odpowiedzieć na pytanie, jak je przygotować.

Ma ono postać proszku do rozpuszczenia w wodzie. Woda musi być przegotowana (najlepiej raz) i wystudzona do temperatury około 37 stopni C (im niższa temperatura, tym trudniej proszek się rozpuszcza). Proporcje proszku i wody należy dobierać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta. Z reguły do opakowania dołączona jest miarka ułatwiająca dawkowanie - np. jedna miarka proszku na każde 30 ml wody.

Jak podawać kozie mleko dla niemowląt? Ilość i częstotliwość podawania zależy od wieku dziecka. Niestety w przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym nie sprawdza się metoda karmienia na żądanie, jaka może być stosowana przy naturalnym mleku matki, którego skład się zmienia (im więcej dziecko je, tym mniej kaloryczny staje się pokarm, co w naturalny sposób zapobiega przekarmieniu).

Jak podawać zwykłe mleko kozie dla dzieci starszych od niemowląt? Na początku można próbować je rozcieńczyć, również przegotowaną wodą, by było bardziej lekkostrawne.

Czy mleko dla dziecka powinno się gotować? Gotowanie mleka pozbawia go wielu wartościowych składników, jednak w przypadku najmłodszych obróbka termiczna jest wskazana, ponieważ zmniejsza ryzyko zatrucia.

Reklama

Mleko i inne produkty kozie dla niemowląt

Mleka koziego w formie niemodyfikowanej nie można podawać niemowlętom jako głównego źródła pożywienia. Istnieją jednak produkty dla dzieci poniżej roku, takie jak jogurt z mleka koziego czy serek kozi dla niemowlaka. Często są one składnikiem mieszanek w formie różnych papek lub przecierów, jak np. tarta gruszka z twarożkiem z mleka koziego.

Od kiedy można wprowadzać ser kozi do diety niemowlaka? Kupując tego rodzaju produkt, należy zwrócić uwagę, dla dzieci w jakim wieku jest on przeznaczony. Niektóre podawać można od szóstego, inne dopiero od dwunastego miesiąca życia. Zależy to od zawartości mleka lub ewentualnych sposobów jego modyfikacji.

Wg Światowej Organizacji Zdrowia dziecko do ukończenia 6 miesiąca życia powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki. Jest to sytuacja optymalna dla jego zdrowia, dlatego substytutów szuka się wyłącznie wtedy, gdy karmienie piersią z jakichś względów nie jest możliwe.

Reklama

Mleko kozie czy krowie dla niemowlaka?

Czy mleko kozie jest zdrowe dla dzieci? Powszechnie uważa się, że jest ono zdrowsze niż mleko krowie i rzeczywiście istnieje w tym stwierdzeniu ziarno prawdy.

Mleko od kóz jest bogatsze od krowiego w składniki mineralne, takie jak wapń, potas czy fosfor. Zawiera też więcej oligosacharydów, witaminy A, niacyny i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

W przypadku starszych dzieci warto korzystać z tego bogactwa dobroczynnych składników, podając im od czasu do czasu kozie mleko lub produkty wykonane na jego bazie.

Zwykle jednak dla niemowlaka (niemodyfikowane) mleko zwierzęce - czy to krowie czy kozie - nie jest wskazane, ze względu na jego skład odmienny od naturalnego mleka matki. Obydwa te rodzaje zawierają zbyt dużo białka i soli mineralnych, a za mało witamin i kwasu foliowego, by pozytywnie wpływać na zdrowie malucha.

Reklama

Opinie na temat koziego mleka dla niemowląt

Jeśli chodzi o żywienie niemowląt - zarówno początkowe, jak i kwestie rozszerzania diety - wytyczne takich organizacji jak WHO czy Instytut Matki i Dziecka wciąż ulegają zmianom. (Choć w ostatnim czasie zdarza się to bardzo rzadko.) Owe zmiany wprowadza się w efekcie pojawienia się wyników najnowszych badań, by za pomocą diety jak najlepiej dbać o zdrowie dziecka i budować jego odporność na całe dorosłe życie.

Jakie są opinie na temat koziego mleka dla niemowląt? Specjaliści są zgodni, że dzieciom przed ukończeniem 12 miesiąca życia można podawać je wyłącznie w formie modyfikowanego mleka w proszku.

Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci również jest w tej kwestii jednoznaczne - produkty dla niemowląt wytwarzane z mleka koziego powinny jak najbardziej przypominać składem naturalny pokarm kobiecy oraz zapewnić tempo wzrastania możliwie jak najbardziej podobne do tempa wzrastania dzieci karmionych wyłącznie piersią.

Karmienie niemowlaka niemodyfikowanym mlekiem kozim może doprowadzić do anemii ze względu na jego zbyt niską zawartość witaminy B12 oraz kwasu foliowego.

Kiedy nie należy podawać mleka koziego niemowlakowi?

Dawniej sądzono, że dziecko uczulone na mleko krowie może pić mleko kozie. Czy rzeczywiście jest to prawda? Czy dziecko ze skazą białkową może pić kozie mleko i jest to w pełni bezpieczne? Niestety nie, a opinia ta współcześnie nazywana jest mitem.

Uczulenie na kazeinę może występować zarówno po wypiciu jednego jak i drugiego rodzaju mleka, ponieważ procentowa zawartość tego białka jest w nich podobna, przy czym w obu przypadkach jest znacząco wyższa niż w naturalnym pokarmie kobiecym.

Przy alergii dziecka na kazeinę zalecane jest więc karmienie piersią, jednak matka powinna wówczas utrzymywać dietę obniżającą jej poziom w pokarmie. Jeśli karmienie piersią z jakiegoś powodu nie jest wskazane, należy szukać produktów - czy to z mleka koziego czy krowiego - przeznaczonych dla niemowlaka alergika. Mleka modyfikowane dla alergików mają obniżony poziom białka wywołującego reakcję uczuleniową organizmu.

Cena koziego mleka dla niemowląt

Gdzie kupić mleko kozie dla niemowląt? Mleka modyfikowanego można szukać przede wszystkim w aptekach, ale też sklepach z artykułami dla niemowląt. Ze względu na bezpieczeństwo maluszka, najlepiej wybierać produkty od zaufanych sprzedawców i znanych, renomowanych producentów.

Powinny one być dokładnie przebadane i posiadać wymagane certyfikaty. Najlepiej wybór mleka skonsultować z lekarzem pediatrą, który na podstawie obrazu klinicznego małego pacjenta, fachowo dobierze dla niego odpowiedni pokarm.

Jaka jest cena mleka koziego w proszku dla niemowląt? Zależy ona od producenta, miejsca zakupu, objętości opakowania. Zwykle większe opakowania są bardziej ekonomiczne, jednak na początku warto wybierać te mniejsze, na wypadek, gdyby produkt z jakichś względów jednak się nie sprawdził.

Za puszkę mleka modyfikowanego na bazie mleka koziego o pojemności 800 ml trzeba zapłacić około 80-90 zł. Wydajność opakowania zależy od wieku dziecka, ponieważ jego zapotrzebowanie na pokarm rośnie z wiekiem.

Przykładowo - w pierwszym miesiącu życia podaje się dziecku około 100 ml mleka w ciągu doby, podczas gdy w 4-6 miesiącu ilość ta rośnie do ponad 200 ml.

Czytaj również

Bibliografia

  • H. Szajewska i inni, Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, w: STANDARDY MEDYCZNE/PEDIATRIA ν 2021 ν T. 18.
  • H. Weker, M. Barańska (red.), Żywienie niemowląt i małych dzieci, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2014.
  • P. Dziechciarz, Fałszywe opinie i przesądy o żywieniu małych dzieci, źródło: Medycyna Praktyczna. https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/64289,falszywe-opinie-i-przesady-o-zywieniu-malych-dzieci [data dostępu: 22.11.2023].
  • K. Hozyasz, Alternatywa w żywieniu niemowląt: modyfikowane mleko kozie, Klinika Pediatrii, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa.
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Noworodek i niemowlę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Dziecko trzymające główkę
Katar u noworodka – co stosować, aby trwał jak najkrócej?
Noworodek z katarem
Krochmal do kąpieli. Co daje? Jak często go stosować? Jak zrobić krochmal do kąpieli?
Dziecko po kąpieli
Podobne artykuły
Kobieta karmiąca dziecko
Ulewanie u noworodka – kiedy powinno zaniepokoić?
Opakowanie czopków glicerynowych
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Wcześniak w inkubatorze
Wcześniak w 28, 30 i 34 tygodniu ciąży - cechy i opieka medyczna
Niemowlak z gorączką
Przeziębienie u niemowlaka - skutek braku odporności. Kiedy pójść do lekarza?
Płaczące dziecko z powodu dyschezji niemowlęcej
Dyschezja niemowlęca - objawy, sposoby i leczenie. Ile trwa i jak pomóc dziecku?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!