Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Wysypka przy ząbkowaniu – jak się objawia i ile trwa?

dziecko ząbkuje
123RF
W skrócie
 • Wysypka może być pośrednio powiązana z ząbkowaniem – to konsekwencja nadmiernego ślinienia się dziecka.
 • Należy zachować ostrożność, ponieważ z uwagi na osłabiony układ odpornościowy ząbkującego malucha, wyrzynanie ząbków może zbiec się w czasie np. z infekcją wirusową, której objawem jest wysypka.
 • Wysypka związana z wyrzynaniem się zębów może ujawnić się nie tylko w obrębie twarzy, ale również wystąpić w obrębie klatki piersiowej i na plecach.
Spis treści

Reklama

Czy przy ząbkowaniu może wystąpić wysypka?

Rodzice maluchów z reguły bez problemu identyfikują podstawowe objawy ząbkowania. Jest to świąd i ból dziąseł, umiarkowana gorączka lub stan podgorączkowy, rozdrażnienie u dziecka. Okazuje się, że wyrzynaniu pierwszych ząbków towarzyszyć mogą inne, mniej specyficzne jak biegunka, kaszel czy opisywana wysypka.

Szacuje się, że zaledwie 1/3 dzieci przechodzi ten okres bez dodatkowych nieprzyjemnych objawów. Oprócz opisanych powyżej dolegliwości maluchy i ich rodzice mogą zmagać się z takimi objawami jak:

 • ogólne rozdrażnienie
 • brak apetytu,
 • ssaniem palca,
 • gryzieniem przedmiotów,
 • nadmiernym ślinieniem,
 • biegunkami,
 • Katarem
Ibufen® dla dzieci FORTE
Ibufen dla dzieci FORTE wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i przeciwzapalne. Lek jest przeznaczony do stosowania u dzieci, młodzieży i osób dorosłych w następujących przypadkach:
 • gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych);
 • bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego).
Ibufen® dla dzieci Forte o smaku malinowym. Skład i postać: Ibufen® dla dzieci Forte o smaku malinowym. Zawiesina doustna. 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 200 mg ibuprofenu. Substancje pomocnicze o znanym działaniu: maltitol ciekły (E 965), sodu benzoesan (E 211). 5 ml zawiesiny doustnej zawiera 2,4 g maltitolu ciekłego, 5 mg sodu benzoesanu. Wskazania: Gorączka różnego pochodzenia (także w przebiegu zakażeń wirusowych). Bóle różnego pochodzenia o nasileniu słabym do umiarkowanego (także bóle uszu występujące w stanach zapalnych ucha środkowego). Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Farmaceutyczne Polpharma S.A. ChPL: 2022.11.28 - Ibufen® dla dzieci FORTE o smaku malinowym.

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
REKLAMA

Dlaczego podczas ząbkowania może pojawić się wysypka?

Jak już wspomniano, wysypka przy ząbkowaniu to głównie efekt wzmożonego ślinienia się dziecka. Zmiany skórne mogą rozwijać się wokół ust. Podrażniona skóra wokół czerwieni wargowej i brody może być podatna na zakażenia grzybicze lub bakteryjne, co może prowadzić do pojawienia się wykwitów.

W połączeniu z bakteriami, wirusami i innymi drobnoustrojami znajdującymi się na przedmiotach lub bezpośrednio na skórze nietrudno o jej podrażnienie. Wysypka od ząbkowania może dodatkowo wpływać negatywnie na nastrój dziecka, a jej swędzenie – utrudniać zasypianie.

Dziecko może wykazywać predyspozycje do wystąpienia alergii na przedmioty, które umieszcza w buzi np. barwniki i materiały z których są wykonane. Wówczas wokół ust także mogą pojawić się krostki, plamy i zaczerwienienia. Może dojść ponadto do fizycznego uszkodzenia skóry, drobne otarcia stają się wrotami zakażenia np. dla grzybów.

Ząbkowanie jest dla malucha stresorem, który wywołuje w jego organizmie zmiany hormonalne. Dochodzi do wyrzutu kortyzolu – hormonu stresu. Może to prowadzić do zmian w wydzielaniu sebum co może z kolei wpłynąć na równowagę składników odżywczych i wilgoci w skórze. Niektóre dzieci mogą doświadczać wysuszenia skóry, co może prowadzić do podrażnień i wysypek.

Ponadto, zmiany hormonalne mogą wpływać na reakcje zapalne w organizmie, co może prowadzić do łagodnego stanu zapalnego skóry. W takim przypadku skóra może być bardziej podatna na podrażnienia i wysypki.

Jak wygląda wysypka przy ząbkowaniu?

Takie zmiany mają zwykle formę drobnych, czerwonawych krostek, które pojawiają się przede wszystkim wokół ust, na brodzie oraz na szyi. Są to więc przestrzenie, gdzie najłatwiej dostaje się ślina. Oprócz takiego podrażnienia na twarzy, u malucha może ujawnić się również wysypka na plecach oraz na brzuszku. Przyjmuje ona wówczas postać małych czerwonych grudek.

Jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że tego typu wysypkę łatwo jest pomylić z innymi chorobami, w tym wywoływanymi przez zakażenia wirusami. Wysypka podczas ząbkowania ma więc różnorodne podłoże, co wymaga pogłębienia diagnostyki.

Reklama

Co podać dziecku na wysypkę przy ząbkowaniu?

 • Dolegliwości bólowe związane z ząbkowaniem można przezwyciężyć podając syrop przeciwbólowy dla dziecka. W składzie takich produktów warto szukać ibuprofenu, który ma nie tylko działanie łagodzące ból, ale też przeciwzapalne.
 • Jeżeli wykluczymy inne, np. bakteryjne czy wynikające z zakażenia ogólnoustrojowego zakażenia wirusowe, wówczas warto zadziałać miejscowo np. poprzez delikatnie ochładzanie skóry z wysypką.
 • W takich sytuacjach warto zastosować maść dla dzieci, która w swoim składzie zawiera substancje łagodzące, m.in. pantenol, oleje roślinne czy argininę. Skórę można zregenerować maścią zawierającą witaminę E.
 • Ważne jest, by regularnie, delikatnie przecierać skórę wokół ust hipoalergicznymi chusteczkami lub czystą pieluszka tetrową.
 • Gryzaki i zabawki, które dziecko umieszcza w buzi należy codziennie czyścić. Do mycia może posłużyć płyn do mycia butelek.

Czytaj również

Bibliografia

 • H. Boguszewska, Symptomy ogólne i miejscowe związane z wyrzynaniem zębów mlecznych, NOWA STOMATOLOGIA 3/2014, https://www.nstomatologia.pl/wp-content/uploads/2015/01/ns_2014_127-130.pdf, [dostęp: 02.03.2024].
 • Macknin M.L. et al., Symptoms Associated With Infant Teething: A Prospective Study, Pediatrics 2000; 105, 4: 747-752.
 • Peretz B. et al., Systemic manifestations during eruption of primary teeth in infants, J Dent Child 2000; 70 (2): 170-173.
 • N. Torlińska-Walkowiak, A. Rataj-Kulmacz, Wyrzynanie się zębów mlecznych – symptomy towarzyszące czy przypadkowe współistnienie w czasie?, Pediatria i Medycyna Rodzinna 2013, 9 (3), p. 272–275.
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby i zaburzenia u dzieci
Dysgrafia - jak wygląda i na czym polega? Przyczyny i objawy
Dysgrafia u dziecka
Trzydniówka – objawy, przyczyny. Jak pomóc dziecku?
Dziecko ma gorączkę podczas trzydniówki
Jakie są przyczyny bólu głowy u dziecka i jak sobie z nim radzić?
Dziecko boli głowa
Podobne artykuły
Dziecko z czerwonymi krostkami na nogach
Jakie mogą być przyczyny wysypki na nogach u dzieci?
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Tabletki na dłoni, która jest w czerwonych krostach
Szkarlatyna (płonica) u dzieci i dorosłych - objawy i leczenie
Dziecko z zespołem Retta
Zespół Retta - jakie ma objawy?
Trudności z liczeniem
Dyskalkulia - jak się objawia? Test, diagnoza i leczenie

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!