Pijesz kozie mleko - sprawdź czy warto!

Starszy niż rok
Kozie mleko było cenione już w starożytności. Mityczne boginie zażywały w nim kąpieli, dzięki czemu ich skóra była niewiarygodnie gładka i piękna.
 

Wierzono także, że mleko to ma właściwości niemalże uzdrawiające i leczy choroby górnych dróg oddechowych, w tym gruźlicę. Nie zawiera prątków gruźlicy, które bywają w mleku zarażonych krów, ponieważ kozy nie zapadają na tę groźną chorobę!

W Polsce za mało popularne

W krajach Europy Zachodniej i Południowej hodowle kóz są bardzo popularne. Szczególnie we Francji, gdzie rocznie produkuje się ponad 50 tysięcy ton kozich serów w około 100 gatunkach, a sery te należą do najdroższych. Charakteryzują się wyrafinowanym i ostrym smakiem. Samo kozie mleko, jak twierdzą koneserzy, to napój dla smakoszy - kto raz spróbował i polubił jego smak, będzie je pił zawsze. Niestety, w Polsce hodowla tych zwierząt jest mało popularna. Jak wiadomo, trawa zjadana przez pasące się zwierzęta może zawierać różne zanieczyszczenia, nawet trujące sole rtęci. Na szczęście organizm kóz skutecznie je usuwa i toksyny te nie przedostają się do mleka. Koza daje dziennie do 2,5 - 3 litrów mleka, ale ponieważ ich hodowle są w Polsce nieliczne, produkty z mleka koziego są dość drogie.

Sprawdź też: Pijesz mleko? Możesz mieć problemy z płodnością

Rodzaje produktów z mleka koziego

W handlu znaleźć można: mleko kozie pasteryzowane, mleko w proszku, kaszki dla niemowląt z mlekiem kozim oraz jogurty z żywymi kulturami kozich bakterii. Te ostatnie dobrze wpływają na naszą przemianę materii, ponieważ powodują rozwój mikroflory bakteryjnej, hamując tym samym rozwój bakterii chorobotwórczych.

Dlaczego warto je pić?

Kozie mleko nie zawiera laktozy, czyli cukru mlecznego, dlatego mogą je pić ludzie uczuleni na mleko krowie, w którym jest laktoza. Lekarze często zalecają je dzieciom i niemowlętom, u których występują objawy uczulenia na krowie mleko. Mleko kozie zawiera wprawdzie białka, które dla człowieka są "obce", jednak uczulenia na nie są bardzo rzadkie. Generalnie mleko od kóz jest dobrze przyswajalne przez nasz organizm, gdyż cząsteczki tłuszczu w nim występujące są drobne i łatwo się wchłaniają. Mleko to zawiera także dużo wapnia, fosforu, magnezu, potasu i aminokwasów. Mało jest w nim witamin z grupy B, żelaza, miedzi i kwasu foliowego.

Czytaj też: Krowie mleko bezpieczne dla alergików?

Oceń artykuł

(liczba ocen 20)

Pytanie: Gdzie najczęściej kupujesz produkty ekologiczne?

  Na targu

  W Internecie

  W supermarkecie

  W sklepie ze zdrową żywnością

  Od lokalnych dostawców

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA