Czym są krosty na języku?
Krosty na języku to nieswoisty objaw świadczący o wielu różnych schorzeniach. Nie sposób wymienić wszystkich chorób, które mogą manifestować swoją obecność poprzez taki właśnie symptom.
Lekarz próbujący postawić diagnozę na postawie uwidocznienia się krostek na języku, z pewnością w pierwszej kolejności brałby pod uwagę infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne lub grzybicze oraz niedobory witamin.
Jednakże krostkowa wysypka w jamie ustnej może być także symptomem chorób zębów, czy niewłaściwej higieny jamy ustnej.
Nie można także wykluczyć poważnych chorób ogólnoustrojowych, które niekiedy w ten sposób dają o sobie znać.
W związku z tym, kluczowe znaczenie podczas specjalistycznego rozpoznania ma wywiad z pacjentem i poszukiwanie objawów współtowarzyszących.
Reklama
Domowe sposoby na bolące krosty na języku
Wysypka w jamie ustnej może powodować ból oraz utrudniać jedzenie i picie, dlatego wielu pacjentów poszukuje domowych sposobów na bolące krosty na języku, zanim pozna przyczyny dolegliwości.
Niestety, ze względu na mnogość chorób, które mogą objawiać się wysypką w jamie ustnej, trudno wskazać skuteczne metody leczenia.
Nie powinno się zatem zwlekać z wizytą u lekarza, który na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przepisze leki łagodzące dolegliwości, a w razie konieczności skieruje pacjenta na badania diagnostyczne, które pozwolą wykryć schorzenie odpowiedzialne za pojawienie się bolesnych krost na języku.
Reklama
Krosty na języku przy gardle
Stawiając pierwsze rozpoznanie lekarz bierze pod uwagę lokalizację zmian w jamie ustnej oraz ich charakter. Krosty na języku przy gardle mogą wskazywać na grzybicę (kandydozę) jamy ustnej.
Choroba rozwija się na skutek zakażenia grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle u osób z obniżoną odpornością.
Jedną z najczęściej wykrywanych postaci choroby jest kandydoza rzekomobłoniasta, którą można rozpoznać po białych lub żółtych zmianach (tzw. pleśniawkach), które po usunięciu pozostawiają czerwone, krwawiące podłoże.
Grzybica lokalizuje się najczęściej na grzbiecie języka, ponieważ stanowi on główny rezerwuar mikroflory jamy ustnej.
Leczenie tego typu zmian polega na przyjmowaniu preparatów przeciwgrzybicznych (m.in. nystatyny, ketokonazolu, flukonazolu).
Reklama
Białe krosty na języku
Białe krosty na języku mogą z kolei wskazywać na anginę, chorobę spowodowaną zakażeniem bakteryjnym, głównie przez Streptococcus pyogenes (paciorkowca beta-hemolizującego typu A). Patogen ten odpowiada za 30 proc. infekcji bakteryjnych w jamie ustnej.
Anginę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego białego nalotu na migdałkach i języku. W przebiegu choroby występują także inne objawy, w tym m.in.:
- gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
- powiększenie węzłów chłonnych szyjnych ,
- problemy z przełykaniem,
- ból gardła.
Generalnie, gorączka i białe krosty na języku u dziecka zaliczane są do typowych objawów anginy, ponieważ choroba szerzy się głównie u pacjentów między 5. a 15. rokiem życia.
Leczenie anginy polega na przyjmowaniu antybiotyku, głównie penicyliny, a w przypadku uczulenia – antybiotyku makrolidowego.
Reklama
Krosty z tyłu języka lub na końcu
Krosty z tyłu języka lub na jego końcu mogą być oznaką niedoboru witamin lub minerałów. Takie objawy może dawać szczególnie niedobór żelaza.
Żelazo jest niezbędne do produkcji krwinek czerwonych, zwłaszcza hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek ciała. W przypadku niedoboru tego pierwiastka u pacjenta rozwija się anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza, NzNŻ).
Objawia się ona zwykle osłabieniem organizmu, zawrotami głowy, sennością oraz dusznością wysiłkową. Zdarza się jednak, że manifestuje się poprzez zmiany w jamie ustnej, takie jak wygładzenie powierzchni języka, obecność krostek, czy pieczenie.
Niedokrwistość zwykle leczy się poprzez suplementację żelaza. Ponadto należy zadbać o dostarczenie żelaza do organizmu wraz z pożywieniem.
Reklama
Czerwone krosty na języku
A co oznaczają czerwone krosty na języku? Mogą być one symptomem płonicy (szkarlatyny) – ostrej choroby zakaźnej, będącej powikłaniem opisanej wyżej anginy paciorkowcowej.
Płonica objawia się przede wszystkim drobnoplamistą, czerwoną wysypką na twarzy, tułowiu, pośladkach i w pachwinach.
Zmiany obserwuje się też w jamie ustnej. Początkowo język jest pokryty żółtym nalotem, jednakże potem przypomina malinową barwę (tzw. język malinowy). Brodawki smakowe na języku powiększają się i nabierają czerwonego koloru.
Płonica wymaga antybiotykoterapii. Najczęściej stosuje się penicylinę, a alternatywnie makrolidy.
Reklama
Krosty na języku u dziecka
Krosty na języku u dziecka mogą mieć związek z chorobą dłoni, stóp i ust (Hand, foot and mouth disease, w skrócie HFMD), nazywaną potocznie bostonką lub chorobą bostońską.
Nazwa tego schorzenia ma związek z miastem, w którym rozwinęła się pierwsza epidemia. Bostonka jest chorobą wirusową wieku dziecięcego, wywoływaną najczęściej przez enterowirusy.
Podstawowym objawem choroby bostońskiej u dziecka są czerwone, pęcherzykowe krosty na języku, tylnej ścianie gardła i podniebieniu, a także gorączka.
W późniejszym etapie wysypka pojawia się także na dłoniach oraz stopach i przybiera postać szarych pęcherzyków na czerwonym podłożu.