Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Krosty na języku - co oznaczają przy gardle, bolące, białe i czerwone?

Krosty na języku mogą być objawem wielu różnych chorób, począwszy od infekcji bakteryjnych, wirusowych, czy grzybiczych, poprzez niedobory witamin i minerałów, na schorzeniach ogólnoustrojowych kończąc. Dowiedz się, co mogą oznaczać krostki na języku u dzieci, a co u dorosłych. Sprawdź, jakie mogą mieć kolory, czy mogą boleć i jak się ich pozbyć.
Krosty na języku
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Krosty na języku to nieswoisty objaw, mogący świadczyć o wielu różnych schorzeniach. Dowiedz się, co dokładnie oznaczają.
 • Kluczowe znaczenie w procesie diagnostycznym ma nie tylko lokalizacja zmian, ale też obecność objawów towarzyszących.
 • Krostek na języku nie powinno się leczyć domowymi sposobami, szczególnie jeśli nie znamy podłoża symptomu.
Spis treści

Reklama

Czym są krosty na języku?

Krosty na języku to nieswoisty objaw świadczący o wielu różnych schorzeniach. Nie sposób wymienić wszystkich chorób, które mogą manifestować swoją obecność poprzez taki właśnie symptom.

Lekarz próbujący postawić diagnozę na postawie uwidocznienia się krostek na języku, z pewnością w pierwszej kolejności brałby pod uwagę infekcje wirusowe, zakażenia bakteryjne lub grzybicze oraz niedobory witamin.

Jednakże krostkowa wysypka w jamie ustnej może być także symptomem chorób zębów, czy niewłaściwej higieny jamy ustnej.

Nie można także wykluczyć poważnych chorób ogólnoustrojowych, które niekiedy w ten sposób dają o sobie znać.

W związku z tym, kluczowe znaczenie podczas specjalistycznego rozpoznania ma wywiad z pacjentem i poszukiwanie objawów współtowarzyszących.

Reklama

Domowe sposoby na bolące krosty na języku

Wysypka w jamie ustnej może powodować ból oraz utrudniać jedzenie i picie, dlatego wielu pacjentów poszukuje domowych sposobów na bolące krosty na języku, zanim pozna przyczyny dolegliwości.

Niestety, ze względu na mnogość chorób, które mogą objawiać się wysypką w jamie ustnej, trudno wskazać skuteczne metody leczenia.

Nie powinno się zatem zwlekać z wizytą u lekarza, który na podstawie obrazu klinicznego oraz wywiadu przepisze leki łagodzące dolegliwości, a w razie konieczności skieruje pacjenta na badania diagnostyczne, które pozwolą wykryć schorzenie odpowiedzialne za pojawienie się bolesnych krost na języku.

Krosty na języku przy gardle

Stawiając pierwsze rozpoznanie lekarz bierze pod uwagę lokalizację zmian w jamie ustnej oraz ich charakter. Krosty na języku przy gardle mogą wskazywać na grzybicę (kandydozę) jamy ustnej.

Choroba rozwija się na skutek zakażenia grzybem drożdżopodobnym z rodzaju Candida. Zwykle u osób z obniżoną odpornością.

Jedną z najczęściej wykrywanych postaci choroby jest kandydoza rzekomobłoniasta, którą można rozpoznać po białych lub żółtych zmianach (tzw. pleśniawkach), które po usunięciu pozostawiają czerwone, krwawiące podłoże.

Grzybica lokalizuje się najczęściej na grzbiecie języka, ponieważ stanowi on główny rezerwuar mikroflory jamy ustnej.

Leczenie tego typu zmian polega na przyjmowaniu preparatów przeciwgrzybicznych (m.in. nystatyny, ketokonazolu, flukonazolu). 

Reklama

Białe krosty na języku

Białe krosty na języku mogą z kolei wskazywać na anginę, chorobę spowodowaną zakażeniem bakteryjnym, głównie przez Streptococcus pyogenes (paciorkowca beta-hemolizującego typu A). Patogen ten odpowiada za 30 proc. infekcji bakteryjnych w jamie ustnej.

Anginę rozpoznaje się na podstawie charakterystycznego białego nalotu na migdałkach i języku. W przebiegu choroby występują także inne objawy, w tym m.in.:

 • gorączka powyżej 38 stopni Celsjusza,
 • powiększenie węzłów chłonnych szyjnych ,
 • problemy z przełykaniem,
 • ból gardła.

Generalnie, gorączka i białe krosty na języku u dziecka zaliczane są do typowych objawów anginy, ponieważ choroba szerzy się głównie u pacjentów między 5. a 15. rokiem życia.

Leczenie anginy polega na przyjmowaniu antybiotyku, głównie penicyliny, a w przypadku uczulenia – antybiotyku makrolidowego.

Reklama

Krosty z tyłu języka lub na końcu

Krosty z tyłu języka lub na jego końcu mogą być oznaką niedoboru witamin lub minerałów. Takie objawy może dawać szczególnie niedobór żelaza.

Żelazo jest niezbędne do produkcji krwinek czerwonych, zwłaszcza hemoglobiny, która transportuje tlen do komórek ciała. W przypadku niedoboru tego pierwiastka u pacjenta rozwija się anemia (niedokrwistość z niedoboru żelaza, NzNŻ).

Objawia się ona zwykle osłabieniem organizmu, zawrotami głowy, sennością oraz dusznością wysiłkową. Zdarza się jednak, że manifestuje się poprzez zmiany w jamie ustnej, takie jak wygładzenie powierzchni języka, obecność krostek, czy pieczenie.

Niedokrwistość zwykle leczy się poprzez suplementację żelaza. Ponadto należy zadbać o dostarczenie żelaza do organizmu wraz z pożywieniem.

Reklama

Czerwone krosty na języku

A co oznaczają czerwone krosty na języku? Mogą być one symptomem płonicy (szkarlatyny) – ostrej choroby zakaźnej, będącej powikłaniem opisanej wyżej anginy paciorkowcowej.

Płonica objawia się przede wszystkim drobnoplamistą, czerwoną wysypką na twarzy, tułowiu, pośladkach i w pachwinach.

Zmiany obserwuje się też w jamie ustnej. Początkowo język jest pokryty żółtym nalotem, jednakże potem przypomina malinową barwę (tzw. język malinowy). Brodawki smakowe na języku powiększają się i nabierają czerwonego koloru.  

Płonica wymaga antybiotykoterapii. Najczęściej stosuje się penicylinę, a alternatywnie makrolidy.

Reklama

Krosty na języku u dziecka

Krosty na języku u dziecka mogą mieć związek z chorobą dłoni, stóp i ust (Hand, foot and mouth disease, w skrócie HFMD), nazywaną potocznie bostonką lub chorobą bostońską.

Nazwa tego schorzenia ma związek z miastem, w którym rozwinęła się pierwsza epidemia. Bostonka jest chorobą wirusową wieku dziecięcego, wywoływaną najczęściej przez enterowirusy.

Podstawowym objawem choroby bostońskiej u dziecka są czerwone, pęcherzykowe krosty na języku, tylnej ścianie gardła i podniebieniu, a także gorączka.

W późniejszym etapie wysypka pojawia się także na dłoniach oraz stopach i przybiera postać szarych pęcherzyków na czerwonym podłożu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Monika Chełstowska, Krzysztof Warzocha Objawy kliniczne i zmiany laboratoryjne w diagnostyce różnicowej niedokrwistości, Onkologia w Praktyce Klinicznej Tom 2, nr 3, s. 105–116.
 • Ernest Kuchar, Monika Karlikowska-Skwarnik, Leczenie ostrych stanów zapalnych gardła, Zakażenia XXI wieku 2018;1(4).
 • Bienias W., Gutfreund K., Szewczyk A., Kaszuba A., Zespół dłoni, stóp i ust, czyli choroba bostońska: etiologia, obraz kliniczny i terapia. Dermatologia Dziecięca 2013, 1 (5): 18-21. https://pl.wikipedia.org/wiki/Płonica [data dostępu: 29.01.2022].
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jamy ustnej
Afta na języku – czym jest i jak ją wyleczyć?
Afty w jamie ustnej
Pleśniawki na języku i w gardle - leczenie i domowe sposoby
Dziecko z pleśniawkami na języku
Zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie w jamie ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z ropa w dziąśle
Ropień na dziąśle. Co robić, kiedy zauważy się bąbel z ropą na dziąśle?
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Krosty na języku
Krosty na języku - co oznaczają przy gardle, bolące, białe i czerwone?
Rany w jamie ustnej
Rany w jamie ustnej: po ugryzieniu, od aparatu. Jak leczyć?
Mężczyzna z plamami na języku
Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!