Żółty nalot na języku – co oznacza? Przyczyny i leczenie

Żółty nalot na języku ma zwykle związek z błahą przyczyną, taką jak choćby niedostateczna dbałość o higienę jamy ustnej, czy dobra dieta. Czasem jednak może świadczyć o występowaniu w ustroju zaburzeń trawiennych, czy chorób ogólnoustrojowych. Jak poradzić sobie z żółtym językiem?
Kobieta z żółtym nalotem na języku
źródło:123RF

Spis treści

Czym jest żółty nalot na języku?

Żółty nalot na języku to jedna z odmian tzw. obłożonego języka. Jest to sytuacja, która polega na tym, że język zabarwia się na inny niż jasnoróżowy kolor. Fizjologicznie język powinien być wilgotny, gładki i jasnoróżowy. Wszelkie odstępstwa od tej normy nie powinny być bagatelizowane, a obserwowane, by wyjaśnić przyczynę ewentualnych anomalii.

Żółty język, ale także biały, kremowy, czy ciemny z reguły nie oznaczają poważnych problemów zdrowotnych. Bardzo często mają związek z poziomem higieny jamy ustnej, czy działaniem bakterii, pasożytów, albo drożdżaków na ludzki organizm.

Niekiedy jednak żółty osad na języku może stanowić objaw poważniejszego schorzenia, np. dotyczącego funkcjonowania jakiegoś organu z obszaru jamy brzusznej (m.in. wątroby, dwunastnicy, czy dróg żółciowych), czy może nawet świadczyć o zmianach nowotworowych.

Co oznacza żółty język u dziecka? Najczęściej przyczyny tego zaburzenia bywają takie same jak u dorosłych, z naciskiem na higienę jamy ustnej oraz dietę.

Przyczyny żółtego nalotu na języku

Czym najczęściej jest spowodowany żółty nalot na języku? Przyczyny tej nieprawidłowości tkwią zwykle w podejściu do higieny jamy ustnej. Jeśli nie jest ona wystarczająca, a podczas mycia zębów, omija się szorowanie języka, nitkowanie przestrzeni międzyzębowych oraz płukanie całej jamy ustnej, bakterie i inne drobnoustroje chorobotwórcze mają łatwiejszy dostęp do ustroju i wnikania m.in. w takie narządy jak język.

Co więcej żółty nalot na języku i ból gardła, zapchany nos, czy katar świadczą o przeziębieniu. Zmiana koloru języka pojawia się na skutek oddychania przez usta oraz przyjmowania niektórych leków (np. antybiotyków i witamin).

Ponadto co oznacza żółty nalot na języku? Na przebarwienie może mieć wpływ dieta uboga w płyny, ważne dla prawidłowego funkcjonowania witaminy i minerały, a także błonnik. Spożywanie zbyt małej ilości wody, bądź innych płynów (poza kawą i herbatą, które także mogą zażółcać język) oraz wodnistych owoców prowadzi do odwodnienia, manifestującego się m.in. żółtym językiem.

Za żółtym językiem mogą też stać inne błahe powody, jak np. zjedzenie potrawy z dodatkiem kurkumy, curry, czy niej przyprawy albo barwnika spożywczego zażółcającego język. Z żółtym językiem związek ma również palenie papierosów.

Na jakie choroby wskazuje żółty język?

Niestety wyjątkowo zdarzają się sytuacje kiedy opisywany syndrom może wynikać z chorób występujących w ustroju. Na co zatem może także wskazywać żółty nalot na języku? Jelita, wątroba, dwunastnica, żołądek, pęcherzyk żółciowy – to organy, które przy nieprawidłowej pracy, mogą wysyłać sygnał w postaci np. żółtych plam na języku. Jeśli do zażółconego języka dołączają niepokojące oznaki z przewodu pokarmowego, takie jak bóle, kłucia, wzdęcia, zgaga, czy wymioty, można podejrzewać np. chorobę wrzodową żołądka albo dwunastnicy. Czasem żółty kolor na języku oznacza refluks żołądkowo-jelitowy.

Co więcej dolegliwości trawienne połączone z żółtym kolorem języka mogą decydować o występowaniu w ustroju zakażenia bakteriami Helicobacter pylori.

Żółtawym językiem objawia się także zaburzenie, które określa się jako „włochaty” lub „czarny język”. Jest ono najczęściej spowodowane przez atak bakterii lub drożdżaków.

Rzadko za zażółconym językiem stoją zmiany nowotworowe. 

Leczenie żółtego nalotu na języku

Co robić w sytuacji kiedy pojawia się żółty nalot na języku, jak się pozbyć tej nieprawidłowości? Bardzo często wspomniany syndrom ma prozaiczne źródło, dlatego nie są konieczne szczególne procedury, by go usunąć. Zwykle wystarczy zwiększenie ilości spożywanych płynów, takich jak woda oraz modyfikacja diety, polegająca m.in. na wzbogaceniu jej o owoce i warzywa oraz wykluczeniu z jadłospisu kawy, mocnej herbaty, ostrych, kolorowych przypraw, barwników spożywczych, itp. 

Co więcej bardzo skutecznym sposobem na żółty język jest właściwa higiena jamy ustnej. Warto kupić specjalną szczoteczkę do czyszczenia powierzchni języka i myć go co najmniej dwa razy dziennie, po szczotkowaniu i nitkowaniu zębów. Pomocne może się również okazać płukanie jamy ustnej antybakteryjnym płynem do jamy ustnej.

Co jeszcze pomaga na żółty nalot na języku? Domowe sposoby na tę anomalię to także przepłukiwanie gardła wodą utlenioną. 

Jeśli natomiast jakaś poważniejsza przyczyna, np. zaburzenie pracy wątroby spowodowała żółty nalot na języku, leczenie musi być adekwatne do zdiagnozowanego przez lekarza schorzenia.

Żółty język u dzieci

Żółty nalot na języku u dziecka to prawie zawsze efekt niewystarczającej higieny jamy ustnej, złej diety, bądź podjadania zbyt dużej ilości cukierków oraz innych słodyczy, zawierających cukier i barwniki spożywcze.

Dzieci nie rzadko chorują, dlatego żółty język ma też częsty związek w ich przypadku z przechodzonym przeziębieniem albo poważniejszą infekcją, w tym także zakażeniem bakteryjnym. W czasie choroby maluchy przyjmują lekarstwa, zwłaszcza słodkie, barwione na rozmaite kolory syropki, ale także witaminy i antybiotyki, które niekiedy zażółcają powierzchnię języka.

Żółty nalot na języku dziecka może jednak czasem oznaczać, że w jego ustroju dzieje się coś wymagającego interwencji lekarskiej. Na ten objaw powinno się zwrócić szczególną uwagę, jeśli maluch dodatkowo skarży się na ból brzucha, ma kłopoty z apetytem, zdarzają się u niego nudności, zaparcia, itp.

Niekiedy żółty język u dziecka może stanowić efekt uboczny wyrwania zęba. Jeśli jednak ten objaw nie mija, a miejsce po ekstrakcji zęba wciąż boli oraz krwawi, należy zgłosić się do stomatologa wykonującego zabieg usunięcia zęba.

Czytaj też:

Bibliografia

  • 1. Górska Renata, Diagnostyka i leczenie chorób błony śluzowej jamy ustnej, Med Tour Press International, 2011, I, ISBN 9788387717148.
  • 2. Schnorrenberger Beate, Schnorrenberger C. Claus, Diagnozowanie z języka. Praktyczne wskazówki do leczenia akupunkturą, ziołami, dietą, Galaktyka, 2012, ISBN 56889001284KS.

Oceń artykuł

(liczba ocen 2)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!