Co o zdrowiu mówi Twój język?

Język jest jednym z najsilniejszych ludzkich mięśni. Odpowiada za odczuwanie smaku oraz pracę narządów mowy. Rzadko przyglądamy mu się bliżej. A to właśnie na języku często pojawiają się pierwsze symptomy poważnych chorób.

Spis treści

Mapa zdrowia na języku

Język jest silnie unerwionym mięśniem, pokrytym śluzówką, która u zdrowej osoby powinna być miękka, różowa i wilgotna, bez szczególnych zmian w strukturze oraz kolorze. Prawidłowo funkcjonujący język odczuwa wszystkie cztery smaki oraz nie sprawia trudności podczas mówienia.

Dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę, jeśli na języku pojawią się jakiekolwiek przebarwienia, a powierzchnia staje się szorstka i sucha. To właśnie na nim często pojawiają się pierwsze objawy poważnej choroby. Jeśli wygląd języka staje się niepokojący, należy udać się do lekarza w celu zdiagnozowania choroby.

Czerwone plamki na języku

W przypadku, gdy język zdaje się bardziej czerwony niż różowy, można mieć do czynienia z niedoborem witamin z grupy B, głównie B12. Czasem barwa ta może przechodzić w odcienie brązu lub fioletu. Dodatkowe objawy niedoboru dotyczą uczucia pieczenia na języku, a także niedokrwistości oraz zmian skórnych. Stąd też należy uzupełnić braki witamin z grupy B, spożywając więcej mięsa oraz produktów pełnoziarnistych.

Reklama

Truskawkowy język

Intensywnie czerwony kolor języka może również świadczyć o objawie zwanym malinowym lub truskawkowym językiem. Spowodowany jest silnym stanem zapalnym brodawek i występuje w przypadku takich chorób, jak: odra, choroba Kawasakiego, szkarlatyna czy zapalenie języka.

Zapalenie języka może mieć związek z chorobami drobnoustrojowymi, próchnicą, zbyt długim przyjmowaniem antybiotyków, ale także nadużywaniem alkoholu oraz paleniem tytoniu. Do innych objawów zalicza się często występujące owrzodzenia, ból podczas poruszania językiem oraz zmniejszenie jego rozmiarów.

Blady odcień języka

Bladość języka może wskazywać na niedobór żelaza i rozwijającą się anemię. Nie jest on wówczas różowy, ale szarawy lub siny. Taki kolor świadczy również o znacznym niedotlenieniu organizmu. Wiąże się ono przede wszystkim z problemami krążenia. Do innych objawów należy blada cera oraz częste odrętwienia.

Reklama

Biały nalot

Poza zmianą barwy możemy mieć do czynienia z pojawieniem się charakterystycznego, białego lub szarawego nalotu na języku, który świadczy najczęściej o infekcji bakteryjnej. Może sugerować zakażenie drożdżakami lub opryszczką. Dzieje się tak również po zbyt długim przyjmowaniu antybiotyku, dlatego należy zadbać o flotę bakteryjną w jamie ustnej.

Bywa jednak, że biały nalot na języku pojawia się jesienią, gdy mamy obniżoną odporność. To wynik wyziębienia organizmu. Latem natomiast jasny nalot sugeruje przegrzanie. Jeśli warstwa nalotu jest cienka, to taki stan rzeczy nie powinien niepokoić.

W przypadku pojawienia się białawego nalotu na języku warto też wybrać się do dentysty. Możliwe, że w jamie ustnej rozwija się próchnica lud doszło do innego zakażenia bakteryjnego. Język jest narażony na choroby wywołane przez bakterie znajdujące się w jamie ustnej w pozostałościach po posiłku.

Oceń artykuł

(liczba ocen 17)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!