Jak leczyć zapalenie jamy ustnej? Rozpoznanie i leczenie

Leczenie zapalenia jamy ustnej powinno być uzależnione od czynnika, który wywołał to schorzenie. Zanim zostanie wprowadzona konkretna kuracja najpierw należy właściwie rozpoznać przyczynę zapalenia jamy ustnej. Warto zatem skonsultować objawy z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie lecznicze.
Zapalenie w jamie ustnej
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest zapalenie jamy ustnej?

Zapalenie jamy ustnej to stan, który może być wywołany różnymi przyczynami. Najczęściej dochodzi do niej przez infekcję wirusową lub też przez atak bakterii albo grzybów.

Za zmieniony chorobowo obraz jamy ustnej może odpowiadać również:

  • alergia (czyli uczulenie na jakiś rodzaj pokarmu lub substancję chemiczną), 
  • kuracja nowotworowa polegająca na radioterapii lub chemioterapii,
  • niedopasowane protez,
  • aparaty zębowe.

Brak witamin i minerałów, choroba ogólnoustrojowa, długotrwała kuracja antybiotykowa (a także przyjmowanie sterydów) oraz palenie papierosów również mogą być winne pojawienia się zapalenia w jamie ustnej.

Zapalenie jamy ustnej stanowi nieprzyjemną dolegliwość, która może utrudniać normalne przyjmowanie posiłków i trunków, a nawet mówienie. Szczególnie dotkliwie to schorzenie mogą przechodzić dzieci, u których dodatkowym aspektem może być gorączka.

W przebiegu choroby należy pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz spożywaniu miękkich, lekkich i przestudzonych potraw.

Jak rozpoznać zapalenie jamy ustnej?

Objawy zapalenia jamy ustnej różnią się w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Cechą wspólną zazwyczaj jest jednak ból, obrzęk, zauważalna i wyczuwalna zmiana w jamie ustnej (taka jak np. zaczerwienienie, pęcherzyk, owrzodzenie, nadżerka, itp.) oraz trudności z przełykaniem. 

I tak mrowienie, pieczenie, swędzenie, ból oraz np. nadżerki mogą pojawiać się w wyniku alergicznego zapalenia jamy ustnej. Na chemio- lub radioterapię organizm często reaguje z kolei zaczerwienieniem, bolesnymi owrzodzeniami i opuchlizną. Jeśli za zapalenie jamy ustnej odpowiadają bakterie, zwykle objawia się to piekącym bólem, zaczerwieniem, obrzękiem, czy owrzodzeniem. Z kolei aftowe zapalenie jamy ustnej przebiega z bolącymi, białawymi lub żółtymi owrzodzeniami albo nadżerkami. Wirus opryszczki może dawać takie symptomy jak pęcherzyki, które po pęknięciu zamieniają się w strupki. Ponadto czasami obserwuje się także m.in. podwyższoną temperaturę oraz pogorszenie samopoczucia.

Jak przebiega leczenie zapalenia jamy ustnej?

Przebieg leczenia zapalenia jamy ustnej jest uzależniony od rodzaju tego schorzenia. 

Najważniejsze w leczeniu zapalenia jamy ustnej jest usunięcie drażniącego czynnika. Zatem jeśli do zapalenia jamy ustnej doszło przez uczulający produkt spożywczy, należy go wyeliminować z diety, jeśli przez lek – trzeba zaprzestać podawania go (jeśli to możliwe lub zmienić na inny). Bardzo często leczenie zapalenia jamy ustnej opiera się na kuracji doraźnej, podczas której walczy się z objawami schorzenia takimi jak ból, swędzenie, itp. poprzez stosowanie środków przeciwbólowych, żelów oraz maści smarowanych w miejscach chorobowo zmienionych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wprowadzić leczenie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Poza tym warto stosować płukanki do ust, które przynoszą ulgę osobie chorej.

Domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej

Oprócz leczenia zapalenia jamy ustnej zaleconego przez lekarza należy zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej.Zaleca się w tym czasie delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką do zębów przy użyciu pasty do zębów bez środków pieniących i drażniących. Ból i trudności w przełykaniu nie mogą spowodować zaprzestania mycia zębów.

Ponadto należy skupić się na właściwej diecie, zwłaszcza jeśli powodem zapalenia jamy ustnej są niedobory witaminowe czy niedożywienie. Jadłospis bogaty w witaminy (szczególnie B12) oraz minerały takie jak m.in. cynk i żelazo to kluczowe zagadnienie dla menu osoby borykającej się z zapaleniem jamy ustnej. Posiłki powinny mieć lekką konsystencję i nie za wysoką temperaturę. Warto przy tym unikać napojów i potraw drażniących, kwaśnych, pikantnych, itp.

Jak walczyć z zapaleniem jamy ustnej u dziecka?

Zapalenie jamy ustnej u dziecka do szóstego roku życia występuje dość często. Może to być spowodowane m.in. reakcją alergiczną na kontakt z nowymi potrawami czy substancjami chemicznymi czy też stycznością dziecka ze śliną osoby chorej.

U dzieci oprócz bólu, zaczerwienia, owrzodzenia, obrzęku, itp. objawów związanych ze zmianami pojawiającymi się w obrębie jamy ustnej może również dojść np. do gorączki, osłabienia, ślinotoku, mięśniobóli, powiększenia węzłów chłonnych oraz utraty apetytu.

Jak sobie radzić z zapaleniem jamy ustnej u dzieci? Zależnie od etiologii choroby stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwwirusowe, a także płukanki łagodzącymi płynami (np. z wyciągiem z szałwii), itp. U małego dziecka bardzo ważne jest także przypilnowanie jego menu. Powinno być ono urozmaicone. Dania lepiej aby były podawane w formie przestudzonych zupek i papek.

Czytaj: 

Oceń artykuł

(liczba ocen 39)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!