Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych - objawy i sposoby leczenia

Zapalenie jamy ustnej obejmuje stan zapalny śluzówki w obrębie jamy ustnej i warg. Przysparza ból, przez co znacznie utrudnia jedzenie czy szczotkowanie zębów. Leczenie zapalenia jamy ustnej powinno być uzależnione od czynnika, który wywołał to schorzenie. Zanim zostanie wprowadzona konkretna kuracja najpierw należy właściwie rozpoznać przyczynę zapalenia. Warto zatem skonsultować objawy z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie lecznicze.
Zapalenie w jamie ustnej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Zapalenie błony śluzowej w jamie ustnej może mieć różne podłoże. Główne przyczyny to infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza. Stan zapalny może się też pojawić z powodu niedoboru witamin.
 • Najpopularniejsze objawy wystąpienia stanu zapalnego w jamie ustnej to uczucie bólu, swędzenie, zaczerwienienie, obrzęk lub nadżerki. Osoba mająca zapalenie może mieć problemy z jedzeniem posiłków i szczotkowaniem zębów.
 • W procesie leczenia, który trwa zazwyczaj od tygodnia do dwóch tygodni, stosuje się leki na receptę lub środki bez recepty, jak maści czy żele stomatologiczne. Sprawdzają się także płukanki z ziołowych naparów.
Spis treści

Reklama

Przyczyny zapalenia w jamie ustnej - czym jest zapalenie błony śluzowej?

Zapalenie jamy ustnej to stan zapalny błony śluzowej w jamie ustnej, który może być wywołany różnymi przyczynami. Najczęściej dochodzi do niego przez infekcję wirusową lub też przez bakterii albo grzyby. Ale to nie wszystkie przyczyny powstawania stanu zapalnego.  

Za zmieniony chorobowo obraz jamy ustnej może odpowiadać również:

 • alergia (czyli uczulenie na jakiś rodzaj pokarmu lub substancję chemiczną), 
 • kuracja nowotworowa polegająca na radioterapii lub chemioterapii,
 • niedopasowane protez,
 • aparat zębowy.

Inne czynniki, które moga mieć wpływ na powstawanie zapalenie śluzówki w jamie ustnej to: brak witamin i minerałów, choroba ogólnoustrojowa, długotrwała kuracja antybiotykowa (a także przyjmowanie sterydów) oraz palenie papierosów.

Reklama

Objawy zapalenia jamy ustnej

Objawy zapalenia jamy ustnej różnią się w zależności od przyczyny, która je spowodowała. Cechą wspólną zazwyczaj jest jednak ból, obrzęk, zauważalna i wyczuwalna zmiana w jamie ustnej (taka jak np. zaczerwienienie, pęcherzyk, owrzodzenie, nadżerka, itp.) oraz trudności z przełykaniem. 

Zapalenie jamy ustnej stanowi nieprzyjemną dolegliwość, która może utrudniać normalne przyjmowanie posiłków i napojów, a nawet mówienie. Szczególnie dotkliwie to schorzenie mogą przechodzić dzieci, u których dodatkowym aspektem może być gorączka.

Objawy stanu zapalnego różnią się też ze względu na sam rodzaj zapalenia. Wyróżniamy:

Jak rozpoznać rodzaj zapalenie w jamie ustnej? Mrowienie, pieczenie, swędzenie, ból oraz np. nadżerki mogą pojawiać się w wyniku alergicznego zapalenia jamy ustnej. Na chemio- lub radioterapię organizm często reaguje z kolei zaczerwienieniem, bolesnymi owrzodzeniami i opuchlizną.

Jeśli za zapalenie jamy ustnej odpowiadają bakterie, zwykle objawia się to piekącym bólem, zaczerwieniem, obrzękiem, czy owrzodzeniem.

Z kolei aftowe zapalenie jamy ustnej przebiega z bolącymi, białawymi lub żółtymi owrzodzeniami albo nadżerkami. Wirus opryszczki może dawać takie symptomy jak pęcherzyki, które po pęknięciu zamieniają się w strupki. Ponadto czasami obserwuje się także m.in. podwyższoną temperaturę oraz pogorszenie samopoczucia.

W przypadku grzybiczego zapalenie w jamie ustnej, pierwszym objawem jest biały nalot na języku i nieprzyjemny zapach z ust. Mogą towarzyszyć im bolesne zajady w kącikach ust.

Reklama

Leczenie zapalenia jamy ustnej - jak długo trwa, co stosować?

Przebieg leczenia zapalenia jamy ustnej jest uzależniony od rodzaju tego schorzenia. Ile trwa leczenie? W zależności od rodzaju stanu zapalnego, sam proces leczenia trwa standardowo ok. 7-14 dni, choć na przykład afty mogą się utrzymywać aż do sześciu tygodni. 

Najważniejsze w leczeniu jest usunięcie drażniącego czynnika. Zatem jeśli do zapalenia jamy ustnej doszło przez uczulający produkt spożywczy, należy go wyeliminować z diety, jeśli przez lek – trzeba zaprzestać podawania go (jeśli to możliwe lub zmienić na inny). 

Bardzo często leczenie zapalenia jamy ustnej opiera się na kuracji doraźnej, podczas której walczy się z objawami schorzenia takimi jak ból, swędzenie, itp. poprzez stosowanie środków przeciwbólowych, żelów oraz maści smarowanych w miejscach chorobowo zmienionych.

Jeśli zajdzie taka potrzeba, należy wprowadzić leczenie przeciwwirusowe, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze. Leki na zapalenie jamy ustnej powinien przepisać lekarz lub zalecić farmaceuta.

W leczeniu zastosowanie znajduje m.in. nystatyna, którą stosują w leczeniu pleśniawek głównie rodzice u swoich dzieci zmagającymi się ze stanem zapalnym błony śluzowej. Warto pamiętać, że nystatyna to lek na receptę.

Reklama

Domowe sposoby na zapalenie jamy ustnej

Nie istnieją skuteczne domowe sposoby na leczenie zapalenie błony śluzowej. Ale sa sposoby i środki, które przynoszą ulgę. Oprócz leków na zapalenie jamy ustnej specjaliści radzą, aby stosować płukanki do ust, które przynoszą ulgę osobie chorej. 

Czym płukać jamę ustną przy zapaleniu? Do płukania specjaliści polecają zioła, mające właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwbólowe. Idealny napar do płukania jamy ustnej można zaparzyć z:

Dodatkowo należy szczególnie zadbać o odpowiednią higienę jamy ustnej. Zaleca się w tym czasie delikatne szczotkowanie zębów miękką szczoteczką do zębów, przy użyciu pasty do zębów bez środków pieniących i drażniących. Ból i trudności w przełykaniu nie mogą spowodować zaprzestania mycia zębów.

Ponadto należy skupić się na właściwej diecie, zwłaszcza jeśli powodem zapalenia jamy ustnej są niedobory witaminowe czy niedożywienie. Jadłospis bogaty w witaminy (szczególnie B12) oraz minerały takie jak m.in. cynk i żelazo to kluczowe zagadnienie dla menu osoby borykającej się z zapaleniem jamy ustnej.

W przebiegu choroby należy pamiętać o regularnym nawadnianiu oraz spożywaniu miękkich, lekkich i przestudzonych potraw. Posiłki powinny mieć lekką konsystencję i nie za wysoką temperaturę. Warto przy tym unikać napojów i potraw drażniących, kwaśnych, pikantnych, itp.

Reklama

Zapalenie jamy ustnej u dziecka

Zapalenie jamy ustnej u dziecka do szóstego roku życia występuje dość często. Może to być spowodowane m.in. reakcją alergiczną na kontakt z nowymi potrawami czy substancjami chemicznymi czy też stycznością dziecka ze śliną osoby chorej.

U dzieci oprócz bólu, zaczerwienia, owrzodzenia, obrzęku, itp. objawów związanych ze zmianami pojawiającymi się w obrębie jamy ustnej może również dojść np. do gorączki, osłabienia, ślinotoku, mięśniobóli, powiększenia węzłów chłonnych oraz utraty apetytu.

Jak sobie radzić z zapaleniem jamy ustnej u dzieci? Zależnie od etiologii choroby stosuje się leki przeciwbólowe, przeciwwirusowe, a także płukanki łagodzącymi płynami (np. z wyciągiem z szałwii), itp. U małego dziecka bardzo ważne jest także przypilnowanie tego co zjada. Menu powinno być ono urozmaicone. Dania lepiej aby były podawane w formie przestudzonych zupek i papek.

Czytaj również

Bibliografia

 • Wysocki W, Małecki K. Zapalenia błony śluzowej związane z radioterapią i chemioterapią. Podsumowanie wytycznych MASCC/ISOO(2014r.). Medycyna praktyczna.pl. 2015. https://www.mp.pl/onkologia/wytyczne/111280.
 • Szałek E. Zapalenie błony śluzowej jamy ustnej – istotny problem terapeutyczny w onkologii. Farmacja Współczesna. 2018; 11: 8–14.
 • Analiza częstości występowania chorób błony śluzowej jamy ustnej u pacjentów leczonych w Poradni Chorób Przyzębia i Błony Śluzowej Jamy Ustnej Uniwersyteckiego Centrum Stomatologicznego, https://pbc.gda.pl/Content/45351/doktorat%20MARCISZYN%20Lech.pdf
 • Langlais Robert P, Miller Craig S, Nield-Gehrig Ji, Choroby błony śluzowej jamy ustnej, Kolorowy atlas i podręcznik, Warszawa 2013
 • Jadwiga Banach, Zbigniew Jańczuk, Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia Podręcznik dla studentów stomatologii, Warszawa 2013
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby jamy ustnej
Afta na języku – czym jest i jak ją wyleczyć?
Afty w jamie ustnej
Grzybica jamy ustnej - czynniki ryzyka i przebieg choroby. Leczenie kandydozy jamy ustnej?
Grzybica w jamie ustnej
Zapalenie jamy ustnej u dzieci i dorosłych - objawy i sposoby leczenia
Zapalenie w jamie ustnej
Podobne artykuły
Mężczyzna z ropa w dziąśle
Ropień na dziąśle. Co robić, kiedy zauważy się bąbel z ropą na dziąśle?
Choroba nowotworowa jamy ustenej
Rak jamy ustnej - jak się objawia? Rokowania
Mężczyzna z plamami na języku
Plamy na języku – co oznaczają różne kolory? Jak leczyć?
Krosty na języku
Krosty na języku - co oznaczają przy gardle, bolące, białe i czerwone?
Rany w jamie ustnej
Rany w jamie ustnej: po ugryzieniu, od aparatu. Jak leczyć?

Reklama


Niesamowite ptaki, których śpiew słychać wiosną!
Sprawdź!