Najzdrowsze miejsce w internecie

Krosty na szyi – jakie mają przyczyny? Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

Trądzik nie występuje tylko na twarzy. Krosty na szyi oraz karku także są objawem tej choroby skóry. Sprawdź, jakie są przyczyny zmian na szyi, co oznaczają krosty na karku, a także jak można je wyleczyć.
Mężczyzna z krostami na szyi
źródło:123RF
W skrócie
 • Trądzik jest najczęściej występującą chorobą skóry. Dotyka głównie młode osoby między 11. a 30. rokiem życia.
 • Istotą dermatozy jest występowanie różnego rodzaju wykwitów skórnych – zaskórników, krost, guzków, a także torbieli i owrzodzeń. Zmiany skórne nie występują tylko na twarzy. Mogą lokalizować się na szyi, karku czy brodzie.
 • Ze względu na rodzaj wykwitów oraz ich lokalizację stosuje się inne leczenie. W przypadku łagodnych zmian stosuje się głównie leki miejscowe, zaś w poważniejszych stanach dodatkowo doustne antybiotyki lub glikokortykosteroidy.
SPRAWDŹ TEŻ: Trądzik pospolity - przyczyny, objawy, leczenie
Spis treści

Przyczyny krost na szyi

Pryszcze na szyi to jeden z objawów trądziku – najczęściej występującej choroby skóry. Trądzik pospolity dotyka zwłaszcza młodzież. Szacuje się, że choruje na niego od 80 do nawet 100 proc. populacji osób między 11. a 30 rokiem życia, jednakże z różnym stopniem nasilenia [Janda, Chwiłkowska].

Dermatoza charakteryzuje się wzmożoną pracą gruczołów łojowych oraz powstawaniem wykwitów skórnych w postaci:

 • zaskórników, 
 • krost, 
 • grudek, 
 • guzków, 
 • cyst, 
 • owrzodzeń. 

Trądzik może występować w różnych miejscach na ciele. Przede wszystkim lokalizuje się na twarzy (głównie w tzw. strefie T), ale występuje też na szyi, plecach, dekolcie, ramionach, klatce piersiowej oraz pośladkach. 

Z badań epidemiologicznych przeprowadzonych wśród szczecińskiej młodzieży wynika, że trądzik na szyi dotyka 4 proc. populacji młodych [Jakubczyk, Janda, Chwiłkowska, Wolska].

Dla porównania krosty na twarzy obserwuje u siebie ponad 85 proc. badanych, a na plecach – 36 proc. 

Jeżeli chodzi o przyczyny krost na szyi, to wskazuje się, że najczęściej powstają one na skutek zmian hormonalnych. 

Wśród przyczyn wymienia się także:

 • uwarunkowania genetyczne, 
 • nieprawidłowe rogowacenie ujść mieszków włosowych,
 • nadmierną produkcję sebum przez gruczoły łojowe,
 • wpływ bakterii i drożdżaków,
 • stres.
 • dieta. 

Nie bez znaczenia są także procesy immunologiczne. Warto pamiętać, że wypryski na szyi nie muszą być oznaką trądziku, ale reakcji alergicznej. Uczulenie na szyi w postaci krostek może być skutkiem ubocznym zażywania leków lub reakcją na składniki znajdujące się w kosmetykach. Krostki w tym miejscu mogą być wreszcie reakcją skóry na substancje drażniące, znajdujące się na przykład w środkach czystości. 

Co oznaczają krosty na szyi z tyłu?

Trądzik pospolity atakuje głównie twarz, plecy i ramiona, rzadziej natomiast szyję i dekolt. Jednakże u niektórych pacjentów zmiany skórne występują tylko na plecach, karku czy za uszami. 

Pryszcze na karku i plecach przybierające postać guzów i ropnych torbieli są typową oznaką tzw. trądziku ropowiczego. Jest to rzadka odmiana trądziku pospolitego. Co więcej, krosty na szyi z tyłu z czasem mogą zacząć się zlewać w większe wykwity, a nawet tworzyć owrzodzenia z głębokimi naciekami zapalnymi. Wówczas diagnozuje się u chorego tzw. trądzik skupiony – jest to rzadka odmiana dermatozy, która atakuje głównie młodych mężczyzn. 

W bardzo skrajnych przypadkach rozwija się tzw. trądzik piorunujący, który charakteryzuje się występowaniem na skórze rozpadających się guzów i krwotocznych owrzodzeń, które z czasem przekształcają się martwicze strupy. 

Charakterystyczne dla tej najcięższej postaci trądziku jest to, że poza wykwitami skórnymi pojawiają się też objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

 • gorączka, 
 • osłabienie, 
 • utrata masy ciała, 
 • bóle mięśni i stawów,
 • powiększenie wątroby i śledziony.

Pryszcze na żuchwie

Trądzik pospolity lokalizuje się głównie w tzw. strefie T twarzy, obejmującej czoło, nos i brodę. Ponadto przybiera postać zaskórnikową, grudkową lub krostkową. Te trzy wymienione postaci trądziku atakują przede wszystkim młodzież, dlatego zalicza się je do tzw. trądziku młodzieńczego. 

Natomiast pryszcze na żuchwie są typową oznaką trądziku dorosłych, nazywanego także późnym. Ten rodzaj dermatozy atakuje głównie kobiety po 25. roku życia, które wcześniej chorowały na trądzik młodzieńczy, aczkolwiek zdarza się u pań, które wcześniej nie miały problemów skórnych [Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak]

Trądzik późny ma podobny przebieg do młodzieńczego, to znaczy charakteryzuje się występowaniem zaskórników, krost lub grudek, jednakże w innym miejscu twarzy – na linii żuchwyTrądzik na żuchwie ma jednak tendencję do zostawiania po sobie blizn.

Krosty na szyi a hormony

Wszystkie opisane wyżej odmiany trądziku mają podobną etiologię. W literaturze medycznej najczęściej wskazuje się na zależność pomiędzy hormonami a trądzikiem. Trądzik młodzieńczy rozwija się przecież w okresie dojrzewania, w czasie którego w organizmach młodych ludzi dochodzi do gwałtownego wzrostu poziomu androgenów (hormonów płciowych o działaniu maskulinizującym). 

Podobnie jest z trądzikiem dorosłych. Z badań epidemiologicznych wynika, że rozwija się on najczęściej u kobiet zmagających się z nadmiarem androgenów [Szczurek, Kamińska-Winciorek, Śpiewak]. Co więcej, kobiety chorują niekiedy na trądzik skupiony, co zwykle ma związek z zespołem policystycznych jajników.  

Objawy krostek na szyi

W zależności od objawów krostek na szyi, stosuje się inne metody leczenia. Zaskórniki, czerwone krostki na szyi lub niewielkie grudki leczy się najczęściej miejscowo. 

Do najczęściej stosowanych preparatów zaliczają się:

 • nadtlenek benzoilu, który ma miejscowe działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne, 
 • kwas azelainowy - działa wybielająco, złuszczająco, a także przeciwzapalnie,
 • antybiotyki (głównie makrolidy), 
 • pochodne witaminy A (tretinoina, adapalen i tazaroten) - mające za zadanie złuszczać naskórek, hamować jego rogowacenie. 

Natomiast na bolące pryszcze na szyi, przybierające postać torbieli, guzów czy owrzodzeń stosuje się dodatkowo doustne antybiotyki, najczęściej tetracyklinę, erytromycynę lub klindamycynę, ze względu na szeroki zakres działania przeciwbakteryjnego. Niekiedy do terapii włącza się doustne glikokortykosteroidy lub retinoidy. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Janda K., Chwiłkowska M., Trądzik pospolity – Etiologia, klasyfikacja, leczenie, Annales Academiae Medicae Stetinensis Roczniki Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie 2014, 60, 2, 13–18.
 • Karolina Jakubczyk, Katarzyna Janda, Magdalena Chwiłkowska, Jolanta Wolska, Stan wiedzy oraz występowanie trądziku (Acne vulgaris) wśród młodzieży w Szczecinie, Pom J Life Sci 2015, 61, 3, 303–309.
 • Izabela Załęska, Kinga Wilkus, Faustyna Kuros, Nowoczesne terapie w leczeniu trądziku późnego wykorzystywane w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna 5/2017/vol 6.
 • Paulina Szczurek, Grażyna Kamińska-Winciorek, Radosław Śpiewak, Częstość występowania trądziku późnego oraz jego wpływ na jakość życia młodych kobiet, Estetol Med Kosmetol 2012; 2(2): 58-62.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Maść nagietkowa – zastosowanie: na trądzik, żylaki, oparzenia i blizny
Nagietek lekarski w formie maści
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia po trądziku - jak się ich pozbyć i co pomaga?
Skóra potrądzikowa
Przeczytaj artykuł
Trądzik hormonalny. Badania, leczenie, dieta
Twarz kobiety z czerwonymi krostami
Podobne artykuły
Trądzik torbielowaty – leczenie. Jak wygląda?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Kwas azelainowy – co to jest? Działanie i stosowanie
Trądzik w ciąży - kiedy się pojawia i jak sobie radzić?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama