Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kwas borowy – zastosowanie i działanie. Jak zrobić roztwór?

Kwas borowy, nazywany też kwasem bornym lub boraksem, to składnik wielu preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym, ściągającym, odkażającym i przeciwpotnym. Związek ten może jednak wywołać zatrucie, dlatego należy być wyczulonym na symptomy, które mogą o nim świadczyć. Na co konkretnie można stosować kwas borowy?
Mężczyzna trzyma się za krocze
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest kwas borowy?

Kwas borowy to inaczej kwas borny lub boraks. Jest to nieorganiczny związek chemiczny, kwas o niedużej mocy. W naturze można go znaleźć w minerale o nazwie sassolin (Sasso to nazwa laguny w Toskanii, gdzie dokonano jego odkrycia), ale też w mniejszej ilości w soli morskiej i roślinach. Po raz pierwszy został wyodrębniony przez Wilhelma Homberga, przez co niekiedy określa się kwas borowy jako sól uspokajającą Homberga. 

Co to jest kwas borowyAcidum boricum, jak po łacinie brzmi nazwa tego związku, wykazuje właściwości odkażające, wysuszające, ściągające i przyspieszające proces gojenia się ran (określany jako ziarninowanie). Z tego względu znajduje on zastosowanie w medycynie. 

Substancja ta występuje też pod symbolem E284 jako konserwant. Do czego służy kwas borowy? Z niego, oprócz branży medycznej i spożywczej, korzysta też m.in. przemysł chemiczny (ten związek jest wprowadzany jako składnik nawozów, preparatów odstraszających insekty, itp.) i garbarski. Służy także do impregnacji drewnianych konstrukcji, stanowi też element produkcyjny wykorzystywany do wytwarzania szkła borowego i farb. 

Reklama

Jak działa kwas borowy?

Jakie właściwości posiada kwas borowy? Działanie tego związku na organizm jest spektakularne. Zaczynając od korzyści zdrowotnych należy wymienić cechy odkażające, zatem środek z kwasem borowym bardzo dobrze działa na bakterie, grzyby i stany zapalne wywołane przez inne drobnoustroje oraz urazy. Jest to kluczowe rozwiązanie przy różnego typu grzybicach, a także infekcjach gardła i ogólnie przy problemach z górnymi drogami oddechowymi.

Poza tym kwas borowy tłumi wypryski, trądzik, ale też wspomaga leczenie oparzeń, stłuczeń, opuchlizn i innych uszkodzeń skórnych. 

Kwasem borowym eliminuje się stany zapalne oczu, ponadto zwalcza się przykry zapach pochodzący z butów u źródła, czyli rozprawia się z potliwością w okolicach stóp. 

Dzięki swoim korzyściom wykorzystuje się go też w innych gałęziach życia niż medycyna . Sporządzając odpowiednią mieszankę z kwasem borowym można szybko pozbyć się z domu insektów, takich jak karaluchy. Ogrodnicy natomiast dodają go do nawozów, m.in. po to by uchronić plony przed robactwem.

Zastosowanie kwasu borowego

Gdzie dokładnie jest wykorzystywany kwas borowy? Zastosowanie tego związku w medycynie, jak już zostało to napisane, jest obszerne. Począwszy od leczenia stanów zapalnych narządów płciowych trzeba podkreślić, iż kwas borowy na grzybice różnego rodzaju (pochwy, prącia) jest wysoce skuteczny. Poza tym leczy się nim także grzybicę stóp i paznokci. 

Kiedy jeszcze stosuje się kwas borowy? Na co jeszcze jest skuteczny? Wykorzystuje się go do kuracji zmian skórnych różnego rodzaju: od przebarwień, przez oparzenia skóry, aż po trądzik i inne wypryski, nie będące trądzikiem. 

Co więcej kwas borowy w płynieużywa się do płukania gardła, by zabić zarazki i szybciej rozliczyć się z infekcją wirusową. Substancja ta odznacza się też wysoką skutecznością w zwalczaniu stanów zapalnych oczu i spojówek, szczególnie tych o charakterze przewlekłym, dlatego preparatami z kwasem borowym przemywa się chore oczy.

Jako składnik maści, zasypek i roztworów do moczenia jest sprzymierzeńcem w walce z nadpotliwością stóp. Np. maść borna eliminuje przykry zapach potu oraz sprawia, że skóra na stopach produkuje go mniej.

Reklama

Jak stosować kwas borowy?

W jaki sposób korzystać ze związku, jakim jest kwas borowy, jak stosować preparaty z tym komponentem? Maścią do stóp należy smarować czyste, osuszone stopy 1-2 razy dziennie, lub tak jak zalecił lekarz, bądź farmaceuta. Zasypkę z kwasem borowym (którą można wymieszać z talkiem) stosuje się podobnie jak maść: od 1 do 2 razy na dzień. Kwasem borowym można też wykonywać kąpiele stóp oraz posypywać sproszkowaną wersją kwasu wnętrze przepoconych butów (przyda się tutaj kwas borowy w proszku). 

Chcąc pozbyć się grzybicy pochwy najczęściej stosuje się przez około 14 dni globulki dopochwowe z kwasem borowym w stężeniu 600 mg. Po zakończeniu infekcji intymnej kurację można powtórzyć w ramach dawki przypominającej po kilku-kilkunastu tygodniach. Najlepiej jednak sugerować się wskazaniami lekarskimi, określającymi dokładną dawkę oraz czas trwania terapii. O dawkowanie środków z kwasem borowym można też zapytać farmaceutę. Stosowne wskazówki znajdują się na ulotce preparatu.

Roztwór kwasu borowego po rozcieńczeniu nadaje się do używania jako środek dezynfekcyjny. M.in. neutralizuje on oparzenia spowodowane zalaniem ługami. Kwasu borowego nie można jednak stosować na duże powierzchnie skóry. 

Reklama

Jak zrobić roztwór kwasu borowego?

Jak samodzielnie przygotować kwas borowy? Jak zrobić roztwór? Najpierw należy się zaopatrzyć w kryształki kwasu borowego, a następnie rozpuścić je w wodzie, jednak należy pilnować proporcji, żeby stężenie preparatu nie przekroczyło 3 procent. Najprościej jest więc kupić w aptece gotowy produkt 1-3 %. Rynek farmaceutyczny pełen jest środków z kwasem borowym o różnym przeznaczeniu: do stóp, jamy ustnej, oczu, narządów płciowych, paznokci, skóry, itp. 

Istnieją jednak wykluczenia dla stosowania medykamentów i kosmetyków z kwasem borowym. Należą do nich takie sytuacje jak np. ciąża, otwarte, sączące się rany oraz obszerne oparzenia ciała. Ponadto przeciwwskazaniem do aplikowania kwasu borowego jest wiek poniżej 11 roku życia.

Kuracja kwasem borowym nie powinna być długotrwała, ponieważ łatwo przedostaje się on do wnętrza organizmu, a trudno go stamtąd wydalić. Może to powodować kumulowanie się kwasu borowego w układzie nerwowym, wątrobie i nerkach. Zatrucie nim rozpoznaje się po takich objawach jak m.in. drgawki, łysienie, stan zapalny skóry, kłopoty z miesiączkowaniem, anemia, problemy trawienne, czy osłabienie.

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Korżawska Stefania, Kobiece dolegliwości, Wydawnictwo Blik Fx, 2016, ISBN 9788365505002.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Kwas_borowy.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!