Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Letrozol - czy stymuluje owulację i pomaga zajść w ciążę?

Letrozol to lek z grupy inhibitorów aromatazy, który pierwotnie został wynaleziony w celu leczenia nowotworów piersi. Jednak później odkryto także jego duży potencjał w leczeniu niepłodności, jako lek stymulujący owulację.
Wzór chemiczny letrozolu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Letrozol to lek stosowany w onkologii w leczeniu raka piersi.
  • Jego działanie polega na hamowaniu enzymu aromataza, przez co hamuje przekształcanie się między innymi testosteronu, oraz zmniejsza stężenie hormonów estrogenowych.
  • Poza zastosowaniem w onkologii, letrozol używa się w leczeniu niepłodności poprzez stymulację owulacji.
Spis treści

Reklama

Czym jest i jak działa letrozol?

Letrozol należy do grupy leków zwanych inhibitorami aromatazy. Aromataza jest enzymem, który przekształca androstendion i testosteron do estronu i estradiolu.

Są to estrogeny, czyli sterydowe, żeńskie hormony płciowe. W wyniku zahamowania aromatazy, dochodzi do zablokowania syntezy estrogenów. Wysokie stężenia estrogenów w organizmie jest właśnie odpowiedzialne za częstsze występowanie nowotworów piersi.

Letrozol opatentowano w 1986 roku, ale do użytku medycznego wprowadzono dopiero w 1996 roku. Oryginalnym preparatem handlowym tego związku chemicznego był lek o nazwie Femara firmy Novartis.

Ochrona patentowa na ten lek już wygasła i na rynku można już otrzymać wiele, tańszych i równie skutecznych zamienników.

Reklama

Wskazania do stosowania letrozolu. Czy przyspiesza owulację?

Inhibitory aromatazy były pierwotnie stosowane w leczeniu raka piersi (kod C50 w klasyfikacji ICD-10). Jednak z czasem zaobserwowano także inne efekty działania tego leku - mianowicie lek ten pobudza owulację.

Letrozol a owulacja - jak wygląda ta zależność? Mniejsza ilość estrogenów w organizmie kobiety pobudza przysadkę mózgową do większej produkcji FSH (hormon folikulotropowy).

Hormon ten następnie pobudza jajniki do wzmożonego działania, przez co pobudza się owulację.

Dlatego zastosowanie letrozolu do stymulacji owulacji jest takie skuteczne (według klasyfikacji ICD10 jest to kod E28 – zaburzenie czynności jajników).

Można także stosować letrozol u mężczyzn w celu leczenia niepłodności, ponieważ lek ten hamuje przekształcanie się testosteronu do estrogenu. Dzięki temu wolniej spada poziom testosteronu w organizmie.

Reklama

Jak dawkować letrozol?

Na polskim rynku farmaceutycznym istnieje tylko jedna możliwa dawka letrozolu do nabycia. Wszystkie tabletki tego leku mają 2,5 mg letrozolu w swoim składzie, dzięki czemu kuracja tym medykamentem nie jest kłopotliwa.

W przypadku leczenia raka piersi, zalecane dawkowanie letrozolu to jedna tabletka (czyli 2,5 mg) na dobę. Lek należy przyjmować z posiłkiem lub bez posiłku o stałej porze. W razie pominięcia dawki należy przyjąć tabletkę jak najszybciej.

Jeśli jednak do przyjęcia kolejnej dawki leku zostało mało czasu (2-3 godzin), trzeba poczekać i przyjąć lek według ustalonego wcześniej schematu, pomijając dawkę, o której się zapomniało.

W przypadku stymulacji owulacji to schemat dawkowania powinien ustalić lekarz prowadzący.

Najczęściej można się spotkać z dawkowaniem letrozolu od 3 dnia cyklu w dawce 2,5 mg lub 5 mg (rzadziej 7,5 mg) przez 5 kolejnych dni.

Lek ten powinno się przyjmować w takiej dawce jaką zalecił lekarz.

Samodzielnie nie wolno zwiększać ilości przyjmowanego leku, gdyż nie będzie on bardziej skuteczny, a tylko działania niepożądane będą bardziej intensywne.

Reklama

Zamienniki letrozolu. Czy istnieją?

Oryginalnym lekiem zawierającym letrozol jest Femara produkowana przez firmę Novartis.

Jednak ochrona patentowa na produkcję tej cząsteczki chemicznej wygasła, dzięki czemu inne firmy farmaceutyczne mogły zacząć produkcję własnych leków zawierających letrozol.

Wszystkie zamienniki letrozolu, a jest ich około sześciu, są dostępne tylko na receptę i nie można ich nabyć w aptece w żaden inny sposób, jak tylko okazując wymaganą preskrypcję od lekarza.

Reklama

Skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania letrozolu

Jak każdy lek, także letrozol ma skutki uboczne, o których warto wiedzieć, zanim zacznie się kurację tym lekiem.

 Najczęściej dochodzi do jadłowstrętu lub przeciwnie, wzmożonego apetytu, a także do:

  • depresji,
  • bólów i zawrotów głowy,
  • kołatania serca,
  • uczucia gorąca,
  • obrzęków,
  • nadciśnienia tętniczego,
  • dolegliwości żołądkowych (nudności, niestrawność, zaparcie, ból brzucha, biegunka, wymioty),
  • nadmiernej potliwości,
  • wysypki,
  • suchości skóry,
  • bólów stawowych, mięśniowych,
  • krwawienia z pochwy,
  • uczucia zmęczenia,
  • zwiększenia masy ciała.

Niektórzy pacjenci pytają jaka jest zależność między stosowaniem letrozolu a wypadaniem włosów? Niestety, jednym ze skutków ubocznych stosowania tego leku jest zwiększone łysienie, do którego dochodzi często (od 1 do 10 proc. wszystkich działań niepożądanych).

Reklama

Cena i opinie o letrozolu

Cena letrozolu zależy od producenta, który wytwarza dany lek. W przypadku zamiaru kupna preparatu bez refundacji, trzeba się liczyć z kosztem około 50-60 złotych za opakowanie na miesięczną kurację.

Ten sam lek z refundacją jest bardzo często darmowy, lub kosztuje kilka złotych.

Wysoka skuteczność letrozolu, a także relatywnie niska cena sprawiła, że opinie o tym leku są z reguły pozytywne, zarówno wśród lekarzy i specjalistów, jak i wśród pacjentów.

Reklama

Leki i preparaty zawierające letrozol

Czytaj również

Bibliografia

  • J. Skowronek; Nowy inhibitor aromatazy (letrozol) w leczeniu zaawansowanego raka piersi; Współczesna Onkologia; 1999; 4; 154-155
  • M. Pawlicki, J. Rolski; Miejsce hormonoterapii w leczeniu raka piersi z uwzględnieniem roli letrozolu (Femara); Współczesna Onkologia; 2002; vol. 6; 2; 91-97
  • M. Radwan, D. Zamkowska, D. Wójcik, T. Ziółkowski; Stymulacja owulacji; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna; 2017; tom 2; nr 1; 1-8
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama