} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

FSH - jakie są normy tego hormonu? Interpretacja wyników

FSH, czyli folitropina odpowiada za pobudzanie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków będących w jajniku w czasie pierwszej fazy cyklu miesiączkowego. To hormon, który jest wytwarzany poprzez przedni płat przysadki mózgowej. W damskim cyklu można wyodrębnić dwie fazy: folikularną oraz luteralną, które są podzielone maksimum wytwarzania FSH, a także hormonu LH.
Zmartwiona para u lekarza
Źródło: 123RF
Spis treści

Hormon folikulotropowy u płci żeńskiej stymuluje zespolenie estrogenów oraz produkcję progesteronu wraz z rozwojem pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, które mają umiejętność wytworzenia komórki jajowej.

U płci przeciwnej, hormon FSH pobudza nabłonek plemnikotwórczy, jak również oddziałuje na pracę testosteronu. Lutropina doprowadza do pęknięcia pęcherzyka oraz do pobudzenia ciałka żółtego, by zaczęło wytwarzać progesteron.

Reklama

FSH – normy i interpretacja wyników

  • Poziom hormonu FSH mniejszy niż 3 mIU/ml powiadamia o niewydolności przysadki. Do najczęstszych przyczyn jej niedoczynności należą: nowotwory, uszkodzenia przysadki, czynniki dziedziczne czy zakażenia. Objawem niedoboru hormonu przysadki w przypadku dzieci jest powolniejsze dojrzewanie, natomiast u osób dorosłych: problemy z zajściem w ciąże, niskie libido, nieregularne miesiączkowanie, problemy z erekcją.
  • Poziom FSH w granicach 9-12 mIU/ml komunikuje zredukowaną rezerwę jajnikową. Najważniejszym elementem, który wpływa na zmniejszenie rezerwy jajnikowej jest wiek kobiety – z biegiem lat pula maleje.
  • Poziom FSH pomiędzy 12-18 mIU/ml sygnalizuje kończącą się rezerwę jajnikową, a pobudzenie przy takim poziomie nie jest łatwe.
  • Poziom FSH większy od 18 mIU/ml oznacza, iż pobudzenie owulacji jest bardzo trudne, a wręcz niekiedy niemożliwe, a szansa na zajście w ciąże jest niewielka. Wskaźnik FSH jest na wysokim poziomie kiedy kobieta kończy miesiączkowanie i wchodzi w okres menopauzy.

Badanie krwi FSH przeprowadza się, by zbadać niepłodność żeńską oraz męską. Wspiera ono wskazanie źródła niewielkiej ilości plemników w spermie, a także pomaga odnaleźć przyczynę nieregularnego miesiączkowania. Dzięki badaniu FSH można zidentyfikować schorzenia przysadki, jąder, a także jajników. U dzieci przeprowadza się je, by sprawdzić etap dojrzewania płciowego – czy jest zbyt wolny, czy zbyt szybki.

Poziom FSH i LH sprawdza się pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu (najczęściej w 3 dniu). Normy hormonu FSH w tych dniach cyklu powinny wynosić od 3 do 12 mIU/ml, natomiast LH od 2 do 13 mIU/ml.

Badanie FSH to jednokrotne pobranie próbki krwi z żyły w okolicy dołu łokciowego, a dokładniej surowicy, która się w niej znajduje. Niekiedy analizowana jest próbka moczu.  W takiej sytuacji polecane jest przeprowadzenie badanie na całodziennym, zgromadzonym moczu, ponieważ hormon produkowany jest w różnym natężeniu w zależności od pory dnia.

Reklama

FSH - cena

Jeśli chodzi o koszt badania to można je wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, endokrynologa, bądź ginekologa i wtedy badanie będzie bezpłatne. Oczywiście można też przeprowadzić badanie prywatnie i koszt analizy laboratoryjnej mieści się w granicach 20-50zł za jeden z hormonów.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Badania krwi
Posiew krwi - tlenowy i beztlenowy. Ile się czeka na wyniki?
Posiew krwi przeprowadzany w labolatorium
Western Blot skutecznym testem na boreliozę? Sprawdź, ile się czeka na wynik i jak go interpretować
Kleszcz na skórze człowieka
Cholesterol całkowity - badanie i norma. Jak skutecznie obniżyć jego poziom?
Wysoki cholesterol blokujący przepływ krwi
Podobne artykuły
Badanie próby wątrobowej
AspAT (aminotransferaza asparaginowa) - jakie są normy badania?
Badanie poziomu IGE całkowitego
IgE całkowite: jaka jest norma? Co oznacza wysokie IgE, a co niskie?
Próba krwi do badania poziomu ALT
Badanie ALT - diagnozowanie uszkodzeń wątroby. Norma wyników
Wizualizacja płytek krwi
Morfologia MPV - co znaczny za niskie lub za wysokie MPV? Jaka jest norma?
Próbka krwi do badania poziomu AST
AST (aminotransferaza asparaginianowa) - badanie krwi przy diagnostyce wątroby. Co oznacza wynik?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaki smak syropu na ból i gorączkę preferuje Twoje dziecko?
Opakowanie produktu Ibufen