Dla Ciebie, na zdrowie!

FSH - jakie są normy tego hormonu? Interpretacja wyników

FSH, czyli folitropina odpowiada za pobudzanie wzrostu i dojrzewania pęcherzyków będących w jajniku w czasie pierwszej fazy cyklu miesiączkowego. To hormon, który jest wytwarzany poprzez przedni płat przysadki mózgowej. W damskim cyklu można wyodrębnić dwie fazy: folikularną oraz luteralną, które są podzielone maksimum wytwarzania FSH, a także hormonu LH.
Zmartwiona para u lekarza
Źródło: 123RF
Spis treści

Hormon folikulotropowy u płci żeńskiej stymuluje zespolenie estrogenów oraz produkcję progesteronu wraz z rozwojem pęcherzyków jajnikowych pierwotnych, które mają umiejętność wytworzenia komórki jajowej. U płci przeciwnej, hormon FSH pobudza nabłonek plemnikotwórczy, jak również oddziałuje na pracę testosteronu. Lutropina doprowadza do pęknięcia pęcherzyka oraz do pobudzenia ciałka żółtego, by zaczęło wytwarzać progesteron.

Reklama

FSH – normy i interpretacja wyników

  • Poziom hormonu FSH mniejszy niż 3 mIU/ml powiadamia o niewydolności przysadki. Do najczęstszych przyczyn jej niedoczynności należą: nowotwory, uszkodzenia przysadki, czynniki dziedziczne czy zakażenia. Objawem niedoboru hormonu przysadki w przypadku dzieci jest powolniejsze dojrzewanie, natomiast u osób dorosłych: problemy z zajściem w ciąże, niskie libido, nieregularne miesiączkowanie, problemy z erekcją.
  • Poziom FSH w granicach 9-12 mIU/ml komunikuje zredukowaną rezerwę jajnikową. Najważniejszym elementem, który wpływa na zmniejszenie rezerwy jajnikowej jest wiek kobiety – z biegiem lat pula maleje.
  • Poziom FSH pomiędzy 12-18 mIU/ml sygnalizuje kończącą się rezerwę jajnikową, a pobudzenie przy takim poziomie nie jest łatwe.
  • Poziom FSH większy od 18 mIU/ml oznacza, iż pobudzenie owulacji jest bardzo trudne, a wręcz niekiedy niemożliwe, a szansa na zajście w ciąże jest niewielka. Wskaźnik FSH jest na wysokim poziomie kiedy kobieta kończy miesiączkowanie i wchodzi w okres menopauzy.

Badanie krwi FSH przeprowadza się, by zbadać niepłodność żeńską oraz męską. Wspiera ono wskazanie źródła niewielkiej ilości plemników w spermie, a także pomaga odnaleźć przyczynę nieregularnego miesiączkowania. Dzięki badaniu FSH można zidentyfikować schorzenia przysadki, jąder, a także jajników. U dzieci przeprowadza się je, by sprawdzić etap dojrzewania płciowego – czy jest zbyt wolny, czy zbyt szybki.

Poziom FSH i LH sprawdza się pomiędzy 2 a 5 dniem cyklu (najczęściej w 3 dniu). Normy hormonu FSH w tych dniach cyklu powinny wynosić od 3 do 12 mIU/ml, natomiast LH od 2 do 13 mIU/ml.

Badanie FSH to jednokrotne pobranie próbki krwi z żyły w okolicy dołu łokciowego, a dokładniej surowicy, która się w niej znajduje. Niekiedy analizowana jest próbka moczu.  W takiej sytuacji polecane jest przeprowadzenie badanie na całodziennym, zgromadzonym moczu, ponieważ hormon produkowany jest w różnym natężeniu w zależności od pory dnia.

FSH - cena

Jeśli chodzi o koszt badania to można je wykonać na Narodowy Fundusz Zdrowia. Należy jednak wcześniej uzyskać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu, endokrynologa, bądź ginekologa i wtedy badanie będzie bezpłatne. Oczywiście można też przeprowadzić badanie prywatnie i koszt analizy laboratoryjnej mieści się w granicach 20-50zł za jeden z hormonów.

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Bolące sutki a choroby i zmiany hormonalne. Kiedy sutki mogą boleć przy dotyku, w ciąży lub trakcie okresu?
Bolące sutki
Przeczytaj artykuł
Ile może spóźniać się okres? Kiedy to powód do niepokoju?
Kobieta odliczająca czas spóźnionej miesiączki
Przeczytaj artykuł
Jak przyspieszyć okres? - tabletki, domowe sposoby i zioła
Kalendarz dni płodnych
Podobne artykuły
Kobieta cierpiąca na skrzepy w czasie miesiączkowania
Skrzepy podczas okresu: jak wyglądają? Czy powinny niepokoić?
Pacjentka z problemem cyklu bezowulacyjnego w lekarza
Cykl bezowulacyjny - objawy i wykres. Jak go rozpoznać?
Test estradiolu
Estradiol: normy, cena i wyniki badania. Kiedy i jak badać?
Pobieranie krwi w labolatorium
Badanie prolaktyny – cena i normy. W którym dniu cyklu?
Może to Cię zainteresuje
Kobieta odmawia jedzenia słodyczy z powodu hiperinsulinemii
Hiperinsulinemia - przyczyny, objawy i leczenie. Jaka dieta?
Język z czerwonymi plamami
Język geograficzny - przyczyny i objawy. Jakie leczenie?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Model mózgu z dłoni
Torbiel szyszynki - objawy i leczenie. Czy może pęknąć?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Co najczęściej stosujesz na zgagę?