Dla Ciebie, na zdrowie!

Leworęczność - czy ma wpływ na inteligencję? Cechy osób leworęcznych

Barack Obama, Paul McCartney, Phil Collins i Andrzej Wajda – co łączy te osoby? Wszystkie były lub są leworęczne. Co to oznacza? I czy to prawda, że leworęczni żyją krócej?
Dziecko leworęczne
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Osoby leworęczne - cechy

Osoby leworęczne, w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających precyzji lewą ręką. Sprawniej funkcjonuje u nich również lewa strona ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w okresie niemowlęcym i utrwala do około 2 roku życia. Badania naukowe dowodzą, że osoby leworęczne posiadają inne cechy charakteru i są obdarzone rozmaitymi zdolnościami. Jakimi?

Reklama

Leworęczność - zalety i wady

Ludzie leworęczni mają bardziej rozwiniętą prawą półkulę mózgu, co sprawia, że są bardziej kreatywne od rówieśników. Zwykle posiadają także większe zdolności manualne, plastyczne i muzyczne, oraz matematyczne. Niestety świat jest bardziej przystosowany do osób praworęcznych, dlatego leworęczni muszą m.in. obsługiwać prawą ręką skrzynię biegów. Również niektóre przedmioty codziennego użytku (np. myszki komputerowe) są zaprojektowane z myślą o osobach praworęcznych.

Reklama

Czy leworęczni żyją krócej?

Badania przeprowadzone wśród Kalifornijczyków wykazały, że osoby leworęczne żyją w tamtym rejonie krócej od praworęcznych aż o 9 lat! Wynika to przede wszystkim z faktu, iż leworęczni częściej ulegają wypadkom, zwłaszcza samochodowym. Warto dodać, że ludzie leworęczni częściej cierpią z powodu zaburzeń układu immunologicznego, chorują na alergie oraz choroby tarczycy.

Reklama

Leworęczność a inteligencja

Z badań genetyków wynika, że geny odpowiadające za bycie prawo- lub leworęcznym mają wpływ na budowę i funkcje mózgu. To wyjaśnia, dlaczego osoby leworęczne posiadają wyjątkowe cechy i uzdolnienia. Leworęczność zwykle wiąże się z większym wysiłkiem umysłowym. Naukowiec z nowojorskiego uniwersytetu St. Lawrence przeprowadził badania, z których wynika, że ludzie leworęczni mają bogatsze słownictwo. Co prawda ich średni iloraz inteligencji nie jest wyjątkowy, jednak jest wśród nich więcej osób o inteligencji ponadprzeciętnej, z ilorazem powyżej 140.

Reklama

Leworęczność - ciekawostki

  • Lewą ręką sprawniej posługuje się obecnie około 10% społeczeństwa. Najmniejszy odsetek osób leworęcznych znajduje się w Azji – jest ich tam zaledwie 3%.
  • W 1992 roku ustanowiono Międzynarodowy Dzień Osób Leworęcznych. Jest on obchodzony 13 sierpnia.
  • Leworęcznym niekoniecznie trzeba się urodzić – można się także nim stać. Leworęczność można wyćwiczyć, kiedy np. z powodu wypadku prawej ręki nie można używać do codziennych czynności.

Reklama

Leworęczność u dzieci

Zdolność wyjątkowo sprawnego posługiwania się lewą ręką jest dziedziczna. Jeśli rodzice są praworęczni, szansa, że dziecko będzie leworęczne wynosi zaledwie 2%. Jeśli zauważamy, że nasz maluch posługuje się raz jedną, a raz drugą ręką, można delikatnie ukierunkować go na tę prawą, ponieważ najprawdopodobniej jest on praworęczny.

Reklama

Sławni leworęczni

Wśród znanych leworęcznych osób znalazło się sporo wybitnych artystów, światowych przywódców i naukowców, m.in. Michał Anioł, Ludwig van Beethoven, Leonardo da Vinci, Andrzej Wajda, Winston Churchill, Barack Obama i Albert Einstein. Leworęczny jest także John McEnroe, przez wielu uważany za jednego z najlepszych i przy tym ekscentrycznych tenisistów wszechczasów.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dziecko
Jak zwalczyć katar u dziecka? Oto nasze sekrety!
Dziecko z katarem
ADHD - objawy, diagnoza, leczenie i terapia
Wyraz ADHD napisany krędą na tablicy
Niespokojny sen niemowlaka może mieć różne przyczyny. Jakie?
Śpiący niemowlak
Podobne artykuły
Dziecko trzymające główkę
Kiedy dziecko trzyma główkę?
Kobieta cierpi z powodu wczesnego poronienia
Wczesne poronienia. Przyczyny i sposoby rozpoznawania
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Dziecko w czasie szczepienia
Szczepionka 6w1 - objawy, powikłania. Jest lepsza niż 5w1?
Dziecko z katarem
Zielony katar u dziecka - domowe sposoby. Jak leczyć?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!