5 zalet nauki języków obcych

Mózg należy trenować podobnie jak mięśnie – im więcej ćwiczeń, tym efektywniejsza jego praca. Jednym z najkorzystniejszych ćwiczeń dla mózgu jest nauka języków obcych. Oto pięć naukowych dowodów.
Języki obce
Źródło: 123RF

Spis treści

Ćwiczenie dla mózgu

Z mózgiem jest trochę jak z mięśniami – nie osiągniesz sukcesu i nie uzyskasz smukłej sylwetki bez regularnej aktywności fizycznej. Mózg również potrzebuje różnego rodzaju ćwiczeń, by pracować prawidłowo i efektywnie.

Korzyści dla zdrowia

Jednym z wielu znanych i skutecznych sposobów pobudzania mózgu jest nauka języków obcych. Znajomość języków rozwija pracę mózgu, poprawia pamięć, uczy wyobraźni. A co najważniejsze, przynosi korzyści dla zdrowia i opóźnia starzenie.

1. Podniesiesz sprawność umysłu

Poprzez naukę języków poprawisz przede wszystkim efektywność mózgu. Wpajanie nowych słów oraz połączeń wyrazowych wydaje się żmudne i nieciekawe, dla mózgu jest to jednak świetny trening. Regularna nauka języka obcego sprawi, że poprawisz swoją koncentrację i z każdą kolejną porcją słówek będziesz uczył się znacznie szybciej.

Zostało udowodnione naukowo, że osoby znające więcej niż jeden język obcy znacznie lepiej radzą sobie w stresujących sytuacjach, potrafią bowiem znaleźć rozwiązanie problemu szybciej niż osoby jednojęzyczne. Poligloci potrafią również wyłapywać z otoczenia ważne informacje i efektywniej wykorzystywać je w praktyce. To świetna umiejętność pożyteczna w pracy zawodowej oraz w codziennym życiu.

2. Zdobędziesz nowe umiejętności

Nauka języków rozwija wyobraźnię, dzięki czemu lepiej odnajdujemy się w przestrzeni. Poza tym nabywamy umiejętność z zakresu logicznego myślenia. Bardzo pożyteczną czynnością, jaką przyswajamy podczas nauki języków, jest sprawne przechodzenie z jednej struktury językowej w drugą. Proces ten, mający miejsce w korze przedczołowej, nosi nazwę przełączania funkcji poznawczych.

3. Wzmocnisz pamięć

Poprawa koncentracji i sprawność umysłowa to nie wszystko. Nauka języka obcego ma ogromny wpływ na poprawę pamięci. Ucząc się języków, powiększamy zasób słów i tworzymy nowe związki wyrazowe, dzięki czemu rozwijamy pamięć.

Uczenie się obcych słówek jest pożyteczne zwłaszcza dla osób starszych. Naukowcy z Publicznego Centrum Badań nad Zdrowiem w Luksemburgu udowodnili, że znajomość więcej niż dwóch języków pomaga w utrzymaniu dobrej pamięci seniorów. Natomiast znajomość czterech języków potrafi zmniejszyć problemy z pamięcią aż pięciokrotnie.

4. Uchronisz się przed Alzheimerem

Nauka języków obcych stała się dla naukowców z Toronto jedną z metod na opóźnienie choroby Alzheimera. Badania przeprowadzone na 250 ochotnikach wykazały, że u osób, które znały dwa języki lub więcej, objawy choroby Alzheimera pojawiły się znacznie później niż u osób, które nie znały języków obcych. Mózg pozostawał więc dłużej sprawny, a pierwsze objawy choroby pojawiały się później, przedłużając tym samym sprawność psychoruchową osób starszych.

5. Opóźnisz pojawienie się demencji

Wraz z wnioskami naukowców z Toronto pojawiły się nadzieje na to, że nie tylko chorobę Alzheimera, ale i inne obawy demencji można opóźnić dzięki nauce języków obcych. U osób potrafiących porozumiewać się w więcej niż jednym języku pierwsze objawy demencji mogą pojawić się nawet 5 lat później niż u osób jednojęzycznych. Poligloci mogą więc dłużej zajmować się pracą zawodową.

Oceń artykuł

(liczba ocen 16)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!