Inteligencja emocjonalna - test, ćwiczenia, definicja

Inteligencja emocjonalna to umiejętność zarządzania własnymi emocjami oraz zdolność do właściwej interpretacji emocji osób z naszego otoczenia. Zdaniem psychologów osoby o wysokim EI (z ang. emotional intelligence) lepiej radzą sobie w życiu, zwłaszcza w trudnych sytuacjach. Aby dowiedzieć się czegoś o swoich emocjach można wykonać test inteligencji emocjonalnej, który można z łatwością znaleźć w internecie.
Inteligencja emocjonalna
Źródło: 123RF
Spis treści

Inteligencja emocjonalna

Jako pierwszy inteligencję emocjonalną zdefiniował Daniel Goleman, amerykański psycholog i publicysta, który szukał odpowiedzi na pytanie dlaczego osoby inteligentne nierzadko nie radzą sobie w życiu.

Inteligencja emocjonalna definicja: to umiejętne zarządzanie własnymi emocjami oraz zdolność do odczytywania emocji i uczuć osób z otoczenia. Osobom o wysokiej inteligencji emocjonalnej przypisuje się także, między innymi empatię dla innych ludzi oraz zdolność do przekuwania porażki w sukces. Inteligencję emocjonalną określa się także jako dojrzałość emocjonalną.

Czytaj też: Emocje - co to takiego?

Inteligencja emocjonalna test

Aby sprawdzić swój poziom EI można wykonać dostępny w internecie test na inteligencję emocjonalną. Polega on na odpowiedzi na kilkanaście pytań dotyczących m.in. naszej ciekawości świata i innych osób, kontroli nad własnymi emocjami oraz o to, czy pomagamy bezinteresownie potrzebującym. Test ten został stworzony przez profesora Daniela Golemana, składa się z 10 pytań, a wynik punktowy mieści się w przedziale 0-200.

Inteligencja emocjonalna w praktyce

Osoba z wysokim poziomem EI w momencie utraty pracy nie załamie się, lecz przyjmie taką sytuację jako szansę na nowe lepsze jutro. Zdaniem ekspertów w dziedzinie psychologii osoby inteligentne emocjonalnie potrafią zarażać swoim optymizmem innych ludzi, a więc nie tylko same są aktywne, ale też aktywizują otoczenie. Ponadto cechuje je asertywność oraz wysoka precyzja w wyrażaniu swoich uczuć. Gdy osoba o niskim EI powie, że jest jej źle, osoba o wysokim EI w takiej samej sytuacji przyzna, że jest przygnębiona czy sfrustrowana.

Osoby z wysoką inteligencją emocjonalną nie obrażają się z byle powodu, więcej, mają tzw. grubą skórę. Cechuje je także pewność siebie oraz umiejętność wprawiania w dobry nastrój siebie i innych.

Szkoła inteligencji emocjonalnej

Inteligencja emocjonalna, inaczej dojrzałość emocjonalna, wpływa na kompetencje społeczne każdego człowieka. Zdaniem wielu uczonych to właśnie ona, a nie inteligencja matematyczno-logiczna, decyduje o tym, czy odniesiemy sukces, czy to w życiu osobistym, czy w zawodowym. Co ważne, możliwy jest rozwój inteligencji emocjonalnej. Na popularności zyskują ostatnio szkoły inteligencji emocjonalnej, które za pomocą specjalnych szkoleń uczą m.in. samokontroli czy przezwyciężania nieśmiałości, podnosząc kompetencje społeczne.

Inteligencja emocjonalna ćwiczenia

Inteligencję emocjonalną ćwiczyć można już od pierwszych miesięcy życia. Maluchy, których rodzice nie szczędzą im pochwał i pozytywnych emocji, łatwiej odnajdą się w nowym otoczeniu (np. gdy pójdą do przedszkola) i będą pewne siebie. Dzieci, których opiekunowie „nie zasypywali” pochwałami czy słowami „kocham cię”, będą bardziej zamknięte w sobie i trudniej będzie im odnaleźć się w nowych, nie zawsze komfortowych sytuacjach. Dlatego tak ważna jest praca nad inteligencją emocjonalną już od dziecka.

Inteligencja emocjonalna w pracy

Osoby z niską inteligencją emocjonalną to partnerzy trudni we współpracy, dlatego powinni ćwiczyć dojrzałość emocjonalną, na przykład powstrzymując się od wybuchów gniewu. Z kolei osoby zamknięte w sobie powinny pracować nad przezwyciężaniem nieśmiałości. Inteligencja emocjonalna w pracy to bardzo ważny aspekt. Trudno bowiem współpracować z osobami, które argumentują swoje racje krzykiem, czy takimi, z którymi komunikacja jest mocno utrudniona. Szef i koledzy na pewno wolą pracować z osobą komunikatywną i otwartą na wyzwania oraz merytoryczną dyskusję.

 

Artykuł napisany przez
Więcej z kateogrii: Psychologia
Przeczytaj artykuł
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Przeczytaj artykuł
Jak radzić sobie z depresją?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: Jakie objawy osłabienia organizmu najczęściej obserwujesz?

  Senność i brak energii

  Nawracające infekcje

  Utrudnione gojenie uszkodzeń skóry

  Wysypki skórne

  Dolegliwości układu pokarmowego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Hermafrodyta, czyli obojnactwo - czym się charakteryzuje?
Jak radzić sobie z depresją?
Obgryzanie paznokci, jedzenie strupów, dłubanie w nosie - co powodują?
Badanie słuchu u dzieci i noworodków - na czym polega?

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama