To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

3 super sposoby na szybką poprawę pamięci w czasie sesji

Poprawa pamięci w czasie sesji to wyzwanie dla każdego studenta. Sesja to czas, w którym szczególnie potrzebujemy sprawnie działającej pamięci. Aby pozytywnie przejść przez wszystkie egzaminy nie obejdzie się bez ćwiczenia pamięci. Poznaj najpopularniejsze sposoby ćwiczenia pamięci i stosuj je w trakcie sesji.
Mózg w okularach i czapce, który stoi przy tablicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Opanowanie mnóstwa różnych faktów i teorii, które musimy swobodnie przywołać na egzaminie, zależy od tego, w jakiej kondycji jest pamięć. Czy wiedziałeś o tym, że już w starożytnej Grecji ludzie zdawali sobie sprawę z tego, jak ważne są ćwiczenia pamięci.

To właśnie tam, w odległej przeszłości, opracowano pierwsze sposoby ćwiczenia pamięci, np. mnemotechniki, które stosowane są do dziś, jako skuteczna metoda poprawy pamięci.

Reklama

Mnemotechnika a sesja – ćwiczenie pamięci

Mnemotechnika to ćwiczenie pamięci, które warto stosować w czasie sesji. Nabywanie nowych informacji przy zastosowaniu mnemotechniki nie tylko pozwala szybciej nauczyć się nowego materiału, ale także utrwala przechowywanie informacji w mózgu i ich przywołanie, gdy zostaniesz o coś zapytany na egzaminie.

Mnemotechnika sprawia, że ślady pamięciowe związane z nabywaniem nowych informacji są trwalsze, dlatego właśnie są dłużej przechowywane i łatwiej je sobie przypomnieć, wtedy, gdy tego najbardziej potrzebujesz.

Mnemotechnika to skuteczny sposób ćwiczenia pamięci – poznaj mnemotechniki, które możesz stosować w czasie sesji. Najpopularniejsze mnemotechniki to:

  • Akronimy – słowa powstałe z pierwszych liter wyrazów, które musimy zapamiętać; mogą być znaczące, np. PZU jako skrótowiec założenia Thurstonea o istnieniu „podstawowych zdolności umysłowych”, lub nieznaczące TOW jako skrótowiec założenia Giulforda o trójczynnikowym modelu inteligencji człowieka, na który składają się: treść, operacja, wytwór.
  • Pałac pamięci – informacje, które musimy zapamiętać kojarzymy w wyobraźni z miejscami, w których się znajdują – może to być w rzeczywistym lub wyimagowanym otoczeniu. Na przykład, gdy musimy nauczyć się, jakie organelle wchodzą w skład komórki zwierzęcej, możemy wyobrazić sobie pokój, w którym znajduje się mitochondriom, dalej leży jądro komórkowe, w innym miejscu rybosomy itp.
  • Historyjki – polega na takim pogrupowaniu materiału do zapamiętania, aby powstał z niego łańcuch skojarzeń; w tym przypadku często pomaga utworzenie historii związanej z danym zjawiskiem czy zdarzeniem, który w szczegółach musimy zapamiętać; mogą to być historie humorystyczne, pełne akcji – takie łatwiej zapamiętać.

Reklama

Ćwiczenia pamięci – poznaj ćwiczenia na pamięć

Ćwiczenia pamięci są bardzo ważne w czasie sesji ale także na co dzień. Jeśli mamy dobrą pamięć, mamy też większą wiedzę o otaczającym nas świecie i możemy kojarzyć ze sobą różne fakty. A to jest przejaw samodzielnego myślenia. Ćwiczenia pamięci możesz wykonywać w każdej chwili swojego życia.

Poznaj bardzo praktyczne ćwiczenia pamięci, które są związane z twoim codziennym życiem i korzystaj z nich w każdej chwili.

  • zakupy z głowy – nie rób listy zakupów, to rozleniwia twoją pamięć; postaraj się zapamiętać, co masz kupić, używając mnemotechniki, np. zapamiętaj listę zakupów za pomocą ćwiczenia pamięci, jaką jest Pałac pamięci
  • napiwek dla barmana – postaraj się obliczyć w pamięci, ile reszty po zapłaceniu powinieneś dostać za zamówienie w barze lub restauracji, gdy już obliczysz resztę, następnie oblicz ile z tej reszty chcesz przeznaczyć na napiwek dla barmana
  • podsumowanie dnia – gdy kładziesz się spać, postaraj się w szczegółach przypomnieć sobie co robiłeś, kogo spotkałeś, o czym rozmawiałeś itp. od momentu, gdy wstałeś rano, do momentu, w którym szykujesz się do snu

Tabletki a sesja – czy istnieją tabletki na koncentrację?

Na rynku dostępny jest szereg suplementów i preparatów wspomagających i poprawiających pamięć. Cieszą się dużym zainteresowaniem szczególnie w okresie matur i sesji. Poprawiają pamięć i koncentrację dzięki zawartym w nim składnikom roślinnym tj. miłorząb japoński, lecytyna czy żeń-szeń.

Jak działają? Żeń-szeń niweluje stres, dodaje energii i zwiększa naszą wydajność.

Lecytyna poprawia pamięć, a miłorząb japoński jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy i zapobiega starzeniu się mózgu. Oprócz wyciągów z roślin suplementy wspomagające pracę mózgu zawierają witaminy i minerały, a także tran i olej lniany.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Dziecko leworęczne
Leworęczność - czy ma wpływ na inteligencję? Cechy osób leworęcznych
Zajęcia plastyczne jako forma arteterapii
Arteterapia, czyli terapia sztuką. Przykładowe ćwiczenia dla dzieci
Budowa mózgu dziecka
Mózg dziecka – jak powinien prawidłowo rozwijać się mózg?
Oddziaływanie muzyki na rozwój dziecka
Matka z dwoma córkami
Jak przygotować dziecko na młodsze rodzeństwo? Poradnik

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!