Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu

Masaż prostaty to istotny element uzupełniający leczenie przewlekłych stanów zapalenia gruczołu krokowego. To metoda wywodząca się z medycyny alternatywnej, wykorzystywana, zarówno do zadań terapeutycznych, jak i do stymulacji seksualnej. Ten rodzaj masażu może być wykonywany zewnętrznie lub wewnętrznie. Sprawdź, jakie przynosi korzyści i czy może być ryzykowny. Dowiedz się, jak prawidłowo wykonać dojenie prostaty i jak wybrać odpowiedni masażer.
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Masaż prostaty to nie tylko jedna z technik seksualnych, ale także ważny element diagnostyki chorób stercza i wspomagania schorzeń gruczołu krokowego.
 • Masaż stercza może być wykonywany zewnętrznie lub wewnętrznie. Jego zadaniem jest wspomaganie leczenia farmakologicznego.
 • Przeciwwskazaniem do tego typu masażu jest ostra faza bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Co to jest masaż prostaty?

Masaż prostaty, nazywany także masażem stercza, to nie tylko jedna z technik seksualnych, z którą jest najczęściej kojarzony. To także ważny element diagnozy różnorodnych schorzeń, w tym zapalenia gruczołu krokowego, którego głównym objawem jest ból w okolicach krocza promieniujący do obszaru krzyżowego. Co więcej, metoda ta może być również wykorzystywana do leczenia lub wsparcia terapii chorób prostaty.

Oznacza to, że masaż stercza pełni nie tylko funkcje diagnostyczne, ale także terapeutyczne, np. przy przewlekłych stanach zapalenia gruczołu krokowego wspiera usuwanie wydzieliny i zmniejsza ciśnienie w sterczu.

Tego typu masaż, określany także jako dojenie prostaty, spełnia wiele ważnych z punktu medycznego zadań. Do najważniejszych należą:

 • skuteczne wsparcie przy usuwaniu wydzieliny z prostaty,
 • poprawa przepływu krwi przez gruczoł krokowy,
 • wspomaganie działania antybiotyków w silnych stanach zapalnych,
 • obniżanie napięcia mięśni krocza,
 • przyspieszenie całego procesu leczenia.

Masaż prostaty musi być zawsze uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Stosowany samodzielnie nie przynosi ulgi w chorobie, ale jako wsparcie terapii jest bardzo ważnym elementem procesu leczenia.

Reklama

Co daje masaż prostaty?

Zdążyliśmy już wspomieć, że masaż gruczołu krokowego jest ważną techniką diagnostyki chorób stercza, która pozwala na szybkie włączenie leczenia przy stwierdzeniu nieprawidłowości. Co dokładnie daje masaż prostaty? Przede wszystkim:

 • reguluje napięcie mięśni krocza i usprawnia cewkę moczową, która jest przerośnięta prostatą;
 • obniża ciśnienie w gruczole i przyspiesza usuwanie wydzieliny, która zalega podczas stanu zapalnego;
 • wspiera prawidłowe krążenie krwi i tym samym ułatwia rozprowadzanie przyjmowanych leków;
 • wspiera produkcję płynu z wartościami odżywczymi, który ułatwia drogę plemników do komórki jajowej;
 • wspomaga leczenie mężczyzn, którzy mają problemy z oddawaniem moczu.

Czy istnieją przeciwwskazania do masażu gruczołu krokowego? Tak, nie jest on wskazany przy zapaleniu cewki moczowej, chorobach w okolicach odbytu, kamicy gruczołu, czy przy ostrym bakteryjnym zapaleniu stercza. 

Jak wykonać masaż prostaty? Kiedy należy udać się do lekarskiego gabinetu, a kiedy skorzystać z tej metody w domowym zaciszu? 

Reklama

Samodzielny masaż prostaty, czy u lekarza?

Masaż stercza można wykonywać samodzielnie w domu, stosując się do zaleceń lekarza, który określa technikę całego procesu. Samodzielny masaż prostaty wykonuje się w warunkach domowych w sposób manualny lub przy użyciu specjalnych urządzeń analnych, jak masażer prostaty.

Masaż prostaty samemu można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • zewnętrzny, nazywany stymulacją pośrednią, która polega na masowaniu stercza pomiędzy moszną a odbytem;
 • wewnętrzny, nazywany stymulacją bezpośrednią, która polega na masowaniu gruczołu za pośrednictwem odbytu.

Masaż prostaty u lekarza jest metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Lekarz wykonuje go per rectum, czyli przez odbyt. Aby zminimalizować ryzyko bólu w trakcie badania, w okolicach odbytu nanoszony jest żelowy środek znieczulający.

Masaż prostaty w klinice wymaga z kolei ułożenia pacjenta na boku lub przyjęcia pozycji łokciowo-kolanowej. Specjalista urologii, proktologii lub ginekologii wsuwa palec wskazujący do odbytu pacjenta, aby zlokalizować gruczoł.

Masowanie polega na delikatnych, powolnych i okrężnych ruchach, od zewnętrznego płata prostaty do środka. Masaż trwa do kilkudziesięciu sekund. Częstotliwość zabiegu jest określana przez lekarza. Taki masaż można też wykonywać w domu. W jaki sposób? Sprawdź w dalszej części artykułu.

Reklama

Jak masować prostatę?

Jak wykonać masaż prostaty samodzielnie? Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnej higienie dłoni lub zaopatrzeniu się w jednorazowe rękawiczki. Warto obciąć paznokcie na krótko. Przed masażem należy oddać kał i mocz. W razie potrzeby można skorzystać z pomocy lewatywy.

Jak zrobić masaż prostaty zewnętrzny? Palce należy ułożyć na obszarze za jądrami przed odbytem, po czym lekko naciskać to miejsce kolistymi ruchami. Wszystkie ruchy powinny być bardzo delikatne. Lekarze informują, iż skuteczny masaż musi przynosić przyjemność, a nie odczuwanie bólu. Więcej o zewnętrznej technice masażu stercza przeczytasz poniżej.

Jak masować prostatę wewnętrznie? Oto etapy masażu krok po kroku:

 • upewnij się, że pęcherz jest opróżniony;
 • zadbaj o odpowiednie nawilżenie masowanego miejsca, możesz do tego celu użyć lubrykantu;
 • przyjmij wygodną pozycję na boku;
 • delikatnie włóż palec wskazujący do odbytu;
 • przesuwaj palec po przedniej ścianie odbytu, do przodu, w kierunku pępka, aż do momentu poczucia gruczołu prostaty;
 • rozpocznij delikatny masaż prostaty;
 • masuj zewnętrzne krawędzie gruczołu subtelnie, pulsacyjnie ruchami okrężnymi.

Warto pamiętać o wspomnianym wyżej lubrykancie, który zdecydowanie ułatwi cały proces i zapewni odpowiednie nawilżenie. Spośród różnorodnych preparatów na rynku zwróć uwagę na specjalne, dedykowane żele. KLIKNIJ TUTAJ a znajdziesz lubrykanty analne, które można stosować do masażu prostaty.

Do masażu wewnętrznego prostaty można także wykorzystywać specjalistyczne urządzenia, zwane masażerami prostaty, czy wibratorami o nieco szerszym przeznaczeniu.

Reklama

Jaki używać masażera prostaty?

Do masażu prostaty najlepiej używać urządzeń przeznaczonych do tego celu, na przykład akcesoriów wspierających metody leczenia stanów zapalnych prostaty. Przy masażu wewnętrznym gruczołu krokowego skuteczne efekty przynosi specjalny, wspomniany masażer prostaty, który jest rodzajem wibratora analnego.

Ważne: Pamiętaj, że tego typu urządzenia są specjalnie zaprojektowane do masażu stercza. Profesjonalny sprzęt minimalizuje możliwość zakażenia, mikrourazów, czy wprowadzenia bakterii do odbytu.

Jaki masażer do prostaty jest najbardziej bezpieczny? Profesjonalne urządzenia wykonywane są przeważnie z antyalergicznego silikonu medycznego lub ze stali nierdzewnej (ewentualnie z jej dodatkiem), bez szkodliwych składników, jak ftalany lub ołów. Takie materiały sprawiają, że akcesorium pozostaje bezpieczne dla ciała i jest łatwe w utrzymaniu czystości. 

Inną kwestią jest budowa i elastyczność produktu, co może się wiązać z indywidualnymi potrzebami mężczyzny oraz wygodą stosowania. Należy pamiętać, że urządzenia dedykowane masażowi stercza powinny posiadać specjalny kształt (przypominający zgięty palec), który dopasowuje się do męskiej anatomii i budowy krocza. 

Zwróć również uwagę na to, czy masażer nie ma ostrych krawędzi, łaczeń lub szwów, które mogłyby uszkodzić tkankę, czy powodować dyskomfort podczas użytkowania. A co z wibracjami? 

To również jest temat indywidualny uzależniony od celu stosowania. Przy chęci zwiększenia doznań seksualnych mężczyźni często wybierają modele wibrujące, ale mogą się one sprawdzić również w zaleceniach terapeutycznych. A i wibracja wibracji nierówna.

Dobrze jest w tym przypadku przyjrzeć się konstrukcji urządzenia. W wielu masażerach możemy spotkać mechanizm typu bullet, co oznacza, że w silikonie został umieszczony nabój wibrujący zasilany bateriami.

To sprawia, że wibracje mogą być łagodniej przenoszone do końcówki masażera, która styka się z prostatą, co prowadzi bardziej do uczucia mrowienia krocza. 

Lepszym rozwiązaniem mogą się okazać produkty, które mają umieszczony silnik w drugiej końcówce, tej wchodzącej wewnątrz. Przykład takiego masażera znajdziesz TUTAJ

Co jeszcze może zadecydować o wyborze? Design akcesorium, kolory, dodatki, czy specjalne funkcje. Bardziej zaawansowane akcesoria mogą się charakteryzować m.in.:

 • stylowym wyglądem,
 • wygodnym ładowaniem na złącze USB, 
 • cichym działaniem,
 • sterowaniem na pilota,
 • kilkoma poziomami i rodzajami wibracji,
 • dołaczonym etui do przechowywania.

Niektóre modele są wielozadaniowe i poza zastosowaniem terapeutycznym, czy zaspokojeniem potrzeb mężczyzny, mogą być również wykorzystywane przez kobiety. Sprawdź, co jeszcze mają do zaoferowania.

A jak używać masażera prostaty? Przede wszystkim pamiętaj o higienie użytkowania. Penetracja nie powinna być za głęboka, a wibrację (o ile urządzenie posiada taką funkcję) należy wyłączyć lub ustawić odpowiednią moc. Dla celów medycznych powinny być one pulsacyjne i delikatne. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Reklama

Zewnętrzny masaż prostaty

Jak zdążyliśmy już wspomnieć masowanie prostaty może mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga wiedzy, czyli odpowiedzi na pytanie, na czym polega masaż prostaty.

Jego zadaniem jest poprawienie przepływu krwi i tym samym zmniejszenie napięcia mięśni krocza. Ogromne znaczenie przy wykonywaniu tej czynności ma higiena, ponieważ mężczyzna dotyka miejsc wrażliwych na infekcje.

Zewnętrzny masaż prostaty polega na stymulowaniu gruczołu krokowego tylko od zewnętrznej strony, przez miejsce między odbytem a moszną. Mężczyzna powinien przyjąć pozycję leżącą na boku z podkurczonymi nogami.

Masowanie krocza należy wykonywać ruchami okrężnymi lub posuwistymi, które bardziej przypominają głaskanie. W trakcie takiego masażu może dojść do erekcji, ale jest to uzależnione od indywidualnych cech mężczyzny. Warto zastosować środek nawilżający, aby ułatwić przesuwanie palca, nie powodując uszkodzeń naskórka.

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Piądłowski i inni: Zapalenie prostaty. Poradnik chorego, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-960229-0-5.
 • T. Jurys, M. Dzierzawa i inni: Leczenie fizjoterapeutyczne nietrzymania moczu u mężczyzn po radykalnej prostatektomii, Med Og Nauk Zdr. 2019;25(3):144-148.
 • M. Olszówka, B. Zdunek: Współczesne problemy fizjoterapii, Wydawnictwo Naukowe Tygiel sp. z o. o., Lublin 2016, s. 106–115.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pozycje i techniki seksualne
Pozycja 69 - czy jest ona najlepszą pozycją? Wady i zalety
Pozycja seksualna 69
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu
Troska o prostatę - masaż tego gruczołu
Pozycja na misjonarza bez polotu? Sprawdź, jak ją uatrakcyjnić
Kobieta i mężczyzna w łóżku
Podobne artykuły
Seks analny
Miłość grecka - co to jest? Charakterystyka i poradnik
Para przytula się w łóżku
Kwiat lotosu pozycja - jak wygląda? Jakie są jej wady i zalety
Para po odbyciu stosunku w pozycji analnej
Pozycje analne - która z nich jest najlepsza? Charakterystyka i porady
Stosunek międzypiersiowy
Miłość hiszpańska - co to jest? Jak wygląda? Porady
Mężczyzna wyjmuje prezerwatywę z kieszeni
Pozycja na pieska - seks od tyłu. Dlaczego mężczyźni ją lubią?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie środki stosujesz, aby złagodzić suchy kaszel?
Unituss Junior