Najzdrowsze miejsce w internecie

Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować? Rola w diagnostyce i leczeniu

Masaż prostaty to bardzo ważny element uzupełniający leczenie przewlekłych stanów zapalenia gruczołu krokowego. Ten rodzaj masażu może być wykonywany zewnętrznie lub wewnętrznie. Sprawdź, jakie przynosi korzyści.
Masaż prostaty – jak i kiedy go stosować?
123RF
W skrócie
 • Masaż prostaty to nie tylko jedna z technik seksualnych, ale także ważny element diagnostyki chorób stercza i wspomagania schorzeń gruczołu krokowego. Polega na manualnej stymulacji gruczołu palcem przez odbytnicę.
 • Masaż stercza może być wykonywany zewnętrznie lub wewnętrznie. W żadnej z tych postaci nie może być stosowany jako samodzielna forma leczenia. Jego zadaniem jest wspomaganie leczenia farmakologicznego.
 • Przeciwwskazaniem do tego typu masażu jest ostra faza bakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego. W tym przypadku może spowodować przedostanie się bakterii do krwi i wywołanie posocznicy. O konieczności stosowaniu masażu prostaty decyduje lekarz.
Spis treści

Co to jest masaż prostaty?

Masaż prostaty, nazywany także masażem stercza, to nie tylko jedna z technik seksualnych, z którą jest najczęściej kojarzony, ale także ważny element diagnozy zapalenia gruczołu krokowego i innych schorzeń. To również jeden ze sposobów leczenia chorób prostaty. Głównym objawem zapalenia jest ból w okolicach krocza, który promieniuje do części krzyżowych.

Masaż stercza pełni nie tylko funkcje diagnostyczne, ale także terapeutyczne, np. przy przewlekłych stanach zapalenia gruczołu krokowego wspiera usuwanie wydzieliny i zmniejsza ciśnienie w sterczu.

Tego typu masaż, określany także jako dojenie prostaty, spełnia wiele ważnych z punktu medycznego zadań. Do najważniejszych należą:

 • skuteczne wsparcie przy usuwaniu wydzieliny z prostaty,
 • poprawa przepływu krwi przez gruczoł krokowy,
 • wspieranie działania antybiotyków w silnych stanach zapalnych,
 • obniżanie napięcia mięśni krocza,
 • przyspieszenie całego procesu leczenia.

Masaż prostaty musi być zawsze uzupełnieniem leczenia farmakologicznego. Stosowany samodzielnie nie przynosi ulgi w chorobie, ale jako wsparcie terapii jest bardzo ważnym elementem procesu leczenia.

Samodzielny masaż prostaty

Masaż stercza można wykonywać samodzielnie w domu, stosując się do zaleceń lekarza, który określa technikę całego procesu. Samodzielny masaż prostaty wykonuje się w warunkach domowych w sposób manualny lub przy użyciu specjalnych urządzeń analnych, jak masażer prostaty.

Masaż prostaty samemu można przeprowadzić na dwa sposoby:

 • zewnętrzny, nazywany stymulacją pośrednią, która polega na masowaniu stercza pomiędzy moszną a odbytem;
 • wewnętrzny, nazywany stymulacją bezpośrednią, która polega na masowaniu gruczołu za pośrednictwem odbytu.

Masaż prostaty u lekarza jest metodą diagnostyczno-terapeutyczną. Lekarz wykonuje go per rectum, czyli przez odbyt. Aby zminimalizować ryzyko bólu w trakcie badania w okolicach odbytu nanoszony jest żelowy środek znieczulający.

Masaż prostaty w klinice wymaga z kolei ułożenia pacjenta na boku lub przyjęcia pozycji łokciowo-kolanowej. Specjalista urologii, proktologii lub ginekologii wsuwa palec wskazujący do odbytu pacjenta, aby zlokalizować gruczoł.

Masowanie polega na delikatnych, powolnych i okrężnych ruchach, od zewnętrznego płata prostaty do środka. Masaż trwa do kilkudziesięciu sekund. Częstotliwość zabiegu jest określana przez lekarza. Taki masaż można też wykonywać w domu.

Jak masować prostatę?

Jak wykonać masaż prostaty samodzielnie? Przede wszystkim należy pamiętać o dokładnej higienie dłoni lub zaopatrzeniu się w jednorazowe rękawiczki. Warto obciąć paznokcie na krótko. Przed masażem należy oddać kał i mocz.

Jak zrobić masaż prostaty zewnętrzny? Palce należy ułożyć na obszarze za jądrami przed odbytem, po czym lekko naciskać to miejsce kolistymi ruchami. Wszystkie ruchy powinny być bardzo delikatne. Lekarze informują, iż skuteczny masaż musi przynosić przyjemność, a nie odczuwanie bólu.

Jak masować prostatę wewnętrznie? Oto etapy masażu krok po kroku:

 • upewnij się, że pęcherz jest opróżniony;
 • zadbaj o odpowiednie nawilżenie masowanego miejsca, możesz do tego celu użyć lubrykantu;
 • przyjmij wygodną pozycję na boku;
 • delikatnie włóż palec wskazujący do odbytu;
 • przesuwaj palec po przedniej ścianie odbytu, do przodu, w kierunku pępka, aż do momentu poczucia gruczołu prostaty;
 • rozpocznij delikatny masaż prostaty,
 • masuj zewnętrzne krawędzie gruczołu subtelnie, pulsacyjnie ruchami okrężnymi.

Do masażu wewnętrznego prostaty można także wykorzystywać specjalistyczne urządzenia.

Jak używać masażera prostaty?

Do masażu prostaty warto używać urządzeń przeznaczonych do tego celu, na przykład akcesoriów wspierających metody leczenia stanów zapalnych prostaty. Przy masażu wewnętrznym gruczołu krokowego skuteczne efekty przynosi specjalny masażer prostaty, który jest rodzajem wibratora analnego.

Takie urządzenia zostały specjalnie zaprojektowane do masażu stercza. Profesjonalny sprzęt minimalizuje możliwość zakażenia czy wprowadzenia bakterii do odbytu.

Jaki masażer do prostaty jest najbardziej bezpieczny? Urządzenia wykonywane są z antyalergicznego i bezpiecznego silikonu medycznego, bez szkodliwych składników, jak ftalany lub ołów. Masażery posiadają anatomiczny kształt, który dopasowuje się do męskiego krocza.

Jak używać masażera prostaty? Masażer ma kształt zgiętego palca, aby ułatwiać wejście. Penetracja nie powinna być za głęboka, a wibracja należy wyłączyć lub ustawić odpowiednie. Dla celów medycznych powinny być one pulsacyjne i delikatne. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem.

Zewnętrzny masaż prostaty  

Jak zdążyliśmy już wspomnieć masowanie prostaty może mieć charakter wewnętrzny i zewnętrzny. Prawidłowe wykonanie tego zabiegu wymaga wiedzy, czyli odpowiedzi na pytanie, na czym polega masaż prostaty. Jego zadaniem jest poprawienie przepływu krwi i tym samym zmniejszenie napięcia mięśni krocza. Ogromne znaczenie przy wykonywaniu tej czynności ma higiena, ponieważ mężczyzna dotyka miejsc wrażliwych na infekcje.

Zewnętrzny masaż prostaty polega na stymulowanie gruczołu krokowego tylko od zewnętrznej strony przez miejsce między odbytem a moszną. Mężczyzna powinien przyjąć pozycję leżącą na boku z podkurczonymi nogami.

Masowanie krocza należy wykonywać ruchami okrężnymi lub posuwistymi, które bardziej przypominają głaskanie. W trakcie takiego masażu może dojść do erekcji, ale jest to uzależnione od indywidualnych cech mężczyzny. Warto zastosować środek nawilżający, aby ułatwić przesuwanie palca, nie powodując uszkodzeń naskórka.

Co daje masaż prostaty?

Masaż gruczołu krokowego to bardzo ważna technika diagnostyczna chorób stercza, która pozwala na szybkie włączenie leczenia przy stwierdzeniu nieprawidłowości. Co daje masaż prostaty? Przede wszystkim:

 • reguluje napięcie mięśni krocza i usprawnia cewkę moczową, która jest przerośnięta prostatą;
 • obniża ciśnienie w gruczole i przyspiesza usuwanie wydzieliny, która zalega podczas stanu zapalnego;
 • wspiera prawidłowe krążenie krwi i tym samym ułatwia rozprowadzanie przyjmowanych leków;
 • wspiera produkcję płynu z wartościami odżywczymi, który ułatwia drogę plemników do komórki jajowej;
 • wspomaga leczenie mężczyzn, którzy mają problemy z oddawaniem moczu.

Masaż prostaty nie jest wskazany przy zapaleniu cewki moczowej, chorób w okolicach odbytu, kamicy gruczołu, czy przy ostrym bakteryjnym zapaleniu stercza. 

Czytaj również

Bibliografia

 • K. Piądłowski i inni: Zapalenie prostaty. Poradnik chorego, Warszawa 2021, ISBN: 978-83-960229-0-5.
 • T. Jurys, M. Dzierzawa i inni: Leczenie fizjoterapeutyczne nietrzymania moczu u mężczyzn po radykalnej prostatektomii, Med Og Nauk Zdr. 2019;25(3):144-148.
 • M. Olszówka, B. Zdunek: Współczesne problemy fizjoterapii, Wydawnictwo Naukowe Tygiel sp. z o. o., Lublin 2016, s. 106–115.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie szczęśliwa mama i miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Trzustka człowieka
Przeczytaj artykuł
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Pacjent z problemem rzadkiego oddawania moczu
Przeczytaj artykuł
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Podobne artykuły
Badanie trzustki - jakie wykonać?
Skąpomocz - przyczyny i leczenie rzadkiego oddawania moczu
Krew w moczu (krwiomocz). Przyczyny sikania krwią
Zapalenie cewki moczowej: objawy, leczenie
Zespół Guillaina-Barrégo (GBS): objawy. Jakie leczenie?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama