Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Obrzezanie - co to jest i na czym polega? Jak wygląda zabieg?

Obrzezanie to zabieg polegający na usunięciu części lub całości napletka. Cyrkumcyzję, jak się także określa zabieg obrzezania, wykonuje się przede wszystkim ze względów religijnych oraz kulturowych. Ponadto dokonuje się go również ze wskazań medycznych, takich jak np. stulejka lub podejrzenie raka napletka. Jak wygląda taki zabieg?
Mężczyzna w bokserkach
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie jest też określane w słowniku fachowym jako cyrkumcyzja (z języka łacińskiego circumcisio, co dosłownie oznacza „dokoła ciąć”).

Co to jest obrzezanie? Jest to zabieg polegający na usunięciu napletka (w całości lub części), który osłania żołądź prącia mężczyzny. Obrzezanie mężczyzn przeprowadza się przede wszystkim ze względów religijnych i kulturowych, rzadziej – ze względów medycznych oraz higienicznych. Obecnie odnotowuje się około 30 procent przypadków obrzezanych mężczyzn na całym świecie.

Obrzezanie znane jest światu od dawna. Już starożytni Egipcjanie dokonywali resekcji napletka męskiego członka chłopcom, którzy ukończyli 14. rok życia, prawdopodobnie głównie ze względów profilaktycznych i estetycznych. Cyrkumcyzja miała zapewnić młodemu mężczyźnie „czystość” oraz „szlachetność”. 

Obrzezanie kojarzy się przede wszystkim z praktykami religijnymi, np. judaizmem i islamem, w których ta procedura stanowi obrzędowy nakaz. Obrzezaniu na tle kulturowym poddawani są natomiast chłopcy i młodzi mężczyźni m.in. w Stanach Zjednoczonych, Korei Południowej, na Filipinach, czy w niektórych krajach leżących na wyspach Pacyfiku. Najmniejszego odsetka dotyczy obrzezanie wykonywane z powodów medycznych oraz profilaktycznych, a także kosmetycznych (higienicznych).

Reklama

Na czym polega obrzezanie?

Na czym polega obrzezanie? Polega na wycięciu (resekcji) części lub całego napletka. Pacjentowi poddawanego zabiegowi aplikuje się znieczulenie miejscowe (w przypadku dorosłego mężczyzny; taki rodzaj znieczulenia jest faworyzowany przez procedury medyczne) lub ogólne (dzieje się tak najczęściej kiedy zabieg jest przeprowadzany u dziecka lub w szczególnych sytuacjach medycznych, np. ze względu na stan zdrowia dorosłego pacjenta). Rana pooperacyjna jest zszywana najczęściej nićmi chirurgicznymi, które ulegają samoczynnemu rozpuszczeniu. 

Zabieg obrzezaniajest uznawany za bezpieczny. Jak w przypadku innych operacji mogą się pojawić po nim powikłania. Należy jednak podkreślić, że stanowią one zdecydowaną rzadkość, o ile zabieg jest przeprowadzany w sterylnych warunkach, przez osobę z wykształceniem medycznym, a opieka nad pacjentem nie stanowi zastrzeżeń oraz sam pacjent stosuje się do zaleceń lekarskich. 

Po co wykonuje się obrzezanie?

Dlaczego wykonuje się obrzezanie? Po conawet w krajach rozwiniętych stosuje się tę praktykę chirurgiczną? 

Pomijając wątek religijny oraz kulturowy, obrzezanie napletka stanowi wskazanie medyczne w przypadku zaistnienia m.in. poniżej przedstawionych chorób i stanów:

 • stulejka;
 • podejrzenie zmian nowotworowych napletka;
 • rogowaciejąco-zanikające zmiany bliznowate żołędzi;
 • nawrotowy załupek;
 • obrzęk limfatyczny prącia;
 • zapalenia żołędzi i/lub napletka (przede wszystkim o charakterze nawrotowym);
 • uraz napletka i/lub prącia;
 • powracające infekcje układu moczowego;
 • problemy z oddawaniem moczu;
 • ból w czasie stosunku płciowego, spowodowany zwężeniem otworu zasłaniającego żołądź prącia, bądź zbyt krótkiego wędzidełka.

Pacjenci decydujący się na zabieg usunięcia napletka czynią to także z powodów profilaktycznych, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na wirus HPV (tutaj spada ryzyko zachorowania m.in. na raka szyjki macicy u kobiet, z którymi współżyją) , HIV, HSV-2, a także na nowotwór prącia.

Reklama

Jak wygląda zabieg obrzezania?

Jak już wspomniano obrzezanie stanowi zabieg chirurgiczny, w ramach którego usuwa się część (obrzezanie częściowe, określane także jako oszczędne) lub całość napletka (całkowite, nazywane też pełnym). 

Preferowane są cztery możliwe techniki wykonania zabiegu obrzezania:

 1. High and tigh – w stanie spoczynku żołądź jest całkowicie widoczna;
 2. High and loose– w stanie spoczynku żołądź częściowo jest przykryta skórą;
 3. Low and tigh – polega na usunięciu większej części napletka; blizna jest umiejscowiona przy rowku zażołędnym;
 4. Low and loose– dotyczy resekcji niedużego obszaru napletka; blizna znajduje się na wewnętrznej stronie napletka.

Jak wygląda zabieg obrzezania? Najpierw pacjentowi podaje się znieczulenie (miejscowe lub ogólne), potem przystępuje się do resekcji częściowej lub całkowitej napletka przy użyciu m.in. skalpela, czy specjalistycznych przyrządów, które pozwalają na dokładne dokonanie cięcia, w tym lasera (tzw. obrzezanie laserowe). Zabieg trwa od około 30 do 60 minut. Rana pooperacyjna goi się od dwóch do czterech tygodni. 

Reklama

Powikłania po obrzezaniu

Czy mogą wystąpić jakieś komplikacje wywołane przez obrzezanie? Po zabiegu naturalną reakcją organizmu mogą być takie sytuacje jak np. obrzęk, zaczerwienienie, ból pooperacyjny, nadwrażliwość w obrębie żołędzi, które z reguły mijają po kilku-kilunastu dniach. 

Pacjent przez cztery tygodnie po zabiegu nie powinien współżyć seksualnie, ani masturbować się. Odradza się też w tym czasie podejmowania intensywnego wysiłku fizycznego oraz zażywania gorących kąpieli. Ranę należy przemywać kilka razy w ciągu dnia, stosować przepisane przez lekarza preparaty oraz stawiać się na kontrole lekarskie i wykonywać zalecenia medyczne. 

Możliwe powikłania, jakie mogą pojawić się po zabiegu obrzezania to m.in.:

 • stan zapalny, 
 • zrośnięcie napletka z żołędzią, 
 • zaburzenia funkcji seksualnych,
 • urazy narządów znajdujących się w sąsiedztwie wycinanej części napletka. 

Trzeba zwrócić uwagę, iż niepożądane sytuacje zdarzają się bardzo rzadko i mają ścisły związek z jakością przeprowadzanego zabiegu (brak fachowej opieki medycznej, brak sterylizacji, itp.) 

Czytaj również

Bibliografia

 • Drewa Tomasz, Juszczak Kajetan, Urologia. Ilustrowany podręcznik dla studentów i stażystów, PZWL, Warszawa, 2018, I, ISBN 978-83-200-5624-2.
 • Jaśkowiak Agnieszka, Obrzezanie mężczyzn – perspektywa medyczna i psychologiczna, Psychoseksuologia, Numer 3, 2017, s. 51-60.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Seks
Normy prolaktyny: prawidłowy poziom. Wysoka i za niska
Akcesoria lekarskie
Podniecenie - na czym polega? Jak je wywołać?
Kobieta trzyma prześcieradło
Łechtaczka - gdzie się znajduje? Stymulacja łechtaczki
Para w lozku
Podobne artykuły
Para żyjąca w otwartym związku
Otwarty związek - co to jest i na czym polega?
Migrena a seks - czy seks pomaga na ból głowy?
Badanie testosteronu
Niski poziom testosteronu – objawy, przyczyny i leczenie
Kobieta w spódniczce
Wagina - jak wygląda? Anatomia kobiecej pochwy
Kobieta trzyma się za łono
Krwawienie z pochwy – przyczyny. Po stosunku, bez okresu

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!