Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Maść na egzemę bez recepty i na receptę. Jaka najlepsza?

Maść na egzemę to skuteczny sposób leczenia stanów zapalnych skóry. To schorzenie to nic innego, jak różne rodzaje zmian skórnych, których podłożem mogą być zarówno zmiany o charakterze alergicznym i niealergicznym. Te drugie są głównie spowodowane infekcjami. Egzema charakteryzuje się dużą przewlekłością i częstymi nawrotami. Jednym ze skutecznych sposobów leczenia tej choroby jest stosowanie maści na egzemę. Można ją zakupić zarówno na receptę, jak i bez recepty.
Mężczyzna smaruje dłonie maścią na egzemę
źrodło:123RF
Spis treści

Jednym z najważniejszych czynników w leczeniu egzemy jest zidentyfikowanie przyczyny. Niekiedy do wyleczenia wystarczy maść, kupiona w aptece bez recepty. W wielu przypadkach trzeba jednak zastosować maść specjalistyczną, wydawaną tylko na receptę.

Lekarze często zalecają nawet wykonanie testów na skórze, aby dokładniej potwierdzić, która substancja uczula i kiedy pojawia się duża nadwrażliwość. Leczenie miejscowe, szybko wdrożone z zastosowaniem odpowiednich maści, przynosi zawsze oczekiwane rezultaty. 

Reklama

Egzema

Egzema jest także nazywana atopowym zapaleniem skóry. Bardzo często jej podłożem są choroby alergiczne. Zawsze powoduje duży dyskomfort w codziennym życiu i funkcjonowaniu. Warto zatem stosować ze starannością leki, które pomagają zwalczać tę przykrą dolegliwość.

Pozytywne efekty przynosi stosowanie maści lub kremy na egzemę. Rozległy stan zapalny i jednocześnie słabo nawilżona skóra powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Nieleczona egzema prowadzi do poważnych komplikacji zdrowotnych. Nie zastosowanie właściwej maści skutkuje powstaniem stałych przebarwień na skórze, zgrubień czy nawet trwałego zmniejszenia sprężystości skóry. 

Pierwszym krokiem w leczeniu egzemy jest wyeliminowanie kontaktu z alergenem bądź drażniącą substancją. Kolejny krok to podanie leków przeciwalergicznych i przeciwzapalnych.

Kluczowe znaczenie ma zastosowanie odpowiednio zaleconej maści. Indywidualne dobranie maści na egzemę przyspiesza regenerację skóry, łagodzi suchość, a dzięki swojemu składowi wzmacnia zniszczoną warstwę naskórkową.

Reklama

Maść na egzemę

Maść na egzemę wspomaga regenerację skóry i ułatwia walkę z tym uciążliwym problemem zdrowotnym. Tego rodzaju specyfiki są przeznaczone do skutecznego miejscowego stosowania.

Żadne olejki, emulsje czy też inne perfumowane kosmetyki do pielęgnacji skóry nie zastąpią specjalistycznej maści na egzemę. Wręcz przeciwnie – mogą zaszkodzić i utrudniać poprawę stanu uszkodzonej skóry. 

Czym charakteryzuje się maść na egzemę? Oto jej podstawowe zalety:

 • preparat o charakterze hypoalergicznym (czyli bezpieczny),
 • zmniejsza świąd skóry,
 • zapobiega suchości skóry,
 • działa przeciwzapalnie,
 • posiada silne działanie antybakteryjne,
 • działa antyoksydacyjnie,
 • mocno natłuszcza i nawilża chory naskórek,
 • zdecydowanie zmniejsza charakterystyczne dla egzemy napięcie skóry,
 • przeciwdziała podrażnieniom,
 • zmniejsza ból.

Maść na egzemę posiada jeszcze jedną bardzo ważną zaletę - regeneruje tzw. płaszcz hydrolipidowy. Jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, która chroni skórę przed wpływem wszystkich szkodliwych czynników, a także przeciwdziała parowaniu wody ze skóry, tworząc tak zwaną barierę okluzyjną na naskórku.  

Jest to bardzo istotne w leczeniu egzemy. Dzięki zatrzymywaniu wilgoci tworzone są odpowiednie warunki do regeneracji skóry, dotkniętej egzemą i zapewnione prawidłowe funkcjonowanie żywych komórek naskórka.

Maść na egzemę bez recepty

Maść na egzemę można zakupić bez recepty. Oczywiście są to leki słabsze od tych sprzedawanych tylko na receptę, ale także odpowiednio skuteczne. Ich głównym składnikiem jest przede wszystkim octan hydrokortyzonu.

Jest to substancja, który ma silne działanie przeciwzapalne, a także zmniejsza obrzęk na skórze i działa zdecydowanie przeciwuczuleniowo. 

Każda maść na egzemę bez recepty, zawierająca oktan hydrokortyzonu, działa przeciwbólowo i jednocześnie obkurcza naczynia krwionośne, ale stosując takie leki zawsze należy pamiętać, iż:

 • maść na egzemę można stosować tylko zewnętrznie i miejscowo na skórę,
 • konieczne jest dokładne zapoznanie się z ulotką informacyjną,
 • maść powinna być nakładana cienką warstwą,
 • maści bez recepty stosuje się najdłużej do 14 dni,
 • po nałożeniu preparatu zawsze myć dokładnie ręce,
 • chronić oczy i błony śluzowe podczas nakładania leku,
 • właściwie przechowywać maść, zgodnie z zaleceniami producenta.

Na skórę dotkniętą problemami egzemy dobrze działa także olej konopny, dlatego warto skorzystać z właściwości maści konopnej na egzemę. Obok wspomnianego oleju, większość z nich posiada dodatkowo w swoim składzie wosk pszczeli, witaminę E i bisabolol. Wszystkie te składniki razem zestawione idealnie zmiękczają skórę, chronią ją przed utratą wilgoci i pielęgnują.   

Zawsze w sytuacjach wystąpienia działań niepożądanych lub jakichkolwiek innych, które zaniepokoją należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Reklama

Maść na egzemę – na receptę

Najsilniejsze działanie na egzemę posiadają lecznicze maści, dostępne w aptekach, na receptę. Z reguły zawierają one sterydy. Te leki indywidualnie dobierają lekarze. To oznacza, iż są one przepisywane tylko określonej osobie. Nie wolno tego rodzaju maści samodzielnie przekazywać komuś innemu, gdyż może wtedy bardziej zaszkodzić niż pomóc. 

Dobór maści na egzemęna receptę zależy od stopnia zaawansowania choroby. Warto po nią sięgać, gdy inne metody leczenia (słabsze) nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Jednym z głównych składników maści na receptę jest kortykosteroid, który ma bardzo silne działanie przeciwzapalne.

Skutecznie działa także miejscowo. Lekami bez recepty z reguły leczy się tylko łagodniejsze przypadki. Ale gdy objawy egzemy są znacznie poważniejsze i bardziej dokuczliwe należy rozpocząć kurację sterydową. Rodzaj maści uzależniony jest od zmian chorobowych.

W przypadku silnych stanów zapalnych stosowane są silniejsze steroidy, a gdy zmiany ustępują steroidy są zmieniane na słabsze. 

Egzema znacznie utrudnia życie i zmniejsza komfort codziennego funkcjonowania. Maści na egzemę, bez recepty i na receptę, ułatwiają wyjście z choroby i łagodzą wiele dolegliwości. 

Czytaj również

Bibliografia

 • I. Lewandowska „Wyprysk, czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, 2013 r.,
 • A. Bożek, A. Dzienniak, A. Foks i inni „Metody leczenia atopowego zapalenia skóry”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2014 r.,
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Gęsia skórka - o czym świadczy? Przyczyny i miejsca, w których może się pojawić
Gęsia skórka na ręce
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Piecząca skóra przedramienia
Podobne artykuły
Kobieta drapie się po plecach
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Wizualizacja gronkowca skórnego
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Młoda kobieta z osutką na ręce
Osutka - co to jest i czym zwalczać? Objawy i rodzaje
Nadpotliwość - leczenie i przyczyny nadpotliwości
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!