Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!
Zaburzenia psychiczne mogą być zaraźliwe wśród młodzieży 😦 Dowiedz się więcej!

Egzema – leczenie naturalne, domowe sposoby i zioła. Efekty

Egzema to uciążliwy stan zapalny skóry, wywołany wieloma czynnikami. Ta choroba pojawia się na skutek styczności zewnętrznej powierzchni skóry z alergenami bądź innymi substancjami uczulającymi. Atakuje różne części ciała, mocno utrudniając życie i wykonywanie codziennych obowiązków. Specjaliści zalecają stosowanie maści i leków przeciwzapalnych, przeciwbólowych oraz przeciwhistaminowych.
Kobieta z egzemą rąk
źrodło:123RF
Spis treści

W ostatnich latach mocno zwiększyła się zachorowalność na egzemę. Choroba ta występuje także pod nazwą atopowego zapalenia skóry lub alergicznego wyprysku kontaktowego. Niezależnie od tego, jak będzie nazwana, przypadłość ta jest bardzo uciążliwa.

To choroba często nawracająca i niekiedy długa w leczeniu. Stan zapalny wywołuje zaczerwienienie skóry, powstawanie plamek, pęcherzy i złuszczeń naskórka. Miejsca dotknięte egzemą są suche, swędzące i bolące. Zalecenia lekarzy to bardzo ważny element.

Ale równoległe należy przestrzegać określonych zasad postępowania w codzienności i wykorzystywać naturalne, domowe metody wsparcia medycznego leczenia egzemy. 

Leczenie naturalne egzemy

Egzema to uciążliwa i dolegliwa choroba. Im bardziej intensywne i połączone działania medyczne z naturalnymi, tym większa szansa na szybsze odzyskanie zdrowia. Warto wesprzeć farmakologię naturą. Początkiem większości działań w leczeniu powinny być jednak testy, które pozwalają określić przyczyny egzemy.

Mogą być nimi alergeny, uczulenia na konkretne produkty czy składniki diety, mogą być to również czynniki genetyczne. Podstawowym (pierwszym) działaniem powinno być wyeliminowanie tego czynnika, który wywołał egzemę.

Wizyta u lekarza potwierdza chorobę i określa leki, które powinny być przyjmowane przez chorego. Ale warto także korzystać ze sposobów naturalnego leczenia tego zapalenia skóry, aby przyspieszyć powrót do zdrowia. 

Do naturalnych metod leczenia egzemy zaliczane są:

  1. Okłady na miejsca chorobowo zmienione 
  • można używać do ich sporządzenia olej kokosowy, który bardzo łagodzi uczucie swędzenia i pieczenia skóry, a także utrzymuje odpowiedni poziom nawodnienia skóry,
  • doskonałym produktem do sporządzania okładów jest też ocet jabłkowy, który zwalcza bakterie lub powstałe drożdże, dzięki swojemu bardzo kwaśnemu odczynowi,
  • kolejnym produktem, wykorzystywanym do okładów jest olej słonecznikowy, który wspiera wytwarzanie ceramidów w skórze, zwiększając nawilżenie i zmniejszając stan zapalny,
  • sok z aloesu jest także idealny do okładów, gdyż działa łagodząco i bardzo kojąco,
  • warto także delikatnie wcierać oliwę z oliwek w chore miejsca na skórze, gdyż posiada ona duże właściwości przeciwzapalne,
  1. Napary ziołowe
  •  jest to forma walki z egzemą od wewnątrz, a picie naparów ziołowych bardzo wspomaga leczenie stanów zapalnych skóry (zalecane jest nawet picie takich ziołowych mikstur kilka razy dziennie), 
  1. Zmiana nawyków higienicznych
  • bardzo często przyczynąegzemy są używane kosmetyki czy stosowana dieta, a zatem warto stosować tylko łagodne i specjalistyczne produkty do codziennej higieny, a także wyeliminować produkty żywieniowe o cechach alergizujących,
  1. Redukowanie stresu i minimalizowanie sytuacji stresogennych 
  • ciągłe napięcie i stres wzmagają chorobę, a spokojny tryb życia wspomaga leczenie. 

Reklama

Domowe sposoby na egzemę

Jak leczyć egzemę domowymi sposobami? Leczenie egzemy ma charakter leczenia przyczynowego. Oznacza to, iż głównie należy wyeliminować ten czynnik, który powoduje powstawanie atopowych zmian na skórze. Te domowe metody przynoszą bardzo pozytywne rezultaty.

Jeżeli zaczerwienione i swędzące plamy powstają na skutek używania określonego kosmetyku to warto zaprzestać jego stosowania. Warto wtedy stosować kremy na egzemę, które łagodzą podrażnienia i nawilżają skórę. Z reguły zawierają one witaminę E, glicerynę lub oleje roślinne. Stosowanie tradycyjnych środków myjących zaostrza stan zapalny i zwiększa świąd. W domu powinny znaleźć się dermokosmetyki, które z pewnością nie zniszczą warstwy lipidowej skóry. 

Aby unikać podrażnień skóry należy także zmienić ubrania na lekkie i przewiewne. Najlepiej, aby były one uszyte z naturalnych materiałów (na przykład bawełna lub len). Często produkty spożywcze są przyczyną egzemy i poważnych stanów zapalnych na skórze. Taki czynnik „żywieniowy” powoduje konieczność wyeliminowania z codziennej diety tych produktów, które mają silne właściwości alergizujące. 

Do najpowszechniejszych należą:

  • pomidory, 
  • owoce cytrusowe, 
  • mleko, 
  •  jajka, 
  • seler, 
  • truskawki. 

Egzema bardzo nie lubi używek, zatem z codziennego jadłospisu powinny zniknąć: kawa, papierosy, alkohol i mocna herbata.

Domowym sposobem leczenia egzemy jest także sporządzanie samodzielnie przygotowanych papek, które skutecznie zastępują maści. Popularną jest papka z sody oczyszczonej. Wystarczy jedną łyżeczkę sody zmieszać z 1/3 szklanki wody i nałożyć tak stworzoną papkę na 15 minut na zmienione chorobowo miejsce. Po tym czasie tak przygotowany specyfik delikatnie zmyć i posmarować skórę specjalnym kremem. 

Skóry dotkniętej egzemą nie wolno przegrzewać ani wychładzać. Warto często wietrzyć pomieszczenia i nawilżać skórę od wewnątrz, pijąc duże ilości niegazowanej wody. 

Reklama

Zioła na egzemę

Zioła i produkty ziołowe to niezawodne składniki leczenie egzemy. Posiadają tak wiele cennych właściwości, które koją bolące rany, eliminują pieczenie i swędzenie skóry, a także nawilżają, wspomagając regenerację naskórka. Warto skorzystać z ich dobroczynnych właściwości.

Oto zioła, wspomagające leczenie atopowego zapalenia skóry:

  • rumianek – działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne,
  • jeżówka – łagodzi stany zapalne naskórka i zapobiega infekcjom,
  • aloes – nawilża skórę i eliminuje swędzenie, jednocześnie działając przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybicznie,
  • szałwia – koi stany zapalne skóry i działa antybakteryjnie,
  • owies zwyczajny – nawilża i bardzo łagodzi wszelkie podrażnienia,
  • łopian – wzmacnia skórę i wspiera leczenie wielu zmian skórnych,
  • mniszek lekarski – wspiera układ odpornościowy w niszczeniu bakterii na skórze,
  • żywokost lekarski – przyspiesza gojenie ran i bardzo łagodzi zmiany na skórze dzięki zawartości alantoiny,
  • wiesiołek – a konkretnie olej z wiesiołka, który jest źródłem kwasów omega 6 i kwasu gamma linolowego, redukującego stany zapalne,
  • nagietek lekarski – przeciwdziała wysuszaniu skóry oraz zapobiega infekcjom dermatologicznym.

Zioła są stosowane nie tylko zewnętrznie do leczenia egzemy, ale warto także dodawać je do codziennych posiłków lub pić w postaci naparów. Bardzo skuteczne działanie wykazuje sok z aloesu, napar z pokrzywy lub koniczyny. Mieszanki ziołowe z kory, korzenia kozłka i mniszka pospolitego oraz liści brzozy, zalane wrzątkiem i odstawić do zaparzenia na 3 godziny, pite przed każdym posiłkiem skutecznie wspierają leczenie egzemy. 

Reklama

Egzema na dłoniach – leczenie domowe

Egzema na dłoniach to wyjątkowo trudna do wyleczenia choroba. To schorzenie niezakaźne, ale chore dłonie chyba najmocniej przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu, a czasem stają się nawet  powodem odrzucenia.

Obrzęki i zaczerwienienia są mocno widoczne, skóra często się łuszczy, a do tego uporczywie swędzi. Warto smarować dłonie maścią nagietkową, która znacznie przyspiesza gojenie ran. Można także okładać miejsca zmienione chorobowo kompresami z wodą mineralną. Działanie przeciwbakteryjne i oczyszczające ma również miód manuka. To naturalny produkt o unikalnych właściwościach, który bardzo wspomaga leczenie ran na skórze. 

Bardzo powszechną i sprawdzoną metodą są okłady na dłonie z tartych ziemniaków. Tutaj należy pamiętać, iż ten sposób można wykorzystywać tylko wtedy, gdy nie pojawiła się jeszcze zbyt mocna wysypka. Niektórzy zalecają również nacieranie chorych dłoni plasterkami z ziemniaków. 

Czytaj również

Bibliografia

  • I. Lewandowska „Wyprysk czyli egzema jako jedna z najczęstszych chorób alergicznych skóry”, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu, Pielęgniarstwo Polskie, 2013 r.,
  • Z. Nowacki „Alergia pokarmowa jako przyczyna wyprysku atopowego”, Przegląd Lekarski 2013 r.,
  • J. Śpiewak „Wyprysk kontaktowy”, Instytut Dermatologii w Krakowie, Postępy Dermatologii i Alergologii, 2009/5,
  • B. Bartoszek „Atopowe zapalenie skóry jako choroba psychosomatyczna”, Katedra Psychologii Rehabilitacji KUL, Studia z Psychologii, tom 16, 2010 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Choroby i zmiany skórne
Kaszka na twarzy - u niemowlaka i dorosłych. Przyczyny
Kaszka na czole
Co oznaczają drobne czerwone krostki na ciele dziecka?
Drobne czerwone krostki na nogach dziecka
Czerwone kropki na ciele - co oznaczają i jak je zlikwidować?
Czerwone kropki na plecach
Podobne artykuły
Kobieta ze spuchniętą wargą
Spuchnięta warga - przyczyny. Jak leczyć dolną i górną?
Dziecko z wysypkową chorobą zakaźną
Rumień zakaźny u dzieci i dorosłych - jak wygląda, ile trwa?
Przebarwienia na stopach
Przebarwienia na nogach: jak usunąć? Brązowe i czerwone
Mężczyzna z krostami na plecach
Swędzące krostki - na ciele. Sprawdź, co oznaczają
Kobieta z naroślami na skórze twarzy
Narośl na skórze - jak usunąć i czy istnieją na to domowe sposoby? Rodzaje

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial