Najzdrowsze miejsce w internecie

Egzema na dłoniach: leczenie domowe i przyczyny. Jaki krem?

Egzema na dłoniach to nieprzyjemne schorzenie skóry o charakterze zapalnym. Egzema rąk może być wynikiem działania czynnika zewnętrznego, takiego jak np. krem, detergent, czy produkt spożywczy. Chorobę może też powodować faktor pochodzący z wnętrza ustroju. Jakie są domowe sposoby na egzemę dłoni? Jaki krem jest najskuteczniejszy na ten problem dermatologiczny?
Kobieta z egzemą na dłoniach
źrodło:123RF
Spis treści

Jak wygląda egzema na dłoniach?

Egzema na dłoniach to rodzaj wyprysku, który może przyjąć postać grudek, zaczerwienienia, obrzęku, czy też pęcherzyków wypełnionych płynem. Ten rodzaj stanu zapalnego najczęściej obserwuje się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni, a także pomiędzy palcami. Często egzemie towarzyszy świąd skóry, łuszczenie się jej, uczucie ciągnięcia oraz przesuszenia. W wyniku częstego i intensywnego drapania się dochodzi do powstawania przeczosów, czyli ran.

Egzemę wywołują różne czynniki, w tym zewnętrzne, jak np. detergenty, leki, czy kosmetyki oraz wewnętrzne (np. związane z niską odpornością, dziedziczeniem pewnych dolegliwości, a także z innymi chorobami toczącymi się w ustroju). Leczenie egzemy uzależnia się od przyczyny, która spowodowała jej wystąpienie.

Egzema dłoni pojawia się przede wszystkim u dzieci, lecz nie tylko. Mimo, że wyglądem przypomina wysypkę, nie jest zaraźliwa, jednak mało estetyczna. Schorzenie może się lokalizować także w innych częściach ciała, np. pod zgięciami kolanowymi, łokciowymi, czy na wewnętrznej stronie nadgarstków.

Przyczyny egzemy na dłoniach

Egzema rąk może być spowodowana jakąś substancją, z którą chory miał kontakt (egzema kontaktowa). Może to być np. jakiś składnik pokarmowy, kosmetyk, detergent, lek, materiał, roślina, lub jakiś rodzaj chemikaliów. Nierzadko za egzemę dłoni odpowiada środek, z którym pacjent ma do czynienia stale w pracy, np. preparat podrażniający skórę dłoni (takie przypadki zdarzają się zwłaszcza wśród lekarzy, sprzątaczek, czy osób pomagających na kuchni).

Skąd jeszcze może się brać egzema na dłoniach? Przyczyny innego typu to atopowe zapalenie skóry, stwierdzane coraz częściej u małych dzieci. Dolegliwość może także wywołać inna choroba istniejąca w organizmie, jakiś metal oraz bakteria, z którą mieliśmy styczność. 

Egzema między palcami dłoni, czy umiejscowiona w innych rejonach dłoni może również być wynikiem dziedziczenia pewnych skłonności po przodkach oraz osłabienia funkcjonowania układu immunologicznego. Znalezienie powodu pojawienia się egzemy na dłoniach stanowi istotną informację, ponieważ dzięki niej będziemy w stanie podjąć skuteczne leczenie.

Leczenie domowe egzemy na dłoniach

Co zatem robić, gdy pojawia się egzema na dłoniach? Leczenie domowe polega w pierwszej kolejności na ustaleniu, co wywołało podrażnienie (zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry). Jak tylko uda nam się dociec przyczyny, należy wyeliminować podrażniający skórę czynnik. Poza tym sprzątanie, zmywanie i inne czynności domowe należy wykonywać w rękawicach ochronnych, a wychodząc na dwór pamiętać o zakładaniu rękawiczek z naturalnej tkaniny.

Bardzo ważnym elementem postępowania z egzemą na dłoniach jest odpowiednia dieta. Oprócz unikania składnika, który uczula, należy także ograniczyć spożycie ostrych, ciężkich i tuczących potraw, pełnych konserwantów i innych sztucznych komponentów oraz cukru. Z jadłospisu powinny zniknąć dania typu instant, produkty wysoko przetworzone, fast foody, potrawy smażone, itp. Dobrze byłoby też zmniejszyć ilość wypijanej kawy, herbaty oraz alkoholu. 

Jak jeszcze naturalnie zwalczyć chorobę określaną jako egzema dłoni? Leczeniebabcinymi sposobami w przypadku tej dolegliwości obejmuje m.in. picie ziół, takich jak pokrzywa, koniczyna, korzeń łopianu, ziele nostrzyka, liść brzozy, kłącze tataraku, czy korzeń mniszka pospolitego. Pomocny będzie również sok z aloesu, czy marchwi oraz zwykła woda. 

Jaki krem na egzemę na dłoniach?

Co wsmarowywać w skórę, by zniknęła egzema na dłoniach? Krem stosowany na chore ręce powinien być nawilżający oraz natłuszczający, dobrze żeby wykazywał też właściwości regenerujące, np. maść nagietkowa oraz żywokostowa pomagają wygoić chore miejsce na skórze. Z kolei sok z aloesu stanowi naturalny, łagodzący, ochładzający krem na egzemę. Wystarczy pokryć niewielką ilością tej mazi skórę i pozostawić do wchłonięcia. Natomiast miód manuka, wmasowywany w skórę dłoni, odkaża i oczyszcza chore rejony.

Inne domowe sposoby na egzemę dłoni to m.in. kompresy np. z wody mineralnej, startego na tarce ziemniaka, a także kąpiele w wodzie z dodatkiem nadmanganianu potasu lub sody oczyszczonej.

Odpowiedni krem lub dobra maść na egzemę dłoni to jedno, drugie to właściwa higiena skóry dłoni, a zatem mycie hipoalergicznymi preparatami w letniej wodzie (tak żeby nie wychłodzić, ani nie przegrzać skóry niewłaściwą temperaturą wody). Po umyciu dłoni należy je lekko osuszyć i na wilgotną jeszcze skórę nanieść nawilżający kosmetyk. 

Leczenie dermatologiczne egzemy dłoni

Jeżeli wymienione metody nie przyniosły efektu, a zwłaszcza jeśli stan skóry pogorszył się po wprowadzeniu naturalnych sposobów zwalczania egzemy, należy zwrócić się do dermatologa lub alergologa, ewentualnie do lekarza ogólnego, którzy przepiszą odpowiedni lek na egzemę dłoni. Zanim zostanie zaproponowana właściwa kuracja, lekarz ustali przyczynę schorzenia. To na jej podstawie określi co na egzemę rąk będzie najlepsze.

Czym leczyć egzemę na dłoniach? Jedną z dróg leczenia egzemy na dłoniach są sterydy miejscowe, stosowane przez kilka dni albo inhibitory kalcyneuryny o działaniu przeciwzapalnym i przeciwświądowym lub też maści z kortyzolem. Na popękaną skórę dłoni zaleca się niekiedy sole srebra w postaci okładów. W uzasadnionych przypadkach natomiast aplikuje się antybiotyki w postaci preparatów do smarowania lub połykania oraz leki ogólnoustrojowe o właściwościach przeciwbólowych, hamujących swędzenie oraz niwelujących reakcję uczuleniową.

Czytaj również

Bibliografia

  • Nix Jones Shann, Pozbądź się chorób skóry, Vital, 2017, ISBN 9788365846068.
  • Fischer Karen, The eczema detox, Exisle Publishing, 2018, ISBN 9781925335538.
  • Nowicki R., Atopowe zapalenie skóry – aktualne wytyczne terapeutyczne. Stanowisko ekspertów Sekcji Dermatologicznej Polskiego Towarzystwa Alergologicznego i Sekcji Alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, Lekarz POZ, 2015, 1: 39–50.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
9
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Spocona kobieta chłodzi się wiatrakiem
Przeczytaj artykuł
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Afty w jamie ustnej
Przeczytaj artykuł
Czyrak - na twarzy, w uchu. Co to jest i jak wygląda?
Osoba z ropnym zapleniem mieszka włosowego
Podobne artykuły
Pocenie się w nocy – przyczyny i objawy. Co oznacza?
Afty w jamie ustnej - na dziąśle, języku, wardze. Leczenie
Czyrak - na twarzy, w uchu. Co to jest i jak wygląda?
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Jak szybko goi się rana i jak to przyspieszyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem
Sonda redakcyjna
Jakie są Twoje sposoby na blizny?
Sonda powstała przy współpracy z Contractubex®