Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Egzema – objawy, leczenie i przyczyny. Gdzie występuje?

Egzema to schorzenie skórne, które oprócz tego, że wygląda nieestetycznie, to jeszcze swędzi i piecze. Co robić w przypadku pojawienia się egzemy na skórze? Leczenie uzależnia się od przyczyny tej dolegliwości. Dla przebiegu kuracji bardzo ważna jest też odpowiednia higiena skóry, dieta i tryb życia.
Kobieta odczuwa świąd szyi
źrodło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest egzema? 

Egzema może być endogenna (wywołana przez czynnik wewnętrzny) lub egzogenna (inaczej: egzema kontaktowa; spowodowana czynnikami zewnętrznymi). A ogólnie co to jest egzema? To schorzenie, które objawia się stanem zapalnym skóry.

Dolegliwość ta pojawia się dość często, z reguły ma ciężki przebieg, który może mieć charakter przewlekły (tak się dzieje najczęściej) lub ostry. Nierzadko ta choroba skórna toczy się latami, w niektórych okresach słabnie (z reguły dzieje się tak latem, gdy na skórę operują słońce i słona woda), by powrócić i to niekiedy w zwiększą mocą.

 Egzema może przyjąć postać wyprysku, rumienia, pęcherza, nadżerki, strupa, czy zapalnej grudki. Cierpią na nią osoby w różnym wieku: od niemowlaków, poprzez dzieci przedszkolne i dojrzewające, po dorosłych. 

Podłoże egzemy nie jest infekcyjne, a wewnątrzustrojowe (spowodowane np. przez bakterie jelitowe, faktory dziedziczone po przodkach) lub uczuleniowe (skóra reaguje egzemą na kontakt z uczulającą substancją).

Reklama

Jakie są przyczyny egzemy?

Egzema na dłoniach,egzema ma nogach, czy egzema na twarzy– to najczęstsze lokalizacje tej mało estetycznej choroby skórnej. Może się jednak pojawić także w innych miejscach. W miarę postępowania choroby może się ona rozprzestrzeniać na inne części ciała.

Co może powodować, że dochodzi do wystąpienia dolegliwości, jaką jest egzema? Przyczyny tego schorzenia mogą być różnorakie. Jedną z nich, uchodzącą za endogenne podłoże, może być dziedziczenie. Za egzemę endogenną może też odpowiadać obniżona odporność, spowodowana nieprawidłowo działającym układem immunologicznym. 

Z kolei powodem egzemy egzogennej, czyli kontaktowej jest oddziaływanie jakiegoś zewnętrznego czynnika na skórę. Może to być np. mydło, farba, czy szampon do włosów, materiał, z którego jest wykonana bluzka, a także biżuteria (wiele osób źle reaguje na nikiel, stanowiący częsty dodatek biżuteryjny, ale też element pasków, czy zegarków) oraz jakiś składnik pokarmowy.

Egzema skóry nie jest na szczęście zaraźliwa, zatem nie może przenieść się z jednej osoby na drugą poprzez kontakt fizyczny.

Reklama

Jak objawia się egzema?

Skąd wiadomo, że konkretne „uczulenie” na skórze to egzema? Objawy tej przypadłości pojawiają się początkowo na niewielkim obszarze, np. na fragmencie skóry, z którą miał kontakt alergen lub w dowolnym, pojedynczym miejscu w przypadku egzemy endogennej.

Potem jednak nierzadko dochodzi do rozprzestrzenienia się stanu zapalnego na inne części ciała. Obszary, które najczęściej zajmuje ta choroba skórna, to egzema rąk (a także konkretnie palców), egzema na stopach, na łokciach, pod kolanami, na twarzy, czy plecach.

Jak wygląda egzema? W pierwszej fazie ma postać zaczerwienienia oraz obrzęku skórnego, by w kolejnym etapie przeistoczyć się w plamy rumieniowe z tendencją do łuszczenia, a także mogą im towarzyszyć zgrubienia na skórze i pęcherze wypełnione płynem surowiczym. Osoby cierpiące na egzemę mogą odczuwać swędzenie, suchość, pieczenie oraz ból podrażnionych fragmentów skóry. Jeśli trudno jest opanować drapanie się chorych części skóry, dodatkowo może dojść do pojawienia się przeczosów, które są bardzo kłopotliwe do wyeliminowania.

Reklama

Jak leczyć egzemę?

Jak poradzić sobie ze schorzeniem, jakim jest egzema? Leczenie powinno być przeprowadzane pod kontrolą lekarza lub na jego zlecenie. Dermatolog, alergolog, czy medyk innej specjalizacji (opcjonalnie także internista) najczęściej przepisuje właściwą maść na egzemę, dobraną indywidualnie dla konkretnej osoby.

Bardzo często wybór pada na preparat z kortyzolem. Lekarz ustala odpowiednie stężenie, dawkę oraz sposób aplikacji dla danego pacjenta.

Zanim oczywiście zostanie zalecone właściwe leczenie, należy ustalić przyczynę, która wywołała egzemę. Jeśli to możliwe, powinno się wyeliminować czynniki, które alergizują. 

Poza tym dobrze jest zadbać o szczególne postępowanie ze skórą podczas jej mycia, suszenia, czy nakładania rozmaitych specyfików. Właściwy dobór kosmetyków do podrażnionej egzemą skóry to również ważny czynnik na drodze do wyleczenia schorzenia.

Skóra z egzemą nie toleruje przesuszenia, nie znosi pocierania oraz drapania. Dlatego do kąpieli (która nie powinna być dłuższa niż 5-10 minut, a woda nie powinna być ani za gorąca, ani zbyt zimna) warto stosować delikatne emolienty, skórę po prysznicu tylko osuszać miękkim ręcznikiem, a w wilgotny jeszcze naskórek wsmarowywać dobry krem nawilżający.

Reklama

Naturalne sposoby na egzemę

Co jeszcze lubi skóra, którą zaatakowała egzema? Jak leczyćten typ stanu zapalnego skóry? Bardzo ważne jest też to jak zachowujemy się na co dzień z taką wrażliwością skóry. Powinniśmy zakładać luźne ubrania z naturalnych tkanin i prać je w hipoalergicznych proszkach do prania. Nie należy przegrzewać, ani przesadnie wychładzać ciała. Powinno się także unikać stresu oraz wysypiać. 

Co jeszcze można zrobić, by zniknęła egzema? Leczenie naturalne, oparte na zdrowej, lekkiej diecie, z pewnością pomoże na problemy skórne. Z jadłospisu trzeba więc wykluczyć substancje uczulające, przetworzoną żywność, składniki bogate w konserwanty i inne chemiczne dodatki, tłuszcz oraz cukier.

Wykluczone są fast foody. Powinno się także ograniczyć picie kawy, herbaty oraz alkoholu. Warto zastępczo pić zioła na egzemę, czyli np. rumianek, koniczynę, czy pokrzywę, a także dodawać do potraw olej z wiesiołka i jeść probiotyki (szczególnie te naturalne, takie jak choćby kiszona kapusta, czy ogórki kiszone).

Czytaj też:

Czytaj również

Bibliografia

  • Nix Jones Shann, Pozbądź się chorób skóry, Vital, 2017, ISBN 9788365846068.
  • Fischer Karen, The eczema detox, Exisle Publishing, 2018, ISBN 9781925335538.
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Dermatologia
Swędzenie pleców - przyczyny. Dlaczego swędzą?
Kobieta drapie się po plecach
Jak wygląda gronkowiec skórny? Objawy, leczenie i badania
Wizualizacja gronkowca skórnego
Antyseptyka i aseptyka - jakie są między nimi różnice?
Personel medyczny stosuje antyseptykę i aseptykę
Podobne artykuły
Osoba z czerwonymi zmianami skórnymi
Łuszczyca skóry - przyczyny, objawy, leczenie, dieta
Piecząca skóra przedramienia
Pieczenie skóry - w różnych miejscach. Jak złagodzić?
Ropień na skórze
Ropień na skórze - objawy i leczenie. Ile trwa?
Kobieta słucha diagnozy o tym, że ma pęcherzycę
Pęcherzyca: przyczyny, rodzaje i dieta. Jak się objawia i czy jest zaraźliwa?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!