Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Witamina E - działanie, właściwości i występowanie. Czym skutkuje jej niedobór?

​Witamina E nazywana witaminą młodości zwalcza wolne rodniki i chroni nasze komórki przed starzeniem. Jest niezbędna na każdym etapie naszego życia, dlatego warto sprawdzić, gdzie występuje i jakie są skutki jej niedoborów. Ale uwaga, groźne może być także przedawkowanie witaminy E.
Źródła witaminy E
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Witamina E, nazywana też witaminą młodości ma za zadanie chronić komórki organizmu przed starzeniem. Zwalcza wolne rodniki, zapobiegając tym samym rozwijaniu się wielu chorób.
 • Dzięki swojemu działaniu, witamina E znajduje zastosowanie w kosmetyce. Używa się jej jednak również w medycynie. U cukrzyków zwiększa skuteczność insuliny, obniża poziom cholesterolu oraz zapobiega powstawaniu nowotworów.
 • Mimo tego wszechstronnego działania, należy zachować dużą ostrożność w dawkowaniu witaminy E, ponieważ kumuluje się ona w organizmie. Jej nadmiar skutkuje zmęczeniem, bólami głowy, czy kłopotami jelitowymi.
Spis treści

Reklama

Funkcje witaminy E

Niektórzy uważają, że witamina E potrafi zdziałać cuda i to nie tylko w medycynie, ale także kosmetyce.

Rzeczywiście jej główną rolą w naszym organizmie jest utrzymywanie w młodym stanie naszych komórek i zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu oraz powstawanie wielu chorób.

Jest potrzebna do prawidłowego rozwoju każdej osobie, bez względu na wiek i na płeć.

W związku z tym, że należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, jej niedobory nie są tak powszechne, jak innych witamin rozpuszczalnych w wodzie.

Istnieje natomiast ryzyko przedawkowania witaminy E, dlatego najlepiej, żeby dostarczać ją organizmowi w naturalnej postaci, a ewentualnie zażywane suplementy konsultować z lekarzem (w aptekach można kupić witaminę E w kapsułkach oraz witaminę E w kroplach).

Reklama

Gdzie występuje witamina E?

Naturalna witamina E występuje w warzywach liściastych, olejach roślinnych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, jajach, maśle. Najwięcej jej jednak w 100 gramach produktu występuje w:

 • orzechach laskowych: 38 mg;
 • nasionach słonecznika: 27 mg;
 • pestkach dyni: 26 mg;
 • migdałach: 24 mg.

Reklama

Działanie witaminy E

Witamina E zapobiega rozwojowi nowotworów wątroby i prostaty, zwiększa skuteczność insuliny u cukrzyków, zapobiega zakrzepom krwi i zawałom, obniża poziom złego cholesterolu we krwi – lista leczniczych właściwości witaminy E jest bardzo długa. Witamina E nazywana jest też witaminą płodności, bo wspomaga produkcję nasienia u mężczyzn.

Pozwala także na lepsze wchłanianie się innych cennych dla zdrowia substancji, w tym:

Reklama

Dawkowanie witaminy E

Według Instytutu Żywności i Żywienia dziennie dawki witaminy są uzależnione od wieku człowieka oraz płci i wynoszą:

 • dla dzieci: 6 mg,
 • dla mężczyzn: 10 mg,
 • dla kobiet 8 mg,
 • dla seniorów po 75. roku życia: 20-50 mg.

Prawidłowe dawkowanie witaminy E jest bardzo ważne, bo jest to jedna z witamin, które mają tendencje do kumulowania się w organizmie. Nadmiar tej witaminy może objawiać się zmęczeniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni, kłopotami jelitowymi, a nawet zaburzeniami wzroku.

Reklama

Niedobór witaminy E

Objawy niedoboru witaminy E można zaobserwować głównie u pacjentów z zaburzonym procesem wchłaniania tłuszczu. Mukowiscydoza i celiakia również mogą wiązać się z niedoborami. Objawiają się anemią, osłabieniem mięśni i koncentracji, zmęczeniem, wypadaniem włosów, pogorszeniem się stanu zębów, kłopotami ze wzrokiem i płodnością.

Niedobory witaminy E widoczne są także na skórze, która szybciej się starzeje, rogowacieje, trudniej goją się na niej rany (przy kłopotach skórnych pomocna będzie maść z witaminą E).

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E w ciąży wynosi 15-19 mg. Witamina ta pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie przyszłej matki, bo zapobiega utlenianiu witaminy A, lipidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest niezwykle silnym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. Jej niedobory mogą stanowić przyczynę poronień.

Reklama

Witamina E na twarz

Trudno się dziwić, że witamina E nazywana jest również witaminą młodości, skoro znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Neutralizacja wolnych rodników pozwala na ochronę lipidową naskórka, włókien kolagenowych i ogólnie rzecz ujmując zapewnia młodszy wygląd skóry.

Olejki z witaminą E i inne kosmetyki poprawiają ukrwienie skóry, ujędrnienie i odpowiednie nawilżenie. Krem z witaminą E powinien być także obowiązkowym kosmetykiem podczas wakacyjnych podróży, bo witamina ta łagodzi podrażnienia skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce.

W jakiej formie występuje witamina E? Możemy kupić kremy, pomadki do ust, balsamy. Wybór na rynku jest ogromny.

Czytaj również

Bibliografia

 • W. Czerwonka, D. Puchalska, R. Zarzycka-Bienias, M. Lipińska, R. Witek, A. Habrat, S. Południak, Zastosowanie witaminy E w kosmetologii, Kosmetologia Estetyczna, 1, 2019, vol. 8.
 • A. Zaborska, J. Krol, A. Brodziak, Witamina E właściwości i znaczenie dla człowieka, Przemysł Spożywczy, 2015, 69, 12.
 • E. Bielak, K. Pasternak, Biologiczna rola witaminy E, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2001, 34, 1.
 • M. Gornicka, Witamina E a rak okreznicy, Żywność, Żywienie a Zdrowie, 1999, 08, 4.
 • P. Pasko, Z. Zachwieja, Interakcje witaminy E z pozywieniem, Bromatologia i Chemia Toksykologiczna, 2008, 41, 3.
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Witaminy
Skrzyp polny - jak wygląda i na co pomaga? Właściwości i skutki uboczne
Witamina D - na co pomaga i jak ją przyjmować?
Źródła witaminy D3
Witamina F – właściwości. W jakich produktach się znajduje?
Kapsułki z witaminą F
Podobne artykuły
Kobieta pokazująca rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Witaminy na łamliwe, rozdwajające paznokcie i pękające skórki
Uśmiechnięta kobieta trzymająca kapsułkę
Niedobór witaminy D3 – jakie są objawy braku witaminy D w organizmie? Poznaj nietypowe symptomy i skutki
Produkty bogate w kwas foliowe
Kwas foliowy - norma i objawy niedoboru. Na co jest stosowany i który wybrać?
Produkty zawierające witaminę B15
Witamina B15 - właściwości. Gdzie kupić kwas pangamowy?
Kobieta suplementująca witaminy w kapsułkach
Witaminy na zmęczenie i brak energii - jakie wybrać?

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!