Witamina E - występowanie, działanie, właściwości i niedobór

​Witamina E nazywana witaminą młodości zwalcza wolne rodniki i chroni nasze komórki przed starzeniem. Jest niezbędna na każdym etapie naszego życia, dlatego warto sprawdzić, gdzie występuje i jakie są skutki jej niedoborów. Ale uwaga, groźne może być także przedawkowanie witaminy E.
Źródła witaminy E
Źródło: 123RF

Spis treści

Niektórzy uważają, że witamina E potrafi zdziałać cuda i to nie tylko w medycynie, ale także kosmetyce. Rzeczywiście jej główną rolą w naszym organizmie jest utrzymywanie w młodym stanie naszych komórek i zwalczanie wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu oraz powstawanie wielu chorób. Jest potrzebna do prawidłowego rozwoju każdej osobie, bez względu na wiek i na płeć. W związku z tym, że należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczu, jej niedobory nie są tak powszechne, jak innych witamin rozpuszczalnych w wodzie. Istnieje natomiast ryzyko przedawkowania witaminy E, dlatego najlepiej, żeby dostarczać ją organizmowi w naturalnej postaci, a ewentualnie zażywane suplementy konsultować z lekarzem (w aptekach można kupić witaminę E w kapsułkach oraz witaminę E w kroplach).

Witamina E występowanie

Naturalna witamina E występuje w warzywach liściastych, olejach roślinnych, roślinach strączkowych, produktach pełnoziarnistych, jajach, maśle. Najwięcej jej jednak w 100 gramach produktu występuje w:

 • orzechach laskowych: 38 mg
 • nasionach słonecznika: 27 mg
 • pestkach dyni: 26 mg
 • migdałach: 24 mg

Witamina E działanie

Witamina E zapobiega rozwojowi nowotworów wątroby i prostaty, zwiększa skuteczność insuliny u cukrzyków, zapobiega zakrzepom krwi i zawałom, obniża poziom złego cholesterolu we krwi – lista leczniczych właściwości witaminy E jest bardzo długa. Witamina E nazywana jest też witaminą płodności, bo wspomaga produkcję nasienia u mężczyzn.

Pozwala także na lepsze wchłanianie się innych cennych dla zdrowia substancji, w tym:

 • witaminy A
 • witamin z grupy B
 • witaminy C
 • selenu
 • fosforu
 • nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Sprawdź również: Niedobór witaminy D3 - objawy, leczenie. Dzieci i dorośli

Witamina E dawki

Według Instytutu Żywności i Żywienia dziennie dawki witaminy są uzależnione od wieku człowieka oraz płci i wynoszą:

 • dla dzieci: 6 mg
 • dla mężczyzn: 10 mg 
 • dla kobiet 8 mg  
 • dla seniorów po 75. roku życia: 20-50 mg

Prawidłowe dawkowanie witaminy E jest bardzo ważne, bo jest to jedna z witamin, które mają tendencje do kumulowania się w organizmie. Nadmiar tej witaminy może objawiać się zmęczeniem, bólami głowy, osłabieniem mięśni, kłopotami jelitowymi, a nawet zaburzeniami wzroku.

Witamina E niedobór

Objawy niedoboru witaminy E występują głównie u pacjentów, którzy mają zaburzony proces wchłaniania tłuszczu. Niedobory mogą wystąpić także przy mukowiscydozie i celiakii.  Objawiają się anemią, osłabieniem mięśni i koncentracji, zmęczeniem, wypadaniem włosów, pogorszeniem się stanu zębów, kłopotami ze wzrokiem i płodnością. Niedobory witaminy E widoczne są także na skórze, która szybciej się starzeje, rogowacieje, trudniej goją się na niej rany (przy kłopotach skórnych pomocna będzie maść z witaminą E).

Witamina E w ciąży

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę E w ciąży wynosi 15-19 mg. Witamina ta pełni niezwykle ważne funkcje w organizmie przyszłej matki, bo zapobiega utlenianiu witaminy A, lipidów, wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Jest niezwykle silnym antyoksydantem, który chroni błony komórkowe przed uszkodzeniem. U ciężarnych niedobory witaminy E mogą być przyczyną poronień.

Witamina E w kosmetyce

Trudno się dziwić, że witamin E nazywana jest również witaminą młodości, skoro znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii. Neutralizacja wolnych rodników pozwala na ochronę lipidową naskórka, włókien kolagenowych i ogólnie rzecz ujmując zapewnia młodszy wygląd skóry. Olejki z witaminą E i inne kosmetyki poprawiają ukrwienie skóry, ujędrnienie i odpowiednie nawilżenie. Krem z witaminą E powinien być także obowiązkowym kosmetykiem podczas wakacyjnych podróży, bo witamina ta łagodzi podrażnienia skóry po nadmiernej ekspozycji na słońce.

Czytaj też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 31)

17484
Pytanie: Jak budujesz odporność swojego organizmu?

  Pamiętam o aktywności fizycznej

  Stosuje suplementy diety

  Dbam o pełnowartościową dietę

  Nie robię nic

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!