Maska antywirusowa – z filtrem, N95, higieniczna, na twarz

Maska antywirusowa, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie chronić przed wirusami. Zarówno przed dostaniem się ich do organizmu, jak i przed zarażaniem innych osób. Jak wiadomo, wiele chorób o podłożu wirusowym przenoszonych jest właśnie drogą kropelkową. Czy taka ochrona jest wystarczająca, by zapobiec chorobie?
Kobieta w maseczce ochronnej na twarzy
Źródło: 123RF

Spis treści

Wybierając maskę ochronną warto zwrócić uwagę m.in. na takie aspekty, jak dostateczne dopasowanie do twarzy, obecność filtrów czy możliwość swobodnego oddychania.

Maska antywirusowa

Maseczka antywirusowa w przypadku, gdy jest dobrze dopasowana do twarzy i często zmieniana chroni przed:

 • wirusami (ale i bakteriami),
 • smogiem,
 • alergenami,
 • kurzem i roztoczami,
 • zarodkami pleśni,
 • pyłkami.

Na rynku dostępne są także maski antyalergiczne dla dzieci, których zadaniem jest zmniejszenie odczuwania objawów alergii, jak kichanie czy katar. Maseczki redukują ryzyko wdychania pyłków, zarodków pleśni czy alergenów.

Maska na koronawirusa

Kiedy i jak używać maseczek ochronnych przy koronawirusie? Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (dane z dnia 5 sierpnia 2020 r.) maskę należy nosić w przypadku, gdy:

 • jest się pracownikiem służby zdrowia, 
 • ma się objawy COVID-19,
 • jest się opiekunem osoby zakażonej lub z podejrzeniem zakażenia.

Dodatkowo należy pamiętać o zachowaniu dystansu społecznego. Zgodnie z zaleceniami WHO powinien być to niemniej niż 1 metr. Maskę zaleca się także, gdy:

 • jest się seniorem, czyli ma się ukończone 60 lat,
 • ma się choroby współistniejące, 
 • w miejscach, gdzie COVID-19 jest rozpowszechniony,
 • nie ma możliwości przestrzegania dystansu mniejszego niż 1m.

Noszenie masek może obejmować również sytuacje, jak: bezpośredni kontakt ze współpracownikami, kasjerami oraz kelnerami. Należy również wziąć pod uwagę noszenie masek podczas podróży środkami komunikacji publicznej, w miejscach pracy, w sklepach spożywczych oraz w innych zatłoczonych przestrzeniach. 

Zgodnie z zaleceniami WHO, maskę należy nosić podczas kaszlu i kichania. Są one skuteczne tylko wtedy, gdy są stosowane w połączeniu z częstym dezynfekowaniem rąk za pomocą preparatów lub mydła i wody.

Podczas noszenia maski przede wszystkim należy wiedzieć jak jej używać i odpowiednio zutylizować.

 1. Przed założeniem maski należy umyć ręce.
 2. Następnie trzeba zakryć usta i nos maską i upewnić się, że pomiędzy twarzą a maską nie ma żadnych przerw.
 3. Należy unikać dotykania maski w czasie jej używania – gdy do tego dojdzie, należy dokładnie umyć ręce.
 4. Gdy maska będzie wilgotna należy wymienić ją na nową. Maski jednorazowe nie mogą być stosowane więcej niż jeden raz.
 5. Aby zdjąć maskę należy zacząć zdejmować ją od tyłu (nie dotykać przodu maski) i kolejno wyrzucić ją w zamkniętym pojemniku.
 6. Ostatnim krokiem jest ponowne, dokładne umycie rąk – mydłem z wodą lub preparatem na bazie alkoholu.

W związku z szerzeniem się pandemii koronawirusa i utrudnionym dostępem do lekarzy powstała przychodnia internetowa Dimedic.pl. Przychodnia PRO BONO umożliwia szybką diagnozę wstępną poprzez formularz medyczny, oceniany przez lekarzy. To bezpieczny sposób na wstępne zweryfikowanie objawów. W przypadku niepokojących symptomów specjalista zaleci odpowiednie działania, może wystawić e-receptę, e-zwolnienie lub e-skierowanie. 

Reklama

Maska z filtrem

Dużą popularnością na rynku cieszy się właśnie maseczka z filtrem, a przede wszystkim maseczka N95 i FFP3.

Maska N95 to produkt przeciwpyłowy, nazywany także antysmogowym. Co warto o nim wiedzieć? Dzięki filtrowi chronią przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi i są w stanie przefiltrować nawet 95 proc. cząsteczek, które unoszą się w powietrzu. Należy mieć jednak na uwadze, iż długotrwałe stosowanie może utrudniać oddychanie, ponieważ dochodzi do osadzania się pary wodnej, dlatego nie zaleca się noszenia ich dłużej niż kilka godzin.  

Kolejnym z rodzajów zabezpieczeń stosowanych w maseczkach są filtry klasy FFP3. Jaką funkcję pełnią?

 1. Filtrują wirusy, bakterie i zarodniki przed przedostaniem się do układu oddechowego.
 2. Zabezpieczają przed cząsteczkami radioaktywnymi.
 3. Chronią przed cząsteczkami rakotwórczymi i chorobotwórczymi.

Wybierając maskę warto zwrócić uwagę, by jej kształt pozwalał na swobodne oddychanie i umówienie. Maska nie powinna mieć również wpływu na jakość widzenia. Należy pamiętać, iż taki produkt przeznaczony jest do jednorazowego użytku. Niekiedy maseczki posiadają specjalne blaszki i listwy, których zadaniem jest jeszcze lepsze dopasowanie produktu to twarzy. Niewłaściwe dopasowanie do twarzy znacznie obniża ich działanie.

Reklama

Maseczka ochronna na twarz – kiedy nosić?

Maseczka ochronna może być stosowana m.in.:

 • podczas smogu,
 • w szpitalach i innych placówkach medycznych,
 • przy uczuleniu na pyłki i roztocza,
 • w poczekalniach i biurach,
 • w czasie sprzątania,
 • w samolocie i na lotnisku,
 • przy koszeniu trawy.

Jednorazowe maseczki stanowią także zabezpieczenie przed przenoszeniem chorób drogą kropelkową, jednak warto pamiętać, iż najlepiej działają w połączeniu z regularnym myciem rąk.

Należy jednak jeszcze raz dodać, że aby maska wirusowa zapewniała skuteczność, należy ją właściwie zakładać, często zmieniać, a po zdjęciu natychmiast utylizować.

Czytaj również:

Bibliografia

 • https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/advice-for-public/when-and-how-to-use-masks [data dostępu: 28.02.2020]

Oceń artykuł

(liczba ocen 40)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!