Najzdrowsze miejsce w internecie

Materac przeciwodleżynowy - jak działa i jaki wybrać?

Materac przeciwodleżynowy to podstawa pielęgnacji osoby przewlekle chorej, która większość czasu spędzać musi leżąc łóżku. W sklepach medycznych zakupić można nawet materace przeciwodleżynowe w formie łóżka dla dwóch osób. Zobacz, jak działa materac przeciwodleżynowy i na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.
Dobry materac na odleżyny
Źródło: 123RF
Spis treści

Osoby z poważnym ograniczeniem ruchowym, czy całkowicie unieruchomione, narażone są na ryzyko powstania odleżyn. Powstają one w wyniku długotrwałego ucisku. Odleżyny to wyjątkowo trudne do wyleczenia i wyjątkowo bolesne rany, z tendencją do zakażeń.

Najprostszym sposobem na uniknięcie ran przez pacjenta leżącego jest zakup materaca przeciwodleżynowego. Odciąży on opiekunów chorego, którzy nie będą musieli przewracać go z boku na bok, kilkanaście razy dziennie, a osobie chorej zapewni komfort i przede wszystkim lepsze zdrowie.

Reklama

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy

Materac przeciwodleżynowy zmiennociśnieniowy może być stosowany prewencyjnie, a jest wręcz koniecznością w przypadku, kiedy u chorego pojawiły się pierwsze odleżyny. Główną cechą materacy na odleżyny jest redukcja ucisku materiału, na którym leży pacjent, na ciało (tkanki). Poprzez regulację ciśnienia w materacu ucisk ten jest zmienny. Sprzęt bardziej zaawansowany ma zdolność do całkowitej eliminacji nacisku z rejonu ciała, na którym są odleżyny. Jest to możliwe poprzez usunięcie wybranej komory. Taką zdolność do wypinania komór mają materace przeciwodleżynowe bąbelkowe. Materac przeciwodleżynowy może też mieć regulację ciśnienia, co daje możliwość jego dostosowania do wagi pacjenta.

Materac przeciwodleżynowy rurowy

W przypadku odleżyn IV stopnia, czyli tkanek najbardziej zmienionych chorobowo, poleca się materac pneumatyczny komorowy. Taki sprzęt ma serie oddzielnych, poziomych komór (rur), które są naprzemiennie napełniane powietrzem lub opróżniane z niego. Ta „wymiana” powietrza następuje w cyklu dziesięciominutowym.

Reklama

Materac przeciwodleżynowy cena

Tak zwany materac odleżynowy kosztować będzie przynajmniej kilkaset złotych. Spotkać można również materace przeciwodleżynowe za 2-3 tysiące złotych, które spełniają rolę niemalże kompletnego łóżka. Taki sprzęt ma nóżki i stawia się go bezpośrednio na podłodze. W dodatku możemy wybrać taki, który wykonano z materiałów antyalergicznych.

Materac antyodleżynowy

Na cenę materacy przeciwodleżynowych wpływają też jego wymiary. Im większy, tym wyższa będzie cena. Na rynku dostępne są nawet bardzo duże materace dla par, o wymiarach 200x200 centymetrów. Na takim materacu spokojnie wyśpią się dwie dorosłe osoby.

Reklama

Poduszka przeciwodleżynowa

Poduszka przeciwodleżynowa to również wyrób medyczny, wykonany z myślą o osobach z ograniczoną możliwością poruszania się. Na takiej poduszce senior czy osoba chora może siedzieć wygodnie przez dłuższy czas. Stosowane do produkcji poduszek materiały sprawiają, że dopasowuje się ona do anatomicznych kształtów ud i pośladków. Poduszki te mogą nawet delikatnie masować ciało, co wpływa na lepsze ukrwienie tkanek i zabezpieczać przed otarciami oraz nadmiernym uciskiem.

Reklama

Materace przeciwodleżynowe - gdzie kupić?

Materac na odleżyny zakupimy w sklepach medycznych, zarówno internetowych, jak i stacjonarnych. Te drugie często zlokalizowane są w lub tuż obok placówek specjalistycznych (szpitale, przychodnie przyszpitalne, apteki itp.). Tańszym rozwiązaniem od materaca będzie mata przeciwodleżynowa. Można jej używać profilaktycznie, po operacjach czy urazach, a także w przypadku wystąpienia niewielkich ran.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podobne artykuły
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – objawy, przyczyny i długość życia
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Laseroterapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Poduszka ortopedyczna do spania - jaka do różnych pozycji?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!