🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Poduszka ortopedyczna do spania - w każdej pozycji. Jaka najlepsza?

Poduszka ortopedyczna do spania powinna odciążać kręgosłup i układ mięśniowy. Pod warunkiem, że jest dobrej jakości i właściwie dobrana, a jej użytkownik stosuje ją w prawidłowy sposób. W przeciwnym razie poducha może wyrządzić więcej krzywdy, niż pożytku. Sprawdź, jak wybrać najlepszy dla siebie model i jak z niego korzystać.
Kobieta śpi na poduszce ortopedycznej
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poduszka ortopedyczna do spania to idealne rozwiązanie dla bolących pleców.
 • Profilowana lub anatomicznie wycięta, wykonana z pianki termoplastycznej, różni się od klasycznych poduszek.
 • Aby mogła spełniać swoje funkcje, musi być prawidłowo dobrana do pozycji, w jakiej odbywa się nocny wypoczynek.
SPRAWDŹ TEŻ: Poduszka ortopedyczna - rodzaje. Jak ją stosować?
Spis treści

Reklama

Czym jest poduszka ortopedyczna do spania?

Poduszka ortopedyczna do spania zalecana jest przede wszystkim osobom uskarżającym się na bóle kręgosłupa i zmagającym z różnymi schorzeniami układu szkieletowo-mięśniowego. Ale nie tylko.

Równie dobrze, tego typu produkty mogą być używane przez osoby w pełni zdrowe, czysto profilaktycznie, aby zapobiegać ewentualnym skrzywieniom i zwyrodnieniom oraz związanym z tym dolegliwościom.

Można po taki typ poduszki sięgać również dla zwykłej wygody i podniesienia komfortu nocnego wypoczynku, zapobiegając choćby drętwieniu kończyn.

Poduchy tego typu dostępne są w sklepach pod różnymi nazwami, nie tylko jako ortopedyczne, ale też profilowane, medyczne, zdrowotne, czy anatomiczne.

Różnica między nimi często bywa umowna, bardziej marketingowa, niż realnie dotycząca funkcjonalności. W istocie bowiem chodzi o podobne produkty, których zadaniem jest:

 • maksymalne podparcie dla kręgów szyjnych;
 • zapewnienie prawidłowej krzywizny kręgosłupa w czasie snu;
 • odciążenie mięśni stabilizujących kręgosłup, zwłaszcza szyi i karku.

To o tyle ważne, że wedle różnych danych, bólu szyi doświadcza na różnych etapach życia od 35 do nawet 80 procent populacji, często dodatkowo cierpiąc z powodu bolesności głowy oraz ramion (dane: Jong Eun Yim).

W wielu przypadkach dolegliwości te objawiają się rano, po przebudzeniu, co często jest związane z brakiem odpowiedniego podparcia i stabilizacji u osób śpiących na zwykłych poduszkach lub też medycznych, ale źle dobranych.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji

W zależności od kształtu, wielkości, twardości i wypełnienia, poduszki ortopedyczne są dedykowane do spania w określonych pozycjach lub też całkowicie uniwersalne.

Te ostatnie przypominają klasyczne, w rzeczywistości są jednak lekko profilowane, aby zapewnić idealne ułożenie głowy i właściwą krzywiznę kręgosłupa.

Poduszka ortopedyczna do spania w każdej pozycji zazwyczaj jest dwustronna - ma wyraźniejszy profil do ułożenia na wznak, zaś do pozycji bocznej jest bardziej wypłaszczona.

W odróżnieniu od zwykłych, często wypełnionych pierzem, puchem lub syntetycznym granulatem, poduszki do spania na boku i plecach zwykle zbudowane są ze specjalnej pianki poliuretanowej.

Często są termoplastyczne, czyli zapadają się i dopasowują do kształtu ciała pod wpływem nie tylko nacisku, ale też temperatury.

Mają funkcję „memory”, co oznacza, że wykazują swego rodzaju pamięć pierwotnego kształtu, do którego stopniowo wracają po zwolnieniu nacisku. Taka konstrukcja zapewnia optymalną efektywność.

Poduszka ortopedyczna do spania na boku

Poduszka ortopedyczna do spania na boku może mieć kształt klasyczny, ale też specjalnie wyprofilowany, tak by maksymalnie wypełnić przestrzeń między głową i szyją, a podłożem.

Efekt ten potęgowany jest przez wykorzystanie opisanej wyżej pianki termoplastycznej. Poduszki do spania na boku są z reguły wyższe od tych przeznaczonych do wypoczynku na wznak.

Dzięki temu głowa spoczywa w poziomie, mimo iż jest wyniesiona w górę przez barki. Wielkość i twardość poduchy powinny być dostosowane indywidualnie pod kątem takich parametrów, jak budowa ciała oraz rodzaj materaca.

Wedle niepisanej zasady, osoby bardziej masywne w ramionach powinny wybierać poduszki wyższe. Tym bardziej, jeśli śpią na twardym podłożu, uniemożliwiającym zapadanie się ciała.

Co ważne, oprócz zwykłych, podkładanych pod głowę, istnieją też poduszki do spania na boku pozwalające stabilizować nie tylko szyjny odcinek kręgosłupa, ale też inne jego fragmenty, a także kończyny dolne i górne.

Mają one z reguły kształt długiego wałka, który jest układany równolegle do ciała. Osoba śpiąca niejako przytula się do niego, obejmując go uniesioną ręką i nogą ugiętą w biodrze oraz kolanie.

Stosuje się też niekiedy do spania na boku poduszki pod kolana. Zazwyczaj są one cienkie i specjalnie wyprofilowane, a służą do separacji kończyn.

Dzięki temu nogi mogą być ułożone jedna nad drugą, bez silnego nacisku na siebie nawzajem, co korzystnie wpływa między innymi na krążenie.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu

Poduszka ortopedyczna do spania na brzuchu jest produktem spotykanym nieco rzadziej, a to z tego względu, iż ułożenie takie nie jest szczególnie polecane przez specjalistów.

W tej bowiem pozycji kręgosłup i okalające go mięśnie są przez całą noc silnie napięte, co utrudnia albo wręcz uniemożliwia ich relaksację i regenerację. Tym bardziej, że głowa musi pozostawać skręcona w bok pod kątem niemal 90 stopni, by nie doszło do podduszenia.

W dodatku występuje silny nacisk na organy znajdujące się w jamie brzusznej, co utrudnia między innymi pasaż treści pokarmowych. Mniej efektywnie pracuje też serce, utrudnione jest również oddychanie.

Nie mniej, wiele osób wybiera tę pozycję z uwagi na zwykłą wygodę, albo też z niemożności ułożenia się w inny sposób z powodu odczuwanych bolesności kręgosłupa.

Poduszka do spania na brzuchu może mieć formę klasyczną, ale najbardziej typowy jest w tym przypadku kształt motyla, który ułatwia wygodne ułożenie rąk pod spodem i umożliwia swobodne oddychanie.

Także i w tym przypadku poduszki ortopedyczne do spania wykonane są z pianek termoplastycznych, dzięki którym wypełnione są przestrzenie między ciałem a podłożem.

Są nieszczególnie miękkie, gdyż śpiący nie powinien zapadać się w nie twarzą, co utrudniałoby oddychanie a nawet groziło uduszeniem.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach

Poduszka ortopedyczna do spania na plecach, w odróżnieniu od poduchy przeznaczonej do leżenia na boku, powinna być niska, a jednocześnie wyraźnie wyprofilowana.

Anatomicznie dopasowany wyższy brzeg ma za zadanie podpierać szyję. Głowa z kolei zalega niżej, na wypłaszczeniu, dzięki czemu nie jest nazbyt uniesiona, a kręgosłup szyjny pozostaje prosty i ułożony idealnie poziomo.

Co ciekawe, na rynku dostępne są też poduszki ortopedyczne lędźwiowe, do spania układane nie pod głowę, lecz dolny odcinek pleców.

Ich anatomiczny kształt dopasowany jest do naturalnej krzywizny kręgosłupa na tym odcinku, zapewniając pełne podparcie dla wszystkich kręgów oraz struktur mięśniowych, umożliwiając im maksymalne rozluźnienie i wypoczynek.

Tego typu poduszka pod plecy jest stosunkowo niewysoka, najbardziej wyniesiona w środkowej części, z łagodnie opadającymi brzegami. Zazwyczaj wykonuje się ją z dopasowującej się do ciała pianki termoplastycznej.

Uwaga: istnieją różne poduszki ortopedyczne pod kręgosłup lędźwiowy – do spania, ale też do siedzenia na fotelu biurowym, czy też przeznaczone dla kierowców. Przed zakupem konkretnego modelu należy się upewnić, czy jest on właściwy do nocnego wypoczynku.

Reklama

Poduszka ciążowa ortopedyczna

Specjalne poduszki do spania w ciąży są zalecane ze względu na przeciążenia, którym podlega ciało w tym szczególnym okresie życia oraz doświadczane dolegliwości bólowe pleców i kończyn.

Problemy te są powodowane między innymi przez zmianę punktu ciężkości sylwetki i pogłębienie lordozy (wygięcia kręgosłupa) na odcinku lędźwiowym.

Powoduje to silne napięcia stawów, mięśni i powięzi oraz skutkuje bólem. Do tego należy dodać problemy związane z utrudnionym przepływem krwi, takie jak obrzęki i żylaki nóg.

Kłopoty te zaczynają się pojawiać już pod koniec pierwszego trymestru, a z całą mocą manifestują u progu trzeciego.

Wtedy też wskazane jest sięgnięcie po poduszkę ciążową ortopedyczną. Należy pamiętać, że termin ten stosowany jest w tym przypadku dość umownie, gdyż większość poduch dla ciężarnych nazywanych jest ortopedycznymi, bądź leczniczymi.

Co ważne, poduszki ciążowe w niczym nie przypominają klasycznych. W większości przypadków służą bowiem do podpierania nie tylko głowy, ale stabilizacji większej części ciała, w tym pleców, brzucha, ramion i nóg.

Z reguły ortopedyczne poduszki do spania dla ciężarnych mają 120-160 centymetrów długości i układane są wzdłuż ciała. W zależności od kształtu, wyróżnia się poduchy tupu:

 • Wałek – prosta, podłużna, w kształcie litery I. Można się do niej przytulić, objąć rękoma i nogami.
 • Banan – lekko zakrzywiona odmiana wałka.
 • C, zwana też rogalem – o mocno zakrzywionych końcach, umożliwiających wyniesienie głowy i odseparowanie nóg. W zależności od ułożenia, może stabilizować plecy lub oplatać brzuch.
 • J – uproszczona wersja rogala, z tylko jednym zakrzywionym końcem, w zależności od potrzeb układanym pod głową lub między kolanami.
 • 9 – odmiana rogala z bardzo silnie zakrzywionym jednym końcem.
 • 7 lub L – funkcjonalnością i kształtem przypomina J, z tą różnicą, że załamanie na końcu jest ostre, nie obłe.
 • U – poduszka wielofunkcyjna, na której można spać na obydwu bokach, a także na plecach. Silnie otula i stabilizuje, aczkolwiek może być nieco klaustrofobiczna, a w letnie dni zbyt ciepła.

W odróżnieniu od typowych poduszek pod głowę, ciążowe wałki, banany i rogale z reguły są wypełnione różnego typu granulatami silikonowymi.

Reklama

Poduszka ortopedyczna do spania dla dzieci

Typowa poduszka ortopedyczna do spania dla dzieci kilkuletnich nie różni się zasadniczo od produktów przeznaczonych do używania przez osoby dorosłe.

Kluczowym wyróżnikiem jest rozmiar, który w przypadku młodszych użytkowników powinien być odpowiednio mniejszy, tak by nie powodować nadmiernego unoszenia głowy.

Także i w tym przypadku głównym materiałem budulcowym są pianki poliuretanowe, zapewniające dużą efektywność i komfort użytkowania.

Ze względu na szybki wzrost ciała i ogólny rozwój organizmu dzieci, przed zakupem konkretnego modelu zaleca się konsultację z ortopedą lub fizjoterapeutą.

Kwestią budzącą wiele kontrowersji są poduszki ortopedyczne do spania dla niemowląt. Dlaczego? Wedle najbardziej upowszechnionych standardów zaleca się, by maluchy w tym wieku spały na płaskim podłożu, bez jakiejkolwiek poduchy.

W ten sposób minimalizuje się ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej w wyniku uduszenia, a także zapobiega przegrzewaniu główki oraz wspiera naturalny rozwój dziecka, nie ograniczając jego naturalnych ruchów.

Jednak produkty tego typu są dostępne na rynku. Zazwyczaj poduszeczki te są niemal płaskie, ale dobrze stabilizujące główkę i kark. Zdaniem zwolenników, ich stosowanie zapobiega m.in. powstawaniu asymetrycznych wypłaszczeń wciąż kształtującej się głowy.

Co ciekawe, jest to argument dokładnie przeciwstawny do tego, którego używają przeciwnicy – dziecko napotykając na ograniczenie leży stale w jednej pozycji, co przyczynia się do nieprawidłowego kształtowania czaszki.

W tym miejscu warto wspomnieć o szczególnych poduszkach do spania dla niemowlaka, jakimi są tak zwane pozycjonery, czy też kliny. Są to akcesoria podkładane nie pod głowę, lecz pod tułów, w celu stabilizacji ułożenia na boku.

Wzbudzają one nie mniej wątpliwości, co poduchy pod głowę. Wśród zalet wymienia się kontrolę nad ułożeniem dziecka, w tym zapobieganie przekręcaniu się na brzuch, buzią do materaca.

Wzmiankowane minusy natomiast, to krępowanie naturalnych ruchów, możliwe utrwalanie wad postawy i deformacja czaszki, jeśli maluch nie jest przekładany z jednego boku na drugi.

W świetle tylu niejednoznacznych zaleceń, przed zakupem tego typu produktów, najlepiej skonsultować się ze specjalistą.

 

Jak spać na poduszce ortopedycznej?

Odpowiadając na pytanie, jak spać na poduszce ortopedycznej, należy przede wszystkim mieć na uwadze pozycję ciała oraz rodzaj samej poduchy.

Przykładowo, leżąc na poduszce profilowanej, wyższy wałek umieszcza się pod szyją, a głowa spoczywa na niższym wypłaszczeniu. To podstawowa zasada, wynikająca z założenia, iż tego typu produkt ma stanowić podparcie przede wszystkim dla kręgów szyjnych.

Z kolei w przypadku różnego typu poduch podłużnych przeznaczonych do spania na boku (wałek, rogal etc.). należy pamiętać, że warto przylegać do nich tułowiem, dolną zaś część wykorzystywać do separowania kończyn (można poduchę umieścić między nogami lub ułożyć na niej jedno kolano).

Ważne: Niewłaściwe korzystanie z poduszki może pogłębiać problemy zdrowotne, w tym skrzywienie kręgosłupa, procesy zwyrodnieniowe oraz towarzyszące temu dolegliwości bólowe.

W oczywisty sposób wpływa to również na jakość nocnego wypoczynku. Nie wiedząc, jak używać poduszki ortopedycznej do spania, można się narazić na niewygodę, bezsenność i zmęczenie o poranku.

Oczywiście ważna jest również higiena. Poduszek z pianki z reguły nie pierze się w pralce, ani ręcznie. Są delikatne, a woda, wysoka temperatura i wirowanie mogłyby doprowadzić do powstania odkształceń i utraty funkcjonalności.

Po zdjęciu poszewki można je natomiast oddać do pralni chemicznej.

Najlepsza poduszka ortopedyczna do spania

Jak zdążyliśmy już wspomnieć, źle dobrany produkt może być przyczyną pogłębienia występujących nieprawidłowości i związanych z nimi dolegliwości. Jak zatem wybrać najlepszą poduszkę ortopedyczną do spania?

W pierwszej kolejności kluczowe jest dopasowanie do pozycji zajmowanej w czasie nocnego wypoczynku. Przykładowo, stosowanie poduch przeznaczonych do leżenia na boku będzie przeciwskuteczne w przypadku osób śpiących na plecach. Z reguły będą one bowiem okazywać się zbyt wysokie, narażając kręgosłup na niefizjologiczne zgięcie.

Po drugie, należy dobierać rozmiar i miękkość do wielkości i masy ciała, a także twardości materaca. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest produkt wypróbować.

Wbrew pozorom jest to możliwe również w przypadku zakupów przez Internet. Poduchę niewygodną można bowiem zwrócić.

Ważną kwestią jest wypełnienie. Warto przypomnieć, że optymalnym materiałem jest pianka termoplastyczna, ewentualnie silikon w przypadku produktów ciążowych.

Przed zakupem można się kierować opiniami innych użytkowników (znajomych, czy internautów dzielących się doświadczeniami na forach) oraz różnego typu rankingami dostępnymi w sieci.

Jednak z uwagi na potrzebę indywidualnego dopasowania, najlepszej porady udzieli w tym zakresie ortopeda lub fizjoterapeuta, ewentualnie specjalista w sklepie.

Pewną wskazówką może też być cena. Wiele poduszek do spania, oferowanych na ból kręgosłupa, dostępnych jest w przedziale od kilkudziesięciu do 150 złotych.

Jednak są też na rynku wyroby firm specjalizujących się wyłącznie w produkcji tego typu asortymentu i oferujących swoje produkty w cenie kilkuset złotych.

Decyzję najczęściej warto podjąć nie tylko z uwagi na komfort, ale przede wszystkim zdrowie i jakościowy sen.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jongeun Yim, Optimal Pillow Conditions for High-Quality Sleep: A Theoretical Review, Indian Journal of Science and Technology 8(S5):135.
 • M. Majchrzycki i inni, Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa u kobiet w ciąży, Ginekol Pol. 2010, 81, 851-855.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria do spania
Sen w nowym wymiarze: Przewodnik po kołdrze obciążeniowej HuggyMoon
Łóżko małżeńskie z kołdrą obciążeniową HuggyMoon
Podobne artykuły
Kobieta śpi pod kołdrą obciążeniową
Kołdra obciążeniowa – jaką wybrać dla dzieci, a jaką dla dorosłych?
Kobieta śpi na poduszce ortopedycznej
Poduszka ortopedyczna do spania - w każdej pozycji. Jaka najlepsza?
Mężczyzna śpi pod białą pościelą na materacu, który leży na mchu w lesie
Materace do spania dla dorosłych i dla dzieci – poznaj różnicę i wybierz najlepszy model!
Kobieta śpiąca na brzuchu
Poduszka do spania na brzuchu. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?
Mężczyzna śpi na specjalnej poduszce
Poduszka do spania na boku. Jaka najlepsza dla dzieci i dorosłych?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!