Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Temblak dla dziecka - kiedy stosować?

Założenie opatrunku gipsowego u dziecka, niezależnie od stopnia złamania kończyny górnej, zawsze wymaga dodatkowego zastosowania temblaka, który zapewnia prawidłowe zrastanie się kości. Temblak dla dziecka nie różni się niczym od wersji dla dorosłych, oczywiście poza rozmiarem.
Dziecko z ręką w gipsie
Źródło: 123RF
Spis treści

Z badań ortopedów dziecięcych wynika, że mali pacjenci częściej łamią sobie górne niż dolne kończyny. Do poważnych urazów wymagających usztywnienia ręki i zastosowania temblaka dla dzieci dochodzi zazwyczaj u osób w wieku 11-14 lat, częściej u chłopców niż u dziewczynek. Co ciekawe dzieci częściej łamią sobie ręce wiosną, a nogi w czasie letnich wakacji. Na szczęście złamania kości u dzieci goją się trzy razy szybciej niż u osób dorosłych (trwają średnio 3-4 tygodnie, maksymalnie w 6 tygodni).

Niezależnie jednak od miejsca i stopnia skomplikowania złamania kości (najczęściej to złamanie nadkłykciowego kości ramiennej) zastosowanie gipsowego opatrunku i temblaka u dzieci jest koniecznością. Główna rolą temblaka jest bowiem podtrzymywanie złamanej kończyny w taki sposób, że łokieć cały czas znajdował się powyżej nadgarstka. Dzięki temu odciążony jest kręgosłup, a dłoń nie jest narażona na puchnięcie.

Reklama

Temblak inne zastosowania

Temblak stosuje się również w innych urazach niewymagających zastosowania gipsu, w tym m.in.:

  • przy zwichnięciach stawów łokciowego, ramiennego, barkowego
  • przy podwichnięciu głowy kości ramiennej
  • przy podwichnięciu stawu barkowego
  • przy niedowładach
  • przy porażeniach
  • przy bólu w obrębie obręczy barkowej
  • przy stanach zapalnych tkanek miękkich ręki (działa wtedy stabilizująco i ograniczająco ruchomość ręki) wynikających z urazów

Temblak na bark wykorzystywany jest też często jako unieruchomienie po operacjach. Temblak na rękę stosuje się także po zdjęciu gipsu, w trakcie rehabilitacji złamanej ręki. Przeciwwskazaniem do jego używania są otwarte złamania ręki lub bardzo skomplikowane zwichnięcia. Temblak nie jest wskazany także w sytuacji, gdy pacjent jest poparzony i ma spore uszkodzenia skóry.

Reklama

Temblak dla dzieci rodzaje

W sklepach ze sprzętem ortopedyczny można kupić temblaki dla dziecka już w wieku 2-6 lat. To najmniejsza wersja dla pacjentów, których długość przedramienia jest krótsza niż 23 cm.  Temblaki mogą być zbudowane z różnych materiałów (siatka, włóknina polipropylenowa, oddychający materiał o strukturze plastra miodu), wiele modeli od wewnętrznej strony wyłożono miękkim materiałem frotte, który ma zapewnić komfort pacjentowi. Niektóre temblaki są usztywnione, inne miękkie. Podstawowy temblak składa się z naramiennika   zakładanego na jedno ramię, ale bywają też wersje dwuczęściowe oraz dwuramienne, które przybierają formę kamizelki ortopedycznej.

Jak zrobić temblak?

W trakcie udzielania pierwszej pomocy przy złamaniach trzeba samodzielnie zrobić temblak. Wykorzystuje się w takim przypadku dowolne ubranie, które będziemy mieli pod ręką lub chustę, która często znajduje się w apteczce podróżnej.  Gdy nie mamy chusty, wystarczy koszulka lub marynarka i agrafka. O dołu chwytamy kawałek ubrania i wywijamy do góry przypinając kawałek do reszty materiału ubrania. Powstały w ten sposób temblak przekładamy przez głowę poszkodowanego, a rękę umieszczamy w jego szerokiej, dolnej części.

Gdy mamy chustę, trzeba ją złożyć po przekątnej w trójkąt i wywinąć do góry jeden z jej rogów. Trzeba zwrócić uwagę czy temblak nie jest związany zbyt luźno, a ręka nie opada.

Temblak dla dziecka zrobiony w nagłych sytuacjach, pozwoli zmniejszyć ból i uspokoić małego pacjenta w drodze do szpitala. Pamiętajmy jednak, że gdy poszkodowane dziecko położymy w samochodzie, to między klatką piersiową, a ręką na temblaku trzeba umieścić poduszkę, koc lub miękki sweter. Gdy unieruchamiamy rękę dziecka z krwawiącą raną, trzeba ją tak ułożyć, żeby dłoń znajdowała się powyżej poziomu klatki piersiowej.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria dla dzieci
Gruszka do nosa - dla niemowlaka i dzieci. Jak używać?
Pomarańczowa gruszka do nosa
Zasypka dla dzieci - jaką wybrać? Zastosowanie
Zasypka dla dzieci na dłoni
Oliwka dla dzieci - jakie ma właściwości? Zastosowanie
Dziecko w kąpieli
Podobne artykuły
Termofor i pluszowy miś
Termofor z pestek wiśni - jak go używać? Dla dorosłych i dla niemowlaka
Butelki w sterylizatorze
Sterylizator do butelek i smoczków – jak działa? Jaki wybrać?
Niemowlę ze smoczkiem w buzi
Smoczek - uspokajający, na ząbkowanie. Jaki smoczek dla niemowlaka?
Kobieta wyjmuje chusteczkę nawilżaną
Podgrzewacz do chusteczek nawilżanych – czy warto kupić?
Wcześniak ze smoczkiem w buzi
Smoczek dla wcześniaka – czy jest bezpieczny? Jaki kupić?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!