Dla Ciebie, na zdrowie!

Masaż powięziowy - jak zrobić i ile kosztuje?

Masaż powięziowy jest nowoczesną formą fizjoterapii. Wspiera leczenie szerokiego spektrum dolegliwości, jak bóle mięśni, stawów, urazy czy obrzęki. Przeczytaj, jakie efekty przynosi ta coraz bardziej popularna metoda rehabilitacji.
Kobieta wykonuje innej kobiecie masaż powięziowy
źródło: 123RF
W skrócie
 • Masaż powięziowy zyskuje coraz większą popularność, jako metoda zmniejszania bólu.
 • Ten rodzaj masażu opiera się na holistycznej koncepcji pracy z pacjentem. Co to właściwie oznacza?
 • Zauważa się, iż pochodzenie dolegliwości bólowych nie zawsze pokrywa się z miejscem ich wystąpienia.
SPRAWDŹ TEŻ: Techniki i rodzaje masażu leczniczego
Spis treści

Reklama

Co to jest masaż powięziowy?

Masaże znane są od czasów Hipokratesa. Oznacza to, iż były stosowane już przed naszą erą. Ten grecki lekarz dostrzegał wielką rolę masażu w leczeniu wielu chorób.

Techniki masowania przez lata były udoskonalane i rozszerzane na coraz więcej partii ciała. Modyfikacje i zmiany technik masażu zdecydowanie potęgowały efekty współpracy z pacjentem.

Masaż powięziowy to jeden ze sposobów fizjoterapii, polegający na masowaniu i rozciąganiu powięzi.

Czym jest wspomniana powięź? Jest to tkanka łączna, miękka, która otacza każdą komórkę ciała. Oznacza to, że powięź występuje wokół mięśni, kości i narządów, tworząc swoistą sieć w obrębie całego ciała. Jej rola polega na przekazywaniu sił mechanicznych pomiędzy mięśniami.

To dzięki powięzi możliwy jest transport substancji odżywczych po całym ciele, właściwe napięcie mięśni i ochrona stawów przed urazami zewnętrznymi.

W jakim celu stosuje się taki masaż? W przypadku pojawienia się chorób układu ruchu i silnych dolegliwości bólowych poprawnie wykonany masaż powięzi uwalnia napięcia i blokady w tkance łącznej, czyli w mięśniach, kościach, narządach, nerwach i naczyniach krwionośnych.

Jego celem jest sklejenie rozerwanych struktur powięziowych i mięśniowych oraz przywrócenie im elastyczności. Fizjoterapeuta ma za zadanie zmniejszyć napięcie w całym organizmie i skupić się głównie na rejonach napięcia mięśniowego.

Miejsce bólu nie zawsze jest tym punktem, który odpowiada za złe samopoczucie i wrażenie dolegliwości. Przykładem jest ból kolana, którego źródło leży w nieprawidłowym ułożeniu miednicy i biodra.

Wskazaniami do powięziowego masażu są:

 • bóle kręgosłupa,
 • bóle kolan,
 • bóle mięśni,
 • choroby zwyrodnieniowe,
 • choroby stawów,
 • obrzęki,
 • przeciążenia stawów,
 • urazy,
 • rwa kulszowa,
 • zespół cieśni nadgarstka,
 • łokieć tenisisty,
 • migreny,
 • zaparcia,
 • bóle żołądka,
 • przewlekły stres.

Prawidłowe wykonanie masażu powięziowego wymaga wielu lat nauki. Różnica pomiędzy masażem powięziowym a klasycznym jest dość istotna - w masażu klasycznym najczęściej ugniatane są mięśnie, w masażu powięzi terapeuta skupia się przede wszystkim na powięzi, a nie na ukrytych pod nią mięśniach.

Taka technika nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe i rozluźnia powięzi, ale dodatkowo przywraca prawidłowa postawę ciała i zapewnia ponowną płynność ruchów. 

Reklama

Jak zrobić masaż powięziowy? Nie tylko twarzy i kręgosłupa

Jak się robi masaż powięziowy? Technika wykonania masażu powięziowego polega na uciskaniu tkanki powięziowej na wybranych przez fizjoterapeutę partiach ciała.

Pierwszy etap polega na delikatnym ucisku w celu rozgrzania mięśni i poznania obszarów napięcia, drugi na stymulowaniu i rozciąganiu powięzi. Osoba wykonująca masaż wyczuwa zmiany w tkance i tak długo „pracuje” nad tym obszarem aż do momentu, w którym poczuje złagodzenie napięcia.

Jak zrobić masaż powięziowy krok po kroku? Oto najważniejsze etapy:

 • wybranie cichego i spokojnego miejsca,
 • przygotowanie olejku lub kremu, który ułatwi ruchy na powierzchni skóry,
 • przeprowadzenie krótkiej i delikatnej rozgrzewki w formie kilku ćwiczeń rozciągających, jednak bez zbytniego obciążenia organizmu,
 • wybór odpowiedniej techniki masażu, w zależności od potrzeb organizmu i natężenia bólu.

Fizjoterapeuci wyróżniają kilka technik masażu powięziowego, które należy stosować w zależności od indywidualnych potrzeb i dolegliwości.

Pierwszym sposobem jest masaż głębokim naciskiem. Przy użyciu dłoni, palców lub łokci należy silnie i głęboko naciskać na chory obszar powięzi. Początek masażu powinien być delikatny. Ucisk należy stopniowo nasilać w zależności od potrzeby.

Druga technika to masaż rolowaniem. W tym przypadku należy użyć odpowiednich przyrządów - piłki masującej, specjalnych wałeczków lub rolek masujących. Wybrany przyrząd trzeba przesuwać po ciele wzdłuż mięśni tak, aby wywierać kontrolowany nacisk na różne partie ciała.

Trzecim sposobem działania na powięź jest masaż punktowy. Polega on na precyzyjnym naciskaniu na te punkty powięzi mięśniowej, w których wyczuwalne jest napięcie. Narzędziem do tego masażu są opuszki naszych palców lub kciuk.

Kolejną techniką jest masaż rozciągający. Polega on na delikatnym rozciąganiu ciała i rozluźnianiu powięzi mięśniowej. W tym przypadku należy dokładnie odczytywać sygnały, jakie daje nam nasz organizm, aby wykonywać ruchy tylko w granicach naszych możliwości, nie przekraczając odczuwalnej strefy komfortu.

Masaż powięziowy twarzy

Jak zrobić masaż powięziowy twarzy? Zabieg ten jest dość delikatny, a zatem może z niego skorzystać większość osób. Należy jednak pamiętać, że nie powinny się decydować na niego osoby z chorobami skóry, świeżymi bliznami czy nie zdiagnozowanymi stanami zapalnymi.

Masaż ten polega na manualnym ucisku mięśni, rozcieraniu ścięgien i odkształcaniu skóry. Takie działanie na skórze twarzy wykorzystuje zjawisko łączenia tkanek głowy z tkankami szyi, kręgosłupa szyjnego i tym samym z resztą ciała.

Do najważniejszych efektów (leczniczych i kosmetycznych) masażu twarzy należą:

 • relaks,
 • uwolnienie mięśni twarzy i szczękowych od napięć,
 • poprawa funkcji narządu żucia,
 • zmniejszenie bólu w obrębie szyi i głowy,
 • minimalizowanie zaburzeń czucia twarzy lub mowy po zabiegach operacyjnych,
 • przyspieszenie rekonwalescencji po urazach żuchwy, szczęki lub innych części twarzoczaszki,
 • poprawa sprężystości skóry,
 • pobudzenie komórek skóry twarzy do samo regeneracji,
 • zmniejszenie widoczności zmarszczek mimicznych,
 • usprawnianie krążenia krwi,
 • dotlenianie komórek skóry twarzy,
 • likwidacja martwego naskórka,
 • świeży i promienny wygląd.

Systematyczne wykonywanie masażu mięśniowo-powięziowego twarzy przynosi skórze i mięśniom długotrwałe efekty. Cena takiego zabiegu na twarzy zależy od jego celu i rodzaju wykorzystywanej techniki. Kształtuje się pomiędzy 90 a 200 złotych.

Masaż powięziowy kręgosłupa

Ból kręgosłupa lędźwiowego lub piersiowego pojawia się często na skutek urazów, zbyt przeciążonych treningów fizycznych lub ciężkiej pracy. Stres, zmęczenie i godziny przed komputerem także sprzyjają napięciu mięśni i powięzi.

Dodatkowo chory zaczyna odczuwać silny ból w okolicach lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Dla tej dolegliwości jak najbardziej wskazany jest masaż powięziowy kręgosłupa.

Polega on likwidacji ograniczeń napięć powięzi w sposób indywidualnie dobrany do każdego pacjenta. Fizjoterapeuta masuje poszczególne części ciała, aby rozluźnić i rozciągnąć powięzi. 

Skuteczne efekty przynosi głęboki masaż mobilizacyjno-powięziowy kręgosłupa. Ta metoda sprawdza się przy różnych dolegliwościach. Rozluźnia nie tylko napięcia w okolicach powięzi, ale dodatkowo w okolicach mięśni.

Takie działanie ma na celu wyeliminowanie przyczyn bólu, a nie tylko samych objawów. Chore tkanki są uciskane w odpowiedni sposób, aby uwolnić je od silnego bólu i poszerzyć zakres ruchu.

Masaż powięziowy nóg

Celem masażu powięziowego nóg jest uwolnienie zrostów pomiędzy grupami mięśni nóg. Taki zabieg zapobiega ograniczeniom ruchu w stawie. Fizykoterapeuta musi zlokalizować przegrody mięśniowe. W tym celu potrzebne jest maksymalne napięcie mięśni przez pacjenta. Bolesne miejsca są masowane (uciskane) palcami. Często w tym celu używane są odpowiednie narzędzia to terapii manualnej tkanek miękkich, jak niewielkie drążki z wyprofilowanymi uchwytami.

Napięcia powięzi po tylnej stronie ud prowadzą często do problemów z kolanami, które stają bardzo bolesnym obszarem. To kolana łączą uda z łydkami i są jednym z najbardziej obciążonych stawów w ciele człowieka. Z tego powodu często dochodzi do ich kontuzji.

Masaż powięziowy kolana ma na celu przede wszystkim wzmocnienie powięzi w udzie, ponieważ te mięśnie stabilizują kolano. Każdy masaż powinien być „celowany”, czyli powinien „uderzać” w bezpośrednią przyczynę bólu.

Do głównych elementów masażu należą:

 • wałkowanie tylnych i przednich części ud,
 • masowanie wewnętrznej strony uda,
 • odpowiednie uciskanie zewnętrznej strony uda.

Nawracającym problemem jest zbyt wysokie napięcie mięśni podudzia. Dotyka głównie osoby długo przebywające w pozycji stojącej. Cierpią na nie również kobiety chodzące na wysokich obcasach. Zbyt duża aktywność fizyczna, jak biegi i skoki, sprzyja również napięciom tej części nogi.

Jak rozluźnić powięź podudzia? Skutecznym sposobem jest „przyczepienie” rąk do skóry podudzia (łydki) z obu zewnętrznych stron i sprawdzenie, czy tkanka powierzchowna dostatecznie się przesuwa. Jeśli czujemy opór i bolesność należy chwycić oburącz łydkę i skręcić oraz przesunąć tkankę podskórną.

Wygląda to tak, jakbyśmy obiema rękami przekręcali skórę na łydce, zgodnie z zasadą „skręcić, odkształcić i trzymać”. Taki ruch należy kilka razy powtórzyć, aż do rozluźnienia powięzi głębokiej.

Reklama

Czy masaż powięziowy boli?

Pierwszy etap masażu może przynosić pewien dyskomfort. Czy masaż powięziowy boli? Odpowiedz na pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Początkowo można odczuwać pewien dyskomfort i bolesność przy rozciąganiu powięzi.

U niektórych osób próg bólu jest dość niski i wtedy masaż na pierwszych sesjach może być dość nieprzyjemny. Dzieje się tak w sytuacji silnego napięcia określonych obszarów ciała, kiedy nacisk staje się przyczyną bólu. 

Chwilowy ból nie powinien jednak nikogo zniechęcić do dłuższego stosowania masażu. Regularność w tym przypadku przynosi jego stopniową redukcję.

Opinie pacjentów w większości potwierdzają niewielkie odczuwanie bólu podczas wykonywania pierwszych etapów masażu. Tego typu zabiegi nie są przeprowadzane w znieczuleniu, ponieważ ból nie jest zbyt dużym problemem i obciążeniem dla pacjenta.

Reklama

Skutki uboczne masażu powięziowego

Masowanie i rozciąganie powięzi może spowodować złe samopoczucie po zabiegu, ale jest to stan przejściowy. Zależy od indywidualnych cech pacjenta - niektórzy odczuwają negatywne dolegliwości, inni nie odczuwają żadnych.

Najczęściej występujące skutki uboczne masażu powięziowego to:

 • gorączka, która jest fizjologiczną reakcją ciała na leczenie i sposobem organizmu na przebudowę tkanki łącznej,
 • senność,
 • zmęczenie,
 • osłabienie,
 • niestabilność emocjonalna, zazwyczaj zaraz po zabiegu,
 • uczucie mrowienia w masowanych partiach ciała,
 • niewielkie przejściowe siniaki,
 • przejściowy ból pozabiegowy,
 • lekkie zawroty głowy. 

Pogorszenie samopoczucia po masażu nie jest niepokojącym objawem i najczęściej ustępuje już w ciągu 24 godzin. Tak krótki czas dyskomfortu świadczy jedynie o fizjologicznej reakcji ciała na zabieg i przywróceniu mu prawidłowej równowagi.

Reklama

Przeciwwskazania do masażu powięziowego

Przeciwwskazaniami do wykonania masażu powięziowego są:

 • choroby nowotworowe,
 • miażdżyca,
 • zakrzepica żył,
 • ostre stany zapalne stawów,
 • silne stany zapalne skory,
 • nawracające krwotoki,
 • oparzenia,
 • świeże blizny,
 • urazy,
 • zmiany dermatologiczne w miejscu wykonywania masażu,
 • opryszczka (przy masażu twarzy),
 • choroby o podłożu bakteryjnym i wirusowym,
 • wysoka gorączka,
 • menstruacja (pierwsze 3-4 dni).

Przed każdym zabiegiem warto skonsultować się dodatkowo z lekarzem, aby wykluczył występowanie przeciwwskazań do tego typu masażu.

Reklama

Cena masażu powięziowego

Ile kosztuje masaż powięzi? Ceny masażu powięziowego różnią się nie tylko w zależności od techniki wykonają, ale także mogą być inne w poszczególnych miastach.

Oto przykłady cen (60 minut masażu):

 • Warszawa - 150-200 zł.,
 • Kraków - 50-200 zł.,
 • Gdańsk - 150-170 zł.,
 • Wrocław - 120-250 zł.,
 • Katowice - 120-220 zł.,
 • Łódź - 150-230 zł.

Czytaj również

Bibliografia

 • Z. Drobner „Głęboki masaż mobilizacyjno-powięziowy kręgosłupa”, wydawnictwo Vital, wyd.1, Białystok 2019, ISBN 978-83-8168-291-6.
 • dr M. Wytrążek „Wprowadzenie do masażu tkanek głębokich”, Pracownia Terapii Manualnej i Masażu Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii.
 • Manheim C.J. „Rozluźnianie mięśniowo-powięziowe”, Wydawnictwo WSEiT, Poznań 2011.
 • J. Jutrzenka-Jesion, M. Chochowska, D. Hojan-Jezierska, Zakład Fizjoterapii, Instytut Ochrony Zdrowia, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Pile, Zakład Rehabilitacji, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu - Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim „Fizjoterapia w leczeniu mięśniowo-powięziowych punktów spustowych”, Hygeia Public Health 2018, 53(4): 340-347.
 • M. Wiernicka, dr K. Adamczewska, dr M Flis-Masłowska, Katedra Rehabilitacji Narządu Ruchu, Akademia Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu „Wybrane techniki pracy mięśniowo-powięziowej w zaburzeniach funkcji stawu kolanowego”, Wiedza w praktyce, 2/2019.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Rehabilitacja
Przewodnik po sprzęcie rehabilitacyjnym: co warto mieć w swoim domu?
Niebieskie piłki rehabiltacyjne
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Kinezyterapia – na czym polega? Ćwiczenia bierne i czynne
Fizjoterapia
Podobne artykuły
Pacjentka z opieką długoterminową
Skala Barthel - od niej zależy, czy dostaniesz pieniądze na opiekę długoterminową
Osoba leczona prądami
Prądy TENS - na czym polega rehabilitacja? Zastosowanie i wskazania
Plastry kinesio dla sportowców
Plastry kinesiotaping. Jak naklejać taśmę kinezjologiczną?
Kinesio taping
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Niebieskie piłki rehabiltacyjne
Przewodnik po sprzęcie rehabilitacyjnym: co warto mieć w swoim domu?

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!