Dla Ciebie, na zdrowie!

Jakie materace do spania wybrać w przypadku stwierdzonej alergii? Sprawdzamy!

Alergia stanowi jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny. Jaki materac do spania będzie najlepszy, jeśli borykasz się z tą przypadłością? Sprawdź nasz poradnik!
Materac dla alergika
Źródło: Materiały Partnera
Spis treści

Reklama

Materace piankowe z hipoalergicznym pokrowcem - bezpieczny wybór

Podstawą wysokiej jakości snu jest odpowiednio dobrany materac. Jeśli borykasz się z alergią, Twoje kryterium wyszukiwania powinno zostać nieco zawężone: w tym przypadku dobre materace do spania to takie, które nie gromadzą alergenów (bakterii, roztoczy, pleśni i grzybów). 

Jednym z najchętniej kupowanych modeli dla dorosłych są dwuosobowe materace do spania piankowe, a w przypadku najmłodszych – wersje jednoosobowe. Za ich popularnością stoi wysoki komfort użytkowania, a nieraz i korzystniejsza cena. Są niezwykle elastyczne, lekkie i odporne na odkształcenia. Świetnie dopasowują się do kształtu ciała, błyskawicznie reagują na nacisk i powracają do pierwotnej formy, a niektóre z nich wyposażono w profilowaną piankę zapewniającą stabilne podparcie ciała w kilku różnych strefach. Jednak tym, co czyni je hipoalergicznymi, jest specjalny pokrowiec. Jeśli zależy Ci na prozdrowotnych właściwościach, szukaj modeli z tkaniny z dodatkiem jonów srebra. Dzięki temu na powierzchni pokrowca nie namnożą się potencjalnie szkodliwe drobnoustroje. Dodatkowo możesz go zdejmować i prać w 60°C.

Reklama

Materace z naturalnych materiałów: czy są bezpieczne dla alergików?

Odpowiednim wyborem dla alergików są materace lateksowe. Lateks to materiał pochodzenia naturalnego, który często łączy się z inną substancją – mleczkiem kauczukowym. Wspólnie tworzą przewiewną, oddychającą mieszankę sprzyjającą odprowadzaniu potu i uniemożliwiającą gromadzenie się wilgoci. Ich sekretem jest specjalna otwartokomórkowa budowa, dzięki której powietrze może swobodnie przepływać we wnętrzu, nie dopuszczając do gromadzenia się chorobotwórczych patogenów. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że materace lateksowe należą do kategorii miękkich – przypominają nieco twardością te z pianki termoelastycznej. 

Często używany w produkcji materacy antyalergicznych jest również kokos, który służy jako wypełnienie i wpływa na większą twardość materaca. Warto jednak wspomnieć, że ma także silne właściwości antybakteryjne i zapewnia lepszą wentylację, którą dodatkowo może wspierać pokrowiec o właściwościach klimatyzujących, antystresowych i łagodnych dla skóry. W tej roli doskonale sprawdza się naturalna wiskoza wspierana np. zapachem rumianku – te i pozostałe materace do spania znajdziesz w sklepie online Salonów Agata

Reklama

Porady ekspertów: jak wybierać materace dla osób z alergią?

Ważne jest szukanie materacy z certyfikatami potwierdzającymi, że są wolne od szkodliwych substancji i potencjalnych alergenów. Certyfikaty takie jak Oeko-Tex czy CertiPUR mogą dać pewność, że materac nie zawiera szkodliwych chemikaliów, które mogłyby wywołać reakcję alergiczną. Korzystaj z hipoalergicznych pokrowców i ochraniaczy. Są one zaprojektowane tak, aby zminimalizować ilość alergenów, które mogą dostać się do materaca, a jednocześnie umożliwiają łatwe pranie i utrzymanie czystości. 

Pamiętaj, że nawet najlepszy materac może gromadzić alergeny, jeśli nie jest odpowiednio czyszczony. Łóżko to miejsce, gdzie spędzamy sporo czasu. Jeśli nie zadbasz o higienę i nie usuniesz np. złuszczonego naskórka, mogą pojawić się tam niechciani lokatorzy – roztocza czy pluskwy. Wydzielają one silne enzymy alergizujące, które mogą powodować występowanie wysypek skórnych, migren, zapalenia spojówek, atopowego zapalenia skóry i wielu innych uciążliwych dolegliwości. Na szczęście nie potrzeba wiele, by szybko się ich pozbyć: wystarczy raz na tydzień odkurzyć materac, najlepiej korzystając z odkurzacza z filtrem HEPA.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Sen
Spanie na wznak - co oznacza i jak wygląda? Czy jest zdrowe?
Kobieta śpi na wznak
Sen głęboki – czym jest i ile trwa. Co zrobić, żeby go wydłużyć?
Kobieta śpi na chmurze
Jakie są przyczyny zaburzeń snu i jak je leczyć?
Kobieta ma zaburzenia snu
Podobne artykuły
Mężczyzna obudził się w nocy
Melatonina na sen – jak działa i kiedy warto stosować hormon snu?
Sen
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Mężczyzna odczuwa senność po jedzeniu
Czy senność po jedzeniu może świadczyć o chorobie?
Kobieta śpiąca nago pod kołdrą
Czy spanie nago jest zdrowe? Zalety i wady spania bez piżamy
Mężczyzna obudził się w nocy
Budzenie się w nocy – co oznacza częste i o tej samej godzinie?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jak często masz problemy ze snem?
Sponsorem sondy jest producent leku Dorminox