Najzdrowsze miejsce w internecie

Pozycje spania - jaka jest najlepsza pozycja do spania?

Każdy z nas ma swoją ulubioną pozycję podczas snu. Jeśli jednak wstajesz obolały i zmęczony, przyczyna może tkwić właśnie w złym ułożeniu ciała. Która pozycja do spania jest prawidłowa i wpływa na dobry sen? A jaka jest najlepsza pozycja do spania dla kręgosłupa?
Śpiący mężczyzna
Źródło: 123RF
Spis treści
Przyczyn kłopotów ze snem szukamy najczęściej wokół siebie – stres, niezdrowy tryb życia, zmęczenie, a nawet niewygodny materac lub poduszka – wszystkie te czynniki mogą wpłynąć na jakość snu. Co ważne, winowajcą nieprzespanych nocy lub bólu ciała po przebudzeniu jest również nieodpowiednia pozycja w czasie snu. 

Reklama

Pozycja embrionalna podczas snu

Niemal połowa z nas lubi zasypiać w tak zwanej pozycji embrionalnej, czyli takiej, w której podkurczamy nogi i zginamy kręgosłup. Niestety, pozycja ta nie należy do zdrowych.

Może wywołać skurcze i zdrętwienie nóg, a także ból oraz skrzywienie kręgosłupa. Pozycja taka powoduje również ucisk narządów wewnętrznych, w tym płuc, doprowadzając do niedotlenienia.

Spanie na brzuchu - co oznacza?

Podobnie rzecz ma się ze spaniem na brzuchu. To jedna z wygodniejszych pozycji, która tylko z pozoru odciąża kręgosłup. Tak naprawdę podczas spania na brzuchu dochodzi do ściśnięcia jego dolnych części. W takiej pozycji cierpi również nasz kark, który należy wygiąć w prawą lub lewą stronę.

Silne przyciskanie twarzy do poduszki może doprowadzić do bólu uszu oraz głowy.

Czy możesz mieć problem z bezsennością? Sprawdź!

Spanie na lewym lub prawym boku

Zamiast na brzuchu lepiej ułożyć się na którymś z boków. W czasie snu na lewym lub prawym boku nie dochodzi do ściskania organów wewnętrznych, odpoczywa również kręgosłup. Pozycja na boku rozluźnia mięśnie i odpręża ciało.

Spanie w ten sposób sprawia również, że układ krwionośny pracuje prawidłowo. Jedyną przeszkodzą w spaniu są… kobiece piersi, które mogą się w ten sposób odkształcić.

Spanie na boku może pomóc w przypadku bólu pleców. Należy wówczas ułożyć się na lewej lub prawej stronie ciała z ułożoną między kolanami poduszką - na przykład poduszką ortopedyczną. Nogi powinny być lekko zgięte, a biodra wyprostowane.

Pozwoli to na utrzymanie kręgosłupa w jego naturalnej pozycji.

Spanie na plecach

Według lekarzy najzdrowszą pozycją jest spanie na plecach. Niestety, taka pozycja nie dla każdego jest wygodna. Spanie na plecach odciąża kręgosłup oraz kark i rozluźnia mięśnie. Dzięki niej możemy wyprostować nogi oraz ręce. Głowa skierowana jest w górę, co ułatwia oddychanie. Nie uciskamy narządów wewnętrznych i nie doprowadzamy do drętwienia ciała.

Pozycja ta nie jest jednak wskazana dla osób, którym przytrafia się bezdech senny. Mogą wówczas głośno chrapać i spać z otwartymi ustami. Podczas spania na plecach najczęściej dochodzi do bezdechu, czyli nagłego zatrzymania oddechu lub jego spłycenia, co może doprowadzić do niedotlenienia.

Spanie na plecach korzystnie wpłynie na samopoczucie tych osób, którym doskwiera ból kręgosłupa oraz karku. Prosty układ ciała oraz ułożenie rąk wzdłuż tułowia sprawią, że mięśnie karku będą rozluźnione.

Spanie na plecach pomoże również kobietom z zespołem napięcia przedmiesiączkowego. Błędem jest spanie w pozycji embrionalnej. Ułożenie ciała na plecach zmniejszy nacisk na brzuch oraz piersi. Warto pod kolanami ułożyć poduszkę, która uniesie nieco dolną część kręgosłupa, łagodząc ból.

W przypadku sporadycznie pojawiających się problemów z bezsennością u osób dorosłych można krótkotrwale zastosowywać środki dostępne bez recepty. Mogą zawierać np. doksylaminę, która wspomaga niwelowanie trudności z zasypianiem, częstym budzeniem się w nocy oraz wczesnym budzeniem się w godzinach porannych. Jeśli dotyczy to również Ciebie, koniecznie kliknij tutaj. Pamiętaj jednak, że utrzymujące się przez dłuższy czas lub nasilające problemy ze snem należy skonsultować się z lekarzem.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Zbyt długi sen – spanie w dzień, po jedzeniu. Ile spać?
Technika spania - sen polifazowy
Przeczytaj artykuł
Ile można nie spać? Ile człowiek może wytrzymać bez snu?
Sen
Przeczytaj artykuł
Wstawanie z łóżka wcześnie rano - jak wstać rano?
Mężczyzna, który wstał wcześnie rano
Podobne artykuły
Jet lag - co to jest i jak sobie z nim radzić?
Medytacja na sen - spokojny i głęboki. Jak działa?
Doksylamina - preparaty na sen. Czy jest bez recepty?
Tabletki na sen - jakie środki nasenne? Na receptę i bez
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!