Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Miód na włosy – jakie ma działanie? Jak go stosować?

Miód na włosy to wspaniały sposób na naturalną, niedrogą, skuteczną i długofalową kurację dla każdego rodzaju włosów, gdyż działa na nie odżywczo i budująco. Dzięki maskom bazującym na miodzie, pasma włosów stają się lśniące, miękkie, nawilżone, poza tym jaśnieją oraz szybciej rosną. Stosowanie miodowych preparatów nie stanowi większego problemu. Jakie są przepisy na maski i odżywki do włosów z miodem?
Słoik miodu
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Efekty miodu na włosy

Na rezultaty kuracji miodowej trzeba trochę poczekać, zwykle około kilku tygodni. Jednak to oczekiwanie zostanie nagrodzone zdrowymi, lśniącymi, jedwabistymi pasmami. W dodatku te efekty będą się długo utrzymywać na włosach. 

Jaki miód na włosy będzie najlepszy?W miarę możliwości powinien to być naturalny miód, wytworzony przez pszczoły. Łatwiejszy w użyciu będzie miód o bardziej płynnej konsystencji (aby miód bardziej upłynnić można zrobić mu kąpiel wodną, w nie za wysokiej temperaturze, aby nie utracił swoich właściwości).

                          suplement diety
Merz Spezial Dragees
Drażetki Merz Spezial to suplement diety na włosy, skórę i paznokcie. Zawarte w nim witaminy i minerały zostały starannie wyselekcjonowane, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych składników odżywczych w optymalnych proporcjach, wspomagając tym samym naturalne procesy biologiczne. Dzięki temu Merz Spezial Dragees w połączeniu ze zdrową, zbilansowaną dietą przyczyniają się do poprawy kondycji skóry, włosów i paznokci.
REKLAMA

Jak działa miód na włosy?

Przyjrzyjmy się zatem jak wpływa miód na włosy. Efekty stosowania odżywek, masek oraz płukanek z miodem z reguły przychodzą po kilku tygodniach regularnego stosowania ale utrzymują się za to na włosach długo.

Z pewnością rezultatem miodowej kuracji można cieszyć się dłużej niż wynikiem użycia gotowych kosmetyków do włosów (dających jednak nie rzadko efekt natychmiastowy). 

Jakie działanie ma miód na włosy? Rozjaśnianie – to pierwsza cecha miodu. Stosując go stają się one jaśniejsze. Jest to szczególnie widoczne u osób będących naturalnymi blondynami. 

Poza tym miód:

  • wygładza włosy, 
  • nadaje im połysk, 

dzięki niemu stają się one miękkie i przyjemne w dotyku. Mówi się także, że to doskonały naturalny sposób na długie, piękne pukle. Po częstym stosowaniu tego wyrobu bowiem włosy szybciej rosną.

Ponadto miód stanowi naturalny medykament na puszące się, suche, łamliwe i zniszczone włosy. Po dłuższym stosowaniu go struktura włosa zostaje odbudowana i stają się one widocznie grubsze.

Jak stosować miód do włosów?

Miód do włosów, aby osiągnąć zadowolenie z zastosowania tego produktu, powinno się stosować systematycznie. 

Warto zacząć od mniejszych porcji miodu i dodawać go do innych komponentów, takich jak np.:

  • sok z cytryny, 
  • oliwa z oliwek,
  • oleje naturalne (np. arganowy, ze słodkich migdałów, kokosowy), 
  • żółtko, 
  • jogurt, itp. 

Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z wprowadzaniem miodu do domowej łazienki, można do niewielkiej ilości miodu dodać gotowy kosmetyk do włosów (np. odżywkę lub maskę).

Taką miodową mieszankę przyrządza się tuż przed użyciem i nakłada na włosy oraz skórę głowy na co najmniej 30 minut. Niekiedy zaleca się trzymanie mikstury z miodem nawet 40-60 minut. Dobrze jest schować włosy pod foliowym czepkiem lub turbanem z ręcznika. 

Aby kuracja z miodu szybciej zadziała i była skuteczna, taki turban można osuszać ciepłym powietrzem z suszarki.

Ważne jest aby po tym zabiegu dokładnie spłukać miód z włosów pod bieżącą, ciepłą wodą. Wiele kosmetyczek poleca użycie zwyklej odżywki o lekkiej konsystencji, aby miód łatwiej wydobyć z pasm włosów.

Reklama

Jakie są przepisy na domowe preparaty z miodem na włosy?

Jednym z najprostszych przepisów na maskę z miodem na włosy jest dodanie 1-2 łyżek miodu do 2 łyżek gotowej odżywki lub maski do włosów. Najpierw jednak włosy należy umyć i dokładnie wytrzeć ręcznikiem. Po 30-40 minutach taką miksturę spłukujemy.

Miód i cytryna na włosy to świetny sposób na domowe rozjaśnienie włosów. Łyżkę miodu należy wymieszać z sokiem z cytryny (wystarczy około ¾ szklanki) i wsmarować wywar we włosy. Po około 30 minutach maskę należy spłukać pod ciepłą wodą. 

Aby wzmocnić oraz nawilżyć włosy, warto zafundować włosom kombinację składającą się z łyżki miodu, 1 żółtka, łyżeczki jogurtu naturalnego (pełnotłustego) oraz z 2 łyżeczek oliwy z oliwek (którą można zastąpić np. olejem arganowym, czy ze słodkich migdałów). Po około 40 minutach mieszankę można zmyć.

Reklama

Jakie właściwości posiada miód?

Miód to produkt znany od wieków. Cywilizacja, zarówno ta starożytna, jak i współczesna, doceniała walory zdrowotne oraz pielęgnacyjne tej substancji.

Traktowany jest jako naturalne lekarstwo na przeziębienie i inne infekcje, ponadto wykazuje właściwości uspakajające, obniżające gorączkę oraz rozrzedzające krew. Stosuje się go także profilaktycznie, by nie dopuścić do zachorowania np. na grypę. 

Co więcej, miód działa kojąco na skórę przyspieszając jej regenerację, nawilżając naskórek oraz czyniąc ją bardziej gładką, miód na włosy regeneruje je nadając im miękkości, blasku oraz poprawiając ich kondycję. Smaruje się nim także wargi ust, by nie były spierzchnięte i by ochronić je przed mrozem, czy słońcem.

Czytaj:

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?

Reklama