Nadmiar woskowiny w uszach - co warto wiedzieć?

Starszy niż rok
Prawidłowa higiena uszu polega na regularnym czyszczeniu wnętrza woskowiny, zbierającej się w przewodzie słuchowym. Skąd bierze się wosk uszny i czy jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia?

Co to jest woskowina?

Woskowina, czyli wosk uszny, jest żółtawą, lepką substancją produkowaną przez gruczoły łojowe, zbierającą się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Wbrew pozorom ma on bardzo ważne znaczenie dla naszego narządu słuchu – oczyszcza oraz nawilża przewód słuchowy, a także chroni przed bakteriami, urazami i nadmiarem wody. Najczęściej występuje w postaci wilgotnej, od jasnożółtego po ciemnobrązową barwę.

Kiedy jest jej za dużo?

Woskowina odgrywa zatem bardzo ważną rolę w zewnętrznym przewodzie słuchowym człowieka. Powinna znajdować się w chrzęstnej części przewodu słuchowego. Pojawienie się jej w okolicy ujścia oznacza, że woskowiny jest zbyt dużo i zaczęła przemieszczać się - wydostaje się na zewnątrz nawet w postaci grudek.

Co powoduje nadmiar woskowiny?

Nadmierna produkcja woskowiny usznej może wynikać z dwóch powodów. Jednym z nich są czynniki genetyczne. Wpływają one na budowę kanału słuchowego – im węższy, tym woskowina szybciej przemieszcza się w stronę wyjścia. Możliwa jest również po prostu tendencja do większej produkcji wosku usznego.

Drugim powodem może być częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, a także specyficzna praca, w której używa się słuchawek. Nadmierna produkcja woskowiny dotyka też osób stosujących aparaty słuchowe lub używających patyczków higienicznych do czyszczenia kanału słuchowego.

Do czego doprowadza nadmiar woskowiny?

Nadmiar wosku usznego może powodować zaburzenia słuchu lub doprowadzać do częściowej jego utraty. Jest to spowodowane stopniowym twardnieniem woskowiny, wskutek czego staje się trudniejsza do usunięcia. To z kolei może rozwinąć w kanale słuchowym tak zwany worek woskowinowy, wywołujący stan zapalny.

Możliwe jest również wystąpienie korka woskowinowego, spowodowanego napęcznieniem lub zwiększeniem worka woskowinowego. Dochodzi wówczas do zatkania światła kanału, szumu w uszach, niedosłuchu, uczucia pełności w uchu, a nawet bólu głowy. W skrajnych przypadkach nadmiar woskowiny może wywołać głuchotę.

Czytaj też: Otoskleroza

Jak pozbyć się nadmiaru woskowiny?

Kanały słuchowe mają zdolność samooczyszczania się z nadmiaru woskowiny, dlatego nie należy czyścić uszu zbyt głęboko. Naszym zadaniem jest natomiast odpowiednia higiena wejścia do kanału w taki sposób, by wosk nie był widoczny na zewnątrz.

W zapobieganiu nadmiaru woskowiny bardzo ważna jest dbałość o odpowiednią higienę kanału słuchowego. Nie należy, wbrew powszechnej opinii, czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi. Nie usuwają woskowiny, a wręcz przeciwnie, można doprowadzić do zatkania kanału i wzmożenia produkcji wosku. Możliwe jest również uszkodzenie skóry i doprowadzenie do stanu zapalnego.

Do prawidłowej higieny uszu potrzeba ciepłej wody oraz środka myjącego o pH zbliżonym do naturalnego. W aptekach dostępne są również specjalne środki służące do zmiękczania i usuwania nadmiaru woskowiny. Czyścić należy wejście do kanału słuchowego, a nie jego głębokie zakamarki.

Czytaj też: Co robić, kiedy dziecko boli ucho?

Oceń artykuł

(liczba ocen 21)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA