NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Nadmiar woskowiny w uszach - jak czyścić uszy?

Prawidłowa higiena uszu polega na regularnym czyszczeniu wnętrza woskowiny, zbierającej się w przewodzie słuchowym. Skąd bierze się wosk uszny i czy jego nadmiar woskowiny w uszach może być szkodliwy? Jak wybrać najlepszy preparat do czyszczenia uszu?
Czyszczenie uszu u małego dziecka
Źródło: 123RF

Nadmiar woskowiny w uchu

Woskowina w uchu, czyli wosk uszny, jest żółtawą, lepką substancją produkowaną przez gruczoły łojowe, zbierającą się w zewnętrznym przewodzie słuchowym. Wbrew pozorom ma on bardzo ważne znaczenie dla naszego narządu słuchu – oczyszcza oraz nawilża przewód słuchowy, a także chroni przed bakteriami, urazami i nadmiarem wody. Najczęściej występuje w postaci wilgotnej, od jasnożółtego po ciemnobrązową barwę.

Woskowina odgrywa zatem bardzo ważną rolę w zewnętrznym przewodzie słuchowym człowieka. Powinna znajdować się w chrzęstnej części przewodu słuchowego. Pojawienie się jej w okolicy ujścia oznacza, że woskowiny jest zbyt dużo i zaczęła przemieszczać się - wydostaje się na zewnątrz nawet w postaci grudek.

Co powoduje nadmiar woskowiny?

Nadmierna produkcja woskowiny usznej może wynikać z dwóch powodów. Jednym z nich są czynniki genetyczne. Wpływają one na budowę kanału słuchowego – im węższy, tym woskowina szybciej przemieszcza się w stronę wyjścia. Możliwa jest również po prostu tendencja do większej produkcji wosku usznego.

Drugim powodem może być częste przebywanie w zanieczyszczonym środowisku, a także specyficzna praca, w której używa się słuchawek. Nadmierna produkcja woskowiny dotyka też osób stosujących aparaty słuchowe lub używających patyczków higienicznych do czyszczenia kanału słuchowego.

Do czego doprowadza nadmiar woskowiny?

Nadmiar wosku usznego może powodować zaburzenia słuchu lub doprowadzać do częściowej jego utraty. Jest to spowodowane stopniowym twardnieniem woskowiny, wskutek czego staje się trudniejsza do usunięcia. To z kolei może rozwinąć w kanale słuchowym tak zwany worek woskowinowy, wywołujący stan zapalny.

Możliwe jest również wystąpienie korka woskowinowego, spowodowanego napęcznieniem lub zwiększeniem worka woskowinowego. Dochodzi wówczas do zatkania światła kanału, szumu w uszach, niedosłuchu, uczucia pełności w uchu, a nawet bólu głowy. W skrajnych przypadkach nadmiar woskowiny może wywołać głuchotę.

Czytaj też: Otoskleroza

Jak czyścić uszy?

Kanały słuchowe mają zdolność samooczyszczania się z nadmiaru woskowiny, dlatego nie należy czyścić uszu zbyt głęboko. Naszym zadaniem jest natomiast odpowiednia higiena wejścia do kanału w taki sposób, by wosk nie był widoczny na zewnątrz.

W zapobieganiu nadmiaru woskowiny bardzo ważna jest dbałość o odpowiednią higienę kanału słuchowego. Nie należy, wbrew powszechnej opinii, czyścić uszu patyczkami kosmetycznymi. Nie usuwają woskowiny, a wręcz przeciwnie, można doprowadzić do zatkania kanału i wzmożenia produkcji wosku. Możliwe jest również uszkodzenie skóry i doprowadzenie do stanu zapalnego.

Dbając o higienę uszu można sięgnąć po takie produkty, jak:

Do prawidłowej higieny uszu potrzeba ciepłej wody oraz środka myjącego o pH zbliżonym do naturalnego. W aptekach dostępne są również specjalne środki służące do zmiękczania i usuwania nadmiaru woskowiny. Czyścić należy wejście do przewodu słuchowego, a nie jego głębokie zakamarki.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa swędzenie w uszach
Przeczytaj artykuł
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Laryngolog czyści ucho pacjentki
Przeczytaj artykuł
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli ucho
Podobne artykuły
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Ból za uchem. Co oznacza? Przyczyny bólu za uchem
Piszczenie w uszach - przyczyny. Jak się pozbyć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Budzenie się w nocy: częste, o jednej godzinie. Co oznacza?
Prężenie się niemowlaka - podczas karmienia i snu. Co robić?
Trądzik neuropatyczny - jak wygląda? Objawy i leczenie
Hiperwentylacja - co to jest? Jak oddychać i jak leczyć?

Reklama