Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Nadmierne owłosienie u kobiet - przyczyny i metody leczenia

Występowanie nadmiernego owłosienia dotyka głównie kobiety. Można sobie z nim poradzić w salonie kosmetycznym, czasem jednak oznacza poważniejsze schorzenie, na przykład hirsutyzm.
Zbliżenie Kobieta Wyrywa Włosy Na Twarzy Pęsetą Gładką Depilacją Kobiecej Twarzy
freepik
Spis treści

Choć wydaje się, że człowiek pozbawiony jest owłosienia, to w rzeczywistości posiada tyle samo torebek włosowych co jego najbliższy, małpi kuzyn. Włos jest znacznie cieńszy i jaśniejszy. Zdarza się jednak, że owłosienie staje się nadmierne, przeradzając się w problem nie tylko natury kosmetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej.

Występowanie nadmiernego owłosienia ciała występuje zwłaszcza u kobiet w okresie menopauzy. Może też wiązać się z przynależnością etniczną czy dziedziczeniem określonych genów. Jeśli jednak młoda kobieta zauważy u siebie nadmiernie występujące owłosienie i nie ma żadnych podstaw biologicznych ku temu, by występowało, może mieć do czynienia z hirsutyzmem.

Reklama

Hirsutyzm u kobiet

Hirsutyzm to medyczna nazwa określająca nadmierne owłosienie ciała. Często nazywane także owłosieniem typu męskiego przez pojawianie się włosów w miejscach takich jak twarz, tors, brzuch czy ręce. Włosy na ciele ulegają wzrostowi pod wpływem nadmiernego działania testosteronu, zwłaszcza u kobiet młodych. Owłosienie zmienia się wówczas w ciemniejsze, bardziej szorstkie i co za tym idzie, trudniejsze do usunięcia.

Przyczyną hirsutyzmu może być także porfiria, czyli schorzenie dziedziczne charakteryzujące się występowaniem guza jajników lub nadnerczy. Nadmierne owłosienie może wystąpić też wskutek niepożądanego działania leków, takich jak tabletki antykoncepcyjne, różnego typu hormony, leki przeciwdrgawkowe czy obniżające ciśnienie krwi.

Najczęściej jednak nadmierne owłosienie nie ma określonych przyczyn. Nazywa się to wówczas hirsutyzmem idiopatycznym.

Aby wykluczyć stany chorobowe, którym towarzyszy nadmierne owłosienie, należy wykonać badania specjalistyczne. Ważne okażą się w tym przypadku badania ginekologiczne, które określą poziom żeńskich hormonów płciowych oraz wskażą, czy na jajnikach pojawiły się guzy. Po badaniach stosuje się leczenie dostosowane do określonych przyczyn.

Reklama

Jak usunąć nadmierne owłosienie?

Jeśli nadmierne owłosienie nie jest wywołane występowaniem wyżej wymienionych schorzeń, można walczyć z nim metodami kosmetycznymi, zarówno w salonie, jak i domu:

Elektroliza – pozwala na trwałe usunięcie niechcianego owłosienia, jest to metoda dość czasochłonna i wymaga dużej sprawności specjalisty. Impulsy elektryczne docierają do korzenia włosa, niszcząc go.

Dieta stosowana, gdy przy hirsutyzmie występuje dodatkowo otyłość. Zmniejszenie masy ciała i produkowanych hormonów może przyczynić się do jednoczesnego zmniejszenia owłosienia.

Odbarwianie – metoda ta sprawia, że włosy stają się mniej widoczne. W sprzedaży dostępne są gotowe mieszanki rozjaśniające. Można jednak przygotować taki produkt samodzielnie. Potrzebne będą do tego: 60 ml 6% wody utlenionej, 10 kropli amoniaku oraz soda, która nada masie konsystencję pasty. Następnie należy ją nakładać równomiernie na skórę.

Depilowanie – najlepiej jest depilować nadmierne owłosienie specjalnymi środkami chemicznymi. Należy odpowiednio dopasować środek do stanu skóry oraz rodzaju owłosienia. W ramach depilacji można też usuwać pojedyncze włoski poprzez ich wyrywanie. Ze szczególną uwagą trzeba usuwać włosy z okolic twarzy, by nie dopuścić do zakażenia.

Golenie – mimo że jest rozwiązaniem dość krótkotrwałym, to zarazem najprostszym i najtańszym. Wbrew obiegowej opinii, włosy wcale nie odrastają mocniejsze, ale są tak samo długie i mocne, jak na początku. Toteż kobiety nie powinny wzbraniać się przed goleniem.

Woskowanie – może się ono odbywać zarówno w salonie kosmetycznym, jak i w domu. Pokrycie ciepłym woskiem włosów, a następnie ich wyrywanie jest tak samo skuteczne jak depilowanie.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Mięśniaki macicy - objawy i leczenie. Kiedy konieczna jest operacja?
Mięśniaki macicy
Podobne artykuły
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!