
Spis treści
- Androstendion
- Podwyższony androstendion
- Androstendion - norma
- Podwyższony androstendion – leczenie
- Badanie androstendion
- Podwyższony androstendion a wypadanie włosów
- Niski poziom androstendionu
Androstendion
Androstendion należy do hormonów z grupy androgenów. Występują one zarówno u mężczyzn, jak i kobiet, choć u pań w znacznie mniejszej ilości. U panów hormon ten produkowany jest przez część siatkowatą kory nadnerczy, a u pań oprócz kory nadnerczy także przez jajniki.
Dlaczego androstendion jest tak istotny dla organizmu? Bo wpływa na wytwarzanie innych ważnych hormonów - testosteronu i dihydrotestosteronu.
Podwyższony androstendion
Podwyższony androstendion może być przyczyną różnych dolegliwości i chorób, szczególnie u kobiet. Nadmiar tego hormonu może objawiać się u nich męskimi cechami płciowymi. Pacjentka może mieć owłosienie w miejscach, gdzie normalnie ono nie występuje (hirsutyzm), jak również niski, męski głos. Mogą u niej wystąpić zaburzenia miesiączkowania, a także maskulinizacja, czyli męska sylwetka i silny rozwój mięśni.
Zbyt wysoki poziom androstendionu może mieć związek z zespołem policystycznych jajników. To poważna dysfunkcja jajników, która prowadzi do niepłodności, poronień i bardzo często do otyłości. Ponadto podwyższony androstendion może oznaczać chorobę nowotworową, na przykład jąder.
Androstendion podwyższony może być także efektem stosowania dopingu. Dlatego też jego poziom nierzadko sprawdzany jest u sportowców.
Androstendion - norma
Norma androstendionu u pań zależy od wieku:
- u dziewczynek do 10 roku życia poziom tego hormonu powinien znajdować się w przedziale 8-50 ng/dL,
- u dziewczynek starszych - od 10 do 17 roku życia, czyli w okresie pokwitania przyjęta norma to 8-240 ng/dL,
- od 17 roku życia do menopauzy norma wynosi 75-205 ng/dL,
- po menopauzie jego poziom to poniżej 10 ng/dL,
- u panów norma wynosi 85-275 ng/Dl.
Zobacz też: Erytropoetyna (EPO) - czym jest niedobór?
Podwyższony androstendion – leczenie
Leczenie zbyt wysokiego androstendionu zależy od stanu klinicznego pacjenta. Jeśli jest to kobieta, u której występują nieregularne miesiączki lub nie ma ich wcale, lekarz może zalecić przyjmowanie progesteronu w formie doustnej antykoncepcji.
Jeśli przyczyną podwyższonego androstendionu jest wrodzony przerost nadnerczy, lekarz prawdopodobnie przepisze leki z grupy glikokortykoidów. Walkę z nadmiernym owłosieniem również wesprzeć można farmakologicznie, podając leki zmniejszające aktywność androgenów w mieszkach włosowych.
Badanie androstendion
Do zbadania poziomu androstendionu konieczne jest pobranie krwi. U kobiet istotne jest, aby przekazały informację o tym, w jakiej fazie cyklu się znajduje, gdyż androstendion może mieć nieco inne stężenie w poszczególnych fazach.
Do pobrania krwi na androstendion nie trzeba się zbytnio przygotowywać. Pobranie może nastąpić o dowolnej porze, bo pacjent nie musi być na czczo. Badanie nie jest refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia i trzeba za nie zapłacić kilkadziesiąt złotych. Najczęściej lekarze zlecają równoległe oznaczenie poziomu innych hormonów, w tym między innymi testosteronu.
Podwyższony androstendion a wypadanie włosów
Paradoksalnie oprócz objawu nadmiernego owłosienia u kobiet z podwyższonym androstendionem może występować także łysienie skroniowe. Włosy na końcach są poskręcane i nie mają zgrubienia.
Jeśli u pacjentki stwierdzono wysoki androstendion oraz zespół policystycznych jajników, a leczenie nie przyniosło poprawy zdrowia, konieczny może być zabieg operacyjny. Obecnie wykonuje się operacje dwie metodami - laparoskopii, czyli mniej inwazyjną, oraz laparotomii, czyli z otwarciem powłok brzusznych.
Niski poziom androstendionu
Jeśli mamy do czynienia z niskim poziomem androstendionu, możemy mieć niedoczynność tego organu, która objawia się zmęczeniem, osłabieniem i brakiem apetytu. Niski poziom tego hormonu mają także osoby z anemią (niedokrwistością) sierpowatą, której objawy to m.in. bladość skóry i błon śluzowych, osłabienie odporności, częste infekcje, zapalenia stawów, owrzodzenia czy zaburzenia wzrostu.
Niski androstendion dotyczy także kobiet z zatrzymaniem czynności jajników, które objawia się brakiem miesiączki i uderzeniami gorąca.
Sprawdź również: SHBG - badanie, norma hormonu. SHBG a ciąża
Oceń artykuł
(liczba ocen 27)
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!