Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Nerwiak Mortona efektem przeciążenia stopy? Jak leczyć?

Nerwiak Mortona to zgrubienie tkanki, która otacza nerwy palców. Główną przyczyną pojawienia się dolegliwości bólowych jest ucisk towarzyszący podrażnieniu nerwu. Choroba najczęściej dotyka kobiety pomiędzy 40. a 50. rokiem życia. Przeczytaj, jak leczyć chorobę.
Co to jest nerwiak Mortona?
123RF
W skrócie
 • Nerwiak Mortona to zespół bólowy okolic palców stopy. Główną przyczyną dolegliwości bólowych są uszkodzenia i przerost nerwów palcowych, które doprowadzają do narastania tkanki łącznej włóknistej wokół nerwu.
 • Choroba znacznie utrudnia poruszanie. Chory odczuwa pieczenie i mrowienie podeszwy stopy, nasilone przy dłuższym chodzeniu lub długotrwałym staniu w jednym miejscu. Nerwiak wywołuje stan zapalny i silny ból.
 • Pierwszy etap leczenia jest bardzo prozaiczny – lekarze zalecają zmianę obuwia na płaskie, miękkie i szerokie oraz wkładki korygujące. Wsparciem jest leczenie miejscowe – maści i okłady. Niestety często zachodzi konieczność wykonania operacji, polegającej na chirurgicznym wycięciu nerwu i usunięciu tkanek wywołujących ucisk.
SPRAWDŹ TEŻ: Dlaczego bolą nas nogi: łydki, uda i palce?
Spis treści

Reklama

Co to jest nerwiak Mortona?

Nerwiak Mortona, określany także jako zespół bólowy okolicy śródstopia, to zgrubienie, które powstaje na spodzie stopy wzdłuż nerwu podeszwowego, w miejscu, gdzie nerw przechodzi pod więzadłem łączącym kości palców z przodostopiem.

Choroba ta często odpowiada za ból stopy przy chodzeniu. To charakterystyczny guzek, który jest widoczny pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy. Nerwiak w stopie powstaje głównie na skutek ucisku i podrażnienia nerwu. W tym miejscu stopy pojawia się także stan zapalny. 

Jakie są przyczyny nerwiaka Mortona? Do najczęściej występujących należą:

 • przeciążenie stopy, głównie jako efekt długiego stania, skakania czy biegania;
 • niewygodne i niedopasowane buty (w ciasnych palce są odruchowo podkurczane, a w zbyt dużych starają się przytrzymać obuwie na stopie) ;
 • noszenie butów na wysokich obcasach;
 • urazy stopy;
 • stany pooperacyjne (po operacji stopy, stawu kolanowego lub stawu biodrowego);
 • nierównomierne obciążanie stóp,
 • wrodzone defekty w budowie stopy, np. płaskostopie.

Nieustanny ucisk nerwów stopy powoduje rozwój stanu zapalnego i proces pogrubienia nerwu. Czynniki te doprowadzają do ukształtowania guza.

Nerwiak Mortona, nazywany także neuralgią Mortona lub zespołem Mortona, częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Przeważnie pojawia się pomiędzy 40. a 50. rokiem życia.

Nazwa tej przypadłości jest dość myląca, nie oznacza bowiem nowotworu, a tylko neuropatię uciskową nerwów palców. Nie ma zatem nic wspólnego ze złośliwym nowotworem nerwu obwodowego.

Reklama

Nieleczony nerwiak Mortona

Dolegliwości, które towarzyszą zespołowi bólowemu okolicy śródstopia to przede wszystkim ból podczas chodzenia lub przy uciskaniu miejsca pomiędzy trzecim a czwartym palcem stopy. Nieleczony nerwiak Mortona z każdym dniem zwiększa odczucia bólowe i znacznie utrudnia poruszanie.

Głównymi objawami nerwiaka Mortona są:

 • bolesne skurcze stopy,
 • promieniowanie bólu od śródstopia po czubki palców,
 • odczuwanie silniejszego bólu w ciągu dnia, rzadziej w nocy,
 • uczucie pieczenia i mrowienia w stopie,
 • drętwienie palców.

W pierwszej fazie choroby ból jest odczuwany w zasadzie tylko przy chodzeniu w obuwiu. Wraz z upływem czasu nieleczony nerwiak zaczyna już dawać sygnały w każdej sytuacji przy chodzeniu (nawet gołą stopą).

Kolejnym etapem rozwoju choroby jest ból stopy w spoczynku. Dolegliwości bólowe nasilają się w godzinach wieczornych. W miarę rozrostu zgrubienia nasila się także stan zapalny, pojawia obrzęk i zwiększone pogrubienie nerwu.

Nieleczony zespół Mortona może nawet doprowadzić do zastosowania leczenia operacyjnego.

Jaka maść na nerwiaka Mortona?

Jak leczyć nerwiaka Mortona? Jeśli zmiana obuwia na wygodne i szerokie nie przynosi oczekiwanych rezultatów należy wdrożyć leczenie miejscowe i farmakologiczne.

Skuteczną formą leczenia nerwiaka Mortona są iniekcje kortykosteroidowe, które zmniejszają opuchliznę i stan zapalny. Pozytywne skutki przynoszą także niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz maści.

Jaka maść na nerwiaka Mortona przynosi najlepsze rezultaty? Najlepiej sprawdza się maść przeciwzapalna, która w swoim składzie zawiera meloksykam. To organiczny związek chemiczny, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo.

Reklama

Ile kosztuje usunięcie nerwiaka Mortona? 

Operacja nerwiaka Mortona jest konieczna, gdy wszystkie inne metody leczenia nie przynoszą skutków, a ból ma tendencję nasilającą z jednoczesnym rozprzestrzenianiem się stanu zapalnego.

Zabieg ten polega na wycięciu przerośniętych tkanek, a w niektórych przypadkach także części nerwu. Operacja daje długotrwałe efekty, ale choroba może powrócić. W ciężkich przypadkach i przy nasilonym rozwoju choroby jest jednak konieczna.

Ile kosztuje usunięcie nerwiaka Mortona? Zabieg operacyjny można wykonać prywatnie, całkowicie na własny koszt. Cena operacji nerwiaka Mortona w takich przypadkach wynosi od ok. 3 500 do 4 000 zł.

Skuteczną formą usunięcia zgrubienia jest także przezskórne nieoperacyjne usuwanie neuralgii Mortona, które polega na wycięciu nerwiaka i neurolizie nerwu podeszwowego. W tym przypadku cena zabiegu wynosi od ok. 8 500 do 9 000 zł.

Osoby objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym mogą wykonać operację nerwiaka Mortona w ramach NFZ. Warunkiem koniecznym jest skierowanie na taki zabieg przez lekarza specjalistę.

Reklama

Leczenie domowe nerwiaka Mortona

Leczenie domowe nerwiaka Mortona polega przede wszystkim na odpoczynku. W chorobie Mortona stopy powinny być jak najczęściej unoszone do góry, wyżej niż reszta ciała. Lekarze zalecają, aby unikać nadmiernego obciążania stóp.

Domowymi sposobami na nerwiaka Mortona są także:

 • zimne okłady na okolice śródstopia, najlepiej z lodu;
 • stosowanie okładów chłodzących co 2-3 godziny;
 • smarowanie maściami przeciwzapalnymi;
 • zapewnienie stopom systematycznego odpoczynku;
 • zmiana obuwia na szerokie, płaskie i z miękką podeszwą;
 • stosowanie specjalnych wkładek do obuwia.

Reklama

Wkładki ortopedyczne przy nerwiaku Mortona

Charakterystycznym objawem zespołu Mortona jest ostry i palący ból. Stwarza on ogromny dyskomfort przy chodzeniu. Skutecznym sposobem na zminimalizowanie przykrych dolegliwości są wkładki ortopedyczne na nerwiak Mortona.

Oto główne cechy tego typu wkładek:

 • miękka i elastyczna struktura materiału, która dodatkowo zapobiega otarciom i zapewnia prawidłową wentylację;
 • szeroki przód wkładki, który odciąża przestrzenie międzykostne;
 • konstrukcja, która pozwala zredukować ucisk na nerw podeszwowy;
 • wykonanie na wymiar gwarantujące swobodę ruchów i idealne dopasowanie do stopy pacjenta;
 • działanie amortyzujące, które wspomaga redukcję wstrząsów stopy;
 • przywracanie stopie właściwego ułożenie w bucie;
 • prawidłowe odtwarzanie łuku podłużnego i poprzecznego;
 • zwiększenie komfortu poruszania, dzięki działaniu niczym poduszki;
 • prawidłowe wysklepienie łuków podeszwowych, które zapobiega zmęczeniu stóp.

Wkładki na nerwiak Mortona są zalecane przez lekarzy do codziennego stosowania.

Reklama

Ćwiczenia na nerwiaka Mortona 

Ćwiczenia na nerwiaka Mortona polegają głównie na:

 • rozciąganiu poprzecznym przodostopia,
 • zgięciu podeszwowym palców,
 • rozwieraniu palców.

Terapia manualna ma na celu rozluźnienie struktur w obrębie stopy i łydki. Celem ćwiczeń jest wzmocnienie siły mięśniowej stopy i goleni. Działania fizjoterapeuty mają stworzyć większą przestrzeń dla nerwów i złagodzić stan zapalny. W przypadku zaawansowanej postaci choroby ćwiczenia rzadko przynoszą trwałą poprawę i zachodzi potrzeba leczenia operacyjnego.

Skuteczne efekty przynosi pooperacyjna rehabilitacja nerwiaka Mortona. Wczesna rehabilitacja trwa do trzeciego tygodnia po zabiegu. W tym czasie najczęściej pojawiają się przykurcze, dlatego pacjent musi wykonywać ćwiczenia wzmacniające mięśnie tułowia oraz ćwiczenia ogólnousprawniające.

Wówczas pacjent nie może poruszać się bez buta pooperacyjnego. Po upływie trzech tygodni rozpoczyna się terapia manualna, czyli mobilizacja kości śródstopia i zgięcia podeszwowego. Pacjent jednocześnie uczy się prawidłowego obciążania operowanej stopy.

W czwartym tygodniu wprowadzane są ćwiczenia z taśmą rozciągającą. Fizjoterapia nerwiaka Mortona ma na celu przywrócenie pełnej sprawności ruchowej i zmniejszenie dolegliwości bólowych.

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Olszówka, P. Karpiński „Innowacje w fizjoterapii”, tom 1, Fundacja na rzecz promocji, nauki i rozwoju TYGIEL, Lublin, ISBN 978-83-65272-17-1.
 • M. D. Miller, S. R. Thompson „Ortopedia”, tom 2, wydanie 7, Urban&Partner, ISBN-978-83-66548-32-9.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Ile promili po piwie?
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Podobne artykuły
Pszczoła atakująca człowieka
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Osa w czasie żądlenia
Co robić w przypadku użądlenia przez osę? Poznaj domowe sposoby na opuchliznę
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!