Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Domowe sposoby leczenia mięśniaków macicy

Ma pani mięśniaki macicy – ta diagnoza nie musi oznaczać operacji usunięcia macicy, choć większość pacjentek jest o tym przekonana. Tymczasem pojawia się coraz więcej nieinwazyjnych metod leczenia tych łagodnych nowotworów kobiecych narządów płciowych. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet leczenie mięśniaków macicy ziołami. Zanim zdecydujemy się, więc na radykalną operację, warto spróbować domowych sposobów na mięśniaki.
Kobieta z problemem mięśniaków macicy
Źródło: 123RF
Spis treści

Mięśniaki są najczęściej występującym nowotworem łagodnym macicy. Guzy mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane są u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Gdy są małe wymagają jedynie stałej kontroli ginekologicznej, gdy urosną i są przyczyną licznych dolegliwości i wymagają leczenia farmakologicznego, a czasem operacji.  Choć operacja usunięcia macicy nadal jest najczęściej stosowaną w Polsce metodą leczenia mięśniaków, to zanim zdecydujemy się na tak drastyczny ruch, warto spróbować innych metod oszczędzających narząd rodny kobiety, zwłaszcza jeśli pacjentka jest w okresie rozrodczym i planuje ciąże.

Coraz częściej stosuje się metody, które różnymi sposobami ograniczają dopływ krwi do mięśniaka, powodując jego obkurczanie, a nawet obumieranie. Dlatego warto zapytać lekarza o korzyści płynące z embolizacji mięśniaków, zabiegów miolizy, kriomiolizy czy termoablacji. Nie rezygnując ze zdobyczy współczesnej medycyny, warto także spróbować domowych sposobów na leczenie mięśniaków.

Reklama

Leczenie ziołami

Zioła stosowane zespołowo potrafią nie tylko leczyć wiele schorzeń, lecz regenerują cały organizm - to motto ojca Klimuszki, słynnego uzdrowiciela, fitoterapeuty i zielarza, znajduje zastosowanie także w leczeniu mięśniaków macicy. Ojciec Klimuszko, który zajmował się ziołolecznictwem od dzieciństwa, opracował ponad 150 receptur na różne schorzenia, w tym na mięśniaki macicy.

Ojciec Klimuszko uważał, że współczesna medycyna nie docenia wartości ziół leczniczych, a pacjenci, którzy je stosują, robią to w niewłaściwy sposób. Jego zdaniem mieszanki ziół dają lepszy efekt lecznicy, niż pojedynczo stosowane zioła. Dlatego opracowywał wieloskładnikowe mieszanki, które zawierają nieparzystą liczbę ziół: 5, 7, 9, 11. Ojciec Klimuszko ostrzegał, że ziół nie wolno gotować, a jedynie parzyć pod przykryciem przez 3 godziny (przed wypiciem można je lekko podgrzać), żeby nie straciły swoich cenne właściwości. Gotować można jedynie zdrewniałe części: korę i korzenie.

Reklama

Jakie zioła pić przy mięśniakach macicy?

Przy występowaniu mięśniaków ojciec Klimuszko zalecał mieszankę składającą się z dziewięciu ziół. Większość z nich można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. W skład mieszanki wchodzi:

  • Skrzyp ziele (Equiseti Hb)
  • Pięciornik kurze ziele (Tormentillae rhiz.)
  • Jemioła ziele (Visci hb.)
  • Tasznik ziele (Bursae pastori hb.)
  • Rdest ostrogorzki ziele (Polygoni hydropip. hb.) 
  • Kalina koralowa kora(Viburni cort.) 
  • Kasztanowiec kwiat (Hippocastani flor.)
  • Borówka czernica liść (Myrtilli fol.) 
  • Brzoza liść (Betulae fol.)

Do zrobienia mieszanki potrzeba po 50 g każdego z rodzaju ziół. Po wymieszaniu, kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 3 godziny.  Po przecedzeniu i lekkim podgrzaniu, wywar należy pić trzy razy dziennie przed posiłkiem. Ziół nie wolno słodzić. Kuracje powinno się stosować przez ok. 4 miesięcy.  Po tym czasie trzeba zrobić USG i sprawdzić rozmiar mięśniaków.

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

Reklama

Usunięcie macicy?

Zdaniem dr n. med. Preeti Agrawal, która zajmuje się medycyną naturalną, wiele objawów mięśniaków i związane z ich powstawaniem zaburzenia gospodarki hormonalnej można zrównoważyć domowymi sposobami, stosując zioła, zmiany w diecie i suplementy, dlatego zanim pacjentka zdecyduje się na radykalną operacje usunięcia macicy, powinna przedyskutować to dokładnie ze swoim ginekologiem i spróbować innych metod leczenia mięśniaków. Jeśli guzy nie są zbyt wielkie lekarze sami zalecają ich obserwację i jednocześnie zaproponują terapię ziołami.

Mieszankę ojca Klimuszki badał między innymi słynny ginekolog, dr n. med. Wiktor Kapczyński, który leczenie ziołami zastosował u 82 pacjentek z mięśniakami. Okazało się, że z tej grupy jego pacjentek, jedynie 6 pań wymagało leczenia operacyjnego. Najlepszy efekt dawało leczenie mięśniaków, których średnica nie przekraczała 30 mm, a pacjentki były w wieku 40-50 lat. Zioła działały podobnie, jak embolizacja, zmniejszając dopływ krwi do guza i powodując jego obkurczanie. Szybko też ustępowały nieprzyjemne objawy guzów w macicy: obfite krwawienia i bóle brzucha. Jeśli jednak terapia ziołami nie przyniesie efektu, trzeba zdecydować się na inne rodzaje leczenia.

Czytaj również
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Artykuł napisany przez
Joanna Barczykowska-Tchorzewska
Od początku związana z dziennikarstwem medycznym. Autorka licznych wywiadów, artykułów oraz reportaży poświęconych zdrowiu i medycynie. Wyróżniona w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2015 przez Stowarzyszenie Dziennikarze dla Zdrowia. W latach 2009-2010 związana z Gazetą Wyborczą, od 2010 do 2015 roku odpowiadała za dział zdrowie w serwisach i dzienniku „Polska The Times. Dziennik Łódzki”. Od 2016 roku związana z Medme.pl, jako redaktor naczelna portalu i wiceprezes spółki Pharma Partner.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby kobiece
Gardnerella vaginalis - objawy i leczenie. Jakie są przyczyny zakażenia?
Zakażenie bakterią Gardnerella vaginalis
Kiedy bolące sutki powinny niepokoić? Powody bólu sutków
Bolące sutki
Ból jajnika - przyczyny i objawy towarzyszące. Co pomaga na bolące jajniki?
Kobietę boli brzuch
Podobne artykuły
Laborant wykonuje badanie na obecność gronkowca złocistego w pochwie
Gronkowiec złocisty w pochwie - jak można się zarazić?
Diagnostyka zespołu Ashermana w ginekologa
Zespół Ashermana - objawy, USG i leczenie. Co z ciążą?
Kobieta w okresie postmenopauzy
Postmenopauza - co to jest, jak się objawia i ile trwa?
Torbiel na jajniku
Torbiel na jajniku: objawy, leczenie. Jak wygląda badanie?
Kobieta trzyma ręce na podbrzuszu
Pochwa po stosunku. Jakie są przyczyny bólu, pieczenia i swędzenia?

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!