Domowe sposoby leczenia mięśniaków macicy

Ma pani mięśniaki macicy – ta diagnoza nie musi oznaczać operacji usunięcia macicy, choć większość pacjentek jest o tym przekonana. Tymczasem pojawia się coraz więcej nieinwazyjnych metod leczenia tych łagodnych nowotworów kobiecych narządów płciowych. W niektórych przypadkach możliwe jest nawet leczenie mięśniaków macicy ziołami. Zanim zdecydujemy się, więc na radykalną operację, warto spróbować domowych sposobów na mięśniaki.
Kobieta z problemem mięśniaków macicy
Źródło: 123RF

Spis treści

Mięśniaki są najczęściej występującym nowotworem łagodnym macicy. Guzy mogą pojawić się w każdym wieku, lecz najczęściej diagnozowane są u kobiet między 35. a 50. rokiem życia. Gdy są małe wymagają jedynie stałej kontroli ginekologicznej, gdy urosną i są przyczyną licznych dolegliwości i wymagają leczenia farmakologicznego, a czasem operacji.  Choć operacja usunięcia macicy nadal jest najczęściej stosowaną w Polsce metodą leczenia mięśniaków, to zanim zdecydujemy się na tak drastyczny ruch, warto spróbować innych metod oszczędzających narząd rodny kobiety, zwłaszcza jeśli pacjentka jest w okresie rozrodczym i planuje ciąże.

Coraz częściej stosuje się metody, które różnymi sposobami ograniczają dopływ krwi do mięśniaka, powodując jego obkurczanie, a nawet obumieranie. Dlatego warto zapytać lekarza o korzyści płynące z embolizacji mięśniaków, zabiegów miolizy, kriomiolizy czy termoablacji. Nie rezygnując ze zdobyczy współczesnej medycyny, warto także spróbować domowych sposobów na leczenie mięśniaków.

Leczenie ziołami

- Zioła stosowane zespołowo potrafią nie tylko leczyć wiele schorzeń, lecz regenerują cały organizm - to motto ojca Klimuszki, słynnego uzdrowiciela, fitoterapeuty i zielarza, znajduje zastosowanie także w leczeniu mięśniaków macicy. Ojciec Klimuszko, który zajmował się ziołolecznictwem od dzieciństwa, opracował ponad 150 receptur na różne schorzenia, w tym na mięśniaki macicy.

Ojciec Klimuszko uważał, że współczesna medycyna nie docenia wartości ziół leczniczych, a pacjenci, którzy je stosują, robią to w niewłaściwy sposób. Jego zdaniem mieszanki ziół dają lepszy efekt lecznicy, niż pojedynczo stosowane zioła. Dlatego opracowywał wieloskładnikowe mieszanki, które zawierają nieparzystą liczbę ziół: 5, 7, 9, 11. Ojciec Klimuszko ostrzegał, że ziół nie wolno gotować, a jedynie parzyć pod przykryciem przez 3 godziny (przed wypiciem można je lekko podgrzać), żeby nie straciły swoich cenne właściwości. Gotować można jedynie zdrewniałe części: korę i korzenie.

Jakie zioła pić przy mięśniakach macicy?

Przy występowaniu mięśniaków ojciec Klimuszko zalecał mieszankę składającą się z dziewięciu ziół. Większość z nich można kupić w aptekach i sklepach zielarskich. W skład mieszanki wchodzi:

  • Skrzyp ziele (Equiseti Hb)
  • Pięciornik kurze ziele (Tormentillae rhiz.)
  • Jemioła ziele (Visci hb.)
  • Tasznik ziele (Bursae pastori hb.)
  • Rdest ostrogorzki ziele (Polygoni hydropip. hb.) 
  • Kalina koralowa kora(Viburni cort.) 
  • Kasztanowiec kwiat (Hippocastani flor.)
  • Borówka czernica liść (Myrtilli fol.) 
  • Brzoza liść (Betulae fol.)

Do zrobienia mieszanki potrzeba po 50 g każdego z rodzaju ziół. Po wymieszaniu, kopiastą łyżkę stołową mieszanki zalewamy szklanką wrzątku i pozostawiamy pod przykryciem na 3 godziny.  Po przecedzeniu i lekkim podgrzaniu, wywar należy pić trzy razy dziennie przed posiłkiem. Ziół nie wolno słodzić. Kuracje powinno się stosować przez ok. 4 miesięcy.  Po tym czasie trzeba zrobić USG i sprawdzić rozmiar mięśniaków.

Zobacz również: Zapalenie gruczołu Bartholina​

Usunięcie macicy?

Zdaniem dr n. med. Preeti Agrawal, która zajmuje się medycyną naturalną, wiele objawów mięśniaków i związane z ich powstawaniem zaburzenia gospodarki hormonalnej można zrównoważyć domowymi sposobami, stosując zioła, zmiany w diecie i suplementy, dlatego zanim pacjentka zdecyduje się na radykalną operacje usunięcia macicy, powinna przedyskutować to dokładnie ze swoim ginekologiem i spróbować innych metod leczenia mięśniaków. Jeśli guzy nie są zbyt wielkie lekarze sami zalecają ich obserwację i jednocześnie zaproponują terapię ziołami.

Mieszankę ojca Klimuszki badał między innymi słynny ginekolog, dr n. med. Wiktor Kapczyński, który leczenie ziołami zastosował u 82 pacjentek z mięśniakami. Okazało się, że z tej grupy jego pacjentek, jedynie 6 pań wymagało leczenia operacyjnego. Najlepszy efekt dawało leczenie mięśniaków, których średnica nie przekraczała 30 mm, a pacjentki były w wieku 40-50 lat. Zioła działały podobnie, jak embolizacja, zmniejszając dopływ krwi do guza i powodując jego obkurczanie. Szybko też ustępowały nieprzyjemne objawy guzów w macicy: obfite krwawienia i bóle brzucha. Jeśli jednak terapia ziołami nie przyniesie efektu, trzeba zdecydować się na inne rodzaje leczenia.

Zobacz też:

Oceń artykuł

(liczba ocen 160)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!