Nadmiar testosteronu u kobiet - wysoki poziom, norma

Co oznacza wysoki testosteron u kobiet? W skład kobiecych hormonów wchodzi niewielka ilość testosteronu, który odpowiada za równowagę hormonalną organizmu. Zwiększenie jego poziomu doprowadza jednak do nieprzyjemnych zmian w ciele oraz psychice kobiety.
Badanie poziomu testosteronu u kobiety
Źródło: 123RF

Spis treści

Hormon obu płci

Testosteron odgrywa ważną rolę nie tylko w ciele mężczyzny. Niewielka ilość tego testosteronu odpowiada u kobiet m.in. za prawidłową pracę jajników. Produkowany jest właśnie przez jajniki, a także korę nadnerczy. Jego drobne nadwyżki można zauważyć podczas owulacji oraz w czasie ciąży.

Nadmiar testosteronu u kobiet

Znaczny nadmiar testosteronu u kobiet może jednak doprowadzić do zmian w wyglądzie oraz zachowaniu. Hormon odpowiedzialny jest u mężczyzn za rozwój męskich cech płciowych. Nadwyżka hormonu doprowadzić może do rozwoju tych cech w organizmie kobiety. Wynika z tego wiele niekorzystnych dla zdrowia następstw, takich jak:

  • nadmierne owłosienie na ciele
  • maskulinizacja (pojawienie się męskich cech płciowych)
  • niższa odporność organizmu
  • problemy z cerą
  • skłonności do tycia
  • ryzyko wystąpienia chorób
  • problemy z zajściem w ciążę
  • zanik płodności
  • nadmierna agresja i nadpobudliwość

Hirsutyzm, czyli problem z owłosieniem

Najbardziej widocznym objawem podwyższonego w ciele testosteronu jest pojawienie się nadmiernego owłosienia w okolicy twarzy, rąk, brzucha oraz pleców. Hirsutyzm może pojawić się w momencie nieznacznego podwyższonego testosteronu, na przykład podczas ciąży. Po porodzie znacznie się jednak zmniejsza.

Jeśli natomiast nadmierne owłosienie pojawia się bez wyraźnego powodu, może to oznaczać zachwianie gospodarki hormonalnej. Hirsutyzm oznaczać może problemy z jajnikami, nerkami oraz tarczycą. Dlatego niezbędne są badania na stężenie testosteronu w organizmie kobiety.

Czytaj też: Nadmierne owłosienie u kobiet - przyczyny i metody leczenia

Maskulinizacja – męskie cechy u kobiety

Pojęciem maskulinizacji określa się cechy męskie pojawiające się u kobiet. Zalicza się do nich, obok nadmiernego owłosienia ciała, przede wszystkim znaczną zmianę sylwetki w postaci narastającej masy mięśniowej, obniżenie tonu głosu, zanik sutków, a nawet przerost łechtaczki.

Do objawów fizycznych dochodzą zmiany w zachowaniu – kobieta może stać się agresywna oraz nadpobudliwa. W wyniku pojawienia się niekorzystnych zmian u osoby chorej może dojść do znacznego spadku samooceny, a nawet depresji.

Trądzik hormonalny

Zbyt wysoki testosteron odpowiedzialny jest również za pojawienie się poważnych problemów z cerą. Doprowadza do rozwoju trądziku. To właśnie androgeny, czyli męskie hormony, mają wpływ na gruczoły łojowe. Stąd też w wyniku nadwyżki hormonu w organizmie pojawia się odporny na leczenie trądzik.

Trądzik hormonalny wywołany przez nadwyżkę testosteronu charakteryzuje się wystąpieniem zaskórników na twarzy, szyi oraz plecach. W przypadku wystąpienia trądziku tego typu konieczne jest rozpoczęcie leczenia hormonalnego.

Badania hormonalne

Zwiększony poziom testosteronu w organizmie kobiety podlega leczeniu hormonalnemu. Najczęściej w tym celu przepisuje się doustną antykoncepcję, która stabilizuje poziom hormonów. Zmniejsza wydzielanie testosteronu na rzecz żeńskich hormonów – estrogenów.

Zanim jednak do niego dojdzie, należy przeprowadzić badania hormonalne. Polegają one na pobraniu kobiecie krwi między 1 a 3 dniem cyklu, kiedy to stężenie hormonów w organizmie jest największe. Dzięki nim możliwe jest określenie poziomu określonych hormonów.

Czytaj też: Jak ważne są hormony dla płodności, utrzymania ciąży i rozwoju dziecka?

Oceń artykuł

(liczba ocen 50)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!