Dla Ciebie, na zdrowie!

Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?

Nakładki prostujące na zęby to nowoczesna metoda ortodontyczna pozwalająca na korygowanie różnych wad w sposób wygodny i wysoce estetyczny. Jak wygląda i ile kosztuje pełne leczenie nakładkami korekcyjnymi?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym są i jak wyglądają nakładki prostujące zęby?

Jeszcze do niedawna najpopularniejszą metodą prostowania zębów były tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne przyklejane na stałe na czas leczenia. Alternatywę dla nich stanowiły aparaty porcelanowe, mniej widoczne, bo kolorem zbliżone do barwy zębów. 

Metoda ta, choć skuteczna w korygowaniu krzywizn i wad zgryzu, nie dla każdego okazała się wystarczająco wygodna i estetyczna. Aparat umieszczony w jamie ustnej na stałe powoduje niekiedy trudności w jedzeniu i utrzymaniu odpowiedniej higieny. 

Naprzeciw nieusatysfakcjonowanym pacjentom wychodzi nowoczesna metoda w postaci prostujących nakładek na zęby. Co to takiego? To również rodzaj aparatu ortodontycznego, tyle że ruchomy i niemal zupełnie niewidoczny. 

Możliwość wyjmowania nakładek zwiększa komfort stosowania i ułatwia utrzymanie jamy ustnej w czystości. Zdejmuje się je do jedzenia i szczotkowania zębów, co umożliwia dokładne pozbywanie się wszelkich resztek pożywienia. 

Jak wyglądają nakładki prostujące zęby? Są one przezroczyste i idealnie dopasowane do kształtu zębów, dlatego prawie nie widać ich gołym okiem. Znacząco podnosi to ich walory estetyczne w stosunku do klejonych aparatów metalowych z daleka rzucających się w oczy. 

Nakładki można stosować na obydwa łuki (górny i dolny) jednocześnie lub na jeden z nich, w zależności od potrzeb.

Reklama

Jak stosuje się nakładki korekcyjne?

Prostowanie zębów nakładkami ortodontycznymi jest wygodne i łatwe dla pacjenta. Ich kształt dostosowany jest indywidualnie do łuków zębowych, więc z łatwością można je na nie wsuwać i zdejmować do:

 • szczotkowania zębów oraz mycia nakładek,
 • jedzenia,
 • picia wszelkich napojów, oprócz czystej wody (wodę można bez przeszkód pić w nakładkach),
 • palenia papierosów.

Aby zaopatrzyć się w nakładki, należy udać się do ortodonty celem wykonania specjalnego skanu zębów i jamy ustnej, na podstawie którego są one wykonywane. Później wystarczy już tylko je nosić przez około 22 godziny w ciągu doby oraz kontrolować postępy leczenia. Istnieje nowatorskie rozwiązanie, które pozwala na monitorowanie efektów przy pomocy aplikacji mobilnej. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości można się umówić na wizytę w gabinecie. 

Nakładki prostujące na zęby stosowane tylko na noc nie przynoszą tak dobrych rezultatów, jak te stosowane całą dobę. Im dłużej się je nosi, tym szybciej widać efekt leczenia. 

Aby prostowanie zębów przebiegało właściwie, nakładki należy wymieniać co 14 dni, niezależnie od planu terapeutycznego.

Reklama

Dla kogo są przeznaczone nakładki prostujące zęby?

Stosowanie tej metody dedykowane jest wszystkim pacjentom dorosłym z różnymi wadami układu uzębienia. Im lżejsza wada, tym krótsze proces terapeutyczny, choć w większości przypadku pierwsze efekty zauważalne są już po kilku miesiącach leczenia. Stąd też świetne opinie o nakładkach prostujących zęby

Terapia trwa zwykle od czterech do dziewięciu miesięcy, w trakcie których łuki zębowe prostują się, a przestrzenie między zębami zostają wyrównane. Dzięki temu, że nakładki są cienkie i przezroczyste, założone na zęby stają się niemal zupełnie niewidoczne. Daje im to dużą przewagę nad tradycyjnymi aparatami, które nie zadowalają pacjentów o wysokich wymaganiach estetycznych. 

Ich noszenie nie utrudnia mówienia, zatem mogą być swobodnie stosowane właściwie we wszystkich okolicznościach, również w pracy i sytuacjach oficjalnych. Ponieważ higiena jamy ustnej podczas terapii wygląda tak, jak zawsze, nakładki prostujące zęby są stworzone dla osób prowadzących intensywny tryb życia. 

Ich noszenie nie niesie za sobą dodatkowych zabiegów zabierających czas, więc chwalą je sobie pacjenci aktywni zawodowo. Nie przeszkadzają także w uprawianiu sportów ani podczas żadnego wysiłku fizycznego. 

Niektóre gabinety ortodontyczne na swoich stronach internetowych posiadają ankiety pozwalające na wstępną weryfikację, czy w danym przypadku nakładki sprawdzą się jako metoda leczenia. Ankieta obejmuje zwykle pytania o wiek, stan uzębienia, rodzaj i głębokość wady oraz dotychczasowe terapie ortodontyczne i stomatologiczne.

Dokładny, indywidualny plan leczenia opracowywany jest po pierwszej wizycie u lekarza i wykonaniu trójwymiarowego skanu jamy ustnej. Następnie gotowy zestaw nakładek w ciągu kilku tygodni wysyłany jest pacjentowi. 

Realizację planu można zatem rozpocząć bez dodatkowego wychodzenia z domu, co również istotne jest dla pacjentów ceniących sobie czas.

Reklama

Ile kosztują nakładki ortodontyczne?

Cena nakładek prostujących zęby jest pozornie wyższa niż tradycyjnych, metalowych aparatów ortodontycznych. Jeśli jednak zliczyć koszty wszystkich wizyt i dodatkowych usług, może okazać się, że różnica jest bardzo niewielka lub że nie ma jej wcale. 

Koszt leczenia nie jest taki sam dla każdego pacjenta i zależy od kilku czynników, takich jak:

 • głębokość wady,
 • jej rodzaj,
 • długość terapii, a tym samym – liczba potrzebnych nakładek.

To, ile kosztują nakładki prostujące zęby, wiadomo już jednak po pierwszej wizycie i opracowaniu planu terapii. Brak ukrytych kosztów i niespodzianek związanych z dodatkowymi wydatkami sprawia, że opłacanie leczenia można sobie dokładnie zaplanować. 

Zaletą jest także to, że w niektórych gabinetach ortodontycznych istnieje możliwość płatności ratalnej (niekiedy nawet nieoprocentowanej), nie trzeba więc płacić jednorazowo całej kwoty. 

Terapia kosztuje zatem już od około 150 zł miesięcznie, w zależności od korygowanych wad. Pierwsza wizyta w niektórych placówkach jest bezpłatna, a pacjent nie ponosi żadnych kosztów nawet, jeśli nie zdecyduje się na podjęcie leczenia.

Reklama

Efekty stosowania nakładek prostujących zęby

Pierwsze efekty procesu prostowania zębów przy pomocy nakładek mogą być widoczne po kilku miesiącach, a nawet tygodniach od jego rozpoczęcia. 

Efekt całkowity można zobaczyć nawet nieco wcześniej, ponieważ podczas planowania leczenia tworzona jest trójwymiarowa symulacja zębów i jamy ustnej, przed oraz po korekcji. 

Późniejsze postępy można też na bieżąco śledzić i oceniać za pomocą specjalnej aplikacji mobilnej otrzymywanej wraz z nakładkami. Rezultat zależy od korygowanej wady:

 • w przypadku stłoczenia zębów polega on na ich rozluźnieniu i wyprostowaniu,
 • przy szparowatości – na zmniejszeniu przestrzeni pomiędzy zębami,
 • przy głębokim zgryzie – na jego spłyceniu itd.

Osiągnięty podczas leczenia efekt należy na koniec utrwalić, by zęby pozostały proste i powtórnie się nie poprzesuwały. Służą temu tzw. nakładki retencyjne, które zwykle nosi się przez kilka miesięcy dzień i nocą, a później zakłada już tylko do snu.

Bibliografia

 • J. Mew: Przyczyny i leczenie wad zgryzu, 2021 https://ortotropia.pl/wp-content/uploads/2021/05/Rozdzial_5_John_Mew.pdf [dostęp online: 13.06.2022].
 • Diagnostyka ortodontyczna, Warszawski Uniwersytet Medyczny https://ortodoncja.wum.edu.pl/sites/ortodoncja.wum.edu.pl/files/diagnostyka_ortodontyczna_-_konspekt.pdf [dostęp online: 13.06.2022].
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!