Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗
Czy emocje piłkarskie mogą zaszkodzić sercu? ⚽ Zaskakujące wyniki badań. Sprawdź❗

Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?

Wybielanie nakładkowe zębów to jedna z metod rozjaśniania uzębienia. W obecnych czasach likwidacja przebarwień szkliwa to jeden z popularniejszych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Nieskazitelnie białe zęby i zdrowy uśmiech to oznaka zadbania i zdrowia. Świadomość posiadania pięknego uśmiechu dodaje pewności siebie każdemu i uatrakcyjnia wygląd. Warto zatem poznać możliwości wybielania zębów, a jedną ze skuteczniejszych jest nakładkowe wybielanie.
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
źródło:123RF
Spis treści

Wybielanie nakładkowe zębów to dobry sposób na piękny uśmiech. Kawa, herbata czy czerwone wino w nadmiernych ilościach powodują przebarwienia na zębach. To charakterystyczne osady, które bardzo trudno zlikwidować samym myciem i szczotkowaniem. Piękne białe i zdrowe zęby dodają urody i blasku, pewności każdemu.

Nawet bardzo zadbana cera i zdrowe włosy stracą na wyglądzie przy żółtym i przebarwionym uzębieniu. Warto zdecydować się na wybielanie zębów, a metoda nakładkowa gwarantuje pozytywne rezultaty. Cały proces jest przeprowadzany dwuetapowo - u dentysty i w domu. Wiele czynników wpływa na przebarwienie zębów, ale dwuetapowe wybielanie nakładkowe skutecznie odbudowuje kolor szkliwa.

Reklama

Wybielanie nakładkowe w gabinecie

Wybielanie nakładkowe to metoda polecana głównie osobom  o słabym i cienkim szkliwie, z tendencją do nadwrażliwości zębów i dziąseł. Pierwszym etapem jest tak zwany etap gabinetowy. Tylko lekarz stomatolog może podjąć decyzję, czy nakładkowe wybielanie zębów jest wskazane i czy będzie skuteczne. 

Etap ten przeprowadzany jest w gabinecie dentystycznym i polega na:

 •  zbadaniu stanu zębów i dziąseł, aby wykluczyć choroby zębów i jamy ustnej,
 • ocenie stanu szkliwa, choć z reguły ta metoda jest odpowiednia nawet dla osób ze słabym i nadwrażliwym szkliwem,
 • uzupełnieniu wszelkich ubytków wypełnieniem tymczasowym, które po zakończeniu procesu wybielania należy zmienić, dopasowując idealnie kolor do nowego odcienia zębów,
 • usunięciu kamienia nazębnego, powszechnie dostępnymi metodami: skaling, piaskowanie (jako uzupełnienie skalingu), metoda mechaniczna, metoda laserowa
 • pobraniu wycisku (na klasycznych łyżkach wyciskowych) w celu wykonania indywidualnych nakładek,
 • wykonaniu przez technika dwóch nakładek na podstawie odlanych modeli gipsowych.

W trakcie kolejnej wizyty pacjent mierzy nakładki i otrzymuje strzykawki z żelem wybielającym. Tylko lekarz powinien dobierać żel do wybielania zębów, dopasowując jego stężenie do stanu wrażliwości zębów konkretnego pacjenta. Po otrzymaniu szeregu instrukcji i zaleceń od lekarza, rozpoczyna się drugi etap nakładkowego wybielania.

Reklama

Wybielanie zębów nakładkowe w domu

Każda osoba, która korzysta z nakładkowego wybielania zębów powinna stosować zalecenia lekarza do samodzielnego używania nakładek i preparatu wybielającego w domu. Na czym polega ten etap procesu wybielania zębów? 

Oto główne zasady nakładkowego wybielania zębów w domu:

 • określenie czas trwania terapii przez lekarza i jest to zazwyczaj okres od 2 do 4 tygodni,
 • stosowanie nakładek ściśle według zaleceń stomatologa – najczęściej zakładane są na 4 godziny dziennie lub przed snem na noc,
 • stosowanie pasty do zębów, przeznaczonej dla osób o nadwrażliwych zębach,
 • przestrzeganie tak zwanej „białej diety” czyli takiej, która eliminuje z jadłospisu produkty kolorowe (barwiące), jak mocna kawa, herbata, wino, soki owocowe, buraki czy jagody,
 • dokładne zakładanie nakładek z żelem, aby substancja wybielająca nie wypływała i nie podrażniała dziąseł.

Wybielanie nakładkowe w systemie domowym wymaga od pacjenta samodzielności , dużej dyscypliny i cierpliwości. Tylko codzienne, systematyczne stosowanie nakładek przynosi oczekiwane rezultaty. W przypadku tej metody proces likwidacji przebarwień jest raczej powolny, a pacjenci oczekujący natychmiastowych efektów muszą uzbroić się w cierpliwość. Wybielanie to proces stopniowego utleniania pod wpływem nadtlenku wodoru lub nadtlenku karbamidu. Powolne przenikanie do zębiny jest w stanie zlikwidować większe i bardziej oporne przebarwienia.  Lekarze często podkreślają, iż powolne i rozsądne dążenie do rozjaśniania szkliwa jest skuteczniejsze i bardziej bezpieczne. Wiele środków, stosowanych przez pacjentów w domu , zawiera składniki, które odbudowując szkliwo zmniejszają także nadwrażliwość zębów. 

Wybielanie nakładkowe – jak nakładać?

Wybielanie nakładkowe zębów to metoda bardzo skuteczna i bezpieczna. Aby przyniosła pełną satysfakcję należy dokładnie wiedzieć, jak nakładać żel i nakładki na zęby. Pacjent przeprowadza te czynności samodzielnie w domu, opierając się na produktach i zaleceniach, uzyskanych od stomatologa. 

Oto nakładkowe wybielanie zębów w domu krok po kroku:

 • pierwszy krok to idealnie wyszczotkowanie i wyczyszczenie zębów, także z użyciem nici dentystycznych,
 • umieszczenie niewielkiej ilości preparatu na wewnętrznych stronach nakładek, przy użyciu specjalnej strzykawki, aplikując kolejno we wszystkie zagłębienia każdej nakładki,
 • zachowanie umiaru w nakładaniu żelu na nakładki, aby uniknąć przy dociskaniu jego wypchnięcia na dziąsła,
 • prawidłowe nałożenie nakładki na zęby (warto, aby wykonanie tej czynności pokazał po raz pierwszy dentysta),
 •  usunięcie nadmiaru żelu z dziąseł przy pomocy suchej szczoteczki, patyczka kosmetycznego czy nawet samego palca,
 •  pozostawienie nakładek na określony czas, zalecony przez lekarza (w ciągu dnia lub na noc),
 • nie spożywanie pokarmów w trakcie noszenia nakładek,
 •  zdjęcie nakładek po upływie wskazanego czasu,
 • mycie i oczyszczenie zębów z resztek preparatu wybielającego,
 • staranne wypłukanie jamy ustnej,
 • przepłukanie nakładek letnią wodą i schowanie do specjalnego pudełka. 

Trzeba pamiętać, aby żel czy inny preparat wybielający przechowywać zgodnie z zaleceniami producenta (niektóre substancje powinny być trzymane w lodówce). W przypadku odczucia dużej nadwrażliwości, opuchnięcia dziąseł , bólu zębów czy zaczerwienia należy zaprzestać wybielania i skontaktować się z lekarzem.

Może być to także spowodowane zbyt silnym naciskiem nakładek, które za mocno uwierają dziąsła. Wystarczy w takich przypadkach poprosić swojego dentystę o korektę nakładek. 

Reklama

Efekty i cena nakładkowego wybielania zębów 

Efekty nakładkowego wybielania zębów to zauważalnie bielsze zęby. Właściwy jasny kolor pojawia się w ciągu dwóch tygodni od zakończenia zabiegu. Zęby raz wybielone taką metodą będą już zawsze jaśniejsze niż przed zastosowaniem preparatu. Efekt wybielania pozostaje widoczny średnio przez 2 lata, ale nie zawsze u wszystkich powraca barwa naturalna (wyjściowa).

Zabieg wybielania nakładkowego nie musi być powtarzany. U niektórych osób zęby mogą jednak lekko ściemnieć. Wystarczy jednak zabieg powtórzyć po 6-12 miesiącach, a nakładki stosować wtedy przez 3-4 dni. Dość często pojawiającym się efektem po tego typu wybielaniu jest mniej rozjaśniona powierzchnia zębów przy dziąsłach (może wybielać się wolniej niż powierzchnia zgryzowa). Nie ma jednak powodów do zmartwień - efekt ustabilizuje się po kilku dniach po zaprzestaniu wybielania.

Efekty zabiegu wybielania mogą być różne i jest to sprawa bardzo indywidualna. Zależy przede wszystkim od predyspozycji każdego pacjenta:

 • budowy zębów, 
 • wieku, 
 • nawyków żywieniowych,
 • pierwotnego koloru zębów. 

Należy także pamiętać, iż korony, protezy czy mostki nie zmieniają koloru podczas wybielania. Najprawdopodobniej trzeba będzie je wymienić po wybielaniu, aby dopasować ich kolor do nowej barwy zębów.

Wybielanie nakładkowe zębów jest bardzo popularne. Koszt takiego zabiegu jest tańszy od wybielania lampą, a efekty są porównywalne. Cena kształtuje się pomiędzy 400 – 800 zł i obejmuje nakładki na dwa łuki zębowe. Jest to całkowity koszt 14 dniowej terapii. Skąd takie różnice w cenie? Zależy to przede wszystkim od rodzaju używanych preparatów i długości całego procesu. Istotny wpływ na wysokość ceny ma także renoma gabinetu stomatologicznego i miasto, w którym przeprowadzany jest proces wybielania.

Czytaj też:

Czytaj również
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?
Sztuczny ząb
Jakie efekty daje skaling. Przeciwwskazania do zabiegu
Piaskowanie zębów
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z kompozytu
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Usuwanie płytki nazębnej
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa

Reklama


Czy ubytek słuchu można wyleczyć? 👂
Sprawdź!