Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Licówki porcelanowe - dlaczego warto je wybrać? Trwałość, koszt, opinie

Licówki porcelanowe są jedną z najpopularniejszych metod, które gwarantują śnieżnobiały uśmiech. To im wiele gwiazd kina zawdzięcza „hollywoodzki” uśmiech. Z roku na rok opracowuje się coraz to nowsze metody poprawiania uśmiechu. Czy licówki porcelanowe są trwałe, ile kosztują i czy każdy może sobie je założyć?
Licówki z porcelany
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Stomatologia estetyczna to dział, który zajmuje się walorami estetycznymi zębów. Oznacza to mniej więcej tyle, że do stomatologa estetycznego zgłaszają się osoby, które chcą zmienić kształt zębów i pozbyć się przebarwień.
 • Jednym z podstawowych zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej jest zakładanie licówek. Licówki to cienkie nakładki protetyczne, które po przyklejeniu do przedniej części zębów, zmieniają diametralnie ich kształt i kolor.
 • Licówki produkowane są z czterech materiałów, co przekłada się na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Licówki porcelanowe cieszą się zdecydowanie najlepszymi opiniami. Wskazaniem do ich założenia są przede wszystkim przebarwienia na zębach, złamania brzegów zębów, diastemy między zębami.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie licówki kompozytowe wybrać i jak o nie dbać?
Spis treści

Stomatologia estetyczna to dział, który zajmuje się walorami estetycznymi zębów. Innymi słowy - poprawianiem uśmiechu. Do stomatologa estetycznego zgłaszają się pacjenci, którzy chcą zmienić kształt zębów i pozbyć się przebarwień.

Podstawowe zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej to wybielanie zębów oraz zakładanie licówek. Dzięki nim można diametralnie odmienić kształt oraz kolor zębów, bez konieczności zakładania aparatu ortodontycznego

Reklama

Co to są licówki porcelanowe? 

Licówki są cieniutkimi nakładkamiprotetycznymi, które po przyklejeniu do licowej (przedniej) części zębów, zmieniają diametralnie ich kształt i kolor. Produkowane są z kilku rodzajów materiałów, co przekłada się na ich wytrzymałość oraz walory estetyczne. Pacjenci mają do wyboru licówki:

Najbardziej pożądane przez pacjentów są te ostatnie - porcelanowe. Takimi licówkami może się pochwalić większość gwiazd telewizji, muzyki i filmu. 

Reklama

Licówka porcelanowa, czyli jaka? 

Wiele osób zastanawia się, jaka jest różnica pomiędzy licówkami porcelanowymi a ceramicznymi. Ceramika jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w stomatologii. Od lat z ceramiki wykonuje się korony, mosty, licówki, protezy oraz wypełnienia zębowe.

Ceramika bywa także nazywana porcelaną. Określenia te są często stosowane zamiennie. Dlaczego właśnie materiały ceramiczne królują w gabinetach stomatologicznych? Po pierwsze są całkowicie obojętne dla tkanki ludzkiej. Po drugie pod względem przezierności i koloru są najbardziej zbliżone do prawdziwych zębów. 

Pośród materiałów ceramicznych stosowanych w stomatologii wyróżnia się: 

 • porcelanę skaleniową w postaci proszku lub płynu– charakteryzuje się największą przeziernością, ale jest bardzo krucha,
 • ceramikę szklaną, prasowaną lub frezowaną– tymi metodami wykonuje się pełnoceramiczne licówki o nieco większej grubości niż skaleniowe, coraz częściej w gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się technologię CAD/CAM CEREC, która umożliwia komputerowe zaprojektowanie oraz wyprodukowanie pełnoceramicznych licówek bez udziału technika protetycznego. Specjalne urządzenie wykonuje wirtualny wycisk zębów oraz projekt. Następnie na jego podstawie specjalna cyfrowa frezarka produkuje ją,
 • ceramika krystaliczna– bardzo wytrzymała ceramika, jednak o zdecydowanie mniejszej przezierności, przez co wymaga większego zeszlifowania zęba, 
 • ceramika napalana na metal- zdecydowanie najbardziej trwała, jednak ze względu na małą przezierność nie jest wykorzystywana do produkcji licówek, z ceramiki napalanej wykonuje się korony i mosty zębowe. 

Zgodnie z powyższym podziałem, licówki porcelanowe są wykonane z porcelany skaleniowej – najcieńsze i najbardziej zbliżone do prawdziwych zębów. To najbardziej zachowawcze rozwiązanie, gdyż nie wymaga szlifowania zębów. 

Zakładanie licówek porcelanowych 

Wskazaniem do licówek porcelanowych są:

 • przebarwienia na zębach, 
 • złamania brzegów zębów,
 • diastemy między zębami. 

Zakłada się je także w celu wydłużenia zębów lub wprowadzenia zębów do łuku. Licówki z założenia są najmniej inwazyjną metodą korekcji kształtu zębów. Mogą być zakładane metodą bez szlifowania i z niewielkim szlifowaniem zębów – usuwa się nie więcej niż pół milimetra szkliwa.

Przed założeniem licówek wszystkie zęby muszą zostać wyleczone oraz oczyszczone z kamienia nazębnego. Wielu pacjentów poddaje się wcześniej zabiegowi wybielania zębów

Reklama

Opinie o licówkach porcelanowych 

Licówki porcelanowe zakładane bez szlifowania zębów mają zdecydowanie najlepszą opinię. Są mocowane bezpośrednio do szkliwa zębów przez co pozwalają zachować w 100 procentach naturalne zęby oraz powodują mniejszy dyskomfort dla pacjentów. 

Licówki porcelanowe docenia się szczefólnie za ich optymalny kolor dzięki właściwości translucencji, co przekłada się na przejrzystość i połysk, który jest zdecydowanie najbardziej zbliżony do naturalnych zębów.

Do docenianych zalet tego rodzaju licówek należy zaliczyć wytrzymałość i trwałość (ok. 10-20 lat, dzięki bardzo dobremu łączeniu z tkankami zębów), a także odporność na powstawanie przebarwień, co szczególnie podkreślają ich posiadacze.

Ten rodzaj jest wybierany przez gwiazdy kina, estrady i prezenterów telewizyjnych. Dają wręcz niewiarygodny efekt estetyczny w postaci „hollywoodzkiego” uśmiechu. 

Reklama

Ile kosztują licówki porcelanowe? 

Koszt jest uzależniony od materiału ceramicznego, z jakiego zostały wykonane. Za jedną licówkę porcelanową, czyli wykonane z porcelany skaleniowej trzeba zapłacić od 800 do 2500 złotych.

Czytaj również

Bibliografia

 • Jacek Ciesielski, Licówki porcelanowe na zęby żuchwy i szczęki, Wydawnictwo Edra Urban & Partner, 2020
 • Beata Śmielak, Wybrane aspekty kliniczne stosowania licówek porcelanowych, protetyka Stomatologiczna, 2010, LX, 6, 463-468
 • Borczyk D.: Współczesne możliwości wykorzystania licówek porcelanowych w stomatologii este-tycznej. Magazyn Stomatol., 2004, 9, 16-20
 • Majewski S., Rekonstrukcje, Wydawnictwo Fundacji Rozwoju Protetyki. Kraków 2005
 • Kitahara N., Tsuchiya S.: Licówki ceramiczne jako rozwiązanie estetyczne w odcinku przednim. Quintessence techniki dentystycznej, 2007, 1, 5-15
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa
Usuwanie płytki nazębnej
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Jakie efekty daje skaling. Przeciwwskazania do zabiegu
Piaskowanie zębów
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z kompozytu
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Sztuczny ząb
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!