Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Jak wybielić zęby? Jakie są popularne i skuteczne metody?

Wybielanie zębów to jeden z popularniejszych zabiegów dentystycznych „poprawiających uśmiech”. Jednak śnieżną biel uzębienia można wywołać nie tylko w gabinecie stomatologicznym. Inne sposoby na białe zęby to m.in. właściwa higiena jamy ustnej, stosowanie dobrych past wybielających, czy używanie naturalnych komponentów, takich jak np. olej kokosowy.
Wybielanie zębów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Jak wybielić zęby?

Posiadanie śnieżnobiałych zębów to marzenie wielu osób. Białe zęby uchodzą za zadbane i czyste. Nic dziwnego zatem, że wybielanie zębów stało się jednym z najchętniej wykonywanych zabiegów w gabinecie dentystycznym.Poza profesjonalnym wybielaniem zębów przez stomatologa istnieją także inne metody na białe uzębienie. 

Przede wszystkim warto zadbać o właściwą, regularną higienę jamy ustnej. Zęby powinny być myte chociaż dwa razy dziennie (rano i wieczorem), a jeśli często pijemy kawę, czy herbatę, również po tych napojach, które pozostawiają na szkliwie brzydkie przebarwienia. Czyszczenie zębów powinno się odbywać ruchami wymiatającymi i trwać dwie minuty. W ten sposób minimalizujemy ryzyko odkładania się osadu nazębnego, który oprócz tego, że brzydko wygląda (tworząc ciemne lub żółte plamy na szkliwie), może przyczynić się do powstania kamienia nazębnego. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj pasty do zębów, jaką aplikujemy na zęby, a zwłaszcza na takie elementy jak wskaźnik ścieralności (RDA) oraz występowanie składników o charakterze wybielającym.

Usuwaniem kamienia nazębnego z kolei powinien zająć się dentysta. Aby zapewnić sobie zdrowy i biały uśmiech powinniśmy zgłaszać się na wizyty kontrolne do stomatologa dwa razy w roku.

Trzeba wiedzieć, że niektórzy mają po prostu taką „urodę” i żółte zęby, czy ciemniejszy odcień szkliwa odziedziczyli po przodkach. Niekiedy za taki stan rzeczy mogą odpowiadać przyjmowane leki, czy palenie papierosów.

Reklama

Jak wybielić zęby domowymi sposobami?

Domowe wybielanie zębów to bardzo popularna procedura. Znanych jest mnóstwo sposobów na uzyskanie bieli zębów, jedne z nich są bardziej skuteczne, inne mniej. Niestety, niektóre metody mogą okazać się niebezpieczne dla uzębienia.

Aby mieć śnieżnobiałe uzębienie można sięgnąć po naturalne produkty, takie jak np. olej kokosowy(można też wybrać inny olej nierafinowany: rzepakowy, słonecznikowy, sezamowy) i płukać nim codziennie zęby na czczo przez około kwadrans. Innym ludowym sposobem na białe zęby, pochodzącym ze wschodu, jest wcieranie w zęby sproszkowanej kurkumy, jednak nie bezpośrednio, a podczas szczotkowania zębów. Dodaje się ją wówczas do pasty do zębów, co zapewnia ochronę przed bakteriami i innymi drobnoustrojami.

Węgiel (sproszkowany, w tabletkach lub kapsułkach) stanowi także popularne narzędzie do walki z przebarwieniami na zębach. Ten czyszczący komponent dodaje się do pasty do zębów. Można także stworzyć własną kompozycję myjącą do zębów bazującą na węglu lub zakupić gotową pastę, której głównym składnikiem jest węgiel.

Wiele osób decyduje się na stosowanie sody oczyszczonej, jednak długotrwałe i zbyt częste jej używanie na zęby może powodować problemy ze szkliwem. Szczególną ostrożność należy zachować z owocami, które czasami są polecane do wybielania zębów. Mowa tutaj szczególnie o cytrynie, której kwaśny odczyn może doprowadzić do kruchości szkliwa. Popularne pasty z truskawek faktycznie mogą poprawić kolor szkliwa, jednak przez zawarty w nich cukier torują drogę próchnicy.

Jakie są wybielające pasty do zębów?

Pasty wybielające do zębów oraz pasty do zębów typu whitening stanowią popularną metodę na uzyskanie bielszych zębów.Warto jednak wiedzieć, że skuteczność owych past będzie wyższa jeśli dobierzemy ją do konkretnego „problemu”. 

Pasty stworzone do wybielania zębów charakteryzują się różnym stopniem ścieralności, o czym mówi wskaźnik RDA (Relative Dentine Abrasion). Im jest on wyższy, tym ma większą moc ścierania osadu znajdującego się na szkliwie oraz samego szkliwa, z czego powinny sobie zdawać sprawę osoby o wrażliwych zębach. Wysoki poziom wskaźnika RDA waha się między 70-100, natomiast kiedy przekroczy on 100 RDA, można mówić o bardzo wysokim poziomie ścieralności. Pasty w rodzaju „whitening” wyróżniają się niskim lub średnim progiem ścieralności.

Przy wyborze odpowiedniej pasty wybielającej warto zwrócić uwagę na takie komponenty jak czynniki aktywne, ścierające oraz jonowymienne. 

Oprócz past do zębów rynek farmaceutyczny przygotował dla klientów również inne produkty wybielające zęby, a wśród nich m.in. specjalne żele, płyny do wybielania, paski wybielające, plastry wybielające oraz nakładki wybielające na zęby.

Reklama

Jakie są profesjonalne metody wybielania zębów?

Decydując się na profesjonalne wybielanie zębów u dentysty powinniśmy uprzednio wyleczyć zęby. Niektóre osoby nie będą mogły skorzystać z takiego zabiegu ze względu na stan zdrowia oraz takie przeszkody jak np.

  • ubytki;
  • choroby dziąseł i przyzębia;
  • odsłonięte szyjki zębowe;
  • nadwrażliwość zębów;
  • ciąża oraz karmienie piersią.

Stomatologiczne wybielanie zębów stanowi drogą metodę uzyskania pożądanego efektu białego uzębienia, jednak jest ona dość skuteczna. Koszt wybielenia zębów u dentysty wynosi od około 2 tysięcy złotych wzwyż. W gabinecie dentystycznym trzeba będzie pojawić się od 2-4 razy. U wielu pacjentów jednorazowy zabieg wybielający zęby starcza na całe życie. Inni muszą go powtarzać co kilka lat.

Reklama

Czy wybielanie zębów ma skutki uboczne?

Nie stwierdzono skutków ubocznych profesjonalnego wybielania zębów, pod warunkiem, że zabieg ten został przeprowadzony w sposób właściwy. 

Natomiast mogą pojawić się niepożądane objawy po wybielaniu zębów innymi metodami, choćby takimi jak wcześniej wymieniona soda oczyszczona, sól, cytryna, itp. Szkliwo ulega zniszczeniu pod wpływem działania tych substancji, przez co zęby stają się wrażliwsze, kruche i szybciej tworzą się ubytki w takich zębach.

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa
Usuwanie płytki nazębnej
Jakie efekty daje skaling. Przeciwwskazania do zabiegu
Piaskowanie zębów
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z kompozytu
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Licówki z porcelany
Licówki porcelanowe - dlaczego warto je wybrać? Trwałość, koszt, opinie
Sztuczny ząb
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!