Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia

Licówki kompozytowe skutecznie maskują niedoskonałości estetyczne uzębienia, nie są jednak tak trwałe ani naturalne w wyglądzie, jak licówki porcelanowe. Na tego typu rozwiązanie pacjenci najczęściej decydują się więc ze względów finansowych. Różnica w cenie miedzy licówką kompozytową a porcelanową może być nawet 10—krotna.
Licówki z kompozytu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Licówki są bardzo popularne w stomatologii estetycznej. Dzięki nim można mieć piękny uśmiech.
 • Zanim sięgnie się po licówki, trzeba poznać ich rodzaje, by wybrać najodpowiedniejszy dla siebie. Licówki kompozytowe nie wyglądają bardzo naturalnie jednak są dość przystępne cenowo.
 • Przed zdecydowaniem się na licówki należy też mieć na uwadze możliwe przeciwwskazania. Nie każdy może je założyć ze względu na np. wadę zgryzu.
SPRAWDŹ TEŻ: Licówki porcelanowe - jaki jest koszt i ich trwałość?
Spis treści

Reklama

Co to są licówki?

Licówki to cienkie płytki nakładane na powierzchnię zębów w celu zamaskowania widocznych problemów estetycznych i zdrowotnych, takich jak przebarwienia, nierówny koloryt, a także niewłaściwy kształt czy niewystarczająca wielkość zębów. Licówki wykonuje się z kilku podstawowych materiałów. Wyróżniamy między innymi licówki:

 • porcelanowe, 
 • ceramiczne, 
 • pełnoceramiczne, 
 • akrylowe,
 • kompozytowe.

Reklama

Co charakteryzuje licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe wykonane są z materiału światłoutwardzalnego, identycznego jak ten wykorzystywany do wypełniania ubytków w zębach. Spośród innych dostępnych możliwości, licówki kompozytowe wyróżnia:

 • relatywnie niska cena (szczegóły: patrz poniżej),
 • szybkość realizacji - przygotowywane są bezpośrednio w ustach pacjenta, ich założenie wymaga zazwyczaj jednej tylko wizyty,
 • niewielka inwazyjność zabiegu – założenie ich wymaga lekkiego tylko zeszlifowania zwierzchniej warstwy szkliwa, a niekiedy możliwe jest przytwierdzenie do korony zęba bez szlifowania. Zabieg nie jest szczególnie bolesny, ale może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym,
 • mało naturalny wygląd – mają jednolitą barwę, mogą więc wyglądać sztucznie na tle prawdziwych zębów,
 • skłonność do przebarwień i stosunkowo niska żywotność.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Licówka kompozytowa zakładana jest w celu zamaskowania przebarwień na koronach zębów. Za ich pomocą można też wydłużyć poszczególne zęby bądź też poszerzyć je w celu zamaskowania lub całkowitej likwidacji szpecących przerw. Jeśli chodzi natomiast o przeciwwskazania, do najistotniejszych należą: 

Wskazania i przeciwwskazania są generalnie podobne w przypadku wszystkich typów licówek, przy kompozytowych bardziej jednak należy zwrócić uwagę na ogólny stan uzębienia. Jeśli oryginalne zęby są ciemne, niejednolite i mocno zniszczone, licówki kompozytowe mogą nazbyt się odcinać wizualnie.

Nie są one też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią powstrzymać obgryzania paznokci lub też cierpią na bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami. Kompozyt nie jest bowiem najtrwalszym z materiałów, z których można wykonać licówki.

Reklama

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Trwałość licówek kompozytowych określana jest na 2 do 5 lat, pod warunkiem, iż nie są one nazbyt eksploatowane, a także zostały prawidłowo wykonane oraz przytwierdzone.

Pamiętać należy, iż tego typu nakładki mocuje się jedynie do zębów przednich: siekaczy (jedynek i dwójek), kłów (trójek), ewentualnie pierwszych przedtrzonowców (czwórek), nie powinny natomiast być mocowane na zębach trzonowych służących do przeżuwania pokarmu. 

Aby uniknąć przedwczesnego zniszczenia licówek, należy powstrzymywać się od:

 • obgryzania paznokci, 
 • przegryzania jedzenia przednimi zębami, 
 • spożywania potraw i trunków silnie barwiących, takich jak: jagody, buraki, kawa, czerwone wino. 

Największym bowiem problemem w codziennej eksploatacji mogą być kwestie dotyczące samego wyglądu. Licówki kompozytowe mają tendencję do relatywnie szybkiego przebarwiania się, zatem śnieżnobiały uśmiech, za który przyszło zapłacić niemałe pieniądze, szybko może stracić blask.

Reklama

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki kompozytowe uchodzą za mniej trwałe i mniej estetyczne od tych, które są wykonane z porcelany. Licówki porcelanowe są obecnie najszerzej stosowanym standardem na rynku ze względu na wytrzymałość mechaniczną – ich żywotność szacuje się na 7-10 lat. Niezwykle istotny jest też naturalny wygląd.

W odróżnieniu od licówek kompozytowych, które wyglądają sztucznie, porcelanowe są łatwe do wkomponowania w estetykę jamy ustnej.

Nieznacznym minusem jest długość całej procedury związanej z wykonaniem i założeniem licówek porcelanowych, a to z racji tego, iż są one wytwarzane w pracowni protetycznej – w związku z tym pacjent musi odbyć kilka wizyt. Znacznie większym minusem jest jednak cena.

Porcelanowe kosztują od 800 do nawet 2,5 tysiąca złotych za jedną sztukę, co oznacza, że za komplet przednich zębów (od 1 do 3) zapłacimy w granicach 10-30 tysięcy złotych. 

Reklama

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są znacznie tańsze. Cena znajduje się w granicach 200-350 złotych za jedną sztukę. Oznacza to, że poprawiając estetykę 12 przednich zębów, zapłacimy w granicach 2,5 do 4 tysięcy złotych, a zdarza się, iż zabieg ten można wykonać jeszcze taniej.

Wiele klinik oferuje bowiem znaczące upusty w sytuacji, gdy wykonujemy większą ilość jednocześnie. Pacjenci muszą pamiętać, że zakładanie ich jest traktowane przez NFZ jako zabieg medycyny estetycznej i jako taki nie podlega refundacji.

Czytaj również

Bibliografia

 • Majewski S: Współczesna Protetyka Stomatologiczna. Elsevier. Wrocław 2014, 182.
 • Kitahara N, Tsuchiya S: Licówki ceramiczne jako rozwiązanie estetyczne w odcinku przednim. Quintessence techniki dentystycznej 2007; 1: 5-15.
 • Piwowarczyk A, Lauer HC, Sorensen JA: Microleakage of various cementing agents for full cast crowns. Dental Materials 2005; 21: 445-453.
 • Śmielak B: Wybrane aspekty kliniczne stosowania licówek porcelanowych. Protet Stomatol 2010; 60, 6: 463-468
 • Spiechowicz E: Protetyka Stomatologiczna, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2010, 531-534.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Jakie efekty daje skaling. Przeciwwskazania do zabiegu
Piaskowanie zębów
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z kompozytu
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Sztuczny ząb
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?
Usuwanie płytki nazębnej
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!