Licówki kompozytowe – jaki rodzaj wybrać i jak o nie dbać?

Licówki kompozytowe skutecznie maskują niedoskonałości estetyczne uzębienia, nie są jednak tak trwałe ani naturalne w wyglądzie, jak licówki porcelanowe. Na tego typu rozwiązanie pacjenci najczęściej decydują się więc ze względów finansowych. Różnica w cenie miedzy licówką kompozytową a porcelanową może być nawet 10—krotna.
Licówki z kompozytu
Źródło: 123RF
Spis treści

Licówki to cienkie płytki nakładane na powierzchnię zębów w celu zamaskowania widocznych problemów estetycznych i zdrowotnych, takich jak przebarwienia, nierówny koloryt, a także niewłaściwy kształt czy niewystarczająca wielkość zębów. Licówki wykonuje się z kilku podstawowych materiałów. Wyróżniamy między innymi licówki:

 • porcelanowe, 
 • ceramiczne, 
 • pełnoceramiczne, 
 • akrylowe,
 • kompozytowe.

Licówki kompozytowe

Licówki kompozytowe wykonane są z materiału światłoutwardzalnego, identycznego jak ten wykorzystywany do wypełniania ubytków w zębach. Spośród innych dostępnych możliwości, licówki kompozytowe wyróżnia:

 • relatywnie niska cena(szczegóły: patrz poniżej),
 • szybkość realizacji- przygotowywane są bezpośrednio w ustach pacjenta, ich założenie wymaga zazwyczaj jednej tylko wizyty,
 • niewielka inwazyjność zabiegu– założenie ich wymaga lekkiego tylko zeszlifowania zwierzchniej warstwy szkliwa, a niekiedy możliwe jest przytwierdzenie do korony zęba bez szlifowania. Zabieg nie jest szczególnie bolesny, ale może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym,
 • mało naturalny wygląd–mają jednolitą barwę, mogą więc wyglądać sztucznie na tle prawdziwych zębów,
 • skłonność do przebarwień i stosunkowo niska żywotność.

Kiedy zakłada się licówki kompozytowe?

Licówka kompozytowa zakładana jest w celu zamaskowania przebarwień na koronach zębów. Za ich pomocą można też wydłużyć poszczególne zęby bądź też poszerzyć je w celu zamaskowania lub całkowitej likwidacji szpecących przerw. Jeśli chodzi natomiast o przeciwwskazania, do najistotniejszych należą: 

Wskazania i przeciwwskazania te są generalnie podobne w przypadku wszystkich typów licówek, przy kompozytowych bardziej jednak należy zwrócić uwagę na ogólny stan uzębienia. Jeśli oryginalne zęby są ciemne, niejednolite i mocno zniszczone, licówki kompozytowe mogą nazbyt się odcinać wizualnie. Nie są one też dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie potrafią powstrzymać obgryzania paznokci lub też cierpią na bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami. Kompozyt nie jest bowiem najtrwalszym z materiałów, z których można wykonać licówki.

Jak dbać o licówki kompozytowe?

Trwałość licówek kompozytowych określana jest na 2 do 5 lat, pod warunkiem, iż nie są one nazbyt eksploatowane, a także zostały prawidłowo wykonane oraz przytwierdzone. Pamiętać należy, iż tego typu nakładki mocuje się jedynie do zębów przednich: siekaczy (jedynek i dwójek), kłów (trójek), ewentualnie pierwszych przedtrzonowców (czwórek), nie powinny natomiast być mocowane na zębach trzonowych służących do przeżuwania pokarmu. 

Aby uniknąć przedwczesnego zniszczenia licówek, należy powstrzymywać się od:

 • obgryzania paznokci, 
 • przegryzania jedzenia przednimi zębami, 
 • spożywania potraw i trunków silnie barwiących, takich jak: jagody, buraki, kawa, czerwone wino. 

Największym bowiem problemem w codziennej eksploatacji mogą być kwestie dotyczące samego wyglądu. Licówki kompozytowe mają tendencję do relatywnie szybkiego przebarwiania się, zatem śnieżnobiały uśmiech, za który przyszło zapłacić niemałe pieniądze, szybko może stracić blask.

Licówki kompozytowe a porcelanowe

Licówki kompozytowe uchodzą za mniej trwałe i mniej estetyczne od tych, które są wykonane z porcelany. Licówki porcelanowe są obecnie najszerzej stosowanym standardem na rynku ze względu na wytrzymałość mechaniczną – ich żywotność szacuje się na 7-10 lat. Niezwykle istotny jest też naturalny wygląd. W odróżnieniu od licówek kompozytowych, które wyglądają sztucznie, porcelanowe są łatwe do wkomponowania w estetykę jamy ustnej. Nieznacznym minusem jest długość całej procedury związanej z wykonaniem i założeniem licówek porcelanowych, a to z racji tego, iż są one wytwarzane w pracowni protetycznej – w związku z tym pacjent musi odbyć kilka wizyt. Znacznie większym minusem jest jednak cena. Porcelanowe kosztują od 800 do nawet 2,5 tysiąca złotych za jedną sztukę, co oznacza, że za komplet przednich zębów (od 1 do 3) zapłacimy w granicach 10-30 tysięcy złotych. 

Ile kosztują licówki kompozytowe?

Licówki kompozytowe są znacznie tańsze. Kosztują w granicach 200-350 złotych za jedną sztukę. Oznacza to, że poprawiając estetykę 12 przednich zębów, zapłacimy w granicach 2,5 do 4 tysięcy złotych, a zdarza się, iż zabieg ten można wykonać jeszcze taniej. Wiele klinik oferuje bowiem znaczące upusty w sytuacji, gdy wykonujemy większą ilość jednocześnie. Pacjenci muszą pamiętać, że zakładanie ich jest traktowane przez NFZ jako zabieg medycyny estetycznej i jako taki nie podlega refundacji.

Chcesz podjąć się leczenia stomatologicznego lub skorzystać z usług protetycznych, ale kolejki w państwowych placówkach są zbyt długie, a Twój budżet nie pozwala ci na skorzystanie z prywatnej opieki? W takiej sytuacji możesz zdecydować się na Mediraty, czyli kredyt, w zakres którego wchodzi, m.in. leczenie stomatologiczne zębów - leczenie zachowawcze, ortodontyczne, implanty zębowe i procedury implantoprotetyczne.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też: 

Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból szczęki - od zatok, przy ziewaniu, przy uchu. Przyczyny
Przeczytaj artykuł
Ból zęba – domowe sposoby na ból zęba. Co na ból zęba?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Ból szczęki - od zatok, przy ziewaniu, przy uchu. Przyczyny
Ból zęba – domowe sposoby na ból zęba. Co na ból zęba?
Czy licówki porcelanowe są trwałe? Jaki jest koszt?
Ile kosztuje aparat na zęby – czy warto kupić droższy?
Jak wyleczyć ropień zęba? Co warto wiedzieć?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama