string(8) "szukanie" Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa

Piaskowanie zębów jest najskuteczniejszą metodą usuwania płytki nazębnej i jako takie nie tylko przynosi efekty estetyczne, ale przede wszystkim chroni przed rozwojem próchnicy i paradontozy. Dlatego piaskowanie profilaktycznie powinno być wykonywane raz na 6 miesięcy, przeważnie w połączeniu z zabiegiem tzw. skalingu.
Usuwanie płytki nazębnej
Źródło: 123RF

Spis treści

Czym jest piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów jest rutynowym zabiegiem dentystycznym, wykorzystywanym powszechnie w profilaktyce próchnicyparadontozy i innych schorzeń uzębienia. Istotą piaskowania jest usunięcie przebarwień i miękkich nalotów, w tym przede wszystkim płytki nazębnej z powierzchni zębów oraz trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Zazwyczaj piaskowanie przeprowadza się łącznie z lekkim zabiegiem chirurgicznym zwanym skalingiem, służącym eliminacji kamienia nazębnego. Całość trwa około 60 minut i może się wiązać z dyskomfortem a nawet lekką bolesnością. Nie mniej zabiegi te dla zachowania właściwej higieny jamy ustnej powinno się przeprowadzać co 6 miesięcy. 

Dlaczego piaskowanie zębów jest niezbędne?

Nawet regularne mycie zębów nie chroni przed rozwojem próchnicy. W niedługim czasie od ostatniego szczotkowania, za sprawą substancji zawartych w ślinie, na powierzchni zębów tworzy się tzw. błonka nabyta, która następnie kolonizowana jest przez powodujące próchnicę bakterie Lactobacillus i Streptococcus mutansRazem z węglowodanami, wapniem, fosforem oraz złuszczonym nabłonkiem tworzą one tzw. płytkę nazębną. Jest to mazisty osad, który negatywnie wpływa na estetykę uzębienia, powoduje przykry zapach i gorzki smak w ustach, ale przede wszystkim bezpośrednio zagraża zdrowiu zębów i otaczających je tkanek przyzębia. Zwłaszcza, jeśli osad ten nie zostanie w porę usunięty i zdąży się zmineralizować, przekształcając się w kamień nazębny, w sposób trwały przytwierdzony do szkliwa. W jaki sposób można się pozbyć płytki? Dbając o codzienną higienę jamy ustnej, większość osadów wyczyścimy szczoteczką do zębów oraz za pomocą nici dentystycznych. Jednak co kilka miesięcy należy dodatkowo poddać się piaskowaniu zębów. 

Na czym polega piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów przeprowadza się w gabinecie stomatologicznym, a osobą uprawnioną do wykonania zabiegu jest nie tylko stomatolog, lecz także technik dentystyczny. Podstawowym narzędziem pracy jest tzw. piaskarka. Urządzenie to czyści zęby za pomocą wytworzonego pod ciśnieniem aerozolu wodno-powietrznego, zawierającego drobiny piasku dentystycznego. Specyfika działania piaskarki sprawia, iż radzi sobie ona z płytką nazębną skuteczniej, niż domowe akcesoria, zwłaszcza w ciasnych przestrzeniach między stłoczonymi zębami. Oprócz płytki i innych osadów oraz przebarwień, piaskowanie pozwala też usunąć resztki kamienia nazębnego, który został rozbity w czasie skalingu.

Jakie efekty daje piaskowanie zębów?

Piaskowanie zębów służy przede wszystkim profilaktyce chorób uzębienia, jednak przez wielu pacjentów traktowane jest w kategoriach zabiegu estetycznego, niekiedy błędnie utożsamianego z wybielaniem. W istocie, zęby przed i po piaskowaniu są nie tylko zdrowsze i lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych bakterii, ale też zyskują pod względem estetycznym – stają się bielsze i bliższe pożądanym kanonom piękna. Pamiętać jednak należy, że piaskowanie nie jest wybielaniem. Wskutek zabiegu zęby nie zmieniają koloru, a jedynie odzyskują naturalną barwę.

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa?

Pacjenci często nie decydują się na piaskowanie zębów z obawy przed uszkodzeniem szkliwa. Stomatologowie negatywnych, obiegowych opinii na ten temat jednak nie potwierdzają, przekonując iż zabiegi z użyciem piaskarki są w pełni bezpieczne. Pod warunkiem, iż są wykonywane w sposób profesjonalny i z odpowiednią częstotliwością (nie więcej niż 2-3 sesje w ciągu roku). Inną kwestią jest natomiast fakt, iż bezpośrednio po zejściu z fotela dentystycznego zęby mogą być silnie podrażnione i podatne na zabrudzenia.

Biała dieta po piaskowaniu

Zęby po piaskowaniu bywają nadwrażliwe, dlatego zalecana jest ostrożność w kontakcie z gorącymi i zimnymi, a także słodkimi i kwaśnymi potrawami oraz napojami. Sugerowana przez stomatologów często jest też po piaskowaniu tzw. biała dieta. Chodzi o unikanie produktów mających silną tendencję do barwienia. Należą do nich między innymi jagody, borówki, buraki czy czerwone wino. Nie powinno się też w tym czasie spożywać dużych ilości kawy i herbaty oraz palić papierosów. Biała dieta po piaskowaniu stosowana powinna być stosowana przez minimum 3 dni.

Ile kosztuje piaskowanie zębów?

Zdecydowana większość zabiegów stomatologicznych w Polsce odbywa się w prywatnych gabinetach i nie inaczej jest w przypadku piaskowania. Za kilkadziesiąt minut spędzonych w fotelu przyjdzie nam w tym przypadku zapłacić około 100-150 złotych w zależności od miejscowości, uwarunkowań lokalnego rynku i renomy danego gabinetu. Jeśli wykonamy piaskowanie wraz ze skalingiem, łączna cena oscylować będzie w granicach 150-250 złotych. 

Czy NFZ refunduje piaskowanie zębów?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie świadczeń gwarantowanych w leczeniu stomatologicznym, pacjentowi 1 raz na 12 miesięcy przysługuje jedno refundowane „usunięcie złogów nazębnych”. W praktyce oznacza to, że w ciągu roku można skorzystać z jednego darmowego zabiegu skalingu, czyli usuwania kamienia nazębnego, jednak czyszczenie płytki nazębnej poprzez piaskowanie nie mieści się w tym zakresie, dlatego jest wykonywane odpłatnie. Pamiętać przy tym należy, że darmowy skaling wykonamy wyłącznie w tych gabinetach, które mają podpisaną stosowną umowę z NFZ. 

Bibliografia

  • Marta Szymańska-Sowula, Katarzyna Chmiel: Profilaktyka stomatologiczna, Poznań 2017, Centrum Rozwoju Edukacji Edicon
  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 listopada 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego

Oceń artykuł

(liczba ocen 18)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij