Najzdrowsze miejsce w internecie

Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?

Ile kosztuje wybielanie zębów? Cena jest uzależniona od zastosowanej metody wybielania. Zęby można wybielić za pomocą lasera, przy użyciu lampy, specjalnymi nakładkami lub z pomocą past wybielających. Jaki jest koszt wybielania zębów poszczególnymi metodami? Która metoda daje najlepszy efekt?
Cena wybielania zębów
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Ile kosztuje wybielanie zębów? 

Nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wybielanie zębów może bowiem kosztować od kilkunastu do kilku tysięcy złotych. Wszystko zależy od zastosowanej metody, a metod jest co najmniej kilka. Można sobie zafundować profesjonalny zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym lub medycyny estetycznej, gdzie wykorzystuje się laser, lampy oraz specjalne, indywidualne nakładki wybielające na zęby. Zęby można także wybielić w domowym zaciszu za pomocą pasków wybielających, specjalnego żelu lub wybielającej pasty. 

Koszt wybielania zębów paskami wybielającymi 

W aptekach lub drogeriach można kupić zestawy do samodzielnego wybielania zębów zawierające paski nasączone substancją aktywną. W większości przypadków paski wybielające zęby zawierają nadtlenek wodoru w niewielkim stężeniu. Paski nakłada się na zęby, każdy na jeden łuk zębowy, na około pół godziny. Zabieg przeprowadza się raz dziennie. Koszt wybielania zębów paskami, w zależności od producenta, waha się od 20 do 90 złotych. 

Reklama

Ile kosztuje wybielenie zębów pastą? 

Zęby można także wybielić samodzielnie za pomocą pasty wybielającej. Wybielająca pasta do zębów również zawiera nadtlenek wodoru i dodatkowo substancje ścierne takie jak węglan wapnia czy tlenek krzemu. Wybierając pastę do zębów należy zwrócić uwagę na wskaźniki REA i RDA. Wskaźnik REA określa stopień abrazyjności dla szkliwa, a RDA dla zębiny. Im wyższy wskaźnik na opakowaniu, tym pasta ma większe właściwości ścierające i wybielające. Przykładowo wskaźnik RDA past przeznaczonych dla palaczy może przekraczać 80. Należy jednak mieć na uwadze, że zbyt częste lub zbyt długie stosowanie takiej pasty może uszkodzić szkliwo zębów. Optymalne będą pasty ze wskaźnikiem RDA na poziomie 40. Wybielanie zębów pastą to zdecydowanie najtańszy wariant. Pasty wybielające kosztują zwykle kilkanaście złotych. Ceny mogą wahać się od 10 do 40 złotych. 

Ile kosztuje wybielanie zębów u dentysty? 

Pod względem kosztów, na przeciwległym biegunie znajdują się zabiegi wybielające w gabinetach stomatologicznych. Dentyści wybielają zęby kilkoma metodami – laserowo, z użyciem lamp i nakładkowo.

Wybielanie laserowe polega na nałożeniu na zęby żelu z nadtlenkiem wodoru (w stężeniu znacznie większym niż w paskach i pastach), następnie substancja czynna jest aktywowana wiązką lasera diodowego. Wybielanie laserowe trwa około 30 minut i daje zdecydowanie najlepszy efekt. Zęby zostają wybielone o kilka odcieni. Za taki efekt, trzeba jednak słono zapłacić. 

Wybielanie laserowe kosztuje od 600 do 2000 złotych (za oba łuki zębowe). Gabinety stomatologiczne oraz gabinety medycyny estetycznej wykorzystują także do wybielania specjalne lampy emitujące światło niebieskie (metoda Brite Smile, lampa Beyond).

Zabiegi wybielające z użyciem lampy przebiegają niemal identycznie jak z użyciem lasera. Zimne światło lampy aktywuje preparat zawierający nadtlenek wodoru. Wybielanie z użyciem lampy może trwać do godziny. Koszt takiego wybielania jest podobny do wybielania laserowego.  

Reklama

Koszt wybielania zębów nakładkami

Gabinety stomatologiczne oferują także nakładkowe wybielanie zębów. Taka metoda zajmuje więcej czasu i wymaga kilku wizyt u stomatologa. Na pierwszej wizycie pobierany jest wycisk zębów, na podstawie którego wykonuje się specjalne nakładki na zęby. Gotowe nakładki wraz z żelem wybielającym, zawierającym nadtlenek wodoru, pacjent zabiera do domu. Zabieg wybielający trwa około dwóch tygodni. Pacjent zobowiązany jest do noszenia nakładek przez kilka godzin dziennie, ewentualnie zakłada je na noc. Rozjaśnianie zębów odbywa się pod kontrolą lekarza. Za wybielanie nakładkowe trzeba zapłacić od 400 do 800 złotych. 

Alternatywą dla wybielania u dentysty są zestawy do wybielania zębów, które można zamówić przez Internet. Są to elastyczne nakładki, do których wprowadza się wybielający żel i zakłada na zęby. Zwykle do zestawu dołączona jest specjalna lampa LED, która przyśpiesza usuwanie przebarwień. Dzięki temu stosowanie takich zestawów trwa zwykle kilka dni i wymaga zakładania nakładki tylko na kilkanaście minut dziennie. Tego typu profesjonalne zestawy są tańsze niż wybielanie u dentysty. Ich koszt to ok. 200 zł.

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Czytaj też:

Bibliografia

  • Słotwińska S., Majkowski M., Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa stomatologia 2011, tom 16, nr 3.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?
Płyn do wybielania zębów do płukania jamy ustnej. Skuteczny
Plastry wybielające zęby – opinie o efektach. Gdzie kupić?
Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama


Ból gardła u dziecka? 🤒
Sprawdź, co pomaga!